Jump to content

Altea


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • stegosaurus

    15

  • alteacupra

    9

  • Hubertus

    8

  • miriamtoyo

    7

Si pozitia brichetei mi se pare ciudata si la altea si la leon. Pentru mine ca fumator inrait este f importanta scrumiera.

La ibiza am pus eu iluminat la scrumiera.

Nici leonul nu are scrumiera cu iluminare. Se descurajeaza fumatul la volan din ce in ce mai ostentativ. Nu m-ar mira sa fie interzis fumatul la volan in vreo cativa ani!

Scuze pentru offtopic, nu m-am putut abtine!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-ar mira sa fie interzis fumatul la volan in vreo cativa ani!

Pai nu ziceau astia pe la TV ca ar fi deja interzis?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru offtopic, nu m-am putut abtine!

Se accepta :) Ca si eu le "sudez"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din tot ce ati spus mai sus, subscriu la aia cu stergatoarele: la o ninsoare abundenta, aduna zapada pe margini ceva de speriat! Restul nu e valabil din punctul meu de vedere. Bricheta chiar e plasata ok, oricum o folosesc pt detectorul radar.

Alte nemultumiri:

- plasticul de pe usa

- lipsa indicatorului nivelului de ulei

- lipsa racirii torpedoului

- faptul ca activarea spalatorului de faruri se face de pe aceeasi maneta, ca si spalarea parbrizului

- lipsa indicatorului de rezervor de lichid de parbriz gol (desi la 6 litri cat intra in el, ma tine mult si bine....)

Deocamdata atat.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: ultimul de data asta: Sper sa NU interzica fumatul la volan (pt mine este una din micile placeri ale vietii) ca alfel ma apuc de facut poze la politisti care vorbesc la telefonul mobil si/sau fumeaza la volan. Daca imi iau vreo amenda pe tema fumatului ma duc in instanta si asa platesc avocatul degeaba!

Ontopic:

Referitor la nivelul uleiului, eu zic ca au cam gresit aici mai ales daca iti cumperi pe motorina. Lipseste si de la leon( m-am interesat deja ca vreau sa-mi cumpar la toamna....oricum vrutul este liber :) ).

Iar cu nivelul apei de spalare a parbrizului etc.: la mine se observa cand este pe terminate nu mai are atat putere jetul :D :D :D si ma opresc sa-l umplu. La drumuri lungi umplu rezervorul cu pricina si verific si presiunea in roti.... asta e o alta dotare care lipseste in totalitate de pe toate seaturile :( .

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare ffff ciudat ca nu are indicator de apa, masina mea are si credeam ca la noul leon/altea este standard...sunt un pik dezamagait

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verific si presiunea in roti.... asta e o alta dotare care lipseste in totalitate de pe toate seaturile :offtopic: .

Eu am sistem de monitorizare a presiunii din roti. La Stylance e dotare standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ce tot povestiti pe aici ca n-are indicator de monitorizare, deschideti manualul, cel putin la Leonul meu sunt indicatoare grupa mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in manual am si eu indicator de nivel de solutie de parbriz. In masina nu am. Si nici nu se monteaza pentru modelele livrate in Romania. Am verificat la proprietarii din Ungaria: aceeasi situatie.

In ceea ce priveste uleiul, intr-adevar exista martor pentru lipsa lui!!! Adica, pentru momentul cand e cam tarzior. Eu vorbesc de prezenta unui inidicator de nivel!!! Asa cum aveam la Megane. Care arata o evolutie si nu o stare de fapt. Asa, tot timpul trebuie sa ma uit pe joja, sa mentin nivelul in limitele indicate de manualul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste uleiul, intr-adevar exista martor pentru lipsa lui!!! Adica, pentru momentul cand e cam tarzior.

Asa este. Indicatorul de ulei se aprinde in situatia in care nivelul acestuia este critic.

Indicatorul lichidului de spalare parbriz este disponibil numai in cazul in care masina are faruri Xenon. Acest lucru este valabil si pentru Leon si Toledo.

