Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

abia astept sa ajunga si sa le fac proba.....va voi tine la curent cu rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata..............au ajuns senzorii si chiar daca a plouat putin, nu am avut rabdare sa stau pana maine.

am montat senzorii de parcare fata cu codul 3C0 919 275 J cromati, in locul celor 3C0 919 275 N cromati......rezultatul - "FUNCTIONEAZA"

asadar nu este nevoie sa respectam codurile, indiferent pentru ce marca de masina sunt ( AUDI, VW, SEAT, SKODA ), dar e important sa respectam forma/culoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare

Doresc sa dezactivez temporar senzorii de pe fata. Stie cineva ce codare trebuie facuta pentru a ramane activi doar cei de pe spate? Imi amintesc ca parca am vazut ceva prin VCDS dar nu mai gasesc unde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot dezactiva numai senzorii de pe fata. Din VCDS poti modifica numai distanta de detectie a senzorilor si intensitatea semnalului sonor dat de buzzer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Mersi de raspuns.

si totusi, pentru retrofit doar a senzorilor spate cum se procedeaza?

Eu am senzori fata-spate dar am avut un mic accident, am schimbat bara, dar n-am mai montat 2 dintre cei 4 senzori fata. Exista vreo modalitate simpla de a-i folosi doar pe cei de pe spate pana rezolv si cu cei de pe fata, sau imi pierd vremea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii sunt legati intre ei - daca unul nu functioneaza, nu merge nici unul, implicit nu semnalizeza corect (palpaie lumina butonului de pe consola centrala si are o tonalitate diferita). Singura modalitate, simpla, este inlocuirea celor defecti smile.gif (sau eventual sa-i pacalesti cu o rezistenta montata in locul celor lipsa - nu stiu insa ce valoare ar trebui sa aiba acea rezistenta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii mei sunt ok. Nu i-am mai montat deoarece n-am avut o freza potrivita pentru gaurirea barei. Ma gandeam sa-i folosesc doar pe cei de pe spate pana rezolv cu gaurirea barei, dar asta numai dupa Sarbatori. Daca nu merge, am s-o lasa balta pana o rezolv definitiv.

Multumesc pentru lamuriri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie alternativa ar fi montarea lor si eventual ii asiguri pe interiorul barii, setezi din VCDS distanta minina acceptata pentru detectare obstacol (s-ar putea totusi ca semnalul care ti-l vor da va fi de eronat - vor sesiza ca ai obstacol in fata), dar asa macar iti merg si cei de pe spate.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cred ca e o idee buna. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O solutie alternativa ar fi montarea lor si eventual ii asiguri pe interiorul barii, setezi din VCDS distanta minina acceptata pentru detectare obstacol (s-ar putea totusi ca semnalul care ti-l vor da va fi de eronat - vor sesiza ca ai obstacol in fata), dar asa macar iti merg si cei de pe spate.

Am lasat-o balta zilele trecute si azi i-am montat complet inapoi. Totul merge ok.

Ce am remarcat este ca la modulul meu nu pot seta distanta minima de detectare, ci numai semnalele sonore . Eu nu am PDC ci OPS (modulul 10 in loc de 76 parca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru a nu deschide un thread nou, intreb aici:

Are cineva montati senzorii de parcare ca in poz. din poza? Mai functioneaza corect?

post-6376-0-69856200-1306316251_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca supozitie, nu cred ca-ti vor functiona corect deoarce exista riscul sa-ti detecteze pamantul. Pe fata, cand am dat bara jos sa-mi remontez senzorii si am sprijinit bara de pamant, senzorii semnalizau continuu.

Nu inteleg de ce te complici si nu-i montezi unde trebuie. Tot aceleasi gauri dai, tot folosesti vopsea, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot gauresc DAR nu ii mai vopsesc, daca ii pun acolo!

Ideea este ca anumite modele de auto au senzori destul de jos! Poate cei OEM sunt calibrati bine, nu stiu insa cum vor reactiona cei AM!

L.E. m-am documentat putin si am vazut ca trebuie sa se respecte cateva principii:

- senzorii se monteaza pe o suprafata verticata - realizabil

- senzorii se monteaza la o distanta de ~50-65 cm fata de sol - acea zona indicata de mine este la 45 cm de sol!

