Jump to content

Inspectia tehnica periodica - ITP


eradut
 Share

Postare recomandată

Hm, intrebare/sfat, imi expira ITP-ul in 5.10.2012, eu in primele doua saptamani din septembrie sunt in concediu in Grecia (tranzitare Serbia si Macedonia). Oare e bine sa fac ITP-ul inainte de a pleca sau e ok de facut cand expira, adica sa nu ma trezesc cu probleme la vama ca nu e valabil, ca si in cazul cartilor de identitate sau a pasapoartelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ITP ul este valabil pana in ultima zi cum e trecut in talon,atat in tara cat si in tarile de tranzit/sedere la fel si asigurarea/cartea verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci mult, banuiesc ca stii din surse oficiale, chiar nu vreau sa am probleme cu acest lucru minor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi linistit,numai sa nu te fure peisajul si sa intarzii peste data limita :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu, adica sper sa nu :D merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

facut ITP azi la un service de pe bd. uverturii. am facut ceva ture bune sa se incalzeasca motorul stiind ce ma astepta la ce am citit pe aici. s-a facut testul de frane, au tras de roti iar cand a pus baiatul tulumba in esapament a intrebat ce Euro e masina..." e euro 4". a scos tulumba din esapament si gata. masina merge bine, nu scoate fum, nimic. cand m-a chemat sa iau actele mi-a zis ca nu mai avea rost sa o mai tureze aiurea. oare au patit ceva in trecut cu vreun diesel ori se grabeau ? facut poze si am plecat. am achitat 95 lei +20 lei de la mine.

LE:m-a intrebat inainte de teste daca am xenon(nu am) ca cica umbla rar-ul prin zona dar nu m-a intrebat de trusa,triunghi sau stingator.

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

si eu la fel am patit cu fosta masina(opel corsa D, an 2007) tot diesel euro 4, m a intrebat ce norma e si nu au mai verificat gazele, doar restul testelor, de xenon nu m au intrebat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Detin un passat inmatriculat in Anglia si de 2 zile mi-a expirat ITP (MOT-la ei),stiu ca pot sa mi-l fac in Romania,intrebarea mea e daca trebuie sa schimb farurile pt a trece de ITP avand in vedere ca farurile de Anglia bat invers?Sau ce altceva mai trebuie sa schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca poate fi facut in Romania....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine dai un telefon la RAR sau te duci pana acolo, si eu stiu la fel ca si Al Bundy ca nu poti sa faci ITP-ul la noi dar poate s-a schimbat legea intre timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur se poate face in Romania,domeniul in care lucrez mi-a permis sa vad astfel de masini(Anglia) cu ITP facut in RO ,datele se trec pe un cartonas de acela galben care arata identic cu patea din certificatul de inmatriculare unde se trec ITP-urile la masinile romanesti,numai nu stiu despre faruri daca se schimba sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detin un passat inmatriculat in Anglia si de 2 zile mi-a expirat ITP (MOT-la ei),stiu ca pot sa mi-l fac in Romania,intrebarea mea e daca trebuie sa schimb farurile pt a trece de ITP avand in vedere ca farurile de Anglia bat invers?Sau ce altceva mai trebuie sa schimb?

Nu se schimba farurile. Costa 260 de lei Itp-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Totusi, nu am inteles exact daca si vice-versa e valabil. Ca si colegul bebeko si eu circul intr-o tara europeana (in speta Spania) cu o masina inmatriculata in Romania. ITP-ul meu expira in mai anul viitor, insa nu pot spune ca am inclus in program un drum pana in Romania cu masina pana la acea data :) si, sincer sa fiu, pentru 100 de lei cat e ITP-ul un drum de 1000 de euro nu prea renteaza.

Astfel, pana la urma, se poate face ITP-ul la masini inscrise in Romania in vreun alt stat al Uniunii Europene?

Cu stima

Aurel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viceversa nu stiu daca e valabil , dar ai putea sa mergi acolo in Spania la o statie care se ocupa cu ITP la ei si sa intrebi sau sa te indrume catre RAR-ul lor eventual sau poti scrie o intrebare pe mail RAR-ului din Ro si iti vor raspunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns.

In mod normal, in Spania, daca stai mai mult de 6 luni, ai obligatia sa-ti schimbi toate actele de la masina, insa, cum acum suntem in UE si nu mai stie nimeni cum si cand ai intrat, se cam fereste lumea sa o faca din diferite motive, unul fiind ca asigurarile lor sunt extrem de scumpe. O sa intreb daca se poate la ei face ITP-ul daca sunt in tranzit si nu am cum sa circul cu masina fara ITP .. sa vad ce-o sa-mi spuna.

Toate bune!

Aurel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa revii si sa ne spui si noua ce raspuns primesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna. Azi am facut ITP-ul si tipul de acolo mi-a lipit un sticker rosu cu data cat e valabil pe numarul de imatriculare in fata !. Are vreo folosire sau il pot da jos ?. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-l acolo. Asa spune legea. Cu ce te deranjeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Azi am facut ITP-ul si tipul de acolo mi-a lipit un sticker rosu cu data cat e valabil pe numarul de imatriculare in fata !. Are vreo folosire sau il pot da jos ?. Multumesc.

Asa cum spune si colegul Victor respectivul sticker este obligatoriu. Fara el risti o "mica" amenda si drumuri ulterioare pe la RAR/ITP. Asta in caz ca se face verificare pe baza imaginilor video - ca la un control ai posibilitatea sa arati talonul si acolo este certificata inspectia tehnica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multe masini am vazut ca lipseste acel sticker.

Ce se intampla daca se desprinde dupa multiple spalari sau trebuie schimbat numarul din fata?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu numai o am demult sticker-ul acela. Nu a rezistat mai mult de o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multe masini am vazut ca lipseste acel sticker.

Ce se intampla daca se desprinde dupa multiple spalari sau trebuie schimbat numarul din fata?

Se solicita un duplicat. Eu preventiv am mai solicitat unul tocmai pentru a evita situatii neplacute sau drumuri facute de aiurea la ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se intimpla nimic daca in urma unui control itpul masinii dvs este valabil. Agentii de circulatie se mai ,,ghideaza'' dupa culoarea/existenta bulinei si da, in principiu este de datoria inspectorului itp sa v-o lipeasca.

La fel sunt si cele de tip rca si rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vorbean Razvane de controlul fizic al agentului de politie - se prezinta talonul si se face dovada ITP-ului la zi. Dar ce faci cand este control video de exemplu - cel facut de camerele de monitorizare trafic? Te pune pe drumuri degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu avem camere decit de supraveghere adica de constatare, constatarea nu devine contraventie fara controlul fizic. Controlul s-ar face automat intr-un sistem(vezi rovigneta) si autovehiculul ar figura cu itp valabil asa ca ,,bulina'' e doar o bulina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!