Jump to content

DETALII TEHNICE


SRV-JM
 Share

Postare recomandată

deci...ca sa nu mai deschid alt topic,folosim pe cel vechi.

propietar de vw lupo 2001,motor 1000,benzina caut inebunit filtru de polen ca ar fi cazul sal schimb si nu dau de el,stie cineva pe unde e situat,prin ce colt al masinii,ca ma disperat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jondo1ro

    8

  • lupo_bv

    8

  • kintziky

    6

  • DRIVER07XXX

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

filtrul de polen il gasesti in partea stanga al compartimentului motor chiar sub parbtiz. pe rama de plastic prinsa de parbriz ai sa vezi 3 suruburi. le desfaci si scoti piesa de plastic dar cu mare atentie sa nu o rupi.

in link-ul de mai jos gasesti o poza.

http://meinlupo.de/scripts/bildergalerie/d...hp?image_id=117

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut si eu sa schimb filtrul de polen, si surpriza, nu am cutia de plastic care se vede in poza la ciuboy, am doar peste gura aia de aer, panza de la filtru intinsa si prinsa cu un elastic. Jalnic ce improvizatie a putut face fostul proprietar. Aveti idee daca pot inlocui carcasa filtrului cu una de pe la Golf sau Polo care s-ar gasi mai usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus mai jos schema instalatiei de ventilatie.

daca te referi la piesa incercuita cu rosu, codul acestei piese este 6N2819640B si conform vagcat.com costa 10E. Mie mi se pare ca arata la fel si la golf 4 si la polo 6N2 (am schimbat filtul de polen la amandoua masinile mentionate) dar pe site-ul mai sus mentionat codurile sunt diferite.

newacdsee90bmpimage.png

Eu am verificat pretul la mai multe piese pe acest site si la reprezentanta pretul a fost asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mii de multumiri pentru raspuns, trebuie sa rezolv cat mai repede problema si sa fac rost de carcasa pentru filtru polen, mai ales ca se anunta o vara torida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema:

De cateva zile mi s-a aprins becul airbag de la bord. care ar motivul? Se poate deactiva airbag-ul de la locul din stanga?

Mentionez ca am resetat computerul prin decuplarea bateriei 10 min, dar degeaba sta aprin tot timpul.

Ceva sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna! Am si eu un Lupo 1.0 si as vrea sa demontez un tweeter (partea dreapta bord fata langa parbriz). Daca ma puteti ajuta cu o schema cu ce trebuie demontat...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

am si eu o intrebare. Ieri dupa o ploaie torentiala in Timisoara, am avut surpriza sa vad cum deodata a inceput sa curga o cascada de apa pe sub torpedo in dreapta. Am tras imediat pe dreapta si am desfacut plasticul acela de la filtrul de polen si spre suprinderea mea era ditamai lacul de apa. Era peste suportul de la filtrul de polen si refulase in instalatia de ventilatie. Dupa ce am curatat cele 2 degete de namol amestecat cu frunze am observat spre surprinderea mea ca masina nu are filtru de polen. Este doar o carcasa de plastic cu o grila de plastic deasupra. Stie cineva daca acest model are doar asa. Este vorba de un Lupa de 1.0L din 2002. Faza este ca daca te uiti pe sus vezi direct in instalaia de ventilatie. Nu vad nici un suport/tavita/slot in care ar putea fi fixat filtrul, ci doar o gaura mare direct in instalatie. Ma poate ajuta cineva ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa ai piesa nr 18.18b si 30 din poza pusa de ciuboy. Daca nu le ai, poate le gasesti la dezmembrari...ti-a spus si codul piesei...

Faza cu apa in ventilatie apare la mai multe modele vw, am patit-o si eu si un prieten cu passat.

Daca se infunda cele doua orificii de scurgere din lateral, intra apa in ventilatie....in curbe cel din dreapta ia apa...apare umezeala in masina...miros aiurea... totul de la cele doua scurgeri din lateral....ca sa nu mai zic ca motorul de la stergatoare va sta in apa si pot aparea probleme si acolo.

E bine sa verificati ca nu se strange apa in zona si nu sunt infundate scurgerile cu frunze mai ales daca acasa parcati sub un copac.... macar o data pe an..... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am fost la reprezentanta VW si spre surprinderea mea acest model de Lupo a iesit din fabrica fara filtru de polen. Are doar o sita de plastic. Din cate am inteles pe forum, filtrul de benzina e undeva in spate sub masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la acea multa apa care iti curgea din spatele torpedoului ... acum 2 ani am avut si eu aceeasi problema ... ideea e ca nu am descoperit-o eu ci un prieten de al meu care imi ceruse masina sa dea bine la prima intalnire cu actuala lui gagik... si cand a inceput ploaia si s-au urcat in masina ... a inceput sa ploua pe picioarele tipei ... anyway ...

