Jump to content

Probleme butuc portiera sofer


bernard the polar bear
 Share

Postare recomandată

bernard the polar bear

sal`

Am urmatoarea problema si nu stiu ce sa fac:

De ceva timp aveam probleme cu inchiderea/deschiderea usii sofer (nu am alarma/inch centr, ci din cheie mecanic), adica mergea foarte greu sa rotesc cheia pentru inchidere / deschidere. Am dat cu niste spray de dezghet sa lubrefiez, mai apoi un amic mi-a pulverizat grafit dar degeaba (imi dau seama acum ca e o combinatie letala ulei si praf, dar eram disperat).

Si de curand s-a blocat pe inchis si nu a mai vrut sa se deschida, iar cheia se invarte in gol in butuc in ambele parti. :vaidecapulmeu:

Am incercat desigur de mai multe ori in diverse pozitii si prin diverse metode dar degeaba se invarte in gol si nu face nimic.

Am reusit totusi sa intru un masina prin portiera din dreapta, dar usa sofer nu se deschide nici manual si nici din butonul de pe usa de inchidere centralizata, sare pentru un moment siguranta in sus si apoi revine pe pozitia inchis. Nu merge nici daca tragi de siguranta in sus cu mana.

Nu stiu ce sa fac si unde sa merg cu masina ca sa rezolv problema.

M-as duce sa-i pun alarma si inchidere centralizata (oricum vroiam dar am amanat pana a fost prea tarziu...aviz amatorilor) dar nu stiu daca se pricep oamenii de acolo la asa ceva? sau poate sa incerc la un service, dar astia de usuca de bani..?

A MAI AVUT CINEVA PROBLEMA ASTA? CUM A REZOLVAT-O?

ALTE SFATURI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gokey

    32

  • Al Bundy

    21

  • kelu

    18

  • DerGolf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

avand in vedere ca mergea greu yala , si tot fortand-o , sa se fi rupt tija care angreneaza inchiderea / deschiderea

si de aceea se invarte in gol , butucul se rasuceste dar nu mai angreneaza tija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vaidecapulmeu: Greseala de incepator: De unde esti? Cum sa te ajutam daca nu ne spui! END :lol:

Pana la urma ai sau nu inchidere centralizata? CITEZ:(nu am alarma/inch centr, ci din cheie mecanic ... si nici din butonul de pe usa de inchidere centralizata, sare pentru un moment siguranta in sus si apoi revine pe pozitia inchis ...M-as duce sa-i pun alarma si inchidere centralizata)

Incuierea usilor se face in 2 trepte la VW. EX: daca incui din cheie (am inchidere centralizata fara telecomanda) si cineva incearca sa deschida masina din inauntru nu va reusi.

Solutii: sa dai fata de usa jos, dar nu cred ca vei reusi

dai gaura cu bormasin prin butuc, scoti butucul, poate reusesti fara sa distrugi si broasca , si deschizi cu o surubelnita, dupa care schimbi toti butucii si cheile (nu cred ca se poate confectiona butuc dupa cheie)

incearca sa deschizi usa din interior cu bateria deconectata (deoarece cred ca ai totusi inchidere daca ai butoane pe usa soferului)

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bernard the polar bear

sal sunt din bucuresti.

Nu am telecomanda si folosesc cheia pentru deschidere.

Pot intra in masina pe usa cealalta dar nu merge sa deschid usa sofer nici dinauntru: nici normal nici daca apas pe butoanele de inchidere de pe usa.

alte sfaturi?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca ai butoane inseamna ca ai inchidere centralizata.

Ai incercat sa deschizi din interior de la maner, nu din buton cu bateria scoasa (deconectata)?

LE Complecteaza si tu locatia in profilul tau!

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bernard the polar bear

Nu am incercat sa deschid usa din maner cu bateria scoasa, dar voi incerca maine dimineata.

Inteleg ca daca nu pot sa deschid in acest mod este posibil sa fie rupta tija sau sa fie o defectiune mecanica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur e o defectiune mecanica, dar cred ca e si electrica. Tija care actioneaza deschiderea s-a rupt, e o masura de protectie, la fel se intampla cand hotul forteaza butubul su o alta cheie, se blocheaza descuierea usii. Cred ca va merge cu bateria scoasa. Daca nu, mai vedem ce se poate face.

Poate te ajuta asta:

g4_front_door.pdf

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bernard the polar bear

salutare,

am scos bateria si am incercat sa deschid manual usa din interior si nu a mers; Ridica piedica dar usa nu se deschide si piedica cade la loc, parca e trasa fortat in jos.

am fost si la unii cu alarme dar degeaba nici ei nu au stiut si de asemena la Service Dan Don(pare cunoscut pe forumuri) unde mi s-a spus ca "trebuie sa te pricepi sa dai fata usii jos " si nici nu s-au deplasat sa se uite la masina...de parca ei nu erau service..in fine.

la porsche nu poti sa faci programare la tel esti pus pe hold forever ...o sa merg maine acolo sa vad ce si cum.

Intre timp ma urc prin drepta...asa ca daca mai aveti sugestii le astept.