In ceea ce priveste senzorul de presiune roti, acesta este inclus in standard pe Altea incepand cu iunie 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicatorul lichidului de spalare parbriz este disponibil si la varianta cu display-ul mare adica echipata cu bluetooth, pe care sunt afisate textual diverse avertizari, diagnostice, audio, etc. E adevarat ca softul la display ar mai putea fi completat, dar probabil ca vor mai apare update-uri.

Modificat de vincentsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicatorul lichidului de spalare parbriz este disponibil si la varianta cu display-ul mare adica echipata cu bluetooth, pe care sunt afisate textual diverse avertizari, diagnostice, audio, etc. E adevarat ca softul la display ar mai putea fi completat, dar probabil ca vor mai apare update-uri.

Imi permit sa te contrazic. Eu am pe Leon Bluetooth si deci display-ul mare de care vorbesti si nu am indicator pentru lichidul de spalare parbriz. Acest indicator este de fapt un led de culoare galbena care nu are legatura cu displayul de la bluetooth si apare pe cadranul cu vitezometrul. Sigur acest indicator functioneaza doar in cazul farurilor Xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@thunder

Ai tot dreptul sa ma contrazici, eu unul personal recunosc ca nu am verificat pt. ca nu am ajuns niciodata cu lichidul la minim ci doar am citat dintr-un articol. Cred insa ca subiectul in cauza e unul minor, oricum la capitolul gadget-uri SEAT-ul nu este cel mai generos precum francezii de ex., dar parca astea conteaza cel mai mult...

Modificat de vincentsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu indicatorul de ulei: eu va zic sa nu fiti suparati de lipsa sa. ce folos daca ai asa ceva si in cartea tehnica scrie ca nu te poti increde in el (cum e la 307, daca imi este permisa comparatia) ? joja este sfanta: o scoti, te uiti si iei decizia

in ceea ce priveste adunarea zapezii langa montanti: va recomand sa indreptati fluxul de aer cald din habitaclu (si) catre parbriz. in acest fel zapada acumulata se mai topeste si este repede indepartata in mersul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@thunder

Ai tot dreptul sa ma contrazici, eu unul personal recunosc ca nu am verificat pt. ca nu am ajuns niciodata cu lichidul la minim ci doar am citat dintr-un articol. Cred insa ca subiectul in cauza e unul minor, oricum la capitolul gadget-uri SEAT-ul nu este cel mai generos precum francezii de ex., dar parca astea conteaza cel mai mult...

Eu am Altea cu bluetooth si ecran mare. Nici vorba de indicatorul respectiv. Trust me. In 18000 km mi s-a terminat lichidul de multe ori.

@godaro: nu stiu ce scrie la 307, stiu doar ca la Megane aveam un indicator de nivel de ulei care functiona bine. In 3 ani si 92000 km nu am scos joja niciodata. La Altea, sunt nevoit sa ma joc cu ea destul de des.

Noroc ca lipsurile acestea sunt compensate de bucuria de a conduce o masinuta asa de buna. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din tot ce ati spus mai sus, subscriu la aia cu stergatoarele: la o ninsoare abundenta, aduna zapada pe margini ceva de speriat! Restul nu e valabil din punctul meu de vedere. Bricheta chiar e plasata ok, oricum o folosesc pt detectorul radar.

Alte nemultumiri:

- plasticul de pe usa

- lipsa indicatorului nivelului de ulei

- lipsa racirii torpedouluiactivarea spalatorului de faruri se face de pe aceeasi maneta,

- faptul ca ca si spalarea parbrizului

- lipsa indicatorului de rezervor de lichid de parbriz gol (desi la 6 litri cat intra in el, ma tine mult si bine....)

