Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

Multumesc pt ajutorul acordat,am sa verific pinii de la buton si am sa fac exact echivalenta de culori...

Am sa te anunt ce am facut!

Cu masurile exacte pt senzori ma poate ajuta altcineva,nici nu am vazut vreo masina adapta prin parcari sa pot fura masurile  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,4 si 5 la masa 

2 la pin 13 unitate

5 la pin 4 unitate 

3 de la iluminare.

 

Asta conform elsa pentru G6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da intradevar multumesc tuturor :icon_thumleft: care au facut efortul de a arunca o privire la cerintele mele si au pierdut un pic de timp din timpul lor si sant sigur ca fiecare dintre noi un raspuns daca l-au dat pt ca erau siguri de el.Ma gasesc un pic in dificultate mai exact un pas inainte fata de cerinta mea de ajutor.Nu as vrea sa fiu inteles gresit, multumesc lui Andrei si multumesc desigur as putea spune si unui pilon ca si altii din acest forum care desigur este Cristi .Pt mine este un amic si cred de cv tot ce ar insemna un ajutor pt altii.Maine cu calm am sa valutez exact pozitia reala al pinilor de pe butonul existent si am sa incerc sa trag o concluzie cred mult mai clara

Inca odata merci pt ajutorul acordat si maine am sa va spun exact pozitia reala al pinilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi dimineata prima de a pleca la servici am desfacut repede mufa de la buton si am constatat ca pozitia reala a pinilor este:

 

1,4 si 6 maro (masa)

2 violet-rosu

5 violet-blu

3 gri (positiv)

 

Urmarind schema data de Andrei pin 1 si pin 6 care ar duce in unitate am imediat eliminato pe faptul ca pini erau deja ocupati cu firele maro care duceau la masa

 

In schimb schema data de Al Bundy (Cristi) chiar daca el spune ca pin 1,4 si 5 la masa  am intaleso ca fiind o greseala de tastare corect ar fi fost 1,4 si 6 sa dovedit a fi cea corecta si am cablat:

pin 2 V-R la pin 13 din unitate  

pin 5 V-B la pin   4 din unitate

Pare ca este totul functionant chiar daca o chestie inca nu o inteleg sau poate nu am apasat cum trebuie pe buton sau nu imi dau seama cum e...deci sa presupunem ca facem o parcare doar cu spatele langa un zid in fata fiind totul liber as putea sa elimin senzorii din fata ca sa nu mai functioneze sau ei trebuie sa functioneze obligatoriu impreuna fata spate.Deci care ar fi rolul butonului ca la mine cred ca nu face nimic de special,am eliminat un senzor din spate si in momentul cand bag marsarier butonul din culoarea rosie devine galben si face un sunet prolungat si palpaie in continuu galbenul .Daca pun sensorul la loc la fel din rosu devine galben sensorii lucreaza corect scot din marsarier se inchide telecamera si afisajul pt senzori dupa care la o secunda apare din nou doar o masina si cu semnalul senzorilor.Am apasat imediat pe buton dar nu face nimic sau pt moment inca nu am inteles exact rolul lui ar trebui excluderea senzorilor din fata sau adaugarea lor pt functiune  cred...

Las din nou la voi portiune mea de ceata sperand ca cu ajutorul vostru cum deja sa dovedit voi intelege mai bn sau voi repara situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, era 6 la masa deoarece 5 apare si dincolo.

 

CAnd bagi in R sea activeaza fata si spate, daca scoti din R mai raman activi pana depasesti o anumita viteza.

Daca apesi butonul se activeaza toti senzorii, asta o faci daca vrei sa te apropii mult cu fata de un obstacol fara a fi mers cu spatele intai.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum spuneam am inteles ca era o eroare de tastare!! :D

Totusi care ar fi functia butonului Cristi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi, tocmai ce am editat postul si am scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa intaleg ca butonul il folosesti pt a ativa senzorii fara sa mai bagi in R .Exact eu incercat totul pe loc fara a ma misca prea mult si desigur nu depaseam acea viteza pt a se desactiva .

 

OK!! am sa fac o proba de verifica sa vedem cum functioneaza ,pt moment iti multumesc si sigur ai totul la terasa platit !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul poate de asemenea dezactiva senzorii, bineinteles cu conditia ca schimbatorul de viteze sa nu fie in "R".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate dezactiva si daca este in R.... si cand nu este in R.

 

sau sa ii activezi, sa zicem cand parchezi cu fata si vrei sa vezi cat spatiu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As sa vrea sa spun ca toate posibilitatile care voi le-ati spus nici una nu a functionat la mine,nu imi dau seama ce ar putea avea ??

