Jump to content

Caseta directie Fabia


genu
 Share

Postare recomandată

Sal

caut si eu o caseta directie pentru o skoda fabia 2001.Nu trebuie sa fie noua,dar sa fie buna.Cumnata-miu are o fabia si are bulita caseta de directie(pierde uleiul).Stie cineva daca se poate repara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristiii

    21

  • flopem

    12

  • BLiTZ

    11

  • trami

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu exact dar a fost la doi mecanici si amindoi au dat acelasi diagnostic.Problema este ca pierde uleiul imediat.Daca il completeaza acum tine cam 6-7 Km dupa care se intareste volanul ca si cum nu ar avea servo.Mecanicul ia spus ca daca merge asa cu ea poate sa-i termine servo si il costa mai mult.

Am inteles ca doar caseta de directie este vreo 17 mil.Tocmai bine dupa sarbatori.....NU?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, caseta de directie nu este unul dintre defectele intalnite la Fabia, de fapt este prima data ca aud de asa ceva la Fabia. Din acest motiv nici nu vei gasi piesa reconditionata, singura posibilitate este sa cauti o Fabia accidentata ca donator.

Foarte ciudat oricum, poate il rogi pe cumnatul tau sa iti dea mai multe detalii despre natura defectiunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pierde lichidul de la servo? Totushi, ma gandesc ca se poate repara, nu are sens sa schimbi toata caseta, ar trebui dat jos si vazut pe unde curge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul asta include si transportul pana in Italia (dus - intors). Garantia 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut caseta de directie reparata in sensul schimbarii semeringurilor si reparat un pic cremaliera si nu mai curge de atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles de la el prima data cind a avut probleme(se intarea volanul) a fost cipul de vina care a fost schimbat.Dupa a avut probleme si cu partea fixa(nu stiu cum se numeste...scuze dar nu ma pricep prea bine la mecanica)care contine borcanul de ulei de la caseta...alti 600E si acum caseta de directie.Parerea mea este ca masina a fost inplicata intr-un accident mai grav si a fost reparata pentru ca nu a fost cumparata de noua.Altfel nu se explica !

Sper sa aflu mai multe amanunte de la el si o sa va anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Baieti problema a fost rezolvata.A cumparat o cutie noua ....si asta este.Mecanicul care a schimbat-o a spus ca a avut ghinion.Caseta era in perfecta stare, adica nu era lovita , crapata sau sa arate urme de"agresiune externa",pentru ca si el se gindea ca poate masina a fost inplicata intr-un accident si a fost doar peticita si aranjata pentru vinzare.

Am si eu o intrebare pentru cei ce se pricep.Mecanicul care lucra la Skoda ia spus ca pastreaza cutia naspa pentru ca trebuie trimisa la Skoda pentru investigatii .Este adevarat?Sau a fost o minciuna ca sa o pastreze el(ma gindeam ca poate mai lua ceva bani pe ea).

Daca chiar asa se face , nu ar trebui sa fie informat si propietarul despre natura defectiunii?Iar avind in vedere ca masina este din 2001, daca nu a fost din vina propietarului si a fost sa zicem defect din fabrica nu cred ca ar trebui sa plateasca piesa...Nu?

Dar iata ca ma trezesc si sunt tot in Romania.Asa ceva nu se intimpla aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

am avut si eu o problema cu servo directia de la fabia pe care am rezolvato cu ajutorul prietenului nostru"electricu".

volanul mergea f greu si in bord era aprins permanent martorul de servo

cu o stegere a defectului din ecu am din nou servo

defectul se pare ca a aparut de la un soc

omul stie bine ce face. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am probleme cu caseta de directie ,o bataie mica pe partea stinga,nu pierde inca ulei spre norocul meu

are cineva idee unde s-ar putea gasi un kit de reparatie pt asa ceva,intrucit i-am sunat pe cei de la skoda reprezentante si ofera reconditionarea piesei,pretu un pic cam piperat si nerealist 1500ron reconditionata 3000ron noua

deci.exista asa ceva!

m-ar interesa rulmentu , semeringurile,eventual calaretu si (bucsele)sau cu ce alte piese din comert se mai potrivesc ,ca cele din clasa daewoo am inteles ca-s cam slabe si greu de adaptat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta Skoda are posibilitatea sa iti ofere piesa reconditionata de fabrica (cu piesa ta veche la schimb), nu o reconditioneaza ei pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce le reconditioneaza cred ca exista piese cu care lucreaza (cu fabrica sa zicem ca e o alta poveste),vorbesc de cele mici si mai putin importante,cremalierele , si alte piese mai grele nu cred ca e rost de reconditionat.ma interesau consumabilele mici,

vreau sa ma apuc de `self service`

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da ce skoda is prosti sa iti dea tie piese sa o reconditionezi, cand ei pot sa schimbe 3 simeringuri si sa ti-o revanda cu 15 milioane? parca caseta e facuta de TRW/KOYO, ar trebui desfacuta si vazut ce e busit prin ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de pe site-ul de mai sus par sa aiba kituri de repartii, ai incercat la ei? Toata admiratia pentru ca vrei sa o repari singur, succes.Desi sper sa am probleme cat mai putine cu fabiuta mea, dupa ce va iesi din garantie nu mai calca in service, la toti neavenitii, si mai sunt si scumpi e deasupra, probabil ca te taxeaza mai mult in functie de cat de aroganti sunt.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate acest self service duce la nu multe ci la enorm de multe accidente ( a se vedea mult prea batrana Dacie pentru care tot ciobanu ii mecanic) si mai ales la directie. O fii scumpe service-urile dar sincer viata ii nepretuita. Cat despre piese daca cauti la distribuitorii locali ai sa gasesti la preturi rezonabile sau mult mai rezonabile decat ce ofera service-ul reprezentanta. Dau un exemplu ( fara legatura cu directia) : Radiator clima spart la cj in reprezentanta : Radiator Clima spart pret 12.000.000 milioane Freon : 3.300.000 manopera estimez undeva la 5 milioane poate si mai bine deoarece include demontarea completa ( faruri bara) a fetei de la Fabia mea. Executat manevra intr-un service oarecare ( cu mecanici ok) demontat + Freon+remontat 2.500.000 iar radiatorul respectiv l-am cumparat de nou cu fabuloasa suma de 4.500.000 lei rezultand un total de 7.000.000 mai putin de jumatate din cat ar fi vrut cei din reprezentanta sa ceara deci..... .

