Jump to content

Insula Thassos


theo
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

Pe 08 septembrie intentionam sa plecam pe insula Thassos. Astept sfaturi si impresi vis-a-vis de cazare, mancare si nu in ultimul rand despre drum. Orice sfat e binevenit, multumesc!

Sau daca mai merge cineva in Grecia in aceasta perioada putem fi parteneri de drum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    10

  • champion

    8

  • ADU 33

    7

  • theo

    6

Top Posters In This Topic

Am fost vara trecuta in Thassos si m-a impresionat placut... are cateva plaje frumoase pentru facut baie... insula e vizitabila (daca nu mergi cu masina iti recomand sa inchiriezi una si sa dai turul insulei) si poti vedea diverse chestii misto... manastiri, relief interesant, etc...

Nu mi s-a parut scump la ei, cu 10 euro mananci o masa buna la aproape orice restaurant, majoritatea sunt business-uri de familie, sunt foarte saritori, iti acorda si discount-uri, au happy hours in diverse momente ale zilei, etc.

Cazarea am avut-o asigurata printr-o agentie de turism, dar banuiesc ca vei gasi pe acolo cazare fie la vile, fie la hoteluri, fie la particulari, si o sa fie ok...

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos. De mers, o sa mergem cu masina, daca ai fost poate-mi spui si ceva despre drum, merci!

mariusc: Te rog nu mai da quote la mesajul anterior. Vezi REGULAMENT :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost..am stat 10 zile..insa acum vreo 4 ani, mie mi s-a parut cam scump..adica daca in atena am baut heineken cu un euro jumate, pe insula l-am baut cu 3, tigarile la fel, 4 euro pachetul, deci daca fumezi ia-ti de aicia tigari si apa si suc, mancare pt tot drumul, ca altfel ajungi acolo cu vreo 100 de euro dusi degeaba, este f scump. Drumul nu e cine stie ce..ca mai mult faci prin bulgaria, caci imediat cum ai ajuns in grecia, mai mergi putin si ai ajuns in Kavala de unde iei feribotul sa te duca pe insula. Eu cel putin l-am luat din kavala, dar am inteles ca mai e un port de unde se ia. Vaporul este imens..tin minte ca nu vazusem niciodata pana atunci atatea masini stranse pe un feribot, dar ai grija ca baga masini pana la limita maxima si esti inconjurat din 4 parti de masini ce sunt la o distanta de 10 cm de masina ta. Pe feribot, pana pe insula, o sa va insoteasca delfini :vaidecapulmeu: Pe insula iar mai mergeti vreo ora jumate doua, si ajungeti. Statiunea ca atare..e o mica efigie a greciei asa cum o stiu toti, adica peste tot vezi maslini, casute albe, oameni extrem de primitori. Plaja e tare de tot..adica marea egee care e transparenta, nisipul, si in spate podisuri si copaci. Au doua cluburi, nu stiu daca te intereseaza, dar sunt foarte interesante in romania nu ai sa vezi. Sunt la distanta de 100 de metri unul de altul, primul se numeste bolero, iar celalalt barel..intrarea a fost 15 euro si primeai un amstel/heineken/red bull. Mie mi-a placut mult m-as mai duce. Sa te pregatesti de cheltuiala :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos Ambro, o sa tin cont :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E misto insula, are ceva pitoresc intr-adevar. Am fost la doua plaje, una era Paradise beach - unde e ok, si una vreo 16 km mai la sud - apa este f limpede (sarata totusi, asa ca recomand ochelari de innot). Preturile sunt cam mari fata de continent. Se trece din portul Kavala cu feriboat-ul, in jumatate de ora. Am vazut destule masini cu nr. romanesti pe acolo, se pare ca e o destinatie atractiva.

Have fun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Northman, tu ai fost prin agentie sau ai gasit ceva acolo? nu de alta dar vreau sa stiu daca in general cam. si hot. corespund cu realitatea, suntem cam pretentiosi (sotia) si nu vreau sa primesc reprosuri la destinatie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insula Thassos este minunata! Eu am fost cu autocarul la sf lui mai-inceputul lui iunie. Uite un link cu poveshtile mele, o sa gaseshti acolo si un site cu poze reale din hotelul la care am stat si mai gaseshti o poza cu un ferryboat.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=5421&st=360

Ferryboat-ul... ce sa zic, daca n-ai mai fost ti se va parea impresionant, dar sunt de marine obishnuita, ba chiar mi se pare ca alea turceshti de la Dardanele sunt mai mari.