Si as vrea sa va arat toate procedurile care le-am urmat pt a coda unitatea cu VCDS

Desigur in primul rand am intrat in Can-Gateway si am activat Park/SteerAssist-10,dupa care am intrat in Security Access si am introdus acel cod

 

">http:// ">http://4thVdM.jpg

 

">http://PcMiei.jpg

 

">http://dirXAP.jpg 

 

In practic orice asi face acel buton nu imi functioneaza ,am intrat si pt a face un Test si imi dadea sunetul buzer fata spate si lumina galbena la buton dupa care se termina Test-ul

Ca sa fiu mai sigur am intrat si in Advanced Measuring Values si am verificat butonul

 

">http://bIDimj.jpg 

 

Deci daca schema este intradevar exacta conform Elsa ar fi trebuit sa functioneze normal

 

Am facut desigur si un Auto-Scan si imi da exact acesta eroare:

 

Saturday,06,December,2014,18:04:35:63203

VCDS -- Windows Based VAG/VAS Emulator
VCDS Version: 14.10.0.0
Data version: 20141022
 
Dealer/Shop Name: Alimar 1976
 
Mileage: 101110km-62826mi   Repair Order: 
 
Address 10: Park/Steer Assist (J446)       Labels: 3C8-919-475.clb
   Part No SW: 5K0 919 475 E    HW: 5K0 919 475 E
   Component: PARKHILFE 8K  H01 0012  
   Revision: --------    Serial number: 12501218700518
   Coding: 300001
   Shop #: WSC 12345 123 12345
   VCID: 387499D28BA568E197B-806D
 
1 Fault Found:
01315 - Transmission Control Module 
            004 - No Signal/Communication - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100100
                    Fault Priority: 6
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 120
                    Mileage: 101117 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 01:55:10
 
             Freeze Frame:
                    Temperature: 12.0°C
 
Deci daca ar mai fi o alta procedura care eu pt moment nu o stiu ...las la voi un loc pt unele pareri chiar pe orice teorie s-ar putea baza!!
Sa fie firul care nu are continuitate de la buton la unitate ???
Ati m-ai putea gasi si alte teorii?
Modificat de Alimar 1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aprinde becul galbemn din buton, atunci cel putin un fir este legat corect. Daca se ilumineaza butonul cand pui pozitia atunci atata iluminarea cat si masa e ok. MAi ramane celalalt fir de verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cand pun pozitia se aprinde rosu sau mai bn spus cand bag cheia in contact ca la mine este mereu pe pozitia Auto se aprinde rosu si cand bag in R se aprinde galben .Senzorii functioneaza totul la perfectie am deja facut o proba cu niste masuratori la fel cum am facut si cu telecamera din logul VW sa vad cati cm reali ar fi in baza la gradatia lor.Nimic de spus la functionarea lor chiar mult placuta si in acelasi timp foarte sigur.Senzorii sant calibrati perfect nu am deocamdata nici unul care indica un fals obstacol.Ce ma deranjeaza faptul de buton ca nu pot activa sau dezactiva la placerea mea.Credeam ca sant eu ala care nu stiu sa-l folosesc ,chiar daca elementar stiam exact cum functioneaza.

Sa mai intamplat la cineva asa ,si cum ati rezolvat ,sau ceva simil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este automata ? daca da, bifeaza byte 1, bit 0, de pe parktronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu este automata ,am vazut optiunea si am inteles despre ce era vb...

Am controlat si ultimul fir de la buton care duce in unitate am desfacut mufele si cu un aparat de masura am controlat daca are continuitate ,deci firul ar fi bun,nu mai am dubiul ca ar fi intrerupt si nu ar functiona butonul.

Posibil sa fie colocat intr-un alt pin ?

Modificat de Alimar 1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si atunci de ce iti vede lipsa de comunicatie cu TCM-ul ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi dau seama ,deci am probat cum spui si tu cu TCM-ul si am facut si un control manual cu aparatul de masurat si firul este bun este continu ,ma gandesc sa fie un alt pin din unitate care face rolul butonului ,tu ce zici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O schema Elsa pt unitatea din pricina pt un golf 6 are cineva in model PDF!!

