Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

piervayan

Hai ca ne-ai bagat complet in ceata. Fiind o piesa rara si cu probleme, admit postul tau aici, dar, sincer, nu am inteles nimic. Cred ca o exprimare mai reusita ar fi fost "Vand geamul (sticla) de la trapa".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

azi am luat si eu de la dezmembrari o trapa (parca e nou nouta), din cate am observat nu s-a prea ''jucat'' propietarul cu ea si nici nu se aude cand merge spre deosebire de a mea.Vineri sau in weekend o sa o pun sus.Sunt bucuros :icon_thumright: dar cred ca voi fi si mai bucuros ca o sa o vad sus si beineles daca va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 E cu totul pe ea.Nam vrut sa o demontez sau sa iau ceva parti din ea ca poate nu o mai pot regla.

O sa pun si niste poze cu amandoua cand o sa fac schimbarile

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Marius88

salut...am o intrebare: se potriveste trapa care se deschide in 2 pozitii in locul uneia care doar culisa in spate? ca am si eu aceeasi problema ca si multi dintre voi....mi s-a rupt piesa aceea care trage trapa in sapte :frigbaitata:( pe mine ma intereseaza numai mecanismul acela, eventual motorasul si cablajele si comutatorul acela din interior ca este cam deteriorat :screwy:...sticla e buna, asa ca daca este cineva interesat sa luam o trapa amandoi...eu pt ce am zis...si respectivul pt sticla...nu de alta...dar am iesi mai ieftin amandoi. astept mesaje de la cei interesati . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am vazut trapa care sa culiseze si sa nu se rabateze, eventual numa sa se rabateze.Nu stiu daca se potrivesc una in locul celeilalte,dar si mie mi s-au dus culisantele si nu se vand piesele pe bucati, si eu am luat una intreaga, si nam desfacut nimic de pe ea, doar astepata sa fie pusa la locul ei :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca maine as vrea sa pun trapa sus,m-ar interesa despre intretinerea ei,daca stiti, inainte sa o pun sus, ma refer cam pe unde ar trebui pus ulei, vaselina pentru a merge lin si a nu se forta mecanismele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greseaza sinele si rotita de la motoras.

pt. astfel de mecanisme e o vaselina in spray care cind dai ajunge peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am schimbat trapa si pot sa zic ca merge foarte bine.Si niste poze

post-9672-1208443417_thumb.jpg

post-9672-1208443446_thumb.jpg

post-9672-1208443462_thumb.jpg

post-9672-1208443472_thumb.jpg

post-9672-1208443490_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am vorbit azi cu un mester care face piese la strung. Urmeaza ca saptamana asta (sau cand am ocazia) sa dau trapa jos , caut pe cineva care poate face treaba asta (demontat + plus fara nici un risc).

O sa vorbesc cu omul sa imi faca piesa dintr-un material foarte rezistent (as cumpara si titan). Manopera la el este foarte ieftina.Cum rezolv , va spun costurile si daca o sa fie doritori o sa fac mai multe piese pe comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna interesant, te rog sa ne tii la curent vis-avis de costuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna chiar interesant, cred ca vorbesti despre piesele care culiseaza(culisante)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

eu am rezolvat problema (partial) sinei rupte in felul urmator

am dat doua gauri (2-3 mm)in cele doua bucati de piese rupte,am infiletat cate un surub mic(fortat) si le-am legat cu o sarma mai subtire si tatre si de vreo doi ani de zile merge asa,problema e ca doar se ridica si coboara si nu culiseaza in spate din cauza celor doua suruburi,pana oi gasi alta trapa e bine si asa.

o sa pun si o poza pote ajuta pe cineva,acum nu pot ca trebuie sa dau sticla jos.

numai bine la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , despre culisante este vorba , din pacate trebuie sa aman toata treaba asta cu cel putin o saptamana pentru ca masina a plecat pe alte plaiuri o perioada :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca o sa ai nevoie de cineva specializat care sa stie sati dea jos trapa, poti chiar tu.Este foarte simplu si eu singur am dat-o jos folosind acest link http://volkswagen.msk.ru/forum/index.php?showtopic=49776

trapa se poate da jos in 30 min dar iti va trebui un ajutor la plafon ca sa poti sa-l scoti afara din masina ca de unul singur nu cred ca vei reusit pentru ca este fragil si se poate rupe foarte usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia spune-mi cum ai dat plafonul jos , ma refer la plasticele care vin pe marfina lui , acelea care coboara pe stalpul parbrijului , am vavut ca are niste cleme care intra pe o sina situata pe acel plastic .