Ia o sarma MAAAAARE si desfunda-ti canalele de scurgere ale apei ... le vezi dupa ce scoti stergatoarele si platicul de sub parbriz ... mai mult ca sigur sunt pline de frunze ...

Asta a fost rezolvarea la mine.

Apropo de filtru de polen ... depinde de fiecare masina ... eu 1.4 tdi cu AC ... nu am filtru ... un lupo 1.0 benzina(AUC) fara aer ... are ...

Depinde de configuratiile masinilor ....

Am facut eu un calcul si ar costa cam 200 ron sa pui suport si filtru la cele care nu au!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ce mey Adi chiar nu pot sa mah bucur de ceva? macar filtru de polen sa am, daca nu am AC si masina neagra :offtopic:(

filtru de benzina e sub roata din spate dreapta am impresia are doua cleme care se desfac prin tragere

Modificat de andreea22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hahaha ... toate au talent ...:huh:)

cu filtru ... fara ... sunt niste talentate toate!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

Nou proprietar de LUPO 1.4 benzina

Intrebari:

1. aveti idee daca manerele de la usi, cele din exterior, merg schimbate intre ele? cu yala cu tot... ca la usa de la sofer nu merge inchiderea.. si trebuie sa ocolesc masina de fiecare data...

2. care aveti puse boxe in spate? unde le-ati pus?

3. un manual de utilizare? si PDF e bun....

Mai am intrebari dar o sa revin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cap_de_viezure

salut , am si eu o intrebare , nu stiu daca am pus pe thread-ul care trebuie dar se pare ca trebuie sa implinesc 50 de posturi ca sa pot deschide un subiect nou.

stie cineva daca se poate sa pun pe lupo ul meu aer conditionat ? si daca da , cine se ocupa si cam care ar putea fi un nivel de pret? nu ma intereseaza neaparat sa fie la volkswagen , esential ar fi sa faca racoare inainte sa ma topesc cu tot cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

Nou proprietar de LUPO 1.4 benzina

Intrebari:

1. aveti idee daca manerele de la usi, cele din exterior, merg schimbate intre ele? cu yala cu tot... ca la usa de la sofer nu merge inchiderea.. si trebuie sa ocolesc masina de fiecare data...

2. care aveti puse boxe in spate? unde le-ati pus?

3. un manual de utilizare? si PDF e bun....

Mai am intrebari dar o sa revin...

in spate in scaune(partea din spate,in tabla)dupa ce am cautat in disperare ceva care sa dea bine in lucul ala dupa de gauresc tabla

o sa revin cu poze)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut din nou...

Mai am si eu vreo 2 intrebari:

1. o mica problema careia nu ii dau de cap si as vrea sa stiu daca s-a mai intalnit cineva cu ea. Ieri am oprit masina, pus avarii, coborat... Aveam geamul din stg coborat... Cand am urcat dupa 5 minute in masina, am observat ca si geamul din dr era coborat, iar mana mea nu a dat comanda asta... Este a 2a oara...

2. schimbatorul este oarecum imprecis... Nu grav, dar cutiile de VW au maneta destul de precisa (fac comparatie si cu PGT-ul pe care il mai am)... Acest mic joc provine de la vreo piesa uzata? Stie cineva?

3. am schimbat lamele la stergatoare pe fata... Pus AERO (tipul)... Per spate insa, bratul stergatorului este mult mai subtire, si AERO nu merge... Se gasesc lamele si ptr spate? Sunt speciale?

Ce sa mai intreb eu ?...

4. la usa de la sofer, opritorul face zgomot... se pare ca are acea bucsa dusa.. L-am desfacut ieri, dar nu pare uzat... si totusi jocul si zgomotul exista... De ce? :D

5. unde gasesc o suspensie sport, care sa ii mai coboare garda, la un pret mic?

6. uneori, la viraj maxim, gen parcare, are un zgomot pe la roti... Eu am zis ca ar fi de la planetare... Dar la planetare se repeta la rulare in viraj... Asta apare o data cand iau maxim si dau in spate, apoi cand virez invers si dau in fata, inca o data... Am auzit pe cineva de niste bucse de la brate? A mai avut cineva problema asta?