Pareri?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei sa-ti montezi senzori AM sau OEM? La cei AM cred ca nu-i nevoie sa-i vopsesti, insa la OEM ma cam indoiesc ca-i gasesti negri. Doar daca ii iei noi (adica grunduiti), dar la ce pret ajungi mai bine iti cumperi SH de pe ebay si-i vopsesti in culoarea barei, ca sigur iesi mai ieftin :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM! Modificarea OEM nu merita, din pct de vedere financiar! La banii pe tot ansamblum OEM vopsesc de 3-4 ori bara spate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat si eu de montarea senzorilor pe bandoul de plastic dupa ce am vazut la o jetta (vezi poza).

Singura retinere era daca incap senzorii AM (care sunt putin cam mari) pe portiunea necurbata.

Dupa ce am comparat ochiometric plasticele la o jetta si la passat am vazut ca sunt cam la fel.

Deci in principiu este realizabil, poate e un coleg care are montat si ne spune impresiile lui.

Cum ai pus tu D@ny in poza nu se poate ca bat clar in pamant.

post-64632-0-86180200-1306512004_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, eu tot pe acea muchie vreau, nu am facut eu poza bine in paint, trebuia sa pun puctele alea putin mai sus!

Am mai intrebat prin diferite locuri si toti au zis ca este ok, mai ales ca de la sol pana in acel loc sunt 45 cm!

Am sa cumpar un set si am sa vad ce reusesc! Ceva recomandari? Nu ma intereseaza absolu deloc afisajul, nici nu am sa il montez, ma intereseaza avertizarea doar la nivel acustic!

Daca intre timp nu mai revine nimeni cu info noi, am sa experimentez pe masina mea!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa-i prinzi fara sa dai gauri pana te dumiresti de pozitia optima a lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am sa fac, acum caut ce sa imi iau!

Peste tot vad raza minima de detenctie de 30-35 cm insa am gasit aici cu raza de 22 cm! O fi marketing sau pe bune?

PS: nu ma intereseaza absolut deloc sa aiba afisaj! DOar avertizare sonora!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel, din ce arata acolo sunt OK - numai sa fie reale specificatiile prezentate. Mi-a placut insa faza cu "garantie pe viata" biggrin.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Specificatiile de pe hartie sunt ok insa daca sunt facuti prin China nu este exclus sa se fi pierdut 5-10 cm la translatie!

Astia m-ar duce 225 ron insa daca detecteaza la 30-35 cm ca majoritatea de pe piata ( pe cate ii gasesti si la 90 ron ) atunci nu am facut nici o afacere!

L.E. am gasit clipul de aici

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Ce ati auzit despre "Sistem electromagnetic pentru parcare" care este compus dintr-o unitate centrala de control, de marimea unei cutii de chibrituri, o banda de aluminiu si un difuzor pentru alertare acustica??? Din cate am citit, avantajul este ca nu mai gauresti bara (se fixeaza acea banda pe interiorul barei). Marketing-ul lor spune: " Senzorii EPS va pot dirija pana la 10 cm de obstacol, cei cu ultrasunete nu mai pot masura sub 35 cm "

Din pacate nu am mai multe amanunte...doar ce am gasit pe net. Un exemplu gasiti pe

si un

Daca este permis voi da si link catre cei care importa asa ceva in RO, dar sigur veti gasi pe google.

O zi buna

Modificat de simplu_dj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt buni! Are un prieten pe un megane hatchback si i-am testat vineri! Din 3 incercari de parcare in doua cazuri, daca mergea pe mana senzorului respectiv, lovea bara!

Au destule pareri negative, pe internet, a.i. sa ma determine sa nu ii experimentez!

Acel model de care zici tu se gasesc pe net cam la doua preturi, categoria low 30-40 Euro si cei care se pretind a fi mai premium la 80-100 Euro.

PS- in linkul de test postat de tine mai mult ca sigur este vb de cei scumpi! Avertizarea nu s-a oprit atunci cand masina nu se misca, in cazul celor ieftini, cand esti pe loc, senzoril tace! El avertizeaza doar atunci cand masina se misca, a.i. campul generat de senzor este perturbat!

Parerea mea: nu merita!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guadalcanal

D@ny, clipul este cu senzorii din site-ul indicat de tine mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clipul postat de mine este cu senzorii despre care am vb., de pe parkmatic.ro

Maine ii sun sa imi dea mai multe detalii! Pe site-ul lor sunt mai multe versiuni insa nu pot sa imi dau seama care este diferenta dintre ele, in afara de pret!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!