Jump to content

Golf 7 - Configurare


Ioana
 Share

Postare recomandată

De ce este atat de important acel pachet de iarna?

Motorul se incalzeste destul de greu, asa ca iarna primele 10 (poate chiar 15 daca mergi incet) minute mergi cam fara caldura.

Adevarul e ca nu este foarte important, dar avand in vedere ca masina are pilot automat, comenzi pe volan, mp3+touchscreen, pachete lumini si multe alte chestii care-ti fac viata mai usoara, asta e cam singurul care "merita" din lista optionalelor fara sa intre in dotarile de "fite".

 

Un HL de vreo 18500 pare frumos, dar fara : 

selectare mod conducere

-composition media

- pachet lumini si vizibilitate

- pachetul de lumini nu e atat de important, consider atat mai important cat si mai greu de montat dupa achizitie incalzirea in scaune.

- selectarea modului de conducere este draguta, dar nu am vazut optiunea asta pe HL, vezi sa nu fie standard cumva (desi m-as mira).

- Composition Media iarasi merita toti banii, dar tot cred ca e mai importanta incalzirea in scaune decat el. Plus ca probabail se va putea cumpara dupa achizitia masinii la un pret decent si fara sa pierzi garantia. Dar daca-ti permiti cei 200 de euro in plus la pretul ala atunci clar da.

Highline-ul are o gramada de dotari standard care chiar merita, si daca incepi sa le adugi pe celelalte echipari te cam ustura:

scaune sport, lumini interioare, lumini ambientale, agatatori plase in portbagaj, mufa bricheta in portbagaj, cotiere fata-spate, computer bord se aduna o gramada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit, motorul se incalzeste foarte repede, dar numai in miscare si nu cand sta pe loc in timp ce fumam noi o tigara!

- Stiu ca sunt multe optionale cu fitze, dar fara de care am trait fara sa ma gandesc vreodata la ele si printre ele se enumera si incalzirea la scaune.

- Selectarea modului de conducere e o optiunea pe care multi o considera un "must" si ii inteleg de ce

-Composition Media e un "must have" , chiar prima dotare fara de care chiar si un HL pare palid

 

Sa nu exageram, highline-ul are multe dotari  in standard, dar nici nu se compara cu dotarile optionale care chiar si dintr-un trendline il fac final fantazy in comparatie cu un simplu HL.  Daca sincer nu vad sensu sa aleg un HL, pretul lui nu este pentru buzunaru meu si nici macar nu ofera un climatronic 

Modificat de Edicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine poate e sa descrieti ce masina ati comandat cu toate optionalele si sa indicati ce /nu/regretati ca ati luati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul are deja 4 pagini, mai intai citeste toate posturile de la inceput, ca s-a scris acolo despre dotari, necesitate, utilitate samd, oricum ar fi discutii interminabile, trebuie sa-ti stabilesti mai intai bugetul, apoi dotarile necesare, apoi vezi ce motor intra (daca zici ca nu mai mult de 18mii ramai la 1.2tsi si in nici un caz nu te poti gandi la DSG), apoi vezi ce dotari iti mai intra pana la buget, ia in calcul si o reducere de 5%. Altfel, mai poti scoate ceva bani cu un tichet rabla si/sau mai poti astepta spre finalul anului sa mai apara niste "avantaje client" dar nu in pachete si la configuratia generala.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e topicul potrivit, dar cam asa arata G7 cu pachetul Votex si jante 18".  Spatele totusi mi se pare ciudat cu evacuarile de R. Bara spate sigur nu e de R-line.

977416_369931603109029_335049404_o.jpg922133_369931643109025_1762528845_o.jpg

977038_369935183108671_1233274562_o.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A observat cineva ca  a aparut 1.6 tdi euro 6 cu 6 trepte manuala ?  :D

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am si eu rugamintea sa ma ajutati cu o informatie:

 

La GTI, in brosura de prezentare apare urmatoarea descriere pentru suspensie:

 

Suspensii sport-garda la sol coborata cu aprox.15 mm.

 

Tot la GTI, suspensia adaptiva (DCC) are urmatoarea descriere in configurator:

 

Suspensie cu reglare adaptiva DCC adaptiva reactioneaza automat in functie de conditiile de condus, tinand cont de actionarea franelor, acceleratiei si directiei. In plus, soferul poate alege una dintre cele trei configuratii prestabilite: confort, normal sau sport. garda la sol coborata cu cca.10 mm.