7. A pus cineva filtru de aer sport pe LUPO? Eu am 1.4... Se aude frumos motorul, dar ar fi si mai frumos cu filtrul... Cine are, a fost imbunatatit sunetul?

Ca sa nu o lungesc prea mult, o sa revin... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

o intrebare am si eu. :D

Cat de diferite sunt radiatoarele de apa la Lupo 1.0 benzina sii 1.4 TDI?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferente la radiator sunt si la masinile cu aceeasi motorizare depinzand de aer conditionat!

Nu se pune problema sa mearga un radiator de 1.0 benzia pe 1.4 TDI.

Exclus!:angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Nu stiu daca este chiar bine intitulat topicul,de fapt vroiam sa deschid un topic unde sa scriem fiecare "chichitele" la LUPO.

Eu spre exemplu,am cautat de nebun filtrul de aer la masina mea.Si am cautat si am cautat.

Nu am gasit pe nimeni care sa imi spuna unde se afla,pina la un moment dat cind cineva care a avut Lupo ,mi-a zis unde se afla filtrul.

Deci pentru altii,sa nu cautati de nebuni pina il gasiti la 1.4 tdi filtrul de aer se afla(cum te uiti la masina de afara din fata ei) sub aripa stinga,chiar in fata spoilerului.

Din spoiler pleaca o bucata de plastic mica,aceea se da la o parte si va aparea ca un tub o chestie cu 4 suruburi.Acolo este filtrul de aer.

Se desfac cele 4 suruburi,se scoate capacul,se pune filtrul nou,se pun cele 4 suruburi la loc si gata.

MAi am o nelamurire ...

Unde se afla filtrul de polen? :icon_thumright: :)

Filtrul de polen se afla in partea dreapta a masinii, il vezi daca dai jos plasticul ce acopera seria caroseriei. E intr-o "cutie" de plastic dreptunghiulara.

Eu am desfacut acolo, am curatat, erau multe frunze, praf, l-am curatat....

Ptr cine schimba consumabilele la 3L, codurile produselor:

Filtru motorina (Kraftstoffilter) MANN cod WK842/12

Filtru aer (Luftfilter) MANN cod C12107/1

Placute frana FERODO cod FDB1517).

Referitor la acea multa apa care iti curgea din spatele torpedoului ... acum 2 ani am avut si eu aceeasi problema ... ideea e ca nu am descoperit-o eu ci un prieten de al meu care imi ceruse masina sa dea bine la prima intalnire cu actuala lui gagik... si cand a inceput ploaia si s-au urcat in masina ... a inceput sa ploua pe picioarele tipei ... anyway ...

Ia o sarma MAAAAARE si desfunda-ti canalele de scurgere ale apei ... le vezi dupa ce scoti stergatoarele si platicul de sub parbriz ... mai mult ca sigur sunt pline de frunze ...

Asta a fost rezolvarea la mine.

Apropo de filtru de polen ... depinde de fiecare masina ... eu 1.4 tdi cu AC ... nu am filtru ... un lupo 1.0 benzina(AUC) fara aer ... are ...

Depinde de configuratiile masinilor ....

Am facut eu un calcul si ar costa cam 200 ron sa pui suport si filtru la cele care nu au!

ciudat ca tu nu ai filtru de polen.

Cind aveam buburuza ,exact cum ai tu 1.4 tdi cu A/C,al meu lup avea.

Al tau de ce nu are?

Esti sigur ca nu are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si em o mica problema daca motorul e rece sub 90 de grade si depasesc 4000 de ture incepe sa faca urat buzz-urul exact acelasi care suna si cand ai usile deschise cu pozitia pusa fara cheie in contact.

intrebarea mea este: de ce suna buzzerul? sau mai bine zis e normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal'tare

stie cineva daca la LUPo se poate dezactiva airbag-ul frontal ptr pasager?

Vreau sa pun scaunelul copilului dar cu airbag-ul dezactivat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
si em o mica problema daca motorul e rece sub 90 de grade si depasesc 4000 de ture incepe sa faca urat buzz-urul exact acelasi care suna si cand ai usile deschise cu pozitia pusa fara cheie in contact.

intrebarea mea este: de ce suna buzzerul? sau mai bine zis e normal

Problema rezolvata s-a ars buzzerul:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie cum se afla codul de culoare al masinii? :ninja:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie cum se afla codul de culoare al masinii? :ninja:

Uite aici in imagine arata locurile unde se afla placutele cu codul de culoare la VW in general. Acuma depinde de model, dar cred ca e acolo la motor. Sper sa iti fie de folos.

post-30651-1249653501_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!