tu le-ai scos tragand pur si simplu de el pentru ca am incercat insa clemele acelea se tin foarte bine pe pozitie , cei drept nu am vrut sa il rup si nu am mai insistat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tragi usor/ tare (eu am tras putin si sus si jos) de cleme pana cand ies, de preferat incetisor desi se tin destul de bine pe caroserie.Si mie mi-a fost putin frica sa nu se rupa si uite ca nu s-au rupt.Unele dintre cleme au venit ''jos'' cu tot cu plasticul, iar celelalte au ramas in locul lor.Acelea care au ramas in locul lor le-am luat si le-am pus pe sina de pe plastic ,iar apoi prin presare usoara pe plastic o sa il poti pune la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

As dori si eu sa aflu cate o chestie informativa. Eu pe masina n-am trapa, dar doresc sa-mi pun. Se poate? Ce riscuri imi asum?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Mi-am pus eu trapa Webasto Hollandia 700 pe Audi A6 din semnatura :P .

Este identica cu trapa originala de la Audi (cea simpla, nu cea cu celule fotovalvice) dar cu cateva avantaje in plus, care nu sunt deloc de neglijat.

Cu privire la riscurile pe care ti le asumi, acestea tin mai degraba de urmele pe care ti le lasa in masina "mesterii" care iti efectueaza montajul.

Eu am montat-o in Germania si montajul a iesit excelent, zici ca se afla acolo dintotdeauna.

Vazuta din exterior, nu faci diferenta intre una pusa de fabrica si trapa asta (din interior se observa diferenta pt. ca are alt mod de deschidere - mai practic si mai elegant).

Pe unele forumuri o sa vezi informatii cum ca poate sa scoata niste zgomote (sa suiere) sau ca are tendinta sa se ridice, la anumite deschideri si la viteze mari (peste 180 km/h), sau ca te bate soarele cu sunshader-ul deschis, dar la minte nu se intampla nimic din toate astea, nici macar soarele nu bate deoarece e construita dintr-o sticla speciala, tratata cu o solutie anti-UV.

Nu contest insa ca aceste neajunsuri s-ar putea regasi la anumite trape montate neglijent, eu am spus doar ca la a mea nu s-a intamplat asa ceva... cel putin, pana acum ;)

Tot in categoria potentialelor riscuri am putea incadra posibilitatea de a-ti patrunde apa in masina in conditii nefavorabile, pt. ca se pare ca trapa nu are furtunase de scurgere ca modelul original, ci este etanseizata cu garnituri. Dar asta voi vedea pe pe parcurs :P .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa ne spui un pret, la cat tea ajuns cu totul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreti sa aflati :)

Sincer, cu totul m-a dus pe la 5.000 de euro :). Trapa in sine a costat 3.500 de Euro, cu montaj cu tot (asta incluzand si senzorul de ploaie), in rest au fost taxe de drum, motorina (ca masina mea consuma mult :D ), si comisionul de 300 de euro ce i se cuvine omului care mi-a dus-o acolo si a avut rabdarea sa stea 2 saptamani ca sa fie gata si sa o ia inapoi.

Daca prezinta interes subiectul, o sa deschid un thread separat zilele astea, dupa ce voi face rost de cateva poze, si voi povesti de-a fir a par si experienta cu cei de la Webasto Romania.

PS: masina m-a costat 40.000 de euro anul trecut, asa ca suma nu e mare raportat la pretul masinii si chiar la valoarea ei actuala.

Modificat de silkworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M am speriat cand am vazut 5.000 de euro pt o trapa....dar la 40.000 nu se mai simte mai nimic :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si mai ieftine, de ex. poti sa optezi pentru o trapa Hollandia 300 pentru 1.500 de euro, daca nu ma insel cu montaj cu tot.

Eu am vrut o trapa identica cu aia originala, pt. ca am avut inainte, tot pe un A6 dar mai vechi (2002), si mi-am propus ca urmatoarea masina (adica asta din 2006) sa fie obligatoriu cu trapa.

Din pacate am vrut sa aiba si keyless go si singura masina cu keyles go care mi-a placut nu avea trapa, asa ca a trebuit sa renunt la trapa in ideea ca era mai usor de montat pt. ca functioneaza "stand-alone", adica are module proprii si nu depinde de vreun calculator de confort; daca as fi luat una cu trapa, era mai greu sa montez sistemul keyless go.

Oricum am descoperit astazi ca are intr-adevar furtunasele de scurgere a apei, la fel ca si cea originala (doar ca scurgerea nu se face prin acelasi loc ca la A6 din 2002), asa ca riscul de a patrunde apa in masina dispare.

Modificat de silkworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
mihai_urotiorc

salutare...o intrebare va rog ..am si eu trapa la g3 de ce imi ploua inauntru iar cand depasesc 60km/h imi suiera? ,trebuie sa o dau putin in sus (1-3mm) :(

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!