Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

A trecut cineva pe la Turnu Magurele? Vineri noapte plec spre Paralia. Este primul drum in grecia si as avea nevoie de ceva sfaturi. De unde este mai bina sa iau vigneta? Ce se plateste? Radare? Statia imi este de folos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza zi eu sa plec in aceasta vara. Singura mea necunoscuta este bacul catre Thasos. Cat de usor este accesul pe el cu masina? 

Tinand cont ca garda la sol este cu 30-35 mm mai joasa fata de stock. (arcuri sport si bagaje)

intampin probleme?

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vei avea probleme pe feribot.Rampele sunt mari si line.Nu vei atinge nici cu SLK-ul daca te duci.Stai linistit,nu e Romania cu bac-uri vechi si depasite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut cum atingea unul cu un maserati cu spoielrul si i-au pus niste scanduri ca sa reduca din trecerea la nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost în Thasos și nu sunt probleme  la bac. Te ajuta oricum dacă ai nevoie. Multi am văzut ca lăsau masina în Keramoti și pe insula se plimbau cu ATV sau scuterul. Străzile sunt destul de înguste în unele locuri am observat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

 

Cum anul asta nu pot sa-mi iau concediu decat la final de septembrie, intreb colegii care au mai fost, se poate merge in Tassos la finalul lunii ? Marea mai e calda, animatie ceva ? sa nu ma simt ca la Eforie ?!!!

 

Daca nu recomandari ceva pt final de septembrie ?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fost 1 singura data acum 3 ani în mijlocul lui septembrie și a fost ok. Chiar mai bine.  Mai putina aglomerat. Acum depinde... De la an la an clima se schimba în toată lumea... Nu pot garanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am fost spre septembrie si am prins vreme f buna.

legat de animatie...depinde cat de animat vrei. sunt alte locuri asemanatoare cu costinesti daca vrei cluburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Feribotul (nu bacul) catre Thassos este foarte misto, o sa fie experienta prima data cand te inghesuie aia langa toate celelalte masini la mm ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Back from Thassos. Plecat la 13.30 după ultima zi de baie și luat prânzul. Super pe autostrada în Grecia. Norii prevesteau dar nu știam ce. Makaza peste 200 de mașini dar "doar" 1h15m nu doua ca la dus. În Bulgaria după Stara Zagora și lăsarea serii s-a dezlănțuit potopul. O varianta era sa ne oprim la o benzinarie dar acolo rămâneam.  Torențială e puțin spus, sărea apa în sus de pe sosea sau ieșeau aburi, nu vedeam drumul, mergeam cu 60-70 prin pădurile alea cu ochii după crengi căzute.  În văi o plăcere, tir-ul de vis a vis m-a făcut de apa și pietricele, sa vedem mâine dacă se vede ceva. În Ruse o balta pana la praguri, lunga de vreo suta de metri, am trecut, alții nu știu de ce au rămas în ea. Acasă în București la 12 noaptea.

Pentru cine merge în Thassos recomand sa mearga pe Svilengrad, dacă mergeam și eu pe acolo salvam o oră, am zis sa stau în loc sa conduc dar tot am făcut 12 ore (la dus). La întors parcă merita pe Makaza, mai ales dacă nu e weekend. Azi (sambata) am luat coada dinante de tunel și a durat doar 1h15m deci la întoarcere parcă merge mai repede (e și o singura banda nu doua ca la dus).

Atenție OMV-ul din Kardzhali este full, mai bine alimentați la Lukoil de dinainte. Eu am alimentat la BP de după Makaza.  Benzina bună dar scumpă (1.4€).

G7-le s-a comportat excelent, mai multe detalii pe topicul ei. Am folosit mult padelele, mers sportiv, în cuplu și în ture la depășiri. 

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum iti e si norocul.. Eu am facut fix 9 ore la intors, Potos-Bucuresti, cu tot cu drumul de 45 de min de pe insula, cu tot cu feribot... Nu cred ca prin Svilengrad as fi facut la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.07.2016 at 2:28 AM, tudy_cnu said:

La sfarsitul lunii august doresc sa merg pe insula Skiatos si as dorii informatii despre traseu,pret feribot si preturi cazare pe insula

 

Modificat de marian1967
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. In Bulgaria am observat ca sunt foarte multe camere de monitorizare a traficului. Sunt cumva radare? sunt acelea in forma de L. Am vazut ca bulgarii merg foarte tare prin dreptul lor. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camere pt verificare vignietei in format electronic, asa cum e la noi, asa vor sa faca si bulgarii, pe cand, habar n-am. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Deja ma gandeam sa-mi pun masina la vanzare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine pleaca spre Grecia (Thasos) pe 31 Iulie? sa ridice manuta sus! Poate facem o coloana VW :P

Caut camarad de drum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu plec, doar ca in Corfu, si banuiesc ca tu o iei pe Makaza, eu ma duc sofia>kulata.

