Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

am si eu o problema ca sa zic asa, cand intru in viteza a4-a si a 5-a in volan se simte o mica vibratie, dar foarte, foarte putin, tin sa mentionez ca am schimbat un cauciuc pe fata cu unul de pe spate care are alt profil, iar cei de la vulcanizare mi-au dat jos bucatile de plumb de pe interiorul rotii si nu stiu aca le-au mai pus inapoi. Intrebarea mea este: aceste mici vibratii sa fie din cauza ca roata respectiva a fost dezechilibrata prin scoaterea acelor bucati de plumb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mai mult ca sigur este de la lipsa plumbilor. eu iti recomand sa te duci sa iti echilibrezi din nou janta.

daca tot faci acest echilibraj, verifica si daca janta este dreapta! si din cauza formei neuniforme a jentii, iti poate trepida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

janta nu are nimic, aceste vibratii am inceput sa le simt cam decand am schimbat cauciucul, sa vad zilele astea ce rezolv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut !

Vreau sa iau niste cauciucuri pt masina si dupa ceva cautari m-am orientat catre Michelin Primacy HP. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am HANKOOK VENTUS PRIME 215/55/16 97w

Sunt super multumit de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ mar87 Excelenta alegere, pe cuvant! Am 40000km cu ele si nimic de reprosat, indiferent de conditiile meteo. Aderenta foarte buna pe umezeala, stabilitate in curbe, distante de franare bune, silentioase si...rezistente la uzura. Nici nu te gandi sa le incalti insa pe zapada. Sub 0 grade devin...plastic (adica foarte dure). In rest sunt foarte bune. Eu unul recomand.

Modificat de obsess3d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ obsess3d Iti multumesc pentru raspuns si detalii. :icon_thumright: Cred ca raman la acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina Bridgestone Turanza 215/55/R16 97W. Nu m-au impresionat cu nimic ! Doar ca la 30 mii km am facut unghiul de fuga pt ca mi le tocise pe fata pe interior (destul de rau). Concluzia? S-a mai intamplat si la alte masini similare. Concluzia mea? Passatul importat in Romania este ...... vraiste !! Apropo, daca era Toyota sau altele rechemau BKC-urile si le schimbau injectoarele, ca nu mureau !! Acum am pe fata doua Nankang SW1 de iarna care, dupa parerea mea sunt foarte bune. Intentionez sa merg cu Bridgestone alea care le-am dat jos de pe fata la 40 mii pana la 60 mii la vara !! Sa vedem daca se leaga !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ggg,de care ai Bridgestone Turanza ER 300? ( Am avut si eu acest model cu care a venit masina din fabrica si mi se par foarte slabe), Acum am trecut pe Vredestein SportTrac 3 pe 215/55/16 97V foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, pe masian am cauciucuri 215/55/16 iar in CI a masini scrie 205/55/16 pot exista unele probleme la inspectie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz! Mergi linistit, nu se uita nimeni la dimensiunea anvelopelor atunci cand faci ITP-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu 215/55/16 am si pe talon trecut. Asa a venit masina incaltata. Cred ca au omis sa le treaca si la tine. Stai linistit ca nu sunt probleme la ITP, asa cum a spus si antescriitorul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-au umplut CI si talonul cu o gramada de dimensiuni: 235/45R17, 205/55R16, 215/55R16, 205/50R17. Poate ca ar conta cel putin teoretic in cazul in care vei avea nevoie (Doamne fereste) de vreo despagubire la asigurare. Vezi ca acum se leaga asiguratorii de orice chichita ca sa nu plateasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trecute si 205/55/17 cu toate ca eu as vrea macar 225/55/17 peste ceva timp, ca sa trec alte tipuri in CI tre sa merg la RAR? si se completeaza in continuare sau se da alta CI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu cred ca vor fi probleme.

Eu am talon nou facut anul trecut(scrie pe el in mii de limbi-uniunea europeana)si nu sunt scrise dimensiunile anvelopelor.

cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Masina am cumparat-o echipata cu anvelope de iarna Pirelli Soto Zero 225/50/17 RFT, anvelope care s-au dovedit impecabile pe timp de iarna(zapada, gheata). Acum, pe vreme buna si temp peste 10gr.C, RFT-urile mele de iarna fac un zgomot infernal, iar la viteze de peste 90-100 km/h senzatia este ca in loc de roti am senile... Asadar m-am hotarat sa-mi cumpar alte anvelope, iar aici am o dilema. Am ales marca Dunlop SP Sport 01, iar dilema consta in alegerea dimensiunilor. Am de ales intre 225/50/17 - 480 Ron/buc. sau 235/45/17 - 500 Ron/buc. As cumpara pe cele 225 pt ca au garda mai inalta, deci as avea mai mult confort, dar le-as cumpara si pe cele 235 - ar arata mai bine pe masina, stabilitate mai buna, anvelopele recomandate de fabricant(si rezerva este tot 235/45/17). Nu stiu ce sa fac, inca nu sunt hotarat, voi ce ati alege ? Multumesc, salutare !

