Jump to content

Passat SEL vs. Jetta SE


Petrochimist
 Share

Postare recomandată

Buna dimineata,

Va transmit salutari din Abu Dhabi si va invit sa impartasiti parerile dvs legate de achizitia unui nou VW.

Informatii despre Jetta SE 2.0l (115cp) cutie automata gasiti aici : http://www.volkswagen-abu-dhabi.com/en-vwme/models/Jetta/trimlevel_overview.html

Informatii despre Passat SEL 2.4l (170cp) cutie automata gasiti aici : http://www.volkswagen-abu-dhabi.com/en-vwme/models/Passat/trimlevel_overview.html

Despre mine doresc sa mentionez ca am pana n 30 de ani, inaltime 1,94 m, experienta de condus redusa (sub ~3000 km). Aceasta va fi prima mea masina Noua. Am o pasiune nebuna dupa vw passat, dar nu ma incanta extraordinar noul facelift (in special "botul") - de aici si alternativa : Jetta.

UAE este o tara calduroasa (~50 grade vara + umiditate mare), este un mare desert (in timp vopseaua se va matui de la nisip) dar are benzina ieftina (~1.6 ron / litru).

Banii vor fi de la angajator (imprumut fara dobanda) asa ca pretul nu este un mare impediment (desi la passat mai scot eu niste bani din buzunar, pt ca depasesc limita imprumutului)

Astept cu nerabdare parerile / recomandarile dvs.

Modificat de Petrochimist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as fi in locul tau cred ca as alege Passat. Jetta imi place,merge bine dar e mai plasticoasa si mai simpluta in interior decat Passat-ul,lucru firesc de altfel. Cand il configurezi nu uita de bixenon,scaune ventilate,incalzire/racire auxiliara sau trapa cu celule fotovoltaice.Cred ca te-ar ajuta mult in zona in care traiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care spune ca in 6 luni iese noul Passat. Puteti confirma ?

Referitor la optiuni : aici ai pachete de optiuni pe care le poti alege (low / medium / high line). Oficial nu ai "extra" optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Europa : http://vwforum.ro/topic/80846-passat-b7-vs-concurenta/page-8#entry2065344

Actualul Passat pentru Europa are 2 ani si jumate. Modelul va fi produs 4 ani de zile. Cel mai probabil peste un an va fi lansat urmatorul, peste un an si jumatate se va putea achizitiona. Acum ce ai tu acolo e altceva decat ce se vinde la noi, asa ca daca el spune ca in Asia lanseaza altul, nu este exclus.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

 

Prietenul meu stie de noul Passat nu de la vre-un oficial VW... ci de la Promotor.

 

Cautand pe internet Passat 2014 am gasit o astfel de imagine : (daca gresesc rog sa fiu corectat) GfTxmqq.jpg

 

Acest look pot sa spun ca ma innebuneste... si ma determina sa astept 365 de zile pana cand voi putea sa-l comand de la dealerul local.

 

Daca aveti alte pareri, sugestii sau informatii le astept cu drag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca sunt decat photoshop-uri neoficiale..daca n-ai neaparata nevoie de masina mai poti astepta..mie imi place mult si Passat-ul care e disponibil in uae.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina sh am aici, dar nu am incredere in ea 100%

Daca se lanseaza alt model in putin timp , cu noua platforma, si alte mici modificari... Astept

Ps. Cine are un "sneek peek" oficial de la noul model este rugat sa l posteze (sau sa mentioneze link ul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietenul meu stie de noul Passat nu de la vre-un oficial VW... ci de la Promotor.