 

A fost cineva de curand in corfu ? cat a fost drumul ? taxe + motorina.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu anul trecut in Corfu, dar cu avionul. Recomand excursiile la Paxos ai Antipaxos si Blue lagoon. De asemenea Corfu Town e foarte foarte frumos si merita pierduta cel putin o zi pe acolo. Totodata merita vizitat palatul zeitei Sissi si sa nu uitam de Paleokastritsa. Drumul pana acolo e ok doar ca pe ultima parte se ingusteaza si devine destul de periculos pentru ca autobuze si motoare/motociclete/mopede/atvuri. 

S-ar putea sa nu iti placa faptul ca gunoiul se colecteaza rar, o data pe saptamana. De regula tomberoanele sunt in parcarile auto asa ca se fac munti de gunoi care put si sunt deranjanti vizual.

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul asta as vrea sa merg in Zakynthos, tot cu avionul. Ceva recomandari? Sau, altfel pusa intrebarea...recomandati pentru un cuplu? 

Edit: sau alte recomandari pentru destinatii? Exclus Corfu, Creta, Santorini, Platamonas si Halkidiki.( checked )

Obligatoriu acces via avion ca nu stau sa pierd 2 zile pe drum in masina :) . E concediu si e scurt. :D 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/11/2016 at 10:49 PM, cata4u said:

Salut. In Bulgaria am observat ca sunt foarte multe camere de monitorizare a traficului. Sunt cumva radare? sunt acelea in forma de L. Am vazut ca bulgarii merg foarte tare prin dreptul lor. Multumesc

eu am inteles ca sunt (si) radare. niste baieti au dat bice pe acolo cu masinile de firma si au venit cateva amenzi in tara, de viteza.

asa ca atentie cum circulati... sunt puse (cica) din fonduri europene ca sa elimine spaga la ceafalat si sa aduca bani la buget.

 

am fost in Corfu si Zakynthos. Frumoase ambele, mult peste Thassos.

cu masina la ambele, drumul este lung dar se poate face fara probleme intr-o zi. noi am facut popas in Salonic la dus si unul la intors la Meteora.

@cristi511 da, recomand pt cuplu. ideal ar fi sa fiti mai multi ca e mai fun.

sa mancati la Thymalos, sa mergeti cu barca de-a lungul tarmului (plaje mici, pesteri). inchiriezi barca sau te alaturi grupurilor pe excursii organizate. luati la voi ochelari de snorkle., cu vaporas la Navagio si dupa-amiaza cu masina sus, la apus

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Muale pentru raspuns. Pai ideea e ca vreau in fiecare an sa merg in alta parte iar Zakynthos-ul era pe lista. :D 

Excursiile si inchirierile de masina/moto/atv le voi face la fata locului pentru ca am prins ceva experienta din celelalte sejururi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ideea asta am mers si noi dar din pacate acum vom merge pt a 2-a oara in thassos.

insulele din marea Ionica le-am bifat, merita pierdut bani si timp pe acolo (corfu, lefkada, zakynthos).

pe Kefalonia am stat doar 1 zi, nu ma pot pronunta.

 

pe uscat nu am inchiriat nimic, pe apa am luat mereu barcuta (4-6 persoane, 100 euro).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Lefkada vreau sa ajung la anu, cu masina pentru simplu fapt ca am auzit ca sunt niste drumuri senzationale pe acolo. Plus ca e totusi destul de aproape de Ro. 

Recomand cu mare caldura Creta + Santorini, facute una dupa alta pentru a face conexiunile necesare. Aparent Creta era centrul spiritual, educational si social iar Santorini era centrul industrial al civilizatiei minoice. Istoria este pur si simplu senzationala iar cand ajungi sa descoperi ca oamenii astia foloseau apa curenta in bai si canalizari prin tuburi de lut...iti cam da cu virgula. Legaturile comerciale cu Asia si Egiptul antic erau de o amploare foarte mare insa totul s-a sfarsit odata cu euruptia vulcanului Thera ( Santorini) , fapt care a dus la schimbarea climei si astfel dintr-o insula tropicala Creta a devenit arida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa mai astepti vreo 3-4 ani pt lefkada, de cand cu acel cutremur...au ramas putine plaje, iar in unele drumuri despre care zici tu ca este senzational a fost distrus.... :)

Modificat de Crap
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah...știam ca a fost un cutremur dar imi scăpase locația. mersi :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!