Jump to content

Consiliere achiziție (Tiguan facelift - 5N2)


nexus
 Share

Postare recomandată

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • optzeci

    61

  • nexus

    57

  • scoalaveche

    20

  • dexim

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

@nexus

Interesant raspunsul primit de la Midocar.

Eu am comandat masina luna trecuta, la pretul vechi, la PBV si acum o saptamana am avut o discutie cu ei referitor la garantia de 4 ani. Raspunsul a fost ca daca platesc diferenta de pret voi primi si garantia extinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca articolul asta lamureste asupra garantiei extinse la 4 ani. Deci si cei care au comandat masina vor beneficia de ea, dar daca vor plati in plus.

Partea faina e ca pot beneficia si toti cei care au cumparat masini incepand din 1 ianuarie 2010. Sunt curios daca cei 2 ani de garantie extinsa au restrictii fata de primii 2 ani. De obicei asa fac cam toti dealerii. Primii 2 ani sunt oefriti de producator, ultimii 2 ani oferiti de dealer, dar cu diverse restrictii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Limita este 120.000km pentru cei 4ani de garantie(2+2).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scumpirea Tiguan-ului este de 320 euro + TVA = 396.8 euro. Practic atat va costa extensia de garantie la 4 ani pt cine a comandat deja masina si doreste extensia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optzeci, nu. Eu am facut comanda in aug. si beneficiez de cei 4 ani 100%

---

- nex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu este 100% sigur nici la tine. O confirmare prin telefon nu face 2 bani la noi in tara.

Vei fi 100% sigur de garantia extinsa cand vei vedea asta scris negru pe alb, semnat si stampilat. Pana la urma tu ai un contract semnat cu ei, in care scrie de garantie 24 luni.

Modificat de octavian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se poate negocia cu dealer-ul, dar ar trebui sa iti modifice contractul ca beneficiezi de noua garantie fara sa platesti nimic in plus, deoarece pe site-ul PBN scrie exact ce spuneam eu.

Stiu ca tu ai dat comanda la Midocar. Poate sunt dealerii de acolo mai de treaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar aveti idee cam care ar fi restrictiile daca intentionez sa extind garantia inca 2 ani?

eu am sunat la pbn si mi-au spus ca se prelungeste contr de garantie in aceleasi conditii....dar imi vine greu sa cred lucrul asta

dar aveti idee cam care ar fi restrictiile daca intentionez sa extind garantia inca 2 ani?

eu am sunat la pbn si mi-au spus ca se prelungeste contr de garantie in aceleasi conditii....dar imi vine greu sa cred lucrul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare se poate face extensie de garantie si la masinile mai vechi? In cazul meu pica aceasta varianta, deoarece ultima revizie nu a mai fost la reprezentanta.

A fost si cu 750 Lei mai putin dar asta e partea a doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se poate extinde garantia pentru cele mai vechi de 1 ianuarie 2010. Practic ei au vrut ca cei care isi extind garantia sa nu aiba garantia initiala de 2 ani expirata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit eu la dealer. Se poate extinde garantia pentru masinile livrate de la 1 ianuarie 2010. Ce e mai vechi, nu. La a mea se poate si am sa si fac, costa 397 euro cu tva si se va aplica de la data de livrare a masinii. Adica decembrie 2010 - decembrie 2014. Este perfect valabila si acopera aceleasi riscuri ca si cea de 2 ani. Nu este nimic ascuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au publicat noile liste de preturi pt Tiguan si Tiguan Attitude

Cred ca ultimii 2 ani de garantie au niste stelute deoarece exprimarea este urmatoarea:

Garantie: 4 ani pentru masinile contractate incepand cu 01.10.2011, din care 2 ani conform Conditiilor Generale de Garantie (fara limita de km) si 2 ani (anul 3 si 4 de exploatare socotit din data de livrare) conform Conditiilor de Garantie Suplimentara cu limita de km.120000; 12 ani la perforarea caroseriei; 3 ani pentru vopsea

Sunt curios ce cuprind Conditiile de Garantie Suplimentara. Nu cred ca se refera doar la limita de km, ci banuiesc ca exista si alte prevederi legate de ce acopera aceasta garantie. Ramane sa vedem. Poate face cineva rost de un exemplar al acestor conditii si il posteaza.