Sunt curse de fb. din Kavala la Skala Prinos si din Keramoti (la 40 km de Kavala) la Limenas. Din Keramoti e mai scurt deci mai ieftin, autocarele pe acolo merg chiar daca ocolesc 40 km, dar nu shtiu daca pt o mashina mica merita diferentza. Eventual studiaza si tu la http://www.anethferries.gr (vezi ca ai un steguletz mic englezesc in susul ecranului, dai pe el).

Insula are cam 102 km. circumferintza. Autostrada sa-i zicem merge in general aproape de tzarm. Merita facut turul, eu l-am facut de 2 ori cu mashina inchiriata.

Sa nu te ashteptzi la mare agitatzie- bine, eu am fost oarecum in extrasezon dar si in sezon cred ca e destul de linishte.

In ceea ce priveshte plajele, parerea mea este ca Golden Beach rulz! Plaja maaaare, nisip fin, vapor eshuat, numai bun de explorat :) ....

Nu merita sa cari dupa tine apa si bere. Eventual ceva sucuri la 2 litri potzi sa iei, dar apa este 2 euro baxul de 6x1,5 l (doar asha sa iei ca la buc. e scump, si cauta si tu prin supermarket-uri ca asha e si la 3-4 euro bax-ul), iar berea Amstel la sticla, baxul de 6 era cam 4 euro (vezi ca sticlele sunt 10 centzi in plus si ti-i da inapoi daca duci sticla). Mai e bere la cutie, mai no-name asha, dar bune, la 50-60 centzi.

Urca si la Micros Prinos si la Megalo Prinos (asfalt) iar de acolo daca vrei potzi merge la manastirea Sf. Pantelimon, fie cu mashina (1 pic off-road, dar merge) fie pe jos (cam 3 ore toata distractzia). Are o micutza peshtera amenajata ca altar. Mai e o manastire mare si frumoasa chiar pe autostrada, Arhanghelou parca. Este si o cariera mare de marmura intre Limenas si Golden Beach. Daca mergi cu fb. pana in Kavala vezi ca e un trenuletz care pleaca din 30 in 30 min din centru din fatza unei banci si urca in cetate. F pitoresc si... moca! Eu m-am dat de 3 ori. :(

De pe fb. potzi hrani pescarushii care insotzesc nava chiar din mana, din zbor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos mihaiachi si inca o data tuturor :) Acum ramane sa reflectez si sa decid asupra cazarii.

Si eu cred ca plaja Golden Beach e super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=14704&st=20

Ca sa nu ma repet... eu am scris de Thassos un post mai lung... Oricum i-am povestit si lui Luigi (l.u.v.) povestea cu mai multe amanunte...

Hotelul se chema Alexandra Beach si este OK doar ca plaja....lipsea...

Modificat de PPPPP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut prieteni..

Va scriu din Thassos.

Am dat de un internet cafe si m-am gindit sa va scriu jurnalul unei vacante petrecute aici.

Coincidenta a a facut sa fiu in Grecia chiar in timpul desfasurarii campionatului mondial de Baschet,in finala caruia au fost si Grecii contra Spaniei.Se stie ca au cistigat Spaniolii,dar,Doamne,ce jale a fost pe aici..n-ati vrea sa stiti!!

Revenind la oile noastre:

Facutul bagajelor(sotia..de,ca mai toate femeile ar fi vrut sa luam tot sifonierul dupa noi.. :D ),noaptea de dinaintea plecarii cind mi-am luat o droaie de pastile in speranta c-am sa dorm(asa-s eu,inaintea unui drum dorm mai pe sponci!),in fine,fundul in masina si pe la cinci jumate puneam masina pe directia Giurgiu,unde am ajuns dupa vreo ora de drum total nemarcat,lucrari nesemnalizate..de,treaba romaneasca si pe deasupra o bezna totala.