 

 

Intrebarea mea este, daca la un GTI aleg optiunea DCC, va avea garda la sol coborata fata de un Golf normal cu 10 mm (DCC) sau cu 25 mm (suspensie standard GTI + DCC)?

Eu presupun ca 10 mm, dar mai bine bine intreb sa stiu ceva sigur. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10mm fata de suspensia normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu-i cu suparare, as mai avea o-ntrebare :):

Privacy-glass geamurile laterale spate si luneta cu absorbtie a luminii 65% - DA sau NU?

Au utilitate reala, exceptand aspectul? Mentionez junior in spate. :icon_cheesygrin:

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut pe passat privacy glass si acum pe tiguan. Tot la fel am si eu copil. Sunt f f bune si mai ales utile pt cine sta in spate. Eu personal voi incerca sa am pe toate viitoarele masini vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru faptul ca ai mentionat ca ai junior in spate ma bag si eu in discutie, desi nu am avut privacy glass, am vazut, mi-a mai spus cineva si eu am decis sa pun folie, pentru ca in primul rand poti pune folie cu un grad mai mare de retinere a luminii si caldurii, imho eficacitatea unei folii este mai mare decat a unui geam ionizat, adica protejeaza mai bine persoanele si interiorul. Folia solara este conceputa special pentru a retine energia solara, privacy glass e mai mult pentru aspect, retine 99,9% din energia UV dar folia retine mai mult din energia calorica. Privacy glass arata poate mai bine si nu trebuie sa-ti faci griji ca se dezlipeste folia din greseala sau apar bule deranjante, e o chestie pana la urma de alegere. Eu am pus folie 35% si zic ca protejeaza mai bine ca privacy glass de 65% iar daca iti pui 20% clar e mai bine. Cu 5% iti faci intuneric in masina, mie personal nu-mi place. Si inca un avantaj al foliei este cel ca protejeaza anti-efractie.


 

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folie de 65% in realitate va face geamul mai opac decat un Privacy glass 65%. Opacitatea foliei se adauga peste cea deja existenta a geamului.

Am observat ca privacy glass are o opacitate mai pronuntata privita din exterior decat din interiorul masinii.

Parerea mea este sa iei optiunea din fabrica.

 

Nu mai zic de aspectul urat al foliei inchise pe luneta (5-20% transparenta). 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

65% este o opacitate suficienta pentru mine, mai mult mi s-ar parea deranjant. Folie nu as vrea sa pun, prefer optiunea de fabrica sau deloc. Ma intrebam daca in zile ploioase, intunecoase sau chiar noaptea, nu e deranjanta opacitatea 65% in sensul ca nu se mai vede bine afara.

Am observat si eu ca privacy glass are opacitate mai pronuntata privit din exterior, dar poate si din cauza faptului ca interiorul e mai intunecat.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau dar folie nu as pune nici gand. In primul rand datorita meseriasilor care o monteaza. Apoi faptul ca desfac panourile de usi, apoi nu le mai nimeresc la fel. Rezulta greieri. Pe luneta, datorita incalzirii rezistentelor apar niste urme pe folie care se vad urat. Daca este din fabrica e ok, daca nu in nici un caz. Apoi eu pe ploaie sau iarna, noaptea nu am avut probleme niciodata, pentru ca opacitatea este mai pronuntata la exterior, nu la interior, asa cum ati remarcat si voi, de altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. "Alarmă antifurt "Plus" 

cu senzor supraveghere interioară, back-up horn cu sistem de alimentare separat şi 

protecţie antitractare"

 

de ce se prefera montarea ulterioara a unei alte alarme?

 

2. "Pachet drumuri grele

- suspensie drumuri grele

- gardă la sol mărită cu cca. 20 mm PSW/ ● ● ● - - 517 641

- scut suplimentar pentru motor şi transmisie 1SK

- protecţie împotriva pietrelor"

 

nu credeti ca e util pe drumurile de la noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1: nu are senzor de perimetru exterior, poate asta e un motiv. E chestiune de gust. Personal am ales varianta din fabrica, iar masina precedenta nu are deloc alarma. In 6 ani nu au fost probleme.