Modificat de optzeci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat din provincie (contract semnat la inceputul lui Sept. 2011) si ulterior la telefon mi-au zis ca pot beneficia de garantia extinsa pt 360 Euro in +

nu stiu in ce conditii insa... vom vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am observat ca a fost modificat configuratorul pentru tiguan.

1. A aparut optiunea camera rear assist 131 eur

2. A disparut optiunea receptor digital radio DAB

Chiar am fost sunat de cei de la pbv pt ca intra masina in productie si in configuratia aleasa de mine nu se mai poate decat cu camera rear assist. Va dati seama ca "mi-a parut tare rau" ca vor modifica contractul sa includa si aceasta optiune.

Asa ca cine a comandat tiguan si ar fi vrut si camera mai poate spera la o modificare de contract daca productia nu a inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna vestea :)

Chiar observasem de cateva saptamani ca in SUA le livreaza cu rear camera. Speram sa reintroduca optiunea si la noi.

A observat cineva ca versiunea din SUA are unitatea de climatizare diferita, cu 3 butoane rotunde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavian - Super. oare o sa instaleze si la mine? :) FOARTE TARE :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am sunat azi si...ghinion. nu se mai poate adauga si rear camera assist. nu am intrebat, dar sa inteleg din ce ziceti voi aici ca inseamna ca masina e deja in productie???

aveti idee daca pot monta ulterior ansamblul original? am vazut ca e conditionat de RNS 510, optiune pe care o am deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca o poti pune apoi

e un fir cu un "ochi" in spate si codare cu vagcom deci nu cred ca costa mai mult de 200e cu manop. avand in vedere ca camera e 131 euri.

pana la urma eu asa o sa fac... asta in cazul in care nu mai pot schimba ceva la contract pana intra in productie... :P

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@scoalaveche Eu am pus in configuratie RNS510 si din cauza asta m-au sunat si mi-au zis ca nu se mai poate decat cu camera rear assist. Masina am comandat-o la sfarsitul lui septembrie la PBV.

@opzeci Poate ca ce ai vazut tu cu trei butoane la climatizare este echiparea standard - climatic. Climatronicul este optional (+415 eur), asta desi are numai 2 butoane rotative. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'om vedea. Omul parea destul de convins de ce mi-a zis la telefon. Poate am o surpriza placuta cand vine utilajul. :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. La mine nu se mai poate face nimic decat dupa ce vine masina abia ... :(

---

- Tapatalk 4 iPad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@opzeci Poate ca ce ai vazut tu cu trei butoane la climatizare este echiparea standard - climatic. Climatronicul este optional (+415 eur), asta desi are numai 2 butoane rotative. :D

Sigur nu este Climatic-ul, deoarece am fost azi la Midocar si am vazut un Climatic pe Tiguan facelift si are tot doua butoane rotative, dar nu mai are acele leduri cu temperaturile de jur imprejurul butoanelor rotative.

Daca voi gasi o poza suficient de clara cu Climatronicul cu 3 butoane rotative din SUA o sa o postez. Nu mi-a dat prin cap sa fac o poza cand am fost acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat acum la un filmulet pe YouTube si totusi cred ca ceea ce am vazut azi era Climatic. My bad :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am comandat si eu la PBV un Tiguan GP AtTr&Style 2.0/140cp TDI4M M6 pe care am pus urmatoarle optionale:

- 9AK aer conditionat climatronic

-1Y3 blocare electronica a diferentianlului XDS

- QE4 cotiera centrala spate tapitata

- PJO jante aliaj boston 6,5jx17 anvelope all seazon

- PAP lumini ambientale

- WW2 pachet iarna

- RHZ radio RCD 510 cu MP3 si CD changer

- PM4 volan multifunctional piele (3 spite)

Din pacate era singura masina aflata deja in fabricatie(cu livrare la inceputul lui decembrie) care corespundea cat de cat cerintelor mele.Intrebarea mea este daca se pot monta ulterior sistemul de navigatie RNS si farurile XENON cu lumini adaptative.

Si daca da stie cineva unde se pot monta(fara sa pierd garantia) si care este pretul?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!