 

O fi prieten cu Ciuhulescu, dar ala e photoshop pur. Nu folosi termeni pe care nu ii cunosti. Eu inteleg ca la tine acolo English face parte din daily tools da' nu exista notiunea de "sneek peek" ci doar cea de "sneak peek". Intelege ca peste 365 de zile nu vei putea comanda B8 oricat ti-ai dori tu, in cel mai bun caz peste un an si jumatate. Cel mai probabil cel nou pentru Emirate va fi ca acesta (pentru SUA) http://www.torquenews.com/1084/performance-passat-concept-previews-new-passat-sport-sedan . Care e foarte asemanator cu cel de acum.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa nu ma abtin sa nu rad de numele nivelului de echipare de la Passat : SEL :)) Bina ca nu are si un 600 in spate :)) Era si un manelist care se numea 600 SEL :))

Nu cred ca vei putea comanda alt Passat un UAE mai devreme de toamna 2015...

Nu imi vine sa cred ce motoare diferite sunt intre diferitele piete...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi prieten cu Ciuhulescu, dar ala e photoshop pur.

nu exista notiunea de "sneek peek" ci doar cea de "sneak peek" - 

Intelege ca peste 365 de zile nu vei putea comanda B8 oricat ti-ai dori tu, in cel mai bun caz peste un an si jumatate

 

:)) Ar vrea el sa o cunoasca pe "prezentatoarea" promotorului... Iar photoshop-ul respectiv este foarte convingator si atractiv

Multumesc pentru corectare si pentru vestile exacte dar nu foarte imbucuratoare.

 

Intr-adevar, in UAE, se importa masinile mai mult din USA decat din Europa.

Ideea principala este ca noul model (cu platforma MQB) se lasa asteptat... si eu stau la coada.

 

PS. Daca tot e photoshop de ce este mentionat cu acelasi look si pe ??? :

http://www.quattroruote.it/notizie/auto-novita/volkswagen-passat-linee-tese-per-la-prossima-generazione

http://www.autobild.de/bilder/neuer-vw-passat-2014--3348731.html

http://www.autozeitung.de/auto-neuheiten/vw-passat-2014-passat-nachfolger-variant-infos-bilder

 

X4Xvojk.jpg

Modificat de Petrochimist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul passat b8 apare in septembrie-octombrie 2014 la Paris . Mai e un an jumate . Designul va fi apropiat cu cel de la b7. Oricum  sunt diferente enorme intre varianta europeana si cea americana incepand cu pretul . 

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietenul meu stie de noul Passat nu de la vre-un oficial VW... ci de la Promotor.

 

O fi prieten cu Ciuhulescu, dar ala e photoshop pur. Nu folosi termeni pe care nu ii cunosti. Eu inteleg ca la tine acolo English face parte din daily tools da' nu exista notiunea de "sneek peek" ci doar cea de "sneak peek". Intelege ca peste 365 de zile nu vei putea comanda B8 oricat ti-ai dori tu, in cel mai bun caz peste un an si jumatate. Cel mai probabil cel nou pentru Emirate va fi ca acesta (pentru SUA) http://www.torquenews.com/1084/performance-passat-concept-previews-new-passat-sport-sedan . Care e foarte asemanator cu cel de acum.

Bine ca dai lectii de engleza in timp ce limba romana iti creeaza ceva probleme. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene, era quote de la postul de mai sus, scris de cel care a pus intrebarea, chiar daca nu a fost incadrat corect de catre mine. Citeste postul #5 si nu mai fi un semidoct acid.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca ti-am atribuit tie greseala. Nu am vazut nicaieri ca ai fi citat postul altcuiva.

 

Cat despre apelativel 'prietene" si 'semidoct", nu cred ca isi aveau rostul

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu isi aveau rostul, imi cer si eu scuze ma aprind repede :) @Petrochimist : cumpara Passat, nu vei regreta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii.

Eu spun ca merita sa astept noul model. Interiorul sunt sigur ca nu va suferi mari modificari, dar noul exterior este cel care ma innebuneste.

Pana devine disponibila, tot ce am de facut este sa strang usor banii ca sa o iau cu cash, si sa ma inarmez cu multa rabdare.

Intre timp iau in leasing un s40 de la volvo. Nu ma incanta dar rolul ei este sa fie o masina in care sa am incredere (spre deosebire de mazda la care mi cade cate o piesa la fiecare 2 saptamani)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!