Repet : Piesa plus manopera au un pret mai mare mai mic dar au un pret pe cand viata este nepretuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma rog.... daca nu esti increzator in abilitatile tale de mecanic nu te obliga nimeni sa iti repari singur defectele masinii, dar intamplator unii mai au si facultati in domeniu, si au pretentia de a se descurca mai bine la "self service" decat adevaratii ciobani de la service-uri, mai ales de la cele neautorizate, care de fapt sunt chiar aceeia care reparau daciile cu ciorap de dama in loc de curea de transmisie si care strangeau (si chiar inca strang) chiuloasele "la mana" pana "paraie".In plus daca ai stii cate probleme sunt la reparatiile facute chiar in service-uri, ai ramane uimit (fiind oarecum in cunostinta de cauza as putea sa pun aici o f. mare lista), asa ca aveti grija cui va incredintati siguranta pana la urma.Daca ar fi un service in Romania cel putin, care sa merite banii, m-as scuti cu placere de a ma murdari pe maini.

Bafta multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!! intra pe site-ul asta: www.servodirectii.ro poate te ajuta.astia reconditioneaza si tot ce vrei.bafta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!! intra pe site-ul asta: www.servodirectii.ro poate te ajuta.astia reconditioneaza si tot ce vrei.bafta!!

interesant site-ul dar cam varza, din ce orash e persoana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varza din ce punct de vedere? eu acuma o sapt am intrat pe el si a fost ok.e din CALAN HUNEDOARA,is meseriasi tipii,fac orice legat de casete,servo pompe etc si primesti garantie 1 an sau asa ceva.daca nu merge situl uite un nr de tel de acolo:Schiau Dan tel:0721.486.118.bafta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara mariobos, insa si mie mi se pare cam aiurea site-ul.

In primul rand nu ai nici o adresa de unde e service-ul. Pai ii mai sun daca ei sunt din Constanta si eu stau in Timisoara? Nu cred ca era chiar asa de greu sa puna acolo, o adresa.

Lista de preturi de pe site nu functioneaza...

" VANZARE CASETE DE DIRECTIE, POMPE DE SERVODIRECTIE, UNITATI DE SERVODIRECTIE ELECTRICE - PIESE NOI"

Preturi, marci, modele...

Scuze de :lol: , insa daca tipul care detine site-ul e membru pe forum, poate mai face ceva imbunatatiri "pe ici pe colo, prin punctele esentiale".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!! tipu cu siteul nu e membru forum si chiar acuma am intrat pe site si nu stiu ce vi se pare voua ca-i varza,scrie tot acolo ce te intereseaza,ati zis ca nu scrie nici adresa dar scrie clar adresa la CONTACT: MEDES IMPORT EXPORT SRL

Str. Criseni 120

Calan Jud.HD Romania

COMENZI: 004 0751 802481

DIRECTOR TEHNIC (SCHIAU DAN):

004 0721 486118

BIROU CALAN TEL (VESA MONICA):

Tel./Fax 004 0254 732681

e-mail: office@servodirectie.ro Mai mult de atita nu stiu ce sa va arat.mie mi se pare destul atita timp cit ai o adresa,3 nr de tel,email,etc.garantia e de 18 luni si pe cine intereseaza mai multe detalii decit sunt pe site exista telefonu. Bafta!!! INCA CEVA: SC MEDES IMPORT EXPORT SRL a luat nastere datorita antreprenorilor romani, care au o experienta de peste 10 de ani in reconditionarea servodirectiilor, casetelor de directie mecanice, pompelor pentru servodirectie,pentru toate tipuriile de autoturisme la cele mai inalte standarde de calitate din Italia. Acelasi lucru ne-am propus sa va oferim si noi in Romania, cu o companie care mizeaza pe tinerete , experienta si calitate.

Stim despre piese si avem mentalitatea care va va face sa ramaneti clientul nostru, acest lucru va fi reflectat din calitatea pieselor oferite de noi, profesionalitatea echipei noastre si nu in ultimul rand comunicarea dintre noi si dvs, parteneri nostri. Pentru succesul fiecaruia dintre noi este nevoie de reciprocitate, este nevoie sa credem in utilitatea comunicari si a calitati ridicata la standarde eu ropene.

Solutia este simpla, dar concurenta nu ne poate depasi : ne sunati ne spune-ti de ce aveti nevoie iar noi in maxim 48 h va trimitem piesa la usa magazinului sau a service-ului, de care aveti nevoie, iar in plus primiti garantie 18 luni.

Va asteptam sa apelati cu incredere la serviciile noastre si nu veti fi dezamagiti.

Cu respect

SC MEDES IMPORT EXPORT SRL

width=500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai putin, ca vorbim de lucruri diferite:

initial ai dat adresa www.servodirectii.ro - iar la adresa asta nu ai nici o informatie din cele specificate mai sus - coincidenta face ca acest site sa existe totusi...

la www.servodirectie.ro e cu totul alta poveste... acum mai iesim si noi din ceata :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!