 

2: depinde pe unde mergi cu masina si cum. daca vrei sa  escaladezi toate bordurile si faci si "offroad" adica drumuri neasfaltate o poti comanda, altfel nu merita, pe langa aspectul de tractor al masinii se si inclina mai tare la curbe. La fel masina precedenta nu avea nici macar scut de protectie si avea garda la sol destul de mica 12 cm parca, si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....pe langa aspectul de tractor al masinii se si inclina mai tare la curbe...

 

totusi e cu numai 20mm= 2 cm mai inalta, chiar asa influente de aspect si tinuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pt ca vei avea si amortizoare mai moi. 2cm in materie de suspensie si garda la sol e mult. Se muta centrul de greutate mai sus si in plus vei avea anvelope cu talon destul de mare.
Toate acestea duc la un ruliu mai pronuntat.

Nu lua pachetul si poti pune ulterior un scut aftermarket mai rezistent dacat cel oem din pachet daca chiar ai nevoie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1: nu are senzor de perimetru exterior, poate asta e un motiv. E chestiune de gust. Personal am ales varianta din fabrica, iar masina precedenta nu are deloc alarma. In 6 ani nu au fost probleme.

Ca sa aibă ce urla la fiecate bețiv / furtună / câine / evacuare / etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impins de la spate de sotie, am comandat un GTI Performance, azi am achitat avansul. Intentionam sa il vad mai intai live, eventual un test drive, dar din cate inteleg nu sunt sanse prea curand in RO. Facusem deja un pas inapoi din acest motiv si incepusem sa ma reorientez, dar sotia a luat decizia si pana la urma a reusit sa ma convinga. Acum... urmeaza asteptarea. Sper sa fie asa cum am sperat si chiar mai mult. :)

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari maxime! O masina de vis pe bune! Cu camera sau fara camera? :)

 

PS: misto faza cu sotia. te-a impins ca vroia GTI sau Performance sau G7 sau de ce? :) si la mine a fost putin implicata sotia dar la modul .. ce zici e suficient portbagajul asta? da .. ok :)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Cu camera, livrarea e estimata momentan in luna septembrie, dar daca intr-o luna, o luna si jumatate nu se misca nimic, renunt la camera si iau senzori in schimb.

 

M-a impins de la spate cu GTI 7, ii place si ei foarte mult masina si prefera un hatch sportiv in detrimentul unui sedan de familie, fie el si A4. Initial am mers pe varianta unui GTI 6, dar la noi sunt foarte rare iar din DE diferenta de pret era prea mica fata de un GTI 7 nou. Am avut doua tentative de a cumpara GTI 6, unul cel al colegului hukkk, dar n-a fost sa fie. Iar cand a vazut pozele si review-urile la GTI 7 a renuntat la GTI 6 definitiv.

Chiar daca avem un junior, am considerat amandoi ca ne descurcam cu spatiul pe care il ofera un Golf.

 

Ca sa nu fiu total off-topic: display-ul cu diagonala de 20 cm se poate comanda doar cu navigatia aceea de 1.800 euro, corect? Mi-ar fi placut display-ul respectiv, dar fara sa dau atatia bani pe o navigatie pe care oricum n-as folosi-o, si inteleg ca nu se poate acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vine doar cu Discover Navigation. Personal nu as vedea rostul unui ecran de 8 inch daca nu are navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare grija! poti modifica lista de dotari in prima saptamana dupa semnarea contractului si achitarea avansului. Dupa aceea orice modificare duce la anularea comenzii initiale iar data de livrare se modifica corespunzator. Am incercat sa adaug pachetul de asistenta sofer la 15 zile dupa ce am achitat avansul si n- am mai putut... In mod normal ar trebui sa rezolve problema camerei destul de repede si sa reconsidere toate termenele de livrare... asadar, asteptare usoara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru atentionare. In cazul meu, comanda e in stand-by din cauza camerei si pana intra in productie pot face orice modificare. Asta ar putea insemna si o luna sau chiar mai mult. Oricum e foarte putin probabil sa mai adaug ceva, am pus dotarile care erau "must have" pentru mine, si am si depasit bugetul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!