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bernard the polar bear

sal

problema era la brosca si cablu aferent de deschidere usa...din spusele midocar.

binenteles solutia lor este inlocuirea cu piesa noua, pe care o astept acum.

nu lasati pe maine ce puteti face azi ca ajungeti ca mine.

succes,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut un passat mai vechi care tot la fel facea!usa soferului e usa principala si are toate comenzile pe ea si deaia nu-ti merge deschisa din dreapta!sfatul meu e sa te duci la un electrician bun si vede el cum iti deschide usa din stanga apoi iti montezi o alarma!daca ai alarma si implicit deschidere din telecomanda ai scapat de problema!dar repet la un meserias bun!eu asa am rezolvat problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

shearer :D

Omul deja a gasit cauza :

problema era la brosca si cablu aferent de deschidere usa...din spusele midocar. binenteles solutia lor este inlocuirea cu piesa noua, pe care o astept acum.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o problema asemanatoare cu butucul de la sofer am si eu. cu diferenta ca la mine nu intra complet cheia in butuc si nu o pot rasuci deloc. avantajul meu e ca am inchedere pe cheia briceag si nu ma doare f. tare capul. doar ca am inteles ca daca se schimba bateria la cheie este necesar sa "inveti" cheia ce are de facut, si atunci apare problema. as dori sa stiu daca "reinvatarea" cheii se poate realiza si la butucul de la portbagaj.

cu stima, tuturor forumistilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era cablul trebuia sa se deschida cu cheia, dar cand tragea de manerul interior deci si de cablu butonasul de inchidere se ridica si cobora, ceea ce indica faptul ca prin cablu se actiona broasca. Deci.... Sa vedem cum vor deschide usa sa dea fata de usa jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reinvatarea se face la yala soferului

sigur este mizerie adunata in timp

folosind deschiderea/ inchiderea din telecomanda nu s-a mai bagat si cheia in yala si asa a aparut intepenirea placutelor din butuc

trebuie dat jos , desfacut , curatat si totul va reveni la normal

deaceea cei care folosesc deschiderea / inchiderea din telecomanda este bine ca din cand in cand sa foloseasca cheia in yala

astfel se evita intepenirea in timp a placutelor si blocarea yalei

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce solutie pot curata butucul dupa ce l-am dat jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu spray de curatare discuri de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cat este de intepenit

poti folosi un spray sau da ca este intepenit mai serios atunci trebuie sa scoti placuta cu placuta si sa le cureti , bineinteles si locasul unde culiseaza acele placute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e intepenit, dar dupa iarna asta agata cand incerc sa deschid si se invarte putin mai greu cheia.

nu vreau sa las sa se agraveze. trebuie si lubrifiat cu ceva ulei?

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

ajutati-ma si pe mine sa desfac butucul yala de la un golf 4 , am tras de el putin dar nu iasa , cred si eu ca nu are cum sa iasa asa de usor , dar trebuie sa fie ceva acolo sa il poti scoate. cum se face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cantul usii , in dreptul manerului , este un surub mascat de un dop de plastic , destrangi acel surub si vei putea scoate yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cam aceeasi problema o am si eu, doar ca am demontat tot, am scos butucu, am constatat ca o piulita de acolo e rupta , drept pt care cheia se invarte in gol ... broasca si ea are o problema, plasticul alb in care se infige butucul , se invarte in gol , presupun ca nu mai face legatura cu celalalt plastic... intrebarea mea este urmaotarea : merita sa cumpar butuc nou sau unul de la dezmembrari si sa incerc sa mi l repar pe al meu ? si daca merita sa l repar, ma puteti ajuta cu un butuc :( ? ca nu prea am gasit . o sa atasez niste poze ca sa va dati seama despre ce este vorba, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ce componente sunt stricate

se poate comanda butucul pe componente , cumperi doar ce este stricat si restul folosesti de la yala veche

si nici nu mai trebuie sa faci vreo modificare la butuc

completeaza locatia , sa stim care te - ar putea ajuta

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam aceeasi problema o am si eu, doar ca am demontat tot, am scos butucu, am constatat ca o piulita de acolo e rupta , drept pt care cheia se invarte in gol ... broasca si ea are o problema, plasticul alb in care se infige butucul , se invarte in gol , presupun ca nu mai face legatura cu celalalt plastic... intrebarea mea este urmaotarea : merita sa cumpar butuc nou sau unul de la dezmembrari si sa incerc sa mi l repar pe al meu ? si daca merita sa l repar, ma puteti ajuta cu un butuc ;) ? ca nu prea am gasit . o sa atasez niste poze ca sa va dati seama despre ce este vorba, multumesc

Mie mi-a fost mai simplu sa iau de la dezmembrari, pentru ca se schimba decat arcul, colierul, siguranta acestora si eventual axul din capat. Am incercat si pe la reprezentante dar ei ar fi vrut sa-mi schimbe inclusiv incuietoarea si cheile plus butucul de contact. Se mai gasesc si kituri de reparatie broasca, noi, in care se includ piesele enumerate. Succes

sistem_inchidere_portiera_stanga.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca este siguranta care s a rupt, adik acea piulita care vine deasupra peste inca una, ca sa zic asa... Asa ma gandeam si eu, sa iau una de pe la dezmembrari si sa o inlocuiesc, problema e ca nu prea am gasit, singura care am gasit o era pt partea dreapta si mie imi trebuie pe stanga, s ar potrivi ? va multumesc pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!