Jump to content

Golf V Sau Kia Ceed


laurentiucat
 Share

Postare recomandată

@eug-vw , mi-ai luat vorbele din ...tastatura

Comparatia Ceed_I30 este asemanatoare cu GolfV_Octi2_Leon . Ceed este prima masina facuta de coreeni pt. si in Europa ( o incercare a mai fost facuta cu Rio care este omologul Accentului ) , se vede ca au copiat elemente de design si dotare de la Golf ( fostul designer sef de la VW acum e la Kia , asta explica multe...) . I30 este oferita in stilul clasic corean : pachete standard de echipare , interior strict functional fara gadgeturi....

La un versus intre GolfV si Ceed la pret achizite pana in 15-16 k ceed e castigator .( vorbim de masini o km , nu comparam sh cu nou , corect ? )

Golful este o idee mai bine insonorizat , poate si fiabilitatea sa fie peste Ceed ( cu toate ca are " doar " 2 ani de garantie si dupa toate istoriile "amabililor" de la PoRo :icon_thumright: , ) , are o flexibilitate mai mare in configurare , dar iar ajungem la bani .

Aaa , daca vorbim de 4motion , DSG , si puteri peste 140 CP , acolo Kia nici nu exista . De imaginea de marca iar nu are rost sa discutam , multi nu au auzit inca de Kia ...

Modificat de alc2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • xqzme

    11

  • Andrei2000

    6

  • Bonzai2

    6

  • faazd

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ieri m am urcat intr o Ceed ( nu am condus o ) impresia :

-finisare mult mai slaba ca la G

-plastic mult mai neprietenos si moale

-buzunarele de pe usile fata sunt foarte sensibile daca cumva incerci sa bagi ceva mai voluminos se "umfla" mai mai sa se defaca de la mijoc

-cu ambreiajul calcat ( si fara ) cutia de viteze este destul de greoaie NU are comparatie cu cea de pe G cel putin la finetea in utilizare

-compartimentul motor este destul de aerisit dar nu are atat de multe elemente de insonorizare ca la G + ca lipseste acel ceva de acolo...se vede ca este asiatic cu buget redus

-un pic greoi la comenzi ( lumini-BC )

Per ansamblu la 12 000 E daca o incadrezi cu masini noi la aceiasi bani NU are rival.

Dotarile , gadeturile si finetea de la Golf nu pot fi comparate cu cele de la Ceed......parerea mea~

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatia intre Golf si Ceed nu este potrivita. Golful este cu multe clase peste Ceed din toate punctele de vedere.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BZ79DNL Golf-ul este cu mult mai scump ca ceed-ul. Deci "Golful este cu multe clase peste Ceed din toate punctele de vedere" nu prea are acoperire.

Din punctul de vedere al calitatii ai dreptate, dar financiar nu ai.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta, in cazul meu , a fost de 1700 euro. Compar aici doua echipari oarecum identice ca dotari.

Eu zic ca a meritat.

P.S. Astept primele probleme ale "Golfului coreean" :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul de vedere al calitatii ai dreptate, dar financiar nu ai.

Din cate stiu eu calitatea se plateste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai kia ceed si hyundai i 30 sunt aceleasi masini,pe aceleasi platforme si motoare.Ce sa compari la ele????

Atunci de ce compari Leon si Golf? Nu e aceasi mancare de peste?

Ontopic:

Poti incerca si Pro cee'd mie imi place fff mult cum arata, 7 ani de garantie nu sunt de ici de colo. Si nu ma refer la faptul ca tii 7 ani masina, dar din moment ce un producator oferta 7 ani de garantie la o masina poti spune ca masina respectiva este fiabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum de puteti compara G5 cu Ceed :icon_thumright:

De obicei la Skoda se dau Fabii in dauna Ceed-ului. Daca ar trebui sa vand G5 si sa vina un client care ar vrea sa cumpere Ceed si compara cu Golf l-as intreba daca vrea jucarie sau masina de baieti mari. Fara misto.