In vama vreo 22 de masini si bineinteles toata coada la un singur ghiseu,desi lucratorii vamali stateau pe acolo si frecau duda!

Chiar m-am prapadit de ris cu nevasta-mea,pe la sapte dimineata seful lor se ruga de ei sa inceapa treaba!!

Doamne,in clipele alea am regretat ca nu m-am facut vames in Romania :) !

In fine,dupa vreo ora pierduta pe acolo degeaba(toata vama ar fi durat in mod normal vreun sfert de ceas..) am iesit si am ajuns in cea Bulgareasca unde,spre marea mea surprindere totul a a mers ca pe roate,repede si bine adica.

Pun pe Audica pe directia Gretili si hai la treaba,pe principiul ca daca stam ne sta norocu'!!

La vreo 5 km intr-o parcare o masina de politie,dar probabil baietii nu-si bausera cafeaua si dormeau pe ei,asa c-am scapat netaxati!Oricum,fiind pus la curent despre cum statea treaba(multumiri pe aceasta cale lui Petru,alias PPPP aici pe forum),aveam la mine vreo suta de iepuroi schimbati marunt,in caz ca..

Poate sunteti curiosi despre drumurile lor??

Mie mi-au placut,asfalt bun,gropi n-am prea vazut si ceea ce este mai important,circulatie foarte lejera,masini putine si alea modele destul de vechi(aici suntem departe de ei!)

Si curat prin orase,casute frumoase,chiar mi-a placut..

Iar ca peisaj,cam ca la noi pe Valea Prahovei..

Mai trecem pe linga un Radar,dar fiindca un Bulgarete ne facuse semn cu faru' scapam si de data asta!

Am vazut un semn care ne anunta o benzinarie Omv de'am cazut pe jos de ras:Omv 13 km!!

Si tot asa cale de treisprezece kilometri intregi,in ordine descrescatoare,of course!!

Bine,pina acolo puteai sa faci pana prostului de doua ori,dar ce mai conta,oamenii te anuntau ca peste 13 KM dai d'un OMV .Bine..si-acu ma-ntreb cita spaga or fi dat aia pentru asta!

Oprim pe drum intr-o parcare,omoram ceva de-ale gurii si apoi pe cai..

Ne ratacim putin prin munti pe la Stara Zagora,ajungem in virf de munte unde trona un ditamai mausoleu'..mai,totusi nu-i drumul asta,mirosim noi..

Ne intoarcem,bineinteles ca am avut dreptate,bunii prieteni bulgari uitasera sa puna un indicator,ce mai conta pentru ei!

In fine,ajungem la Ormenio,adica vama bulgaro/greaca..

Uitasem sa va spun,cind am plecat de acasa dimineata erau vreo 12 grade,nevasta-mea era deja agitata in sensu' ca noi mergem la mare sau unde naiba?? :)

Ma uit la ea,zimbea,motivu'era temperatura de afara,vreo 24 grade!!

In vama trei tiruri si doua masini,fluieram pe acolo si dupa stampilele de rigoare ne trezim la Gretili :)

Intram p'un drum national,limitare 90,dar toti mergeau ca dracii aia mari!!

Io dupa ei,zic catre Audica..aici e de tine!!

Intru pe autostrada,limita 120,aveau si astia viteza astadar...pe frinare!

Ma iau dupa unu' mic,avea o Toyota ceva micuta,dar fugea de zici ca-l urmarea fiscu'!

Ma pun si io cu talpi pe Audica si pina sa se prinda nevasta-mea treceam pe linga el cu doua ciutici!!

In cazul meu limitarea electronica la gaz este sotia..las-o mai incet/vezi ca vine din fata/nu te baga acum in depasire/stii ca nu-mi place sa mergi tare pe viraje/da'unde ne grabim asa?/si alte d'astea care sunt convins ca unora dintre voi nu va sunt straine,nu-i asa??

In fine,dragalasul cu Toyota se prinde el cum sta treaba(baiat destept asta!!..),gagiul realizeaza ca Audi rules si n-o mai scoate din viteza legala,iar eu biensur ca imi vad de drum!