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a venit masina stock cu 235/45/17, dar eu am pachetul sport cu jante M Carlo, suspensie sport si garda coborata. Daca VAG recomanda asta, eu as merge pe ce zic ei.

Ori ramai la jante de 17 unde merge talon mic ca de aia sunt jantele de 17 sa ai comportament un pic mai sportiv, ori mergi pe jante de 16 cu talon mare.

Modificat de D@ny
quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi echipare stock am avut si eu pe masina, suspensii sport, acelasi model de jante si aceleasi dimensiuni la anvelope 235/45/17 (roata de rezerva este noua si are anvelopa 235/45/17). Intre timp am schimbat suspensia sport cu una confort si tocmai din aceasta cauza eram in dilema cu alegerea anvelopelor. Cele cu talonul /45 vor fi mult mai rigide, dar asa cum ai spus si tu, daca fabricantul le-a recomandat, mai mult ca sigur ca voi alege 235/45/17...o zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fantozzi007

Cumpara-ti neaparat cu XL adica Extra Load au o ranforsare laterala anvelopele si nu o sa mai ai probleme la urcatul bordurilor si trecerea liniilor de tramvai.

Anvelopele mele sunt Dunlop SP 01 97W XL si le-am cumparat acum 3 saptamani cu 575 lei bucata.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT! Deja le-am cumparat, Dunlop SP Sport 01 235/45/17 - 500 buc, au indicele de viteza "91 V" si nu sunt XL, au fost cele mai ieftine anvelope pe care le-am gasit. Am avut de ales dintre Michelin, G/Y, Dunlop si Bridgestone, mai erau unele Fulda la pretul de 460/buc, dar am ales Dunlop.

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Smecheria cu XL inseamna ca e utila si la datul in gropi, care e sport national romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti, am si eu o problema, am pus de o saptamana cauciucurile de vara (le dadusem jos la inceputul iernii) pe masina si fac un zgomot fff intens, cand le-am avut asta vara pe masina nu faceau asa rau, aveun un zgomot la rulare, dar nu asa. Marca lor e dunlop sport sp 01, 215/55 r16. eu cred ca nu e normal, se aude fff tare zgomotul can am intre 30-50 km/h. care ar fi problema??

sa fie cumva si din cauza jantelor, inainte, vara trecuta erau pe niste jante de tabla, acum le am pe unele de aliaj.

inca ceva, sa fie puse cumva invers? ce stiti, vo cum le aveti? idea e ca pe marginea lor exterioara au litera "D" intro sageata. pe partea dreapta a masinii, "sageata" ruleaza spre inainte, dar pe partea stanga, spre inapoi; daca le-as schimba cele de pe dreapta pe stanga, si invers, ar fi ok pe stanga, dar nu si pe dreapta (sper sa intelegeti). M-am uitat si jantele nu au cum sa le ntez astfel. Mentionez ca cauciucuile si jantele au fost montate si echilibrate intr-un service specializat pentru schimbarea rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D in sageata e logo-ul Dunlop :D

Tu ar trebui sa te uiti dupa alte semne care sa indice sensul de rotatie. De obicei mai apare cate o sageata luuuunga in interiorul careia scrie ROTATION sau alt cuvant care sa indice sensul corect de rotatie. Exista o imagine edificatoare in pagina asta

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai sageti directionale pe anvelope, sagetile trebuie sa fie spre sensul de mers, este posibil ca asta sa fie cauza;

Daca asta e anvelopa ta:

http://www.tirerack.com/images/tires/dunlo...1_dsst_1000.jpg

... atunci ai un sens de rulare, pt ca anvelopa nu are profil simetric, desi nu vad sageata in poza profilul e clar asimetric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

overseas, in imaginea ta scrie mare 'OUTSIDE". Atata timp cat se vede din exterior cuvantul respectiv inseamna ca anvelopa e corect montata. La altii scrie ROTATION.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!