Kia arata misto, e lucrata misto, merge cat de cat ok dar nu are nicio treaba cu Golful.

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care si-a luat ceed anul trecut si tot asa era entuziasmat de garantie, pret, motorizare.

ideea e ca pe cat era de entuziasmat la inceput de masina acum nu stie cum s-o vanda sa-si ia un vw sh.

motivele sunt cam toate minusurile care s-au discutat aici, dar eu personal nu stiu de nimeni sa fi avut aceeasi reactie dupa aproape un an de la cumpararea unui golf nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

speedshift De acord cu tine, dar garantia nu e chiar 7 ani. Asta e titlu publicitar. De fapt sunt 5 ani (si asa e bine).

Coparatia Kia Ceed si Golf 5 este potrivita pentru ca sunt din aceeasin clasa. Marea intrebare e: merita Golf-ul banii in plus??

Eu, sincer, sunt dezamagit de golf. Ma asteptam mai mult de la o masina "nemteasa". Problema la noi e ca avem multe prejudecati cu privire la unde si de catre cine sunt facute masinile.

Inainte am avut un Megane 2. L-am cumparat de nou si l-am tinut 3 ani jumate. Am facut 35.000 km. In afara de faptul ca am shimbat distributia la 30.000 km si s-au ars 2 becuri nu am avut nici cea mai mica problema cu el. Multi dintre cei care citesc aici, probabil, nu m-ar lasa sa fac o comparatie Megane - Golf pt ca nu se compara masina frantuzeasca cu nemteasca. Ei bine, din experienta mea se compara. Golf-ul il am de 5 luni si am avut probleme la climatronic si deja incep sa se faca auziti greierasii.

Asa ca eu zic sa lasam prejudecatile si afirmatiile de genul "masina nemteasca".

Si acum ontopic. Iata cum vad eu lucrurile: imi place cu mult mai mult Golf-ul de cat Ceed-ul la design(Ceed-ul mi se pare ca nu are personalitate). Golf-ul este in fata Ceed-ului, din puntul de vedere al motorizarii, din cauza TSI-urilor (la diesel nu stiu, deci nu ma bag). Un alt plus mare pentru golf e suspensia care e f f laudata (pot sa spun ca e mare diferenta intre suspensia spate de la golf si cea de pe megane sau civic). In schimb, un plus mare de tot pt Ceed este pretul.

In privinta fiabiliatii nu stiu ce sa zic (si nu cred ca stie cineva) si va trebui sa asteptam cativa ani pana vom stii ceva sigur.

Mi-as fi luat Ceed?? Da... daca aveam mai putin bani la dispozitie. Decat sa imi iau un golf fara dotari sau submotorizat, as fi luat Ceed.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conditiile de garantie la Ceed (sper ca nu s-au mai postat) sunt urmatoarele:

- 3 ani garantie din bara in bara fara limita de km;

- 3-5 ani garantie din bara in bara in limita a 150.00km;

- 5-7 ani garantie motor si cutie de viteze in limita a 150.000km;

- (aici nu sunt sigur) 10 ani garantie coroziune caroserie fara limita de km.

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum de puteti compara G5 cu Ceed :)

De obicei la Skoda se dau Fabii in dauna Ceed-ului. Daca ar trebui sa vand G5 si sa vina un client care ar vrea sa cumpere Ceed si compara cu Golf l-as intreba daca vrea jucarie sau masina de baieti mari. Fara misto.

Kia arata misto, e lucrata misto, merge cat de cat ok dar nu are nicio treaba cu Golful.

lol argumentul tipic al dealerilor fara argumente :) spor la vandut masini cu asa argumente :D cat despre fabia vs ceed, uita-te pe apia.ro la cifrele de vanzari :lol: o sa ai o surpriza

Modificat de maximus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca postul tau pare mai mult bagare de seama decit o parere sau argument. Nu stiu cit de surprinzator este faptul ca o compacta (Kia Ceed) care are acelasi pret cu o masina din clasa mica (Skoda Fabia) se vinde mai bine.Pe de alta parte, mai jos este numarul de vinzari in luna februarie la clasa compacta(eu sunt de parere ca aceasta informatie este irelevanta) dar daca ai adus vorba...

