Jump to content

resoftare caseta de directie polo


justbeck
 Share

Postare recomandată

Salut

tuturor, am si eu un var care are nevoie de ajutor. Din cate am

inteles, i-a fost reconditionata caseta de directie ( este vorba despre

un polo fabricatie 2005 ) si trebuie reprogramata/resoftata. In situatia

de fata, la temperaturi foarte scazute i se blocheaza volanul ( ca si

cand nu ai avea cheia in contact ).

A fost la un service skoda si

i-a spus ca acest lucru se face numai la reprezentanta pentru ca este

customizat pentru fiecare masina in parte. Poate cineva sa ne lamureasca

sau sa ne dea mai multe detalii? Se poate face si in alta parte? Daca

da,unde si cat costa, daca nu..cat costa la reprezentanta ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit de acest lucru pana acum. Caseta nu are electronica, este hidraulica. blocarea e de la altceva, nu de la soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am vorbit acum cu varul meu si este vorba despre pompa de servo..care este in stransa legatura cu caseta de directie.

Atunci cand masina se deplaseaza cu o anumita viteza, calculatorul de bord al masinii nu adapteaza sensibilitatea directiei la viteza de mers.

Varul meu a inteles de la un mecanic de la un service skoda ca trebuie rescrisi in calculatorul de bord parametrii de functionare ai pompei de servo.

Stie cineva/a auzit cineva despre asa ceva?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina din semnatura. cand se incalzeste motoru imi merge greu servo directia, zici ca-i logan fara servo . cand e rece motoru merge bine dar dupa 10-15 minute incepe sa mearga greu . am fost la mai multe service-uri. la unu mi-a zis sa schimb uleiu la caseta, l-am schimbat (de ala verde special pentru golf 4), la alt servce mi-a zis sa schimb caseta, la alt service ca nu stiu ce furtun e de vina si apoi mi-a zis sa schimib uleiul. . la alt service  mi-a zis ce ia zis si varului tau .ca nu stiu ce senzor din bord nu trimite nu stiu ce semnal la caseta sa mearga corespunzator cu viteza care o are , i-am zis sa se uite, s-o faca.. puii mei.. a zis ca nu se baga. am fost la alt service si i-am zis ce mi-a zis ultimu service .. s-a uitat la mine de parca eram mos craciun venit de paste . in fine, am renuntat si merg asa ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

@jusbeck din cate stiu eu la Polo 9N e asistata electronic servodirectia (se si aude un motoras electric cand faci curba pe loc), dar vorba lui Al nu cred ca s-ar bloca, poate ar merge  mai greu. Poate nu a fost reconditionata bine

@airbase fa o scanare in prima instanta. Uleiul la servo l-ai schimbat vreodata? Ai verificat nivelul? 

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caseta are pe ea un senzor care e conectat la pompa electrica

trebuie vazut daca functioneaza senzorul, pompa, contactele electrice sint ferme .... samd

si eu spun in cunostiinta de cauza ca fosta masina a lu' madam a ajuns pe la "mecanici", incit am ajuns sa am din directie trw una koyo.

 

desi dupa simptome ma gindesc ca are nevoie de inca o reconditionare.



A fost la un service skoda si i-a spus ca acest lucru se face numai la reprezentanta pentru ca este customizat pentru fiecare masina in parte. 

asta ar merge la topicul de fun :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

airbase, eu zic sa verifici contactele electrice si senzorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai.nechifor. da, am schimbat uleiul. nivelul e bun.

@dragosR: am sa-mi incerc norocul si la un service in bucuresti.

si putin (mai mult) offtopic. vazusem o data o stire cum ca s-ar vrea ca fiecare service sa  repare doar trei marci de masini, nu mai mult . incepe sa-mi placa idee asta . m-am saturat de unele service-uri unde sunt oameni care au reparat numa dacii din 1900, fosti sudori etc, unde te duci sa-ti schimbe o planetara si apoi cand vrei sa-ti pui cauciucurile de iarna sa te anunte aia de la vulcanizare ca ai nu stiu ce tubulara uitata pe la roata .( am patit-o) ma rog, imi cer scuze, dar vorbeste frustrarea din mine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost la un service skoda si i-a spus ca acest lucru se face numai la reprezentanta pentru ca este customizat pentru fiecare masina in parte. 

asta ar merge la topicul de fun :lol:

 

NU, NU.. Stie el ceva dar se aplica la G5 si O2 si cele de pe aceasta platforma, si urmatoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!