Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

Weekend-ul acest mi-am incercat si eu masina de polishat.

Cateva poze cu ce am reusit sa realizez:

50/50

DSC02501.jpg

Inainte:

DSC02506.jpg

Dupa:

DSC02510.jpg

DSC02524.jpg

DSC02516.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da!Cine stie, stie....In pozele 2 si 3 se vede cel mai bine ce mult face un polish...bineinteles daca sti sa'l faci...Au disparut multe zgarieturi de acolo...

Manual iese asa ceva???As incerca si eu la mine manual dar mi'e frica....si nu stiu ce produse sa folosesc...

Am vazut ca te implici foarte mult in acest forum(si in acest topic) poate imi recomanzi ceva produse pentru polish...asa pentru un incepator...

Salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manual este foarte greu sa obtii astfel de rezultate. Trebuie sa lucrezi foarte bine, ceea ce inseamna mult timp dar si multa munca.

Un polish care se preteaza la a fi folosit manual si se gaseste la noi pe piata ar fi Meguiar's ScratchX. Nu l-am folosit personal, dar am vazut ca poate face multe. Iti vor mai trebui si unul sau mai multe aplicatoare si niste lavete de microfibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi...cand o sa fiu hotarat sa'mi fac un polish o sa apelez la tine...sper sa ma ajuti...

Daca am portiuni mai mici care sunt zgariate...(4 pe 2 cm sa zicem) pot sa dau cu un pic de vopsea(am un pic de vopsea facuta dupa cod) si dupa ce se usuca sa fac polishu, iese ceva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sochaux S,nu cred ca este o idee buna.Daca vei da cu vopsea nu cred ca o vei indepara foarte usor la polishare,in asa fel incat sa nu se vada diferenta.Eu am comandat acum 2 zile vestitul ScratchX si astept sa ajunga.O sa revin cu detalii imediat ce il folosesc si atunci o sa-ti spun daca este eficient contra zgarieturilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate recomanda cineva un loc unde se poate face un polish K-lumea :8: in Cluj?

Daca a fost verificat locul, cu atat mai bine. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare : Atunci cand polishezi masina nu-i deterioreaza stratul de lac ? pentru ca am vazut la televizor ca ramanea pe buretele de la masina de polishat culoarea masinii .. multumesc ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsea ramane pe burete decat la masinile vechi care nu au lac ci numai baza de vopsea colorata.

La masinile "mai noi", lacul care este dat peste baza colorata este incolor si nu va ramane nimic pe pad. Este adevarat ca, totusi, se subtiaza lacul atunci cand polishezi, dar daca iti alegi bine polish-ul vezi lua foarte putin din lac (~1um din 50um).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Imi poate recomanda cineva un loc unde sa pot realiza o polishare de calitate in Bucuresti sau in Galati?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca crezi si nu vrei sa faci tu singur operatiunea atunci poti apela la Expert Detailing.

Este firma cred care totusi au habar de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am dat decat o singura data cu polish pe masina.Si mai eficient, dupa polishare, e sa dai cu ceara pasta de 2 ori pe an.Incercati si mai vorbim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pana la urma cat te tine acest polish profesional? Sa zicem ca peste 6 luni se duce din luciu si masina incepe sa fie mata . Ii faci alt polish ... de cate ori poti sa-l faci pana va trebui sa vopsesti masina ? daca ii fac un polish mai putin abraziv ? ma intereseaza sa ii scot zgarieturile fine de pe ea care le-am facut cand am incercat sa dau cu ceara...

Multi mi-au zis ca i se i-a tot lacul de pe ea , pe forum un baiat a zis ca se ia foarte putin chiar nu mai stiu ce sa cred ....

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut claudiu si eu vreau sa fac polish la masina din semnatura eu cunosc niste baieti acolo langa maternitate care se ocupa doar cu polish si folie dar nu stiu daca se renteaza prea mult asta depinde si de bugetul pe care il ai acel baiat mi-a zis ca un polish se face odata la 6 luni 1 an.

Depinde de cum circuli cu masina si cine o spala.

Eu vin in august acasa si ne putem intalnim sa mergem pana acolo la ei asta e decizia ta te salut.

Poti sa imi iei id de mess de la profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,in ziua de azi toti fac polish profesional dar nu au habar cu ce se mananca.Ideea este ca profesional inseamna abraziv.Abraziv inseamna ca inlatura stratul superficial al lacului care este afectat de zgarieturi,contaminanti,etc.Cat tine?E simplu:dupa polish-are abraziva lacul e la fel de proaspat ca si atunci cand a iesit din fabrica deci luciul te tine cat ai tu grija de ea.Poate sa te tina 1 an,poate sa te tina 5,etc.In functie de pasii folositi la polish lacul unei masini poate fii polishat in medie intre 6 si 10 ori.Daca faci polish la 6 luni,ce faci peste max 5 ani?O revopsesti?Atentie ca sunt multi care stiu si putini care pricep.Documentativa foarte bine inainte sa mergeti la polish!Polish-ul e un lucru foarte frumos daca lasi masina pe mana cui trebuie;daca nu stie poate sa-ti distruga masina.Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine zis!