Deocamdata atat.... :)

stai linistit , activarea spalatorului de faruri se face de pe aceeasi maneta, este valabil ptr. majoritatea modelelor din grup WV e ceva standart ptr. ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am mai adus aminte de o nemultumire. Se refera la display-ul radioului. Desi are dimensiuni remarcabile, literele cu care se afiseaza informatiile sunt si ele mari. Asa ca, atunci cand asculti mp3-uri nu se poate afisa dintr-odata titlul pieselor si numele artistului. Fiind o problema de software, s-ar putea schimba usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi se pare mie anapoda la masina asta e ca in unele amanunte pare un pas inapoi fata de alte modele seat. Sa ma explic. La vechiul leon busonul de motorina se deschide automat din masina. Apesi un buton si clapita rezervorului se deblocheaza electric. Apoi desfiletezi busonul si gata. La Altea clapita se tine intr-un stift de plastic care nu protejeaza nicicum busonul, buson pe care trebuie sa-l descui cu cheia. Mi se pare destul de nesigur, incomod si primitiv. Pe urma mi se pare un minus si lipsa luminii din torpedou. As mai adauga lipsa reglajului pe inaltime a scaunului pasagerului nedisponibila nici macar optional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi se pare mie anapoda la masina asta e ca in unele amanunte pare un pas inapoi fata de alte modele seat. Sa ma explic. La vechiul leon busonul de motorina se deschide automat din masina. Apesi un buton si clapita rezervorului se deblocheaza electric. Apoi desfiletezi busonul si gata. La Altea clapita se tine intr-un stift de plastic care nu protejeaza nicicum busonul, buson pe care trebuie sa-l descui cu cheia. Mi se pare destul de nesigur, incomod si primitiv. Pe urma mi se pare un minus si lipsa luminii din torpedou. As mai adauga lipsa reglajului pe inaltime a scaunului pasagerului nedisponibila nici macar optional.

Referitor la ultima ta nelamurire.

Eu am TOLEDO Stylance, iar la mine pasagerul poate sa-si regleze scaunul pe inaltime. Stiu ca cu exceptia portbagajului si a formei din spate, in rest masinile sunt identice, deci cred ca exista reglare pe inaltime a scaunului din dreapta dar doar in functie de dotare ( nu-mi aduc aminte sa fi pus acest lucru pe lista de optionale ), dar la ce iti foloseste acel reglaj pentru pasager, daca nu sunt prea curios? :) .

Cat despre buson, ai dreptate, este cam ieftina solutia. Eu inainte de TOLEDO, am avut IGNIS care era aceeasi mancare de peste, iar inainte de IGNIS, am avut TICO, iar TICO avea deschiderea clapitei din INTERIOR :beerchug: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe urma mi se pare un minus si lipsa luminii din torpedou.

Pai daca tot l-au facut asa mic, s-or fi gandit ca nici lumina nu-i trebuie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu reglajul scaunului la pasager e simplu: cand conduc eu, scaunul soferului sta maxim jos si cel din dreapta sta caragios de sus; cand conduce nevasta-me (e masina ei) eu in dreapta stau ca pe cal. brrrr!

Mi-am mai amintit una: la leon cand reglezi volanul in jos, golul ramas e obturat de o chestie din plastic striat foarte faina (parca-i de acolo) La altea locul cu pricina e astupat total stangaci si inestetic de o musama ordinara care le langa faptul ca nu e prea eficienta mai aduna si o tona de praf in pliuri. :)

Sa stii ca si altea asta e tot stylance si poti sa ma crezi pe bune ca reglajul cu pricina nu era nici macar optional.

Modificat de altea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nimeni nu s-a plans de butoanele pt deschiderea/inchiderea electrica a geamurilor.

Eu am avut ceva probleme cu cele de la usile de pe spate si cel de la usa pasagerului din dreapta fata. Mai ales in spate mi s-a intamplat ca pasagerul(a) sa apese involuntar acel buton si geamul sa se deschida la maxim, asta in timp ce masina se deplasa cu 140-150 km/h.

Acele butoane trebuiau pozitionate putin mai jos in interiorul cotierei sau protejate cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!