Trecem prin Grecia continentala victoriosi si optimisti nevoie mare si ajungem la Keramoti,adica dragii mosului exact acolo de unde trebuie ca sa luam Ferry spre insula.

Introducem masina in burta monstrului,scapam si de 16 iepuroi/taxa pentru transport si valea spre Thassos.Pe ferry,v-ati prins,peisaj super,ape involburate in jdemii de nuante albastre,cird de pescarusi dupa noi,ce mai,nici nu mai simteam oboseala dupa atita drum..

Din partea sudica unde este portul,am luat-o in dreapta si dupa vreo 40 km am ajuns la hotel.Fiind seara nu ne-am dat seama de frumusetea locurilor.Ne-am cazat,apoi am mincat ceva si dupa o scurta plimbare ne-am culcat,fiecare cu zimbetu'pe buze si sforaind fericit!!

Despre Hotel Esperia:Doua stele cu plus(renovat curind-zic ei,eu sceptic cum ma stiti!,camerele mici-cel putin asta pe care o avem noi,or fi existind si mai mari-mic dejun subtireanu',adica o cafa,un ceai si doua felii,una de cascaval,alta de sunca rahitice rau,cind le vad imi amintesc de siluetele manechinelor,alea de pe catwalk,stiti voi care,nu ma indoiesc de asta!! ;)

Ma rog,eu fiind un tip mai greuceanu,adik spre suta,daca nu peste(doamne fere!!) m-am gindit ca uitindu-se la mine si-au spus ca este bine sa mai dau jos pe aicea,in sensul ca eu unu sigur n-am vointa sa fac asta singur!! :D

Insula??

Misto,i se mai spune si Insula De Smarald,din cauza ca este acoperita toata cu pini si cu maslini,totul verde

Apa marii?

Nu va mai plictisesc cu asta,v-ati prins si singuri,nu?

Eram curios si am intrebat pentru voi ;) :curentul electric il iau de pe continent prin cabluri submarine..

Partea vestica are drumuri virajate mai domoale si plaje mai line-ca sa zic asa-partea estica viraje grupa,gen Cheia sau Lacul Rosu..ma rog,cum spuneti voi.

Aici sunt si plajele cele mai misto,adica munte-n apa(v-ati prins,nu??),dar si Paradise Beach,o superbitate de plaje cu nisip..bine,d'asta avem si noi kilometri intregi la mare,dar avem un talent sa ne gonim turistii pe la dracu-n praznic ca nimeni altii,dar asta deja este alta mincare de peste!!

Avind deja in spate doua concedii la Greci in insule(Creta si Rhodos) ramin surprins ca pe aici nu-s tintari,care bineinteles ca trag la mine la greu,eu fiind un dulce de fel! :)

Asa ca ziua la plaje si la balaceala,restul pe terase,eu calamari la greu,nevasta creveti la fel..

Cam asta ar fi prima parte a povestirii,daca voua v-a placut ce v-am spus eu pe aici va mai scriu,daca nu ORICUM va scriu si daca sunteti cuminti va pun si poze!

Asta ca sa ma credeti pe cuvint!

Sanatate la toti..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uffff! 'Tz'ar' povestea de ras! Ma apuca draciiii! :) Fi-miu incepe cl. 1 pe 15, asha ca a cam picat Grecia de toamna... :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' Luigi ... salutari lui Mr. Stelios Zografos! Pentru el "everything is 'shuper' " ... nu-i asa? :soothe[1]:

Camerele erau mici si anul trecut (desi daca ai ales hotelul de pe net pun pariu ca nu aveai cum sa te prinzi), dar inteleg ca au mai diminuat portiile de mancare intre timp :soothe[1]:

Da o tura (pe jos) prin Alexandra Village - e interesant macar ca priveliste (preturile sunt cel putin pe masura) ... si pana la Panaghia (in drumul spre Golden Beach), Aliki ... cam astea imi vin acum in minte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Panaghia parca e satucul ala pitoresc, prin care urci destul de tzapan cand mergi dinspre Limenas spre Golden Beach, nu? Prima data cand am trecut pe acolo si am vazut cat de ingust e drumul am crezut ca am greshit drumul, ca n-are cum sa fie pe acolo "autostrada" :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea a doua a povestirii..