Eu tot incerc sa explic chestia asta de cativa ani dar multi vad putini pricep. Poate tu ai mai mult noroc :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu la cele spuse.Eu consider ca mult mai important decat polisharea masinii este spalatul ei.Daca nu stii s-o speli cum trebuie degeaba o tot polishezi din jumatate in jumatate de an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

nicky, oricum ai spala masina si oricat ai fii de atent tot apar panze de paianjen. polishul este indispensabil macar o data la doi ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pana la urma cat te tine acest polish profesional? Sa zicem ca peste 6 luni se duce din luciu si masina incepe sa fie mata . Ii faci alt polish ... de cate ori poti sa-l faci pana va trebui sa vopsesti masina ? daca ii fac un polish mai putin abraziv ? ma intereseaza sa ii scot zgarieturile fine de pe ea care le-am facut cand am incercat sa dau cu ceara...

Multi mi-au zis ca i se i-a tot lacul de pe ea , pe forum un baiat a zis ca se ia foarte putin chiar nu mai stiu ce sa cred ....

Multumesc

Salut,in mod normal polish-ul te tine cat ai tu grija de masina adica nu o spala la perii,cand o sterg baietii de la spalatorie sa aiba grija cu laveta si sa nu apese ca animalele,da-i obligatoriu o ceara o data la 3 luni si ai sa vezi ca te tine mult si bine.Du-te la un mester bun si va stii ce sa faca,adica ce pasta sa aplice si cat sa-ti ia din lac.Ferestete de matuit cu hartie abraziva daca nu e cazul si din ce descrii tu mai sus nu e cazul.Acei multi care ti-au zis ca se ia tot lacul nu sunt de meserie deci nu au de unde sa stie,prin polish-are se ia putin si in special la masinile din grupul vw au un lac si o vopsea foarte buna si destul de gros deci se poate lucra fara nici o problema.Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalarea este foarte importanta si pot sa iti arat masini care au si un 1 an de la un full detailing si lacul s-a pastrat perfect, iar in legatura cu baietii de la spalatorie mai bine lasa, oricum au niste "obiecte" destul de nepotrivite sa le spun asa.

Cred ca metoda cu 2 galeti o sa inceapa sa prinda tot mai mult, in defavoarea spalatoriilor cu "snow foam".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Ideal ar fi sa o spalam acasa doar cu pompa sub presiune(nu foarte mare) si stearsa usor cu o bucata piele caprioara. E adevarat?

Care e diferenta dintre ceara si polish? Ce e recomandat de folosit? Vreau sa va zic ca am un vecin cu o masina gri metalizat care arata impecabil zilnic, luceste de mama focului. Cel putin o data la 2 zile il vad pe langa ea cu un pulverizator(recipient de ala folosit la sters geamuri) si o carpa moale in mana. Care o fi secretul lui?

P.s. Nu prea ma inteleg eu cu el..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza foarte mult cu ce o speli, iar pielea de caprioara nu este indicata deoarece poate zgaria si nu are unde sa retina mizeria in caz ca prinzi ceva.

Polish-ul face corectia vopselei, inlatura zgarieturile, iar ceara protejeaza vopseaua. Ambele sunt recomandate, dar polish daca este facut cu masina trebuie avut grija.

Despre vecin este greu de spus ce foloseste. Singura solutie pentru asa ceva este un Quick Detailer si o laveta de microfibre, dar eu nu recomand asta la noi in tara, din cauza prafului foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal ar fi sa ai o manusa cu care speli, pt ca aceasta dupa cum spunea si toni "prinde" mizeria si astfel riscul producerii unor zgarieturi este diminuat si se pot folosi 2 galeti(una cu apa si sampon iar in cealalta doar apa), astfel incat in apa curata sa se clateasca manusa tot pentru ca mizeria sa nu fie "transportata"...Ca si solutie de uscare ar mai fi si prosoapele din microfibra sau plus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar foarte mult praf! :)

@H0lyBoy - La ce fel de manusa te referi? Cum arata prosoapele astea din "microfibra sau plus"? Gasesc aceste "unelte" in comert? Help me pls.

Varianta cu spalatul acasa, cu pompa@presiune nu foarte mare, nu e recomandata?

Modificat de NemeSys_xxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manusa este din blana de oaie si arata cam asa:

http://img294.imageshack.us/img294/7849/meguiarsmitt.jpg

Iar prosoapele arata ca si un prosop normal doar din ce este facut difera arata cam asa si ca sa iti dai seama de dimensiunea lui.In comert le vei gasi greu, mai bine cauti pe net la magazinele de specialitate, iar varianta cu spalatul acasa este foarte buna, doar ca nu prea ajunge doar pompa cu presiunea, mai poti folosi si metoda data de mine.

post-20958-1250171593_thumb.jpg

post-20958-1250171600_thumb.jpg

Modificat de H0lyBoy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna aceasta metoda. :salut: Totusi nu stiu de unde pot cumpara manusa si prosopul.

La spalarea cu pompa se adauga un "detergent", ceva pt curatire? Cine foloseste metoda asta, ce anume folositi? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!