Jump to content

Altea


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

In spate se poate rezolva simplu: blocarea geamurilor. In fata nu am avut aceasta problema. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • stegosaurus

    15

  • alteacupra

    9

  • Hubertus

    8

  • miriamtoyo

    7

Pe mine ma scoate din sarite lumina aia rosie din bord. Am facut cu catva timp in urma (cu o Altea de imprumt) vreo 3000km si noaptea e teroare sa conduci chiar daca o dai la minim. Puteau alege si ei o lumina mai placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteau alege si ei o lumina mai placuta.

Ca de exemplu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La CD-Player-ul din dotarea masinii (echiparea cu CD1 sau CD2) se pare ca nu functioneaza reglajul automat al volumului in functie de viteza de deplasare a masinii.

La mine nu functioneaza si am vazut si un topic pe www.seat-forum.de pe tema asta.

Modificat de octavian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de lumina din bord. Ca e rosie nu-i bai. Ca e prea tare treaca mearga. Da' la drum lung cand aprinzi faza mare ca tot omu' ti se infinge in ochi un led infiorator de albastru care parca striga: stinge farurile! E o chestie absolut prosteasca. In loc sa fie totul cat mai pastelat ca sa nu-ti omori ochii e exact pe dos! Cand patesc asa ceva singura cale sa rezolv e sa tin volanul de partea de sus ca sa ascund nenorocirea aia de led cu mana. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SUnt carcotas dar mie chiar imi place rosu, inainte sa-mi iau SEAT mi-am luat IGNIS; unul din motive pentru care am ales IGNIS a fost ca bordul ducea cu SEAT, IGNIS-ul avand tot rosu, asa ca mie unul imi place. :offtopic:

Cu faza lunga e cam ciudat dar cred ca e facuta sa vezi ca o ai aprinsa si sa nu uiti de ea si sa-i deranjezi pe ceilalti din contrasens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place lumina rosie in bord. De asemenea, nu am nici o problema cu albastrul de la faza lunga. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie-mi place lumina rosie, da' ma rog, chestie de gusturi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut... am un Seat Altea 1,9 Tdi stylance cu ceva optionale:

Pro - ESP - mi s-a parut super investitia, am avut ocazia sa il probez :P. Sant curios cam care sant limitele sistemului asta (stie careva)

Pro - CD-MP3 8 boxe comenzi pe volan ... a fost tare la inceput intr-o curba la stanga lunga luata mai in forta, cu volanul strans in maini a inceput muzica sa se auda mai tare .... :D .... nu intelegeam ce naiba are... credeam ca are legatura cu viteza masinii (dar de fapt era de vina berbecul cu volanul in mana)

Pro - mi se pare super stabila in curbe pentru volumul el

Pro - senzorul de presiune la pneuri... desteapta chestie

Contra - torpedoul si spatiile de depozitare detul de mici. Torpedoul fara lumina :P .... asa ca la racire nici nu pot sa visez

Contra - lipsa indicator de ulei

Contra - busonul de motorina se deschide cu cheia.... :P ...

Contra - cand am luat-o am vrut si incalzire in montanti A si oglinzi.... cand mi-au adus-o au zis ca nu se mai pune asa ceva (de ce nu stiu) - mi-au dat covorase si nu mai stiu ce de banii aia. Din ce se discuta pe aici la Leon am inteles ca este

Contra - radiatorul de motorina de sub masina pe dreapta mult prea la vedere pus ... mai ales pentru Romania

Contra - gemurile si oblinzile care nu se rabateaza la actiavarea alarmei (se pot rezolva amandoua cu vre-un modul din ala ??? - mentionez ca am luat alarma din oferta lor adica aia volumetrica, ce marca o fi nu stiu )

Per total - sant multumit de masina.. sant mult mai multe pro-uri decat am enumerat eu aici, chiar daca topicul este de numultumiri

Modificat de claw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS: mi-am adus aminte...