In prima parte a povestirii v-am spus cite ceva despre hotel,dar nu v-am pomenit unde este acesta,o fac acum:se afla in Pefkari,o statiune mica/mica,adica vreo sapte restaurante si patru hoteluri cu totul!!

Ramasesem la hotel..camerele mici,intr-adevar,dar cum eu si cu nevasta nu suntem prea pretentiosi nici nu pot spune ca ne-a stricat concediul lucrul asta.Deranjant a fost micul dejun,unde pentru doua persoane aveau doua cafele sau ceaiuri+o felie cascaval si una de sunca..groase de citeai prin ele!! :lol:

Si aveau acolo clienti care veneau de 13/15 ani,care acum le erau prieteni.Daca eu as fi fost patronul hotelului si as fi avut clienti din astia intram in pamint de rusine sa le dau un asa mic dejun!!

Drept urmare a doua zi m-am dus la alimentara,mi-am luat de acolo masline,brinza,rosii,miere si mi-am suplimentat micul dejun.Interesant este ca toti faceau la fel,indiferent ca erau nemti sau romani!

Ca veni vorba de romani,era plin de-ai nostri pe acolo,multe numere de Bucuresti mai ales,dar am vazut si SB,MM,SM,HR.Chiar lipit de hotelul nostru era un altul si in parcarea lui tronau daua bucati Touareg si un X5,nu va spun ce fete aveau propietarii,ceva gen aprozaristi,intelegeti voi..de,avem scule de 80.000 de iepuroi bucata dar stam la doua stele!

Thassos-ul este o insula mai linistita,nu vezi discoteci sau baruri si nici agitatie,erau foarte multe familii cu copii pe acolo,nici nu prea ai pe ce sa-ti cheltuiesti banii in afara de mincare si bautura,dar are niste peisaje mirifice si salbatice superbe.Daca sinteti genul mai pentru distractie de noapte sigur o sa va plictisiti acolo,incercati Rhodos sau Creta.

Daca nu mergeti cu masina inchiriati una,musai aveti nevoie,aveti ce vedea si nu renteaza sa stati in fiecare zi la plaje in fata hotelului.

Desi insulita are doar vreo 25 km lungime si cam 20 latime noi am facut pe acolo vreo 600 km,in fiecare zi schimbam plajele si locurile iar seara mergeam in orasele la plimbare..

Puteti inchiria un scuter(cam 15/20E/zi) sau in cazul in care aveti si A-ul pe carnet un motor,care insa este mai scump(cam 30E).

Ca veni vorba despre motociclete,am si pasiunea asta printre altele,iar in acest concediu am vrut sa-mi iau si o motocicleta cu mine(un chopper),aveam remorca unui prieten dar nu am avut carlig la masina si sincer nu mi-a venit sa dau aici 300 E pe asa ceva,fiind si cu banii cam numarati pentru concediul asta.Pina la urma mi-a parut rau ca nu am facut-o,erau ceva motoare pe acolo,iar la ce peisaj este,sa stai calare pe un motor vine ca untul pe paine!!

Cine dintre voi mai are damblaua asta sigur stie ce spun eu aici :lol:

Sa nu uitati sa faceti si o croaziera cu vaporasul,mai precis un tur al insulei,dureaza vreo sapte ore,opreste vreo doua prin diferite locuri pentru baie,aveti si o masa inclusa in pretul asta(25 E /pers.) si sa va luati neaparat la voi crema solara,pe mine m-a perpelit ceva soarele,este destul de puternic si nici nu-ti dai seama cind te arde!

Gasesti plaje pentru toate gusturile:cu nisip,pietre,mai late,inguste,soare mai tot timpul,drumurile super,politie cam deloc..

Ce n-am auzit si nu mi-au lipsit au fost manelele :(

Deranjant era ca in hoteluri la tv nu au decit posturi grecesti(am observat asta si in Creta si in Rhodos),acu' nu ca as fi stat neaparat numai cu geana pe televizor,dar o stire,ceva ar fi mers..sa nu va spun ce mi-a lipsit Jiji Becali la Otv :P

Ce mi-a placut apropos de muzica:peste tot ascultai numai muzica greceasca,indiferent ca esti in taxi,la restaurant sau la bar.Seara mai erau unele terase care transmiteau si muzica disco dar erau destul de rare.

