Jump to content

Alegere anvelope vara 2017


Ex member
 Share

Postare recomandată

@golfix Salut. Ne poti spune despre ce model de Barum este vorba si ce dimensiune? Achizie noua / km rulati? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot discutam de anvelope, pe topicul masinii mele spuneam acum vreo 2 saptamani ca dupa ce am tras mult pe serpentine/la viteze mari de anvelopele cu care a venit masina (Falken - nu retin exact modelul acum) am fost uimit de cat de bine stau lipite de asfalt si cum nu scartaie/pierd aderenta deloc in situatii duse la extrem - iar masina nu subvireaza si nici nu supravireaza (aici banuiesc ca au importanta si alte detalii tehnice ale sistemelor masinii). Totusi, cu anvelopele de iarna Nokian WR D4 pierdea aderenta cand le duceam la extrem ca pe Falken-uri.

Aici aveti testele facute de Auto Bild - imi par destul de relevante si cu ocazia asta imi explic si eu de ce niste Falken-uri pe care eu le consideram slabe, stau asa bine pe drum. Pe cealalta masina am GoodYear Eagle F1 Asymmetric 2 si sunt sub aceste Falken-uri clar - in special in perioada cat inca sunt reci, pierd aderenta pe accelerari/franari bruste. Dupa ce se incalzesc, stau la fel de bine lipite de asfalt si alea, am fost foarte multumit de cand le am.

http://www.tyrepress.com/2017/02/auto-bild-summer-tyre-test-the-20-finalists/

http://www.tyrepress.com/2017/03/auto-bild-summer-tyre-test-6-from-20-finalists-given-exemplary-rating/

Am fost surprins sa vad ca Falken, Hankook au urcat peste unele anvelope care se considera premium :) Poate de aia si producatorii auto echipeaza noile modele cu anvelope de genul, fiind si putin mai ieftine si oferind o siguranta la rulare ridicata.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

am citit tot topicul dupa multe alte review-uri citite inainte si tot nu prea sunt hotarat asupra unor cauciucuri - caut un set de cauciucuri pe 225/45 R17 XL

Am cateva la care ma tot uit:

Continental PremiumContact 6, Dunlop Sport Maxx RT2, Goodyear Asymetric 3, Pirelli Cinturato P7 - acestea fiind cam pe la acelasi pret(+/-)

si apoi o idee mai ieftine Nokian zLine si Pirelli P ZERO NERO GT(si astea doua cam in aceeasi gama de pret).

 

Aveti ceva pareri sau experiente cu cele mentionate?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, de vara am avut intr.un timp continental, dar de vreo 5 ani am mers dunlop iar de iarna nokian. Sunt foarte multumit de ele. De celelalte nu.ti pot da un feedback. Ce.ti pot spune de anvelopele de vara sa incerci sa nu.ti iei anvelope cu profil transversal proeminent. Cele mai ok sunt cele cu santuri aproape semi slick, altfel vei avea probleme cu zgomotul deranjant.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi marime pe 225.17.45 iti recomand Michelin Primacy 3, sunt f. silentioase, moi in comparatie cu Continental Sport Contact 3 care sunt putin mai rigide, de durata sunt ambele, tin 60k. pana sa ajunga la semnul de uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De bridgestone nu prea s-a vorbit. Eu am pe sharan si pe golf 205/55/16 bridgestone turanza er300 si sunt foarte multumit de ele, nu alunecă ud/uscat franare ok si ca durată se tin bine. La mine se merge mai sportiv cu masina si un lucru care m-ar deranja ar fi şuieratul în viraje dar ma gandesc ca la intrat la limita si cauciuc de 6/7/10 ani e ok. Recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.

Continental am si eu de iarna TS850 si sunt multumit de ele(de aici si optiunea). ContiSport Contact 5 am vazut ca au fost laudate dar de cele noi am auzit pareri impartite.

Michelin Primacy3 din pacate ies cu mult din buget si nu am cum sa ma intind atat :) In schimb vad ca Pilot Sport 4 au un pret mai decent.

Bridgestone nu stiu mai nimic legat de ele dar o sa ma uit.

 

Multumesc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xtcr1st1 Continental PremiumContact 6 - Dunlop Sport Maxx RT2 - Goodyear Asymetric 3 - Pirelli Cinturato P7

Comparand strict intre ce ai zis, si eliminand variantele mai ieftine care dpmdv sunt mult mai slabe decat astea 4, as zice cam asa:

1. Asymm3

2. PremiumContact 6

3. Sport Maxx RT2

4. Cinturato P7

Cinturator P7 nu prea sunt deloc aproape de celelalte trei, din toate punctele de vedere, in schimb rezista destul de mult la uzura am inteles.