1. DACIA LOGAN 5.517 unitati

2. SKODA OCTAVIA 962 unitati

3. FORD FOCUS 719 unitati

4. KIA CEE'D 655 unitati

5. SKODA OCTAVIA TOUR 604 unitati

6. RENAULT MEGANE 575 unitati

7. OPEL ASTRA CLASSIC 483 unitati

8. VOLKSWAGEN GOLF 414 unitati

9. OPEL ASTRA 295 unitati

10. VOLKSWAGEN JETTA 244 unitati

Din cite observi Skoda Octavia, care desi nu este exact G5, dar este totusi fratele Golfului, si desi are un pret mai mare decit Ceed-ul (foarte apropiat de al Golfului) este in fata Kia. Ca sa rezum remarca ta... Kia Ceed se vinde mai bine decit Skoda Fabia, dar mai rau decit Skoda Octavia 2.

Faptul ca se sustine ca Golful este "peste" Kia Ceed nu inseamna ca Ceed-ul este o masina proasta, chiar deloc. Cred ca 90% din cei care posteaza in acest versus sunt de acord ca avantajele Golfului (calitate a asamblarii,calitate interior, motoare mai performante si nu in ultimul rind, imaginea marcii pe piata) vin la un pret mai mare decit al Ceed-ului.Prin urmare este logic ca atita timp cit ai un buget limitat, sa pui in balanta cele 2 masini (si multe altele). Eu sincer, daca as avea de ales intre un G5 1.4 sau 1.6 MPI si un Ceed, 2.0l CRDi mult mai bine dotata (cam asta cred ca e diferenta) as alege Golful de 1000 de ori, dar nu sustin ca ar fi gresita alegerea Ceed-ului. Am vazut la TV acum o saptamina, la o emisiune auto (cea mai jenanta din RO, dar din pacate nu prea exista emisiuni bune in RO) un versus intre Astra 1.9 CDTI Ceed 2.0 CRDi si Golf 2.0TDI. Desi este aberant prezentata emisiunea, puse in paralel, Kia era mult sub cele 2 competitoare. Nu cred ca a fost un singur plus al Ceed-ului in raport cu cele 2 in afara de....pret.

Modificat de Devastator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de ce am eu impresia ca de fapt ceed-ul e rival direct pentru tour, pe care se vede ca l-a cam depasit. :( nu tin de loc cu ceed-ul, e chiar boring pe dinafara (insa la fel putem zice si de golf), insa nu poti sa nu vezi ca totusi ofera multe in banii dati: suspensie independenta, dotari,garantie. Nu stiu daca ofera si fiabilitate, daca va fi ca si fratiorul de concern hyundai accent, e clar.. :o eu unu daca as avea de ales intre o kia cu dotari mai multe si motor mai bun in aceasi bani as merge pe kia. mai ales cand vine vorba de motoare de gen 1.4 75-80 cp , pe o compacta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea ar fi sa iasa din acest versus pretul, simplu, materialele, componentele, etc.... nu sunt facute de aceiasi producatori ( pt ambele masini ) ca sa poti spune ca VW vinde numele de firma, cum nici nu imi prea vine sa cred ca Mercedes ( pana la o animita clasa ) nu isi "prea" vinde numele de firma. Daca ar fi sa comparam mai multe masini din punctul de vedere al unei sume de bani, la nivelul la care se incadreaza CEED, parerea mea, NU are competitor......a!! ca se incadreaza la clasa cu Golf, Astra, seria 1...etc... nu are mare relevanta si sa fim obiectivi pt ca in vara va aprea Dacia ( logan ) hatch care se va vinde cam in acelasi pret si se va avea ca tinta acelasi client ca al lui CEED, cred ca nimeni care ar avea banii doar de un CEED s ar gandi sa achizitioneze un G ( nou ) iar putini care si ar permite un G ( sau Astra, Megane, Leon, Octi )se vor duce sa isi cumpere CEED. Pt mine CEED si I30 este o varianta foarte buna din toate punctele de vedere ( tinand cont de valoare de achizitie ) pt cei ce isi doresc o masina noua din aceasta clasa si nu au posibilitatea de a achizitiona ceva mai "complex" ( spun "complex" sa nu se supere cineva :( ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de ce am eu impresia ca de fapt ceed-ul e rival direct pentru tour, pe care se vede ca l-a cam depasit. :) nu tin de loc cu ceed-ul, e chiar boring pe dinafara (insa la fel putem zice si de golf), insa nu poti sa nu vezi ca totusi ofera multe in banii dati: suspensie independenta, dotari,garantie. Nu stiu daca ofera si fiabilitate, daca va fi ca si fratiorul de concern hyundai accent, e clar.. :D eu unu daca as avea de ales intre o kia cu dotari mai multe si motor mai bun in aceasi bani as merge pe kia. mai ales cand vine vorba de motoare de gen 1.4 75-80 cp , pe o compacta.