Ca sfat?

Chiar daca va costa in plus,cautati sa va planificati banii de asa natura in timpul anului incit pentru concediu sa luati un sejur la un hotel de la 4 stelute in sus,daca se poate all inclusive.Asta este valabil si in alte tari,luxul costa dar merita!

Ca idee,pentru a te simti bine fara sa te lipsesti de ceva va trebuie cam 100 de iepuroi/familie/zi lovele de cheltuiala,adica ai sejur de sapte zile cam 700 E de imprastiat pe acolo :lol:

Cam in stilul asta au trecut 10 zile,apoi feribotul si cap compas Romania!

Vamile le-am trecut usor,prin Bulgaria am mers ca vintu',adica 140/150 pe drumurile lor destul de slab circulate fara sa ne opreasca niciun politai,pe la Greci pe autostrada 180/200.Din fata blocului pina acolo sunt vreo 800 km pe care le-am facut in vreo 12 ore,cu tot cu oprit,vami,mincat pe drum,etc.

Masina a mers ceas,consum la drum intins 8.5%,o placere..

Iar V-ul asta de doi litri juma'si 180 caluti trage ca un tractor,adica cuplu grupa in toate treptele si in toate regimurile de turatie..o placere,ce sa mai,intelegeti voi :lol:

Ca sa nu va mai amintesc ca mergind pe la Stara Zagora prin munti pe virajele alea facute pentru Quattro vreo 30 km am cam amestecat lucrurile prin portbagaj :P

Placere mare,cine are d'asta ma intelege si pe mine!!

Cam asta ar fi,cu urmatorul mesaj va arat si ceva poze..

Sanatate maxima la toti!

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara m-am intors de pe insula Thassos. Ce a fost de spus a cam fost postat pe forum de alti colegi.

Foarte frumoasa, multa liniste si curatenie. Am stat f aproape de Thassos la un hotel de 3+, piscina mare si tot confortul. Dimineata bufet suedez unde aveai ce manca, indiferent de cate pretentii aveai. Vis-a vis aveam plaja unde totul a fost super ok. Am innotat pe saturate si am beneficiat de soare din plin. Oameni primitori, rabdatori si f politicosi (bila neagra pt. noi). Erau in stare de orice, doar sa-ti fie bine si sa fii multumit (multe bile albe pt. ei). Drumul a fost fara incidente si fara amenzi :( . La intoarcere am incurcat putin borcanele spre drumul de Nova Zagora si am mers pe niste drumuri groaznice vreo 15km dus si 15km la intors dar am recuperat. Bulgarii stau f prost la harta digitala (suntem asi fata de ei). Am plecat la 6,30 din Buc si la16,30 eram pe vapor in Keramoti. La intoarcere,am plecat la 13 din Kavala si la 23 eram in vama, cu multe opriri si cu 30km mersi prin gropi si mii de draci. Una peste alta, a fost f frumos si sunt convins ca merita din plin o recidiva :D . Toate bune tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Super amanuntele furnizate de Luigi Vicol despre Insula Thassos.As vrea sa va intreb totusi pe cei care ati fost acolo, ce stiti despre cazarea la pensiuni.Am gasit pe net niste pensiuni foarte atragatoare in Skala Potamias, cu gradini, gratar, gradina, loc de joaca pt. copii.Fac precizarea ca noi suntem cu tot neamu", copii, catei, purcei :evil: si din aceasta cauza m-ar interesa cateva referinte despre cazarea in vile, poate chiar sa-mi recomandati ceva.Multumiri anticipate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pensiuni se gasesc pentru toate tipurile de turisti si chiar pentru mai multe tipuri de "buzunare".

Noi am fost acolo in Thassos din spirit de aventura (pe drumul spre casa, trecand prin Kavala ne-am zis "Mergem? Ok, hai!"), insa e vorba de 2 persoane pentru 2 nopti.

Pensiunea la care am stat era mica, avea undeva in spate si vreo 6-7 bungalow-uri si puteai sa nici nu o remarci de pe drum. Numele nu l-am retinut, mai ales ca era ceva grecesc traditional, din cate am inteles. Se afla undeva in extremitatea sudica a insulei, pe langa Astris.