Poate sa difere de la un an la altul schema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alocare conector

A -  Conector, 16 contacte -T16j-
Dispunere contacte:
1 -  Racord plus 1 (15) în cablaj spaţiu interior -A217-
2 -  Buzer pentru asistent parcare spate -H15-
3 -  nealocat
4 -  Tastă pentru asistenţă parcare -E266-
5 -  nealocat
6 -  Interfaţă​ de​ diagnoză​ pentru​ magistrala​ de​ date -J533-Racord​ 1​ (CAN-Bus​ propulsie​ High) în cablajul principal -B383-
7 -  nealocat
8 -  Racord masă 10 în cablajul principal -375-
9 -  Lampă control asistent de virare la parcare -K241- 2
10 -  Buzer pentru asistent parcare spate -H15- 1
11 -  nealocat
12 -  nealocat
13 -  Lampă de control pentru asistenţă parcare -K136-
14 -  nealocat
15 -  Interfaţă​ de​ diagnoză​ pentru​ magistrala​ de​ date -J533-Racord​ 1​ (CAN-Bus​ propulsie​ Low) în cablajul principal -B390-
16 -  Tastă pentru asistenţa de viraj la parcare -E581-

B -  Conector, 12 contacte -T12v-
Dispunere contacte:
1 -  Senzor faţă stânga pentru asistent de virare la parcare, partea stângă a autovehiculului -G568- 3
2 -  Senzor faţă stânga pentru asistent virare în parcare, partea stângă a autovehiculului -G568- 1
3 -  Buzer pentru asistent parcare faţă -H22- 2
4 -  Buzer pentru asistent parcare faţă -H22- 1
5 -  Senzor pentru asistent parcare faţă, stânga -G255- 2
6 -  Senzor pentru asistent parcare faţă, centru stânga -G254- 2
7 -  Senzor pentru asistent parcare faţă, centru dreapta -G253- 2
8 -  Senzor pentru asistent parcare dreapta faţă -G252- 2
9 -  Senzor faţă stânga pentru asistent virare în parcare, partea stângă a autovehiculului -G568- 2
10 -  Senzor faţă dreapta pentru asistent de virare la parcare, partea dreaptă a autovehiculului -G569- 2
11 -  nealocat
12 -  nealocat

C -  Conector, 12 contacte -T12n-
Dispunere contacte:
1 -  nealocat
2 -  Senzor pentru asistent parcare spate centru dreapta -G205- 2
3 -  Senzor pentru asistent parcare spate centru stânga -G204- 2
4 -  Senzorul asistentului la parcare spate dreapta -G206- 2
5 -  Senzor pentru asistent parcare spate stânga -G203- 2
6 -  nealocat
7 -  nealocat
8 -  Senzor pentru asistent parcare spate stânga -G203- 3
9 -  nealocat
10 -  nealocat
11 -  Senzor pentru asistent parcare spate stânga -G203- 1
12 -  nealocat

g6.pdf

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar schema este perfecta cum am facut...

Misterele electronicii  :D totul perfect inafara de tasta! Am sa vad ce mai bajbii :question: pe la tasta sa fie oare defecta?

Merci pt schema... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia se verifica cel mai usor... cu un aparat de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut ,cine ma poate ajuta si pe mine cu un DIY pentru un retrofit de senzori de parcare pentru golf 5 oem. Am toti senzorii cu cablajul de pe bara. Maine sau marti ajunge si modulul/centrala dar fara alt cablaj. Mai am nevoie de altceva in afara de cele mai sus mentionate ? Mai am nevoie de alte cablaje sau sunt deja pe masina ? Trebuie confectionat in vreun fel ? sau cumparat din alta parte gata facut ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai bara jos, dai gaurile unde vin senzorii, lipesti suportii senzorilo de bara, bagi senzorii, cuplezi mufele si pui bara la loc. Bagi mufa in unitate. De la unitate mergi cu alte fire la buzer, can si sigurante. Timp lucru 3 ore pentru cine a mai facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai bara jos, dai gaurile unde vin senzorii, lipesti suportii senzorilo de bara, bagi senzorii, cuplezi mufele si pui bara la loc. Bagi mufa in unitate. De la unitate mergi cu alte fire la buzer, can si sigurante. Timp lucru 3 ore pentru cine a mai facut

 

Multumesc mult pentru raspuns , problema mea este ca eu nu am cablajul/firele care merg in can ,singurante si etc ,deh ,asta e problema atunci cand cumperi piesele din dezmembrari sau din alte parti. Am gasit in diverse locuri module ptr senzorii de parcare care vin cu tot cu acest cablaj de care vorbesc. Senzorii mei sunt Valeo PDC - 4H0 919 275 ,iar modulele pe care le-am gasit sunt tot Valeo dar OPS cod : 

56D919475A  sau 56D 919 475 A . Sunt compatibile ? Din cate am inteles  OPS ar fi un upgrade de la PDC , imi cer scuze daca s-a mai discutat. 

Modificat de georgekeemo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic senzorii valeo merg cu unitatile OPS si afiseaza pe RNS.

Nu mai bine iei kitul nou  complet de Ops ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!