Jump to content

Achizitionare Jante 16"


zakitesb
 Share

Postare recomandată

Salutare. Sunt si eu nou poseror al unui Golf V 1.9tdi din 2006 si vreau sa cumpar jante de 16" care vin cu anvelope goodyear ultra grip performance 225/55 r16 . se potrivesc pe masina mea? merci mult

Modificat de istef
Te rog pune un titlu sugestiv cand creezi topicuri noi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nistormarian

    6

  • zakitesb

    4

  • loghy

    4

  • M3power

    3

Salut si bine ai venit pe forum.Acum nu ai mentionat de care jante vrei sa iti iei.prinderea la Golf 5 este 5x112...ar mai fi detalii ca et-ul...Sfatul meu este sa iei originale...da mai multe detalii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In pirmul rand trebuie sa ne spui exact dimensiunile jantelor, asa cum a spus 4abc si dupa asta trebuie sa alegi dimensiunile de cauciucuri potrivite. Dimensiunile care le vrei tu nu se potrivesc la Golf 5. Tie iti trebuie 205/55 R16".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vinde un "cunoscut" jante Rial Flair pe 16" cu anvelopele alea la 450 eur (pret foarte bun zic eu pt jante noi si cauciucuri rulate f putin iarna trecuta). Nu stiu ce dimensiune au exact dar se potrivesc pe masina mea ca au facut probe ( masina e in Sibiu, eu sunt in Cluj ..long story) si ideea era sa le spun alor mei dc se potrivesc gumele sau nu, presupunand ca jantele se potrivesc daca ei zic ca le-au pus pe masina.

Modificat de zakitesb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tie iti trebuie 205/55 R16".

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele astea:Borbet CA '16 5x112,Et38 cu anvelope 205/55 r16 se potrivesc pe Golf-ul meu?

Modificat de zakitesb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prezoane si diametru se potrivesc, mai putin la ET, din ce stiu eu iti trebuie ET45, altfel iti freaca aripile la exterior. Erau bune pentru Golf IV... Dar sa-si spuna si altii parerea... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

CA '16 5x112,Et38 cu anvelope 205/55 r16 > nu dau bine pe masina datorita ETului asa cum zice si echo . Mergi pe un ET de peste 40 ca sa fie jantele mai intrate sub caroseria masinii.

echo > golf iv nu are 5x112. Etul de 35-38 e ok dar prinderea nu. Jantele descrise de om merg pe Passat 3bg, Audi A4 8E ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Scuze, se mai intampla, ai drepatate, altfel in fiecare saptamana permutam rotile de pe Passat pe Golf, just for fun... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"nu dau bine" - nu se potrivesc, o sa frece aripile sau nu o sa arate prea bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zakitesb:

stai linistit ca am probat eu si merg foarte bine pe Golf5 nu atinge nimica iti garantez! :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut et35 pe 18" si imi atingea foarte putin in contra-aripi, nicidecum in aripi, problema s-a rezolvat din geometria rotilor. iar acum pt gti am luat de iarna cu et 38 pe 16", dar masina inca nu a ajuns. cred ca merg perfect cu et38.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

vreau si eu sa achizitionez jante pe 16 noi.. si ma gandeam la et-ul ala.. 45 e bun sau trebuie mai mic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare. jante de golf IV merg pe golf V ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu.. jantele de g4 au prezoanele 5x100 daca nu ma insel.. pe cand g5 are 5x112

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut! Nustiu daca asta e aria cea mai indicat sa cer niste informatii referritoare la jante, da o fac ( daca deranjeaza pe cienva imi cer scuze ).

Explicati-mi si mie care e treaba cu Et-u asta 38-40 etc. ce reprezinta ? si J`ul la janta ?

Pun intrebarile astea 2 pentru ca in viitor vreau sa-mi schimb si eu jantele originale cu unele OZ, da pana atunci sunt nevoit sa-mi cumpar o janta de tabla pe post de rezerva.. nu am asa ceva ( masina nu a fost prevazuta ).

Sper ca nu am deranjat si astept niste raspusuri, pentru a intelege si eu cum sta treaba cu ET-u si J-u. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal. eu as vrea sa cumpari borbet lv5 16". pt ce et sa optez, 45? dc e 50? e roata prea inauntru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am MAk Valeno pe 16 cu cauciucuri 205/55/16 cu et 35...vin perfect..nu atinge nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce sa nu pui jante cu dimensuni ca cele originale (nu neaparat jante originale cum e cel mai bine, macar respecta intrutotul dimensiunea corecta) sa nu ai nici un fel de probleme , mai ales ca ai aflat si ce dimensiuni sunt din fabrica la cele pe de 16, care spui ca te intereseaza pe tine

ps: la un et mai mic nu numai problema atinsului de elemete ale caroserie poate sa intervina, sunt mai multe aspecte, mentionez doar unul dintere ele: incarcarea axiala pe rulmenti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Vreau si eu sa caut ceva jante pentru masina. Cel mai ok se pare ca sunt cele pe 16'' (preturi anvelope ok, preturi jante ok).

Ce dezavantaje prezinte jantele replica? In comparatie cu unele originale sunt mai ieftine (undeva la 100 EUR in comparatie cu 130-150 EUR) si poti gasi si modele mai interesante.

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,

vreau sa trec de la cauciucuri de 195/65/15 la 205/55/16. Ce anume mai trebuie sa schimb si ce jante imi trebuie? Mentionez ca am jante de tabla si vreau sa raman tot la ele. Unde le pot gasi?

Mersi mult de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie jante pe 16, de tabla daca tot vrei sa ramai la cele de tabla. se gasesc destul de usor jantele acelea si daca nu le vrei noi cred ca pe la 100 de lei bucata. in rest nu trebuie sa schimbi nimic. prindere 5*112 ET 45 parca. arunca un ochii la sectiunea de anunturi la jante si anvelope si poate gasesti, daca nu incearca pe la parcurile auto. multa bafta

Modificat de P.Radu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Imi pare rau, nu impartasesc opinia lui P.Radu pentru simplul motiv ca jantele si cauciucurile au o importanta prea mare in siguranta ta pentru a le trata cu usurinta...

Cauta jante cat mai rezistente, daca vrei tabla n-ar trebui sa depaseasca 500 lei setul de 4 ... Cauciucurile second-hand sunt un gamble pe care esti dispus sa ti-l iei doar daca stii provenienta 100%... Am vazut cauciucuri care aratau perfect dar erau "patratzite" - tremura peste 90km/h - bune de aruncat...

Daca doriti musai SH din motive economice, luati seturi de 4, aceeasi marca, aceeasi uzura si dot-uri cat mai bune (cel mult 2 ani vechime)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dudu, de cauciucuri n-am zis nimic :icon_thumright: la cauciucuri si eu recomand noi, dar la jante eu unul cred ca poate sa gaseasca destul de bune la preturi accesibile atata timp cat nu sunt strambe sau ovale. numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!