Exista destule informatii pe net (cel putin acolo am vazut multe pliante cu prezentari de site-uri) si recomand sa le folosesti, pentru ca e bine sa alegi ce-i mai bun din multele alternative. Pentru linistea concediului, as evita zona Limenaria - este un fel Paralia Katerini mai mica, cu aceeasi vanzoleala, comert stradal si multa aglomeratie in perioada de varf - dar foarte Ok pentru cumparaturile zilnice.

Cu regret, mai multe despre cazare nu stiu, insa eu zic ca pot da destule informatii (si poze!) despre zone de interes - de la plaje izolate pana la drumuri montane de pana la 1200m altitudine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc DAZ, am ales cateva locatii, cum am spus, in Skala Potamias,care este in estul insulei, Limenaria este in nord, nu?, iar la sfarsitul saptamanii as vrea sa ma hotarasc asupra unei pensiuni si sa le trimit mail-uri pt rezervare.Nu se pune problema banilor(am facut destule economii, pentru shoping avem de gand la intoarcere sa trecem 2 zile prin Istambul), numai curatenie si liniste sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la denumiri - Limenaria este in sud, oarecum diametral opus fata de localitatea Thassos (nu as numi-o chiar oras...), care se mai numeste Limenas.

Imi aduc aminte ca unul dintre leitmotivele reclamelor grecesti pentru aceasta locatie este ca Thassos este cea mai impadurita insula a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu plec in Thassos cu duba pe 26 mai. Am cumparat de aici cazare cu demipensiune la un hotel in Golden Beach, 99 E pt 7 zile, fara transport. Recomand calduros cumpararea cazarii de aici, acolo iesi MULT mai scump.

Jumatatea nordica a insulei e impadurita, cea sudica- oarecum arida. Merita facut turul insulei, cam 105-110 km. Cu masina inchiriate iti precizeaza "only asphalt roads" si ratezi cateva locuri f frumoase, sau mergi de behai pe jos- de ex am urcat/coborat 5+5 km pana la manastirea Aghios Panteleimon, merita, anul asta o sa urc cu duba. Cand duci masina inchiriata inapoi se uita pe sub ea dupa praf, deci cam greu sa-i fentezi, plus ca pot avea (agentiile rent-a-car) oameni care sa dea cu ciocu'.

Mai sunt plaje micute in golfuri, o placere, anul asta o sa merg, anul trecut n-am putut pt ca trebuia coborat destul din sosea pana la ele iar drumul era...non-asphalt :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fix au venit review-urile! Si eu am sa plec in Thassos vara asta, Skala Potamia mai exact. Inca nu am decis la ce hotel/pensiune, studiez problema. Ma indrept cu pasi repezi (impins de la spate de consoarta) spre Makryammos Bungalows despre care am citit numai de bine (stiu, nu e in Skala)

Pentru cei interesati de accommodation in thassos: http://www.shop-ellas.com/members/a00200/index.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca alea sunt doar o parte mica din hoteluri etc, probabil pe cumetrii sau alte criterii- eu am stat in Skala Prinos la Electra si nu apare acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ati reusit, ca eu ma chinui de aproape 2 saptamani sa gasesc cazare de pe 30 iulie(am facut schimb de mail-uri cu grecii la greu, am incercat si pe la agentii), dar nu poate nimeni sa-mi dea 5 camere in acelasi loc.2 camere aici, una dincolo si tot asa.O legatura mi-ar fi de mare folos.Multumesc.

Pe link-ul oferit de Blueyed ma chinui de 2 saptamani.Le-am luat pe toate la rand ;)

@ Mishul:Si cum gasesc eu cazare in Skala Prinos?Da-mi te rog o sugestie ;)

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paaaai te duci pe la agentii, sau muncesti cu Gogul pe net...

Eu am luat biletele de la Vilextur. Aici gasesti adresa si tel, vad ca site-ul nu merge: http://www.vilextur.ro/

FOARTE util este sa va duceti la Targurile de turism, sunt oferte promotionale de nu-ti vine a crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!