Jump to content

Seat Toledo vs Skoda Rapid


xtremex
 Share

Postare recomandată

Cele doua masini au aparut de curand ,ambele avand desing asemanator,aceleasi motoare, binentelesc preturi aproape identice avantaj venind din partea Skoda care are un discount de 1000e

Voi ce ziceti care ar fi mai potrivita?

Cel mai important ar fi versiuniile mai ieftine care cu cupoane rabla ar iesi sub 10000e..nea criza si este o alternativa buna la o masina sh

post-56553-0-28788100-1361884364_thumb.j

post-56553-0-32795300-1361884402_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca la faza asta ori iei ce iti place strict estetic,ori dai cu banul....simplu :)

Eu as merge pe Rapid,nu imi place Seatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Trebuie vazute pe viu. Cred totusi ca Seat este mai scumpa si pentru ca salariile sunt mai mari in Spania decat in Cehia. Mie imi place mai mult Seat totusi. Este si va fi si mai rara decat Skoda.  Am auzit ca Rapid are inca motoarele de 1,2 cele de generatie veche cu probleme si cu distributia pe lant. Daca este adevarat nu este bine. Sau poate mai aveau cateva motoare pe stoc si au zis sa le punem pe Rapid. La Seat nu stiu ce motoare de 1,2 sunt puse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare la Toledo suspensia o fi tip sport/seat? Si de asemenea garda mai mica la Seat.

Daca nu atunci care place mai mult privitorului ca sunt identice in/out.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile sunt 99% identice, facute in aceeasi fabrica. Nu sunt diferente de nici un fel la nivelul materialelor, dotarilor sau calitatii intre cele doua. Singurele diferente sunte la nivelul partilor frontale si spate ale modelelor (faruri, grile, spoiler fata, stopuri, spoiler spate), dar si la interior (volan si bord). Nu exista difefente de suspensie, costuri de productie, salarii muncitori, etc. Rapid beneficiaza de o reducere de pret de 1000 euro si de niveluri speciale de dotari, pe cand Toledo nu. Poligica importatorului celor 2 marci e idioata, insa ca de obicei, Skoda trebuie sa vanda mai bine, Seat nu trebuie sa vanda deloc.

Motorizarea 1.2 TSI e cu tranmisie pe lant.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut eu,configurandu-mi ambele modele, mai rentabil a fost seatul toledo. La optionale vezi cel mai bine.

Ofertele de pret difera de la un dealer la altul.

Pe mine unul m-au dezamagit la capitolul plastice interioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VS asta e ca si cum ai compara Vw Sharan cu Seat Alhambra si Ford Galaxy generatia veche - sunt identice :), diferind doar siglele, volanul.

As alege in functie de disponibilitatea de stoc, de reducerea primita de la dealer... Nu in functie de masina...

Ca imagine de marca, pe segmentul low cost, Skoda sta mai bine ca imagine.

Legat de imagine...

Marca Seat, pe segmentul low cost imi aminteste de primele lor masini care erau Fiaturi cu sigle de Seat, - protectata de italieni si produsa de spanioli... Nu suna bine... Suna ca in bancuri... Macar la Skoda e proiectata de cehi si facuta de cehi... Plus ca la inceput Skoda a inceput bine, cu limo Laurent&Klement nu cu Seat Marbella (Fiat Panda 1)

Nu prea mai vezi multe Seaturi din anii 90 pe strada, dar Skode mai vezi si se tin destul de bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca Seat-ul arata mai bine la exterior, si, un amanunt important in cazul celor cu copii, are geamuri electrice spate, ceea ce inseamna ca le poti bloca, pentru a nu fi deschise de juniori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am vazut pe amandoua si la exterior m-a impresionat mai mult rapidul . Motorul 1.2 htp in 3 cilindri probabil il vor scoate deoarece diferenta intre el si 1.2 tsi 85 cp e de 800 euro si vor ieftini  varianta 1.2 tsi 85 cp. Skoda are si o oferta la rapid 1.6 tdi la 14500 euro

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vi se par cam prea low cost masinile astea 2 in comparatie cu cat costa? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat daca esti mai tanar si vrei sa pari mai sportiv.

Skoda daca esti mai conservator si apreciezi Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bossake  sunt low cost, trebuiau sa aiba si ei asa ceva .

Pt cine a avut o masina mai dotata, cele doua noi modele nu sunt de luat in seama/calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

nu poti sa pari sportiv intr-un toledo sau rapid. sunt 2 masini de familie cu motoare economice. low cost.

dintre cele 2, cu toata reducerea pe care o ofera rapidul, tot seatul iese mai ieftin daca te duci in orice dealer si spui ca vrei una. dealerul o sa iti faca o reducere mai buna ca la orice rapid.

dar romanul tot skoda o sa cumpere, ca cica e mai buna. e skoda....nu ai cum sa schimbi mentalitatea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!