De asemenea, Bridgestone Turanza de care amintea @Arl 150 sunt niste anvelope foarte bune, le-as situa undeva intre PremiumContact si Sport Maxx RT2.

Inca un lucru de luat in seama si poate cel mai important: conduci sportiv? Te dai mult pe serpentine, la viteze mari? Daca raspunsul este nu, poti sa alegi oricare anvelopa dintre cele enumerate, nu vei simti vreo diferenta la mers normal si la franari din timp, accelerari normale.

Nu stiu cum stau la pret fata de cele de mai sus Asymm2, dar eu le am pe Octavia si pot sa spun ca sunt foarte bune, in conditiile in care le-am fortat foarte mult pe serpentine si drumuri nu tocmai ca in palma - din pacate mi se pare ca se uzeaza destul de repede daca tragi mult de ele fata de Turanza de exemplu, dar ofera o experienta minunata la capitolul aderenta si pe ud si pe uscat. Ale mele cred ca dupa 3 sezoane sunt bune de aruncat, dar repet, depinde mult cum le vei folosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: Pentru Cinturato P7 se pare ca au modificat reteta si se numesc si "Blue" acum :)  Nu prea mai au (decat numele si ceva detalii de profil) in comun cu cele vechi si spun asa ca unul care a avut P7 echipare OEM in 2013 si am si acum in 2017. Sunt mult mai moi si mai silentioase. Cele vechi intr-adevar pareau ca nu se mai uzeaza, erau foarte durabile, dar in dauna aderentei.

Cum spuneam si cu alta ocazie, eu as alege un Falken Azenis 510 sau un Ventus Prime3, doar pentru ca sunt un fel de "underdog" cu rezultate bune in teste si in review-uri, la un raport pret/calitate foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intr-adevar sunt altfel acum, posibil sa ai dreptate. Nu am cunostinte despre treaba asta.

Apropo de Falken, am mai zis, cele cu care mi-a venit Superbul sunt de vis, nu credeam ca un Falken se poate ridica la nivelul celor enumerate mai sus, insa am zis sa ma rezum la ce il intereseaza, ca asa toti pot veni cu "ia-ti din astea ca am eu si sunt bune" si il bagam mai rau in ceata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce inseamna sportiv(este un termen relativ), dar merg destul de mult si pe serpentine si nu ma laud niciodata cu un consum de invidiat :D

De Asymm3 citisem pe undeva ca nu se ridica totusi la nivelul Asymm2.

Momentan nu as merge pe Falken sau Hankook chiar daca au iesit ok in teste. Poate sunt snob dar as merge pe firme consacrate chiar daca platesc ceva mai mult.

Desi ma chinui atat sa aleg un cauciuc parca vad ca il final o sa fie ok orice as alege.

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xtcr1st1 Asta spuneam si eu, si pe zi ce trece ma minunez de Falkenuri. Se lipesc foarte bine de asfalt in curbe si la franari/accelerari brutale. Stau cam la fel de bine ca Asymm2.

Daca totusi gasesti Asymm2 mai ieftine decat celelalte, dpmdv poti merge pe ele, vei fi surprins de cum se comporta.

Sportiv eu denumesc acel stil de condus in care cand ma apuca, iau curbele cu scartait de roti, accelerez cu pedala la fund intre fiecare doua curbe, franez in scurt, fac depasiri in scurt... daca nu te regasesti deloc in felul asta de a merge, nu are rost sa te obosesti cu a alege intre alea de mai sus, toate sunt niste anvelope bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV Da, cunosc stilul, mai putin partea cu scatait de roti in curbe - incerc sa nu ajung chiar acolo ca deja e la limita :)

Pana la urma am dat comanda de EAGLE F1 ASYMMETRIC 3 XL.

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Am sa revin cu pareri dupa un drum mai lung(cel mai probabil dupa weekend).

Modificat de xtcr1st1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw bora 2001 arcuri stock+amortizoare kyb gaz(in viitor ma gandesc la arcuri eibach prokit cu drop de 3)

Echipare stock: jante vw  Le Castelle 6.5J ET42 cu cauciucuri 205/55/16

Echipare upgrade: jante vw longbeach 7J ET38. Ce cauciuri imi recomandati? 

Am comandat jantele si au venit cu niste cauciucuri praf 225/4517. Consumul a crescut cu 0.7-1litru/100km, directia ingreunata si cred si puterea a scazut. Aspectul e genial de la spate cu cauciucurile late, iar stabilitatea e incredibila.

