Jump to content

Tempomat Retrofit


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Pt modelele 5k0053569 pcb sunt la fel la toate versiunile, difera doar piesele montate  si partea  software. Din ce am desfacut eu modulele vin in 2 versiuni, una cu un singur can(convenience) care nu au G85 in ele  si cele care au 2 can-uri( convenience si drive) , astea de obicei au si g85 inclus.  Cruise control are nevoie pt functionare si de CAn de drive pt semnale spre ecu motor. 

Pt comenzi volan, e mai simplu lipseste transceiver de LIN(tja1021 de ex), un driver(BTS4175) care alimenteaza comenzile din volan, niste diode cateva rezistente si ceva condesatori. Daca ai ceva poza cu unu desfacut iti arat unde si ce anume lipseste. Legat de partea sw, avem un microcontroller motorola 9s12XEG128 securizat la care trebuie facute modificari. Din ce am citit eu la majoritate difera doar partea  Dflash dar sunt si modele care au Pflash diferit. Daca ai posibilitatea sa citesti/scrii  te pot ajuta cu fisiere pt mai multe modele .  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va multumesc tuturor pentru informatii; mi-au fost de folos. Am montat CCS si functioneaza bine, calculatorul de coloana nu a trebuit sa-l schimb, firul catre ECU a lipsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ciao. am achizitionat de putin timp un vw passat b7 din 2012 CFFB si nu are cruise control si asi dori sa-l pun si eu.

am cumparat deja grupul de manete , firul si carcasa de sub volan 

pe masina acum calculatorul de coloana e 5K0 953 569s si am comenzi pe volan , computer de bord si am inteles de aici vorbind ca trebuie sa-l schimb . intrebarea mea este daca este compatibil calculatorul de coloana 5K0 953 568E ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 5K0 953 569E - apare compatibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E-ul nu stiu de pe ce provine - ca nu avem si codul de SW, doar HW - dupa HW ete compatibil cu volan multifunctional.

Nu e problema cu G85-ul - ci cu blocatorul de volan, la B6/B7 - daca HW-ul respectiv nu este compabil cu acesta.

Atata informatie avem, la atata putem raspunde....din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E-ul nu are g85.Nu va merge pe Passat.

Cel putin eu nu am gasit pina acum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da sa vad unde scrie ca nu-l are

LE ... ca idee... apare pe Passat china si ca inlocuitor pentru el, este dat H....AL...samd. 

AL - apare pe Skoda, Sharan, Eos, Golf 6 . etc - toate fara ELV - deci nu o sa stie de blocatorul electric la Passat 

G85 va merge. Eu am probat de Sharan pe B7 - merge totul, mai putin blocatorul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu E la sfarsit am eu pe Jetta, stiu ca se mai pune pe Superb 2 - la ambele pe masini cu Keyless din fabrica.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact - la masinile cu Kessy - keyless, cum ai si tu. Banuiesc ca de aceea apare asa de rar la cautare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea au g85 pe caseta.Florin-uita-te pe diagrame...la Passat apare g85 pe coloana.La Jetta-pe steering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, nu ma intelegi - stiu unde au G85 - te-ai uitat la ce am scris eu mai sus despre compatibilitati - ca am montat de asta (de pe un Sharan - AL parca...nu mai stiu exact) pe B7 si merge ... doar nu mere blocatorul.... am montat, nu am citit despre asta.....

In functie de pe ce a fost sau il montezi, bifezi G85 conectat la J527 sau nu......adica il citeste de pe caseta

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara. multumesc pentru raspunsurile voastre.

e oarecum compatibil, dar o sa am probleme vreo eruare care iesa in bord?

nu de altceva dar am vazut ca-mi dadea compatibil cu mai multe platforme vw ,skoda,seat din care si passat .

am citit in discursuri mai sus si vazind si tabela de coduri am vazut ca "5K0 953 569 E" e ok.

cautind pe ebay am gasit oferta buna pentru 5K0 953 569 E l-am luat sa nu-l pierd si dupa am intrebat pe forum .

multumesc mult  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, livio78 said:

buna seara. multumesc pentru raspunsurile voastre.

e oarecum compatibil, dar o sa am probleme vreo eruare care iesa in bord?

nu de altceva dar am vazut ca-mi dadea compatibil cu mai multe platforme vw ,skoda,seat din care si passat .

am citit in discursuri mai sus si vazind si tabela de coduri am vazut ca "5K0 953 569 E" e ok.

cautind pe ebay am gasit oferta buna pentru 5K0 953 569 E l-am luat sa nu-l pierd si dupa am intrebat pe forum .

multumesc mult  

Da, o sa ai eroare dupa ce scoti cheia din contact, ca ELV ul nu va bloca volanul. In rest, nu stiu daca faptul ca este de pe o masina cu kessy, te va afecta cumva  - nu cred, la Passat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc din nou Florin !

azi mi- a ajuns calculatorul de coloana va țin la curent cu noutăți sau in caz de vreo problema cer ajutor .

o seara buna la toți !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,

Am un Passat din 2012 2.0 TDI, 140 CP, cu keyless din fabrica. Pe masina calculatorul de coloana e 5K0 953 569 S. Daca cumpar unul cu T va merge? Am citit pe undeva car fi niste incompatibilitati intre cruise control retrofit si sistemul keyless. Multumesc celor care ma vor lamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Un sfat va rog. M-am contrazis cu cineva ca passatul B7 din scan nu suporta tempomat. eu am spus ca e HL calc si duce si comenzi volan. Gresesc?

IMG-20170306-WA0000.jpg

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este highline, dar nu e o regula. Rosstech nu stie daca suporta sau nu, deci ramane sa incerci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Am montat un R pe un B6 2010 si au mers toate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca suporta comenzi volan, nu inseamna ca suporta si tempomat - vezi cazul S-ului. S-a terminat ce era la modelele vechi.

Cine are comenzi volan la B7 ... si nu are tempomat - 99% trebuie sa schimba calculatorul de coloana.

Eu am gasit BD cu R - si nu suporta volan comenzi - tempomat, trebuie verificat - Eu am gasit si care nu suporta tempomat.

Daca ai montat R care suporta tot, posteaza codul de SW si HW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Eu am montat pe un B6 2010 un bloc de manete sh cu calc R luate de pe un passat de anglia si nu am nici o scanare. poate ma mai intalnesc cu baiatu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate atunci informatia nu ne ajuta - eu iti zic sigur ca 3C5 953 501 BD cu HW: 5K0 953 569 R, nu suporta volan multifunctional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Dar tempomat suporta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!