Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

junior :) Nume real Cornel

Nr auto B ... VWG

Nr. telefon 0721.529.256

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai nou nu vrea sa culiseze trapa sub plafon,iar uneori doar dintr-o parte este trasa de motoras,iar din cealalta parte nuh. am incercat manual so culizsez sub plafon dar merge cam 1 cm max dupa care nu mai vrea ,parca ar da de ceva si nu ar mai avea loc sa intre.Trebuia schimbata tot mecanismu inclusiv sinele pe care culiseaza sau doar ceva plasticuri,care ar putea fi problema? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

care site daca se potriveste trapa de pe vento sau de pe un passat(din acelasi an cu golfu ,B3) pe golf 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut o trapa de passat din 1993 tot in ideea ca o sa am eu nevoie de ea dar nu s-a potrivit si am dat-o de gratis unui prieten :icon_thumright: . Oricum era din tabla nu din sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci de passat nu se potriveste ,dar de pe vento stie careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu stiti daca se potriveste mecanismul de glisare de la golf 4 la golf 3,pentru trapa?care are de vanzare trapa (doar mecasimul de culisare sau piesela alea,fara sticla)dar sa fie in stare buna,va rog sa-mi spuneti un pret

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trapa electrica este actionata de motorasul respectiv printr-un releu care il protejeaza la suprasarcina. suprasarcina apare de obicei daca nu culiseaza normal pe sinele respective (poate sa fie decalata o parte fata de cealalta si sa stranga), sau la capat de cursa. Contactele motorasului vin ptintr-o mufa pe o placa de baza aflata in plafon in dreptul oglinzii. Pe acea placa este montat si butonul de comanda si releul de comanda si suprasarcina. Exista posibilitatea (cum am patit si eu) ca lipiturile releului pe placa de baza sa fii suferit in timp modificari si sa nu se mai faca contactul bun de unde rezulta un consum mai mare de energie la actionare si protectia la "suprasarcina"( am puso intre ghilimele deoarece fizic ea nu exista dar electric vorbind asa este vazuta de releu). sper sa fie si la tine aceeasi problema! bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am gasit de vanzare o trapa,dar manuala si ma gandeam ca difera doar mecanismul de actionare(manivela) de cea electrica care foloseste motorasul pentru a glisa/inclina trapa.Locasul este acelasi in cazul ambelor?Se potriveste sa iau trapa manuala si sa pun doar motorasul electric pe ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu sticla de la trapa. a picat o copertina pe plafonul masinii mele ( vento 1993 ) si sa facut geamul de la terapa tzandari.

are cineva de vanzare o trapa sau doar sticala. poate imi dati si mie niste sugestii!

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dau eu o sugestie...gaseste o trapa completa si poate ne combinam mai multi adica pe mine ma intereseaza cablu cu piesa care face trapa sa culiseze...am vazut pe cineva interesat de motoras...si poate iesim mai ieftin...ca separat nu se gasesc piesele astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care este codul (piesei) trapei electrice? este diferit fata de cel al trapei manuale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care este codul (piesei) trapei electrice? este diferit fata de cel al trapei manuale?
habar n-am....oricum sticla ma costa in jur de 2000 ron dupa catalog....si sincer de unde atatia bani numai pe un amarat de geam...!!!!!
habar n-am....oricum sticla ma costa in jur de 2000 ron dupa catalog....si sincer de unde atatia bani numai pe un amarat de geam...!!!!!
am gasit o trapa de golf 3 si cica se potriveste am luat-o cu totul dar nu am dus-o la mester sa se dea cu presupusul...oricum toata afacerea m-a costat 300 ron dar nu 2000 si numai sticla...inainte sa mi se sparga geamul mai aveam o problema.. trapa nu se mai rabata, putand fi doar ridicata...oare sa fie motorasul sau doar un mecanism ceva?help me!!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica 20 mil in lei vechi :icon_thumright: doar nui aur ca sa fie asa scumpa.Se potriveste de la G3 la Vento cel putin asa stiu eu,cred ca doar prinderile trebuie sa fie exacte.

p.s. cat ai dat pe trapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica 20 mil in lei vechi :Driver: doar nui aur ca sa fie asa scumpa.Se potriveste de la G3 la Vento cel putin asa stiu eu,cred ca doar prinderile trebuie sa fie exacte.

p.s. cat ai dat pe trapa?

pe trapa de la dezmembrari am dat 300 ron si e de golf 3

numai pe sticla de la trapa, firma specializata. cu comanda mi-a cerut aproape 2000 ron, adica 20 mil in bani vechi...PE BUNE!!!!!

Modificat de zaratta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam tarziu m-am trezit si eu dar rasfoiam forumul :). Atasez o poza sa vezi daca-ti culiseaza pe clemele acelea. La mine intr-o parte culiseaza intr-o parte nu si atunci trebuie sa lucrez cu surubelnita sa-l fac sa culiseze si apoi sa apas cu mana sa se duca inapoi si sa trag ca sa se inchida. Poate alea sunt.

Bafta si scuze de intarziere :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... m-am uitat la mecanism si pare sa fie ok. Ultima verificare am facu-o la motoras, l-am scos din mecanism, fara sarcina merge ok... cateodata, ba se invarte in continuu pana considera ca a tras trapa de tot, ba merge intrerupt. Cand e in sarcina merge intrupt tot timpul. Asa ca am tras concluzia, motoras defect.

PS. Daca are cineva de vanzare unul bun sa ma anunte ca sunt foarte interesat sa cumpar, mai ales ca vine vara si o sa am nevoie de trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am unit topicurile care se refereau la aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca si la mine culisantele alea sunt problema ,din cate am observat eu si alea 2 pasticuri de pe culisante care sunt rupte si ele tin trapa cand ea este ridicata

post-9672-1202581348_thumb.jpg

post-9672-1202581363_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu niste poze cu piesa care se pare ne face probleme.

EU CRED ca singura varianta acceptabila este ca piesa sa fie turnata dintr-un metal foarte rezistent , o piesa second sigur este 'slabita' dupa atatia ani. Din pacate in orasul unde stau eu nu am gasit nici o firma care sa faca aceasta 'operatiune'.

PS : Ce se intampla .. piesa aia mica este prinsa de mecanismul motorasului iar aia mare este prinsa de mecanismul care actioneaza sticla.. la deschidere aia mica o impinge pe aia mare , dar la inchidere se retrage singura si sticla ramane ridicata.

post-11438-1202638666_thumb.jpg

post-11438-1202638921_thumb.jpg

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ajuns la concluzia ca mai bine cumpar una de la dezmembrari de pe un vento sau g3 si o pun sus pe a mea, sausa iau piese de pe una si sa le inlocuiesc pe cele stricate de pe a mea,ca alta solutie nu prea cred ca este :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
am si eu o problema cu sticla de la trapa. a picat o copertina pe plafonul masinii mele ( vento 1993 ) si sa facut geamul de la terapa tzandari.

are cineva de vanzare o trapa sau doar sticala. poate imi dati si mie niste sugestii!

mersi

Vand Geam De Vento am Trapa dar este defecta.....

Modificat de piervayan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!