Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

salut,

Sigur flansele sunt terminate, sau ar mai fi posibil montajul defectuos dar nu cred.

Eu le-am schimbat ieri si imi pare rau ca nu am facut poze inainte si dupa.

Va spun sigur ca in aceeasi pozitie si cu rotile indreptate, distanta inainte de schimbare era de aprox 1-1.5 cm iar dupa schimbare capacele stau aproape lipite.

Mentionez ca am schimbat amortizoare, rulmenti si flanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplaton

Ce marca de flanse ai pus???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BOGE scria pe cutia in care se aflau flansa si rulmentul.

Pe rulment scria INA, iar pe flansa BOGE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

ma gandesc ca poate sunt de vina amortizoarele sau arcurile,eu am schimbat doar flansele dar daca arcul este moale nu prea face fata flansa nu?eu asa cred...cata rezistenta sa opuna un cauciuc?gresesc in gandire?nu stiu exact cum functioneaza

si referitor la distanta...eu sunt de parere caci conteaza:o distanta mai mare duce la o garda mai joasa si implicit o mai mare probabilitate sa dai cu baia de asfalt:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru motorul meu, ce tipuri si firma de amortizoare recomandati ? arcurile care sunt pe masina se potrivesc la amortizoarele , sa zicem, sachs ? e bine sa fie toata suspensia de acelasi producator ? multumesc :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut DerGolf,

Pai stii ce firma de arcuri ai? Eu stiu ca amortizoarele tre sa se potriveasca la suspensia pe care o ai pe masina. Adik daca e suspensie standard, iti iei amortizoare standard nu sport. Un amic si-a pus amortizoare sport (ma refer la faptul ca erau mai mici decat cele originale dar tot pt golf 4 tdi) si dupa cativa km ai bateau mai tare decat cu cele vechi.

Deci *sachs* pot face mai multe tipuri sau marimi de amortizoare, asa ca parerea mea e ca nu are treaba firma ci marimea amortizorului sa se potriveasca cu arcul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
E normal sa stea asa deoarece cauciucul este nou si mai putin tasat fata de cel vechi Nu-ti face probleme is bine montate Cu timpul se mai lasa da nu are nici o importanta ca is mai sus datorita cauciucului nou

Se vede ca n-ai pus mana sau nici macar nu ai vazut, scrii aici doar de plictiseala probalil ,dar nu o mai face pt ca induci lumea in eroare, habar nu ai cum arata flansele alea ca altfel nu ai fi scris ce ai scris.

SFBogdan Boge si ina erau si ale mele(OEM), iar acum dupa vreo 1000km de rulat cu ele s-au mai lasat,acum distanta e cam 4-5mm intre ciuperca si caroserie iar in momentul cand am lasat masina jos prima data erau vreo 2mm. Deci da,cu timpul creste aceasta distanta , nu scade.

DerGolf, vrei ceva mai sport sau ceva asemanator cu stock?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11 trebuie neaparat sa pun mana pe ele ca asa zici tu ??? Eu stiu ca pe acest forum fiecare isi spune punctul de vedere cum stie el mai bine , sau iti trebuie neaparat cunostinte de mecanica avansata pentru a posta Poate am gresit nu zic ca nu , si daca tin bine minte acum cateva luni de zile mai intrebat tu pe prv cum arata acele flanse :huh: , asa ca nu face pe desteptul cu mine ok ? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Asa e, ai memorie buna, insa dupa 2 saptamani dupa ce te-am intrebat si m-am documentat mi le-am schimbat singur, asa ca ele nu mai au nici un secret fata de mine :blink: .

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le stiu eu cel mai bine , nu zic ca nu gresesc niciodata , unii stim mai multe altii mai putin ne consultam unii cu altii

salutare si scuze :huh: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ marius , stock, nu sport :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Atunci mergi la magazin si intrebi de Sachs Super Touring, aici e pe la 200ron/buc, merg perfect su arcurile de pe masina, pe unele modele sunt sachs din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De *monroe original* ce puteti sa-mi spuneti. Sunt mai bune sau mai rele decat sachs.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti,am si eu o nelamurire,luminati-ma.la golful meu nu bate nimic ,nu-mi clantane dintii la gropi,etc,deci presupun ca suspensia e ok,dar partea fata e mult mai joasa ca spatele ( parca merge in bot) si trebuie sa fiu fff atent sa nu frec pe jos cu baia sau cu bara( care am agatato odata),de urcat pe vreo bordura nici nu poate fi vorba,deci sint gata oare suspeniile sau asa sint?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Uita-te si tu la ele,poate nu sunt cele originale, arcurile au buline colorate pe ele. Uita-te si la ciupercile alea de la capul telescopului sa nu fie prea iesite, ceea ce inseamna ca ai flansele uzate.