Nu cred ca Kia Ceed, model lansat in 2007 (daca nu gresesc) este un competitor pentru o masina care are 8 ani de istorie in spate (O1 Tour).Parere mea este ca nici Golf si nici Kia nu sunt "boring" desigur asta este doar o chestie de gusturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu? :lol: eu unul as prefera kia-ul, skoda aia nu-mi spune nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scopul unei masini nu este sa "spuna" ceva. Ceva "spune" un Ferrari Enzo, nu o Kia Ceed. Skoda, pe de alta parte este o masina foarte fiabila (am avut, deci cunosc) si foarte bine facuta (la nivelul de pret corespunzator). Kia este momentan doar o masina ieftina (ca pret), spun momentan deoarece are mult timp inainte sa demonstreze ce a demonstrat Skoda.Este un forum cu aspect mai mult tehnic, sa ne bazam totusi pe argumente mai solide decit "nu-mi spune nimic" sau "simt eu ca e mai ...". Cred ca toti au ajuns la aceasi concluzie in urma tuturor discutiilor si anume, Kia Ceed este o masina corecta din punct de vedere raport pret/calitate, dar este la inceput de cariera si inca nu se stie ce prezinta pe un termen mai lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu stiu cat de util este pt cineva care intradevar vrea sa din aleaga dintre 2 masini, sa posteze aici un versus Golf vs orice care nu e din grupul VAG pt ca cei de aici nu pot fi obiectivi. E valabil si pt forumul kia daca vrei sa compari cee'd cu orice altceva e clar ca cee'd e cea mai buna. Eu acum vreau sa-mi iau o masina, neaparat noua. Banii ar fi undeva pe la 18,19 mii maxim iar prima optiune e cee'd pt ca e mult mai bine dotata si are materiale de foarte buna calitate.A doua optiune e Golf care din pacate mi se pare cam anost pe interior,mai ales ca O2,fabia,jetta,arata la fel ca si Golful si parca as vrea ceva mai special. Acum totul depinde pe care masina o sa o gasesc pe stoc in iulie pt ca nu am chef sa astept 2,3 luni.Presimt ca va fi Golf. Cu toate ca imi va parea rau daca nu va fi cee'd, e totusi mai special.Golf parca prea are toata lumea..

PS:In banii astia nu mi-as lua sigur Focus,Leon si Jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf parca prea are toata lumea..

Nu vad unde e asta o problema :P ..dar

Mai ai rabdare jumatate de an sa vezi cum o sa aiba mult mai multa lume Cee'd :D Daca faptul ca sunt multi altii care au aceeasi masina e o problema pentru tine...atunci as renunta la Cee'd. Sigur va creste numarul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf parca prea are toata lumea..

PS:In banii astia nu mi-as lua sigur Focus,Leon si Jetta.