Insa ma gandesc acum sa cumpar cauciucuri mai inguste putin. Care sunt cele mai bune pentru jantele long beach(7J et38)? 215/45? Acestea cred ca sunt ideale ca raport aspect/consum nu? 

Sa raman totusi pe 225/45/17? Sau sa incerc 215/50/17? Daca o sa trec pe arcuri sport o sa atinga asa? Care ar fi dezavantajele cu balonul pe 50?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.04.2017 at 8:54 PM, RzzV said:

Falken, Hankook au urcat peste unele anvelope care se considera premium :) Poate de aia si producatorii auto echipeaza noile modele cu anvelope de genul, fiind si putin mai ieftine si oferind o siguranta la rulare ridicata.

Pai daca citeai in urma cu cateva pagini vedeai ca le recomand :)

Ventus Prime 2 au fost foarte bune, iar 3-ul e o imbunatatire. Si le gasesti relativ ieftin fata de continental, michelin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tind sa mentionez ca am mers cu hankook 205/55/16 aproape noi in virajele stranse pe drumul spre valcea(draganu) unde cu michelin intram fara greata cu astea mi.a fugit masina cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Compari Michelin cu Hankok, oricat ar fi de bune pret-calitate nu se ridica la acelasi nivel, compozitia e inferioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot mergi tare merita sa pui ceva bun. Daca mergi lejer usor poti sa iei ceva mai ieftin. Depinde de stil si buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu Hankook ventus prime 3, sunt foarte bune. Aderenta inclusiv pe ud e foarte buna au intrat maxim 10 grame pe plumb pe roata. Zgomotul destul de redus, dar sunt noi, e normal sa fie mai silentioase. Pretul e de vis in comparatie cu Michelin sau Conti. 

Am ales Hankook si pe baza testului Autobild 2016 in care au iesit pe primul loc. Stiam insa ca sunt bunicele am mai condus masini cu Hankook...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Best-tires.ro - am luat de la ei pe 23 aprilie 4 bucati Michelin Primacy 3 - 205/55 R16 91V, DOT 1417 - la cel mai mic pret pe care l-am gasit pe net in tara.

Multumit atat de gume (cu care deja am facut cam 1200 km) cat si de cei de la best tires.

Recomand. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30.04.2017 at 0:32 AM, calin.g said:

Compari Michelin cu Hankok, oricat ar fi de bune pret-calitate nu se ridica la acelasi nivel, compozitia e inferioara.

 

Fiind un important producator de anvelope OE (original equipment), Hankook a devenit furnizor de anvelope de echipare originala pentru Volkswagen din 1991, pentru Audi din 2008, pentru BMW din 2012 si pentru Mercedes din 2013.

Nu exista anvelopa perfecta. Undeva trebuie sa aibe minusuri (uzura, aderenta, etc sau chiar pret).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ce spui , dar la nivelul Michelin nu se ridica, contractele cu firmele se fac pe ratiuni  economice.( e o tanti acolo cu bugetul, care nu are tangenta cu mecanica, de compromisul asta se ocupa inginerii)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit Pirelli echipare de fabrica foarte proaste apoi Michelin nimic deosebit numai pretul este de ele .Personal in afara de Goodyear nu mai pun nimic pe masina vara sau iarna 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

 

am revenit si eu dupa un drum mai lung(600km) cu ale mele 225/45 R17 EAGLE F1 ASYMMETRIC 3 XL.

Foarte misto cauciucurile, silentioase si stau foarte bine pe asfalt(mers inclusiv pe serpentine). Am vazut inainte de a le lua ceva comentarii ca ar avea mai putina protectie pentru jante, dar mie mi se pare suficienta. Desi nu am o masina cu nu stiu cati cai, asa cum am rulat eu, sunt foarte multumit de alegere. Mai ramane de vazut pe ud cum se comporta.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare .

Ma gandeam sa caut sa imi iau de pe acuma niste cauciucuri de iarna , dar un prieten m-a sfatuit sa caut sa imi iau direct niste all season ca sa nu mai stau sa schimb rotile sau cauciucurile de pe o janta pe alta .

Eu folosesc masina preponderent in oras iarna , deplasandu-ma in majoritatea timpului pe centura  .

Ar fi indicat sa imi iau all season ? Cunoasteti o marca de cauciucuri care sa fie bune pentru ambele anotimpuri ?

Trebuie sa recunosc ca nu aprob partea cu all season , dar si banii sunt un factor important .

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!