Si nu in ultimul rand, sa nu ai arcul rupt, dar asta s-a vedea doar la partea cu pricina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da marius,am verificat,arcurile au 3 buline pe ele,2 verzi si una albastra,de rupte nici nu se pune problema,sint ok,iar ciupercile din capul telescoapelor nu sint chiar asa iesite,sa zic maxim 7-8 mm.Sa fie suspensie sport? Oricum ceva va trebui sa-i fac sa o mai ridic putin,ca la drumurile noastre e jale cu J MARE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luckas, marius te-a intrebat de ciupercile de la capul telescoapelor cat sunt de iesite, si sigur s-a referit la distanta asta:

Distanta care la mine e de aprox 1 cm dupa ce am schimbat flansele si amortizoarele, si care era de aprox 2 cm inainte.

Deci, nu cred ca poate fi distanta asta asa de mare, si daca intr-adevar este...schimba flansele si masina o sa se ridice cu siguranta.

Scuze nu am vazut bine, ai zis ca e de 7-8 milimetri nu de centimetri.

Credca tre sa-mi schimb ochelarii :-B

post-17660-1244785040_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma confrunt cu problema asta dupa ce am schimbat amortizoarele si flansele pe partea dreapta distanta este de 2 cm isr pe partea soferului doar de 1 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

post-5793-1246444131_thumb.jpg

Salutare,

Am sesizat si eu de cateva saptamani ca masina se comporta ca o barca pe drumuri cu denivelari si la viteze mari pe drumuri bune dar cu suisuri si coborasuri dese. Anul trecut prin octombrie mi-am schimbat telescoapele pe fata. Am pus Monroe Reflex pe gaz. Cand le-am montat, avand in vedere garda joasa la Golf 4 si pataniile anterioare cu spartul baii de ulei, m-am decis sa le pun si inaltatoare de 2 cm omologate chipurile de VW si cumparate chiar de la reprezentanta VW din Suceava. Dupa 9 luni se pare ca au cedat drumurilor noastre bune. Acum intreb si eu ca omu'" sa fi avut inaltatoarele un rol decisiv in defectarea prematura a telescoapelor?! Sau de vina e starea drumurilor noastre. Mentionez ca telescoapele originale au "mers" 2 ani pe drumurile noastre pana cand au cedat.

Mi-ar trebui un raspuns calificat pentru a sti daca ma duc sa le schimb in garantie.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

la schimbul de roti in primavara....am observat la amortizorul dreapta spate urme de lichid pe el.....in partea de sus(este scurs din el)

trebuie schimbat....inainte sa merg la itp? ar putea aparea probleme si sa nu trec itp -ul?

este adevarat ca odata cu uzura amortizoarelor(spate la mine)masina sta mai ridicata de spate??

eu vroiam sa imi iau suspensii sport pt motivul ca ma enerveaza ca e prea ridicata de spate....dar m=as bucura daca as schimba amortizoarele spate cu unle stock dar noi si nu ar mai sta asa de ridicata de spate masina:)

la schibul amortizoarelor spate mai trebuie schimbat ceva???bucse...alte nebunii?

mutumesc

bafta

Modificat de 90G_O_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca amortizorul a avut scurgeri de ulei, cu siguranta nu mai functioneaza in parametri normali si trebuie inlocuit.

La ITP masina este supusa testului de amortizoare, implicit exista riscul sa nu treaca testul si fie respinsa.

Cred ca stii, ca atat stabilitatea masinii cat si eficacitatea sistemului de franare sunt afectate din cauza amortizoarelor.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu nu stiu ce teste vorbiti la ITP ca mie nu mi0a facut nimic in afara de o poza si trusa medicala si triunghi reflectorizant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca vrei sa vezi ce trebuie sa faca un inginer la efectuarea ITP-ului, citeste documentul de aici, in special anexele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu iti faci probleme din cauza asta..Nu stiu ce echipamente de verificat au cei care fac ITP-ul dar niciodata nu am avut emotii la ITP din partea asta chit ca am avut amortizoarele uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi in Salaj si in Satu Mare la ITP se face test de amortizoare doar optional si contra-cost la cererea clientului.

Si eu am facut DOAR la cerere si DUPA ce s-au terminat testele din cadrul inspectiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!