Jump to content

Passat B7 vs. concurenta


kosmy
 Share

Postare recomandată

Va rog sa evitati ironiile, posturile acide, etc.

 

Acest topic are ca titlut: "Passat B7 vs concurenta" si fiind un forum tehnic, va rog sa va limitati la acest subiect, nu la atitudinea pe care o au userii fata de diverse marci, discutii ce ar putea fi elaborate mai repede pe un forum de psihologie.

 

Daca exista opinii ce deranjeaza si nu se bazeaza pe informatii obiective, puteti sa va referiti strict la postul ce deranjeaza (puteti elabora pe PM, sau puteti folosi butonul report), nu sa generalizati de dragul de a posta. Revin, este un forum tehnic, iar posturile trebuie sa se incadreze in specificul forumului. Ce se intampla pe alte forumuri este irelevant, iar discutiile pe aceasta tema nu isi au locul aici.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kosmy

    18

  • PTDA

    11

  • Davidutz

    10

  • Passat 2.5 TDI

    9

Sau 2.0 cu 145/162 cai... Scuze dar doar americanii mai pun botul la asa ceva...

 

Nu inteleg la ce faci referire. Sunt tentat de variantele pe benzina cu o putere zic eu naturala corelata cu cilindreea (deci fara turbina). La vw exista acel 1.4 de 160cp pe care nu il privesc cu zambetul pe buze.

 

Portbagajul este mic mic de tot 438 l la o masina de 4.865 m e ridicol.

La Superb este de 580 la o marime asemanatoare iar la Passat nu stiu dar

cred ca e peste 500 l

Apoi navigatia arata de parca este montata after-market, cu totul inghesuit sa incapa pe dimensiunea standard de 2 DIN...

 

Asta recunosc ca ma deranjeaza si afirmatia referitoare la navi cred eu ca poate fi corelata cu scaderile de costuri accentuate si de B7 prin schimbarea la fata a B6-lui. Nu stiu ce politica invinge dar tare ma "tem" ca Vw face ceea ce trebuie in materie de profit care pana la urma reprezinta tinta oricarui producator.

Si eu o consider frumoasa dar superioara din ce punct de vedere consideri ca este ?

Este o platforma noua din informatiile pe care le am.. B7'le mosteneste prea multe de la varianta anterioara. Pentru a aduce un argument natural in discutie ~ ne asteptam la adevaratul new Passat in 2014 ceea ce va lovi puternic in devalorizarea actualelor B7. Exista scuza referitoare la bolile copilariei dar in gama asta de pret eu chiar doresc acea schimbare. Eu fiind in tabara celor ce gusta benzina ma simt avantajat de oferta de motoare Mazda.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acei 15% de care rade colegul @polter, oare nu se datoreaza crizei si puterii de cumparare care este in picaj?

Hai sa aruncam o privire la Citroen, Renault, Mazda, Alfa,..... (polter)

Modificat de czsilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-15% nu spune nimic, atata timp cat toata piata scade. Eu nu ma astept ca VW sa faca minuni, totusi face, comparand cu celelalte marci.  In Europa, ca si in Romania, numarul de masini noi vandute e la un minim istoric, mai mic decat acum 20 de ani. Uitati-va si la compacte, unde Golf se vinde de aproape 2 ori mai mult decatt masina de pe locul 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-15% nu spune nimic, atata timp cat toata piata scade. Eu nu ma astept ca VW sa faca minuni, totusi face, comparand cu celelalte marci.  In Europa, ca si in Romania, numarul de masini noi vandute e la un minim istoric, mai mic decat acum 20 de ani. Uitati-va si la compacte, unde Golf se vinde de aproape 2 ori mai mult decatt masina de pe locul 2.

 

Pai si cum toata piata scade numa bmw creste - nu mai au oamenii bani de masini normale si se arunca la premium ?

BMW Seria 3: 181.769 (+9%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, masinile premium cresc, uite-te si in Romania, e greu de crezut, insa cel care au bani pentru masini de peste 40-50.000 euro nu au simtit scaderea veniturilor asa cum am simitit-o noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ai bani de o masina, nu iti mai permiti sa-i dai pe ceva de calitate indoielnica, ci te duci la premium,

 

pe premisa "daca tot dau un ban, macar sa fie masina buna"

 

de aceea bmw urca in sus si nu scade niciodata, desi ultimele modele de seria3 si seria1 incep sa aiba plastice inferioare, zgomote ciudate la rulare.. etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt fan BMW, dar cand am inchiriat un 118d ptr o saptamana, nu puteam sa imi sterg zambetul de pe buze nici cu apa sarata din mare :).

Legat de placerea de conducere pot sa spun ca e fabulos... BMW chiar e o masina cu personalitate puternica, distincta... E adevarat ca nu e practica ca un Golf/Passat dar parca te face sa uiti dupa 2 curbe...

B7 mi se pare rafinat, atent proiectat si imbunatatit timp indelungat. E adevarat ca se bazeaza pe B6 dar sunt asa de multe schimbari si actualizari incat nu pot sa spun ca e o masina ramasa in urma nici macar cu 1 an inainte de oprirea productiei...