Contra - la optiunea senzori de parcare iti pun numai pe spate ... cam aiurea

Si mai am o intrebare ledurile alea de sub oglinda retrovizoare ce rol au....? sa lumineze (vag) doar bordul sau e alta menirea lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beerchug: Este senzorul pentru oglinda heliomata. Este super misto noaptea, cand vine unul in spate si are luminile prost reglate, oglinda retrovizoare isi schimba imediat luminozitatea si nu te deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta faza aiurea a fost ca am comandat-o cu optiunea "carlig de remorcare".... sau "pregatire"... ceva de genu asta.... optiunea nu contine carligul :( si e destul de scumpa ..... dupa ce a venit masina am comandat carligul care a costat in jur de 11 mil cu tot cu montare... iar in final nu se potriveste sistemul de prindere (bila)..... <_<

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta faza aiurea a fost ca am comandat-o cu optiunea "carlig de remorcare".... sau "pregatire"... ceva de genu asta.... optiunea nu contine carligul :pale: si e destul de scumpa ..... dupa ce a venit masina am comandat carligul care a costat in jur de 11 mil cu tot cu montare... iar in final nu se potriveste sistemul de prindere (bila)..... <_<

Asa sunt standardele in afara, trebuie sa-ti cumperi un transformator ( o piesa care se pune la priza de la masina), exista la piese auto si nu costa asa mult ( ~50 RON ); stiu asta de la un TOUAREG care a venit cu carlig, dar nu se potrivea cu remorca ( masina avea 7 pini, iar remorca 11, sau ceva de genul asta ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca-mi permiti, punctual, parerea mea:

1. Lumina marsarier e plasata acolo unde o plaseaza si altii... asta e.

2. Montantul A prea gros. Da dar ofera securitate de 5 stele, parbrizul se sparge foarte greu la impact, ofera o rezistenta demna de toata lauda. E compromisul care trebuie facut...

3. Lipsa lumina scrumiera: m-am lasat de fumat asteptind Altea (aveam Cordoba pe atunci) si nu din motive... financiare (nu fiti rai!)

4. "Mastile" stergatoarelor "aduna" zapada. Nu stiu la voi cum e, dar eu am avut multe probleme cu stergatoarele pina mi-a venit ideea senzationala sa le schimb intre ele! Luati stinga si puneti pe dreapta, si invers. Baitetii nu s-au gindit la ceva dragut. Au schimbat pozitia de stationare a stergatoarelor si ce sa vezi: initial faceau curat si apoi imprastiau mizeria!!! Era clar ca erau montate invers. Daca va supara si pe voi, schimbati intre ele stergatoarele cu totul. Dar st convins ca au remediat intre timp stingacia... Dragutsa, altfel!

www.oglindaretrovizoare.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va bazati prea mult pe ESP! Inertia nu poate fi invinsa, este lege a fizicii. Eu nu am pus ESP, este doar un program de gestionare a celorlalte functii care exista (suspensia independenta e cea mai importanta, jantele de 225/45/17 si... atentia distributiva). Evident, e bine sa sti ca ai si ESP. Dar nu-ti doresc sa-i testezi limitele!

Aia cu volumul dat la tare de berbec in curba nu se poate comenta.

Torpedoul este intr-adevar punct slab. La cit e de mic... nu i-au mai pus si lumina ca ramineau fara ce sa lumineze!

Nivelul de ulei este supravegheat de computerul de bord, nu-ti bate capul!

Alarma de fabrica e slaba, nu se prea recomanda si este scumpa tare pentru ce ofera. Exista multiple posibilitati de a o inlocui dar.. stiu si eu? Poate traiesti cu inconvenientul asta acuma. Este sigura, isi face treaba dar... are limitele ei.

Savurati TDI-ul pina se poate!

Ledurile au rolul de a lunina bordul difuz, in spectru rosu, noaptea. Oglinda Heliomata nu are led-uri, isi schimba gradul de reflexie a luminii in functie de intensitatea ei (se face verzuie). Chestia aia cu ledurile rosii e cam uzitata acum la midle class. Iar senzorii de parcare vin numai pe spate din fabrica? Cei montati dupa aia se pot pune si pe fata, contra-cost. Iara chestia aia cu standardul de fabrica. Sau schestiune de obisnuinta, k vizibilitatea e super-limitata. Dar poti trai cu asta. Eu pot. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica? Vrei sa spui ca ai schimbat lamelele stergatoarelor intre ele? sunt confuz.

