Jump to content

Computer Bord Minidot Vs. Maxidot


raduking
 Share

Postare recomandată

Aaaaa ... pai de ce nu zici asa, ca ma derutasei complet. Eu nu am comenzi pe volan, dar o sa incerc sa vad daca o nimeresc. Vezi daca vreunul dintre butoanele de pe volan este folosit pentru a comuta intre cele doua memorii ale computerului de bord (cea pentru "last trip" si cea de lunga durata). Acel buton trebuie mentinut apasat 3 secunde pentru a reseta BC-ul. Ia incearca si zi-ne daca a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine apasat pe ok si se va reseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

BC "Plus" e cel cu afisajul impartit in doua sau cel cu afisajul mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am un Passat din 2006 B6 si nu are computer de bord , se poate monta acest computer de bord, si daca da cat ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaaa...domnu...Aveti COMFORTLINE si nu are bord computer?

Poate nu are bordcomputer PLUS...da' in rest...zau ca nu cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa crezi. Confortline pentru romania nu are computer de bord. Nici unu confortline pentru romania nu are, inclusiv al meu. E optiune si se plateste. Sper ca m-am facut inteles. Decat sa postezi aiurea mai bine ia si citeste lista de optiuni. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate pune computerul de bord, daca nu il ai din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi afisiaza consumul de motorina de ulei etc.

Se poate monta oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti arata intervalul de timp si numarul de km cand trb sa faci urmatorul schimb de ulei dar nu cat ulei iti consuma masina, spre exemplu nu iti arata ca tu ai cu 10 ml mai putin decat normal.

Daca nivelul uleiului scade sub limita ti se va aprinde un martor in bord si cred ca va aparea chiar daca ai sau nu BC.

Nu o mai tine pe a ta ca ai vazut BC care arata cati ml de ulei iti consuma masina ca nu este.

LE: Somebody: vezi ca e ascunsa sub scaunul din dreapta :icon_thumright:

Modificat de oozz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Comfortline, iar computerul de bord l-am pus ca si optional, asa ca cei care au zis ca nu are, au dreptate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" iti arata intervalul de timp si numarul de km cand trb sa faci urmatorul schimb de ulei " imi spui si mie cum fac asta ca nu stiam de optiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da intradevar asa ceva "sa arate consumul de ulei" nu exista dar la cati km sa schimbi uleiul arata, bine nu asta ar fi o problema , eu am intrebat daca pe aceasta masina B6 confortline TDI 1,9 din (2006) se poate pune computer de bord Plus? si daca da cat ar costa la reprezentanta dupa ce masina ii luata asa(fara obtiunea asta) are cineva vreo ideie?

Sper ca m-am facut inteles?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea OPTIUNE nu cred ca se poate pune ulterior, cu atat mai putin la noi in tara.

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa te anunte el (BC-ul) cand te apropii de schimbul de ulei, la modelul anterior de passat incepe si te atentioneaza cand mai ai 3000 de km pana la schimbarea uleiului; la modelul asta nou de passat nu stiu exact cum e dar banuiesc ca e tot ceva in genul asta.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mira faptul ca lucruri importante ca "presiunea de ulei"nu este indicata in bord ,

, asa ca daca nu am computer de bord plus nu am cei face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mira faptul ca lucruri importante ca "presiunea de ulei"nu este indicata in bord

Presiunea de ulei era indicata numai la defuncta Dacie. Sau poate ca este si la automobilele Renault. De regula masinile nu au nevoie de asa ceva, dar cu automobilele e altceva... :)

PS. Pe computerul de bord plus NU apare nici o indicatie privind presiunea uleiului. Nici nu e nevoie. Cind e cazul sa completez cu ulei, apare semnul de ulei cu galben si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma se poate monta sau nu? si cine se baga la asa ceva? si eu sunt interesat pt masina din semnatura (chiar daca nu e passat, sunt convins ca e la fel)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Urmand niste instructiuni din cartea masinii, am tinut apasat, stand pe loc cu contactul pus, tasta 00. Urmare: in locul kilometrajului general apare viteza pe care o ai in mph. Acum nu mai stiu sa dau la loc, caci in carte nu mai specifica. Am incercat in toate felurile tinand apasat pe cele doua butoane, dar...nimic. Poate ma ajuta cineva. Postez in acest topic la sugestia unui moderator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci intrii in Meniul Setari (Einstellung) si mergi in jos pina afiseaza "Unitatile de Masura"( este antepenultima optiune)acolo ai obtiunile pt mile/ora si km/ora. Asa este la mine...si deasemena in manualul masinii.

MODERATOR: Te rog sa folosesti tastele "Add Reply" sau "Fast Reply" pentru a posta. Butonul "Quote" nu se justifica daca este folosit pentru mesajul anterior. BTW citeste si regulamentul REVIZUIT al VWFORUM.

Multumesc.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este de acolo. Eu vorbeam de afisajul din dreapta unde arata km general si cel trip. Acolo, cand sta masina pe loc imi arata km general dar cum plec arata viteza pe care o am in mile, iar jos km trip. Si spun ca nu pot/nu stiu sa fac sa ramana cum era inainte km general fara sa se mai mute sa arate viteza in mile. Din meniul setari schimbi unitatile de masura pentru computerul de bord de arata cata distanta ai parcurs, cat combustibil ai consumat etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

qqq , ce spune ruky e corect. In momentul cand schimbi setarile din BC, se schimba si km general si trip.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma..la mine asa arata de la inceput: cand stai pe loc arata km generali...cand te misti cu masina arata miles si km trip.

Da' cu ce te deranjeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drept sa-ti spun nu ma deranjeaza ca arata acum asa. Ma deranjeaza ca ar fi trebuit ca aceasta functie sa fie reversibila. Plus ca acum dupa ce am dat "reglaj standard", cu gandul ca-si revine porcaria aia de kilometraj, mi-a disparut meniul Confort de la Setari. Mentionez ca masina are BC Plus. Referitor la ce spune ruky, are dreptate omul intr-un fel, dar la mine e vorba de altceva. O fi luat-o razna BC-ul masinii? Daca nu ma credeti "incerceti si voi" este vorba de Caietul 3.1 pag. 12 Indicatoarele de km, comutarea intre contorul tuturor deplasarilor si indicatorul de viteza (mph sau kmh).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!