Da, parca si Logan are toata lumea, si acum daca o sa aibe cam toata lumea Ceed si Sandero :vaidecapulmeu: nu inseamna ca sunt masini excelente; nu inseamna totusi ca golful e excelent. Pe aceeasi idee, daca s-a umplut orasu de scutere nu inseamna ca-s mai bune decat chopper-ele.

Atat timp cat sunt impatimiti ai anumitor marci poti sa-i trantesti pe un scaun de alta marca, sa le pui in mana un volan de alta marca, ca ei tot vor stramba din nas, ca e mai tare, mai bun, mai adevarat ceea ce le place lor.

Ca exemplu, pe alte topic-uri se pune loganul in fata golfului, aici pune kia in fata golfului, mai nou o sa se puna 'sandel' in fata fabiei/polo-ului si asa mai departe.

BUGETUL se pune mai nou in fata a orice. PLACEREA pe care ti-o ofera o anumita masina nu o mai pune nimeni in fata. Totul e tradus in CIFRE in zilele noastre. Mai nou o 'masina' trebuie sa fie foaaaaaarte (chiar extrem de) silentioasa, sa consume cu 0.02% mai putin decat concurenta, sa aibe iPod, sa zboare pe sosele, sa aibe un motor cat mai mic, putere cat mai mare, nu tre' sa tina mai mult de 2-3 ani ca e trend sa-ti schimbi masina la 2-3 ani.

Deci daca trebuie sa te incadrezi (asta pentru initiatorul topicului) in 15.000 euro, alege orice masina care sa fie in banii astia, ca daca o schimbi in 2-3 ani probleme mari n-o sa ai cu ea. Zic si eu asa pentru ca vad ca bugetul v-a sucit mintea.

Cu respect,

Eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_raider_ro

Ma bag si eu putin. Daca tot sunteti la VS va mai ofer un alt subiect de discutie. De ce sa nu intra in discutie si Fiat BRAVO. Masina excelenta la 1,4 si 120 CP motorul T-jet. Pot spune ca ma condus si se prezinta excelent la mai toate capitolele (toti suntem subiectivi, in functie de experientele avute anterior). Eu unul am o Skoda Fabia SDI si sincer nu as schimba-o momentan cu nimic. Mutumesc si sper ca nu am fost prea mult :vaidecapulmeu: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-a adus in discutie Fiat-ul ...nu stiu cum sa insir ideile:

Fiat Panda - masina anului in nu-stiu-ce an - vorbesc in cunostinta de cauza, frane - dezastru, cutii viteze - multe probleme, nu simt nevoia sa detaliez, intrebati si voi sefii de transporturi/coloane auto care au in flota fiat-uri. Intr-adevar, se pare ca motorasul ala de 1,3 multijet e foarte bun, sa vedem in timp cat rezista.

Acum Kia - masina anului in 2008 parca?

Bine, daca va bazati pe ce declara astia inseamna ca voi sunteti copii mici, care credeti cu ochii inchisi tot ce se declara, si pentru voi nu exista jocuri de culise si interese pe bani foaaaaaaarte multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil o fi fost declarata masina anului 2008 din pricina impactului pe care l-a avut.trebuie sa recunoastea ca cee'd a facut o impresie foarte buna pana acum,prin prisma pretului si a dotarilor oferite. Acum eu sper sa fie o masina buna un concurent serios pe piata,poate poate mai scade si Golful ceva la pret ca e prea piperat. Om trai si om vedea.

Incearca sa folosesti ADDREPLY sau FASTREPLY.

Multumesc.

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad unde e asta o problema :Driver: ..dar

Mai ai rabdare jumatate de an sa vezi cum o sa aiba mult mai multa lume Cee'd :Driver: Daca faptul ca sunt multi altii care au aceeasi masina e o problema pentru tine...atunci as renunta la Cee'd. Sigur va creste numarul lor.

Nu zic ca nu or sa se inmulteasca dar ca Golfuri nu or sa fie niciodata, sa vezi cel putin cate 2 la fiecare semafor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!