Modificat de karburator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica? Vrei sa spui ca ai schimbat lamelele stergatoarelor intre ele? sunt confuz.

Da-da, chiar asta am facut, dupa citeva zile de ploaie si mizga in care m-am necajit tare pe mizeria de pe parbriz. Este firesc, nu s-au gindit. Am luat-o degraba, e din aprilie 2005 pe maini bune. Poate, sper ca de atunci au rezolvat problema. Asa am facut. Am luat stergatorul de pe stinga si l-am pus pe dreapta, de unde am luat stergatorul si l-am pus pe stinga. Explicatia e logica. Inainte, stergatoarele dormitau la baza parbrizului. Se ridicat pe verticala, vascolind mizeria si reveneau in pozitia de stationare, curatind parbrizul. La Altea au zis ca st destepti: monteaza stationarea in montanti ca e mai sexi. Si atunci stergatoarele executau asa (datorita inclinatiei lamelor, e logic!): curatau parbrizul dupa care imprastiau mizeria. Exact asta vedeam si nu intelegeam. Dupa ce am schimbat stergatoarele intre ele e luna si bec :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am incercat asta, insa niste colegi de pe un forum Altea din HU au facut aceeasi schimbare. Si ei spun ca e mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Merge!Am inversat si eu stergatoarele iarna trecuta si intradevar functioneaza!Ba chiar mai mult,nu mai se strange asa multa zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva:stergatoarele originale(cred ca sunt Bosch) pt. Altea si Toledo 5P sunt teshite intr-o parte,acea parte trebuie sa vina in sus,doar atunci intra perfect sub masca neagra de plastic.La mine au fost din fabrica montate fals.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici se vede mai bine,asa trebuie sa stea stergatoarele (Bosch Aero Twin 958S),nr. de comanda din catalog BOSCH:3 397 118 958

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ia uitativa si voi ce am descoperit acum la sfarsit de saptamana cand am vrut sa imi aspir "bijuteria"!!! :D Nu pot sa cred ce calitate proasta are materialul tapiseriei daca dupa aprox. 2 ani arata asa :D Faza faina ii ca nu mai am garantie asa ca pot sa imi platesc singur totul dar am sa mai astept pana se roade de tot pt. ca momentan e numai un pic scamosat.In acea zona este plasticul cam ascutit si deaia s-a facut asa singurul lucru care ajuta este sa pilesc cu pila fina locul unde freaca si sa sper ca nu se roade mai departe(scaunul soferului si a celui din dreapta).Cum e la voi?Ma refer la cei ce au Altea si Toledo 5P,la Leon 1P nu stiu asa bine cum arata scaunele,in orice caz aveti grija! :D

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am si eu un Seat Altea 1.9 tdi an 2006 cu 104000 km la bord, model stylance

Masina impecabila, usor de condus, foarte multe elemente de securitate, sta bine pe drum, consum mic , design etc.

ce nu imi place?

- torpedoul foarte mic si lipsa de iluminare

- calitatea plasticelor sa zic undeva la mediu - dar pe drumurile din romania nu prea am ce i cere.

- putin cam joasa garda la sol

- lumina din bord ar putea s afie alba ca la audi A4

In rest absolut numai de bine.

cateva aspecte care le am vazut aici poe forum:

- indicator ulei - la ce va trebuie fratilor asa ceva , ca doar nu aveti Raba sa consume ulei. a mea nu consuma aproape nimic intre schimburile de ulei si are peste 100 000 km. Si oricum uleiul se verifica odata pe saptamana la joja

- trapa electrica la combustibil- este foarte bine ca nu au pus-o electrica( din punctul meu de vedere)- s avedeti ce se chinuie baietii la benzinarie cu surubelnita s ao dsfaca ca a inghetat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Toledo 1M si deschidere electrica la rezervor. Nu am avut nici o problema cu deschisul clapetei, nu stiu de ce ar fi avut acest model. Sincer ma uit la Altea cu gandul ca poate as achizitiona un model dar vad ca parca s-a facut economie la detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!