Daca va uitati pe cifrele de vanzari, VW reuseste sa isi pastreze pozitia fruntasa la vanzari chiar si in ultimul an de viata ale modelelor... Asta vorbeste de la sine despre cat de avansate sunt tehnologic comparativ cu concurenta directa.. (Opel, Peugeot, Citroen, Fiat, Renault, Ford)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca sunt mai avansate tehnologic, nu cred ca putem vorbi de VW vs restul producatorilor. Totusi, eu cred ca VW e ceva mai atent la detalii gen materiale, zgomotul produs de butoane, texturi ale butoanelor, forma butoanelor, etc fata de marcile concurente. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[soila] Am avut ocazia sa merg cu un 320xd f30, deci modelul nou, iar calitatea materialelor a crescut foarte mult fata de modelul vechi. La acelasi nivel cu c class mi s-a parut.

Iar la confort, de asemenea, au crescut mult, parerea mea e ca se compota mai bine decat mercedes, contrar miturilor, mercedes=confort, bmw=sportivitate, bine ca nici aici nu sta rau.

Anyway, nu se poate compara cu vw passat...e altceva.

Modificat de FlorinC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident ca seria3 e concurentul direct a lui A4, dar si passat-ul intra in calcul atunci cand te duci sa iti iei o berlina eleganta :)

 

personal consider ca au stricat numele passat odata cu generatia B6 (si B7 evident) generatia veche de B5.5 era mult mai solida si bine facuta, motoare longitudinale, 4motion cu torsen, si multe altele..

 

CC-ul mai salveaza numele, fiind elegant si bine motorizat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama ei de tehnologie! Trebuia ramas la b4 ca era lucrata mai bine!

Modificat de czsilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 La acelasi nivel cu c class mi s-a parut.

In opinia mea C-klasse nu e chiar un etalon dpdv al materialelor folosite la interior, destul de mult plastic dur.

Dar parca si la  Audi B8 s-a pierdut  din "moliciunea" placuta a plasticului folosit la generatia precedenta. Reversul medaliei...parca rezista mai bine la trecerea timpului.

Bata-i vina de senzori nabadaiosi...tactili si vizuali :lol:

 

Cred ca principalul atu al Passatului este numarul mare de masini vandute= numar mare de service-uri, multi forumisti priceputi, platforma(mecanica, electronica) permisiva la multe upgrade-uri, piese comune cu alte modele din grup(preturi accesibile :)) , timpi redusi de livrare) etc.

 

Pune o intrebare pe forumul Mazda(probabil exista), sa vezi cate pareri obtii, in cat timp si cat de veridic este raspunsul :10[1]: Dupa aceea poti merge(generic) linistit la oricare service sa-ti rezolvi problema. 

Am avut pentru scurt timp o Honda, eram in dubiu unde sa merg la service...Cluj sau Brasov!? La Cluj era mai aproape...au vrut sa-mi schimbe cu numai 1200 euro caseta de directie la o masina cu 16000km(nu avea nimic de fapt); la Brasov au fost ok.

Ma gandesc ca in conditiile actuale ale pietei auto or sa mai dispara cativa dealeri ai marcilor mai "exotice" !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 .

 

Cred ca principalul atu al Passatului este numarul mare de masini vandute= numar mare de service-uri, multi forumisti priceputi, platforma(mecanica, electronica) permisiva la multe upgrade-uri, piese comune cu alte modele din grup(preturi accesibile :)) , timpi redusi de livrare) etc.

 

Pune o intrebare pe forumul Mazda(probabil exista), sa vezi cate pareri obtii, in cat timp si cat de veridic este raspunsul :10[1]: Dupa aceea poti merge(generic) linistit la oricare service sa-ti rezolvi problema. 

Foarte adevarat ! De acord cu tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cu parere de rau pentru vw, spun si eu ca in ultima vreme s-au cam prostit, si ma refer la tot grupul vag. Sunt 4 masini in familie: un q7, o bora, fabia si 1 superb, trebuie curand (cred ca anul acesta) sa schimb 3 dintre ele si mai mult ca sigura ca nu mai iau nimic din vag. Au inceput sa vine cu probleme din ce in ce mai multe si mai dese, o sa ma orientez pe echivalente, iar bmw pare o varianta foarte atractiva.

in loc de passat b7 in ziua de azi eu personal as alege ford mondeo iar cu compromis la spatiu bineinteles ca seria 3 de la bmw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai ai rabdare cateva luni sa vezi noul Passat B8 si Superb 2 facelift, noul Mondeo si apoi o sa iei o decizie in cunostinta de cauza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B8 nu va veni prea curand. Cel mai devreme va fi lansat in martie 2014 la Geneva dar mai probabil va fi lansat la Salonul Auto de la Paris din Septembrie 2014. Prin urmare, cel mai devreme s-ar putea comanda in vara lui 2014 dar mai probabil la inceputul lui 2015. Si nu va putea fi comparat cu Superb 2 FL din nici un punct de vedere. Doar cu Superb 3 din 2015. Superb 2 FL din punctul meu de vedere va fi agonia Skoda pe segmentul "large family cars".

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Administrator

Dar ce parere aveti despre S60/V60?

Nu ma refer estetic, este genul de design love-or-hate ci mai ales tehnic (motoare, costuri, probleme)


Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E o varianta demna de luat in calcul la 30k+ atat estetic, pacat de lipsa pregatirii celor din reprezentante sau de lipsa reprezentantelor cu totul in unele zone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!