Jump to content

Tempomat Retrofit


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Mai precis intreb daca se poate schimba G85 de pe alt calculator de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope, e in calculatorul de coloana... Piesa 2 de aici: coil spring with electronics and steering angle sensor. Era bine de era altundeva, scapam de beleaua care o am acum.

Modificat de Eminence
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..asa e.Ai codat corect pe 16?G85 conected to steerig whell?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Si au mai incercat si altii, clar e defect senzorul. Dar mai am un calculator (ce nu accepta codare de tempomat) si ma intrebam daca nu as putea sa fac din cele doua unul bun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca sunt diferite hardware..trebuie desfacute si vazut..

LE. Ce eroare ai pe 16 si 44?

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost mai norocos. Am reusit sa scap de toate erorile.

Pentru calibrare volan a trebuit sa urmam doua proceduri descrise pe ross-tech numite Sensor for Steering Angle (G85) si Steering Limit Stop Adaptation: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_(1K)_Steering_Assist

Dupa prima procedura am scapat de eroarea de ESP iar dupa a doua mi s-a stins martorul sub forma de volan.

Firul urmeaza sa-l trag in week-end. Stiti ce papuc imi trebuie la ECU-ul motor? As vrea cand incep operatiunea sa am totul pregatit. Papucul de la  calculatorul de coloana deja l-am facut rost. Pinul numarul 5 era usor de identificat, era nevoie numai sa dau carcasa conectorului jos.

Ce scule am nevoie sa dau acel blindaj de la conectori jos? Bormasina? Flex?

Multumesc.

 

Capture3.JPG

Capture4.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit cateva pagini in urma sa vezi daca este postat codul pinului de la ECU ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, spido said:

Ce eroare ai pe 16 si 44?

Nu mai retin exact, era eroarea "normala" cum ca e nevoie de Adaptation. Insa la adaptare (am respectat exact procedura din linkul pus de @VLD_) imi aparea tot NotOK, iar in plus valoarea data de senzor e 0.0 grade indiferent cum misc volanul. Cand am pus la loc calculatorul vechi am facut o adaptare si totul a mers ok. Deci senzorul e dus.

Primesc maine alt calculator, sper sa nimeresc unul bun de data asta.

Modificat de Eminence
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit dar nu am gasit decat codul de la mufa calculatorului de coloana. (000979030)

La calculatorul de la motor nu stiu ce pini sunt dar dintr-o fotografie gasita pe net par sa fie pini protejati la umiditate.

Eu stau la bloc si incerc pe cat posibil sa strang informatii inainte de a demonta masina. Nu o pot lasa demontata in parcare. Nici macar nu stiu daca pot incuia masina fara sa pun borna de la baterie in caz ca nu termin sa o montez.

 

Capture5.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit degeaba, ca nu ai inteles sau nu ai fost atent.'

LA ecu sunt 000979030 iar la calc de coloana sunt 000979009EA. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru coduri. Paginile le-am citit cu folos chiar daca unele informatii imi scapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am tras firul intre pinul 64 si 5. Nu e chiar tzac-pac. Mi-a luat cateva ore mai ales ca am vrut sa nu se prea vada ca a umblat cineva pe acolo.

Din pacate cruise-control-ul tot nu merge. Nu mai am nici o eroare dar nu merge. Ce am putut observa e ca nu se misca nici o valoare in Advanced Measuring Values cand misc maneta dar mi-a disparut semnul exclamarii si cadranul de pe bord de cand am montat firul.

Ce pot face? Mai e vreo setare pe undeva? As vrea sa subliniez ca manetele si spira au fost luate impreuna de pe un Passat dezmembrat deci nu se pune problema ca nu ar suporta calculatorul de coloana cruse control.

Multumesc.

 

 

Capture11.JPG

Capture12.JPG

Capture13.JPG

Capture14.JPG

Capture15.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E activ Ccs in Ecu/engine? Unde ai vizualizat maneta? Pe 16 sau pe 01 engine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa intreb colegul care m-a ajutat unde am vizualizat maneta. In a doua fotografie se poate vedea ce am vazut.

Setarile care le-am facut sunt in fotografiile 3 si 4. Una din ele e la Engine, cealalta e la calculatorul de coloana.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr cod motor CAXA pozitia firului in ECU e 45 ..nu 64.Difera in functie de cod motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, functioneaza. Noroc cu Spido altfel nu cred ca-i dadeam de cap. Intr-adevar, La ECU-ul motor firul trebuia sa vina la pinul 45. Mai mult, in cazul meu firul era si cablat pana la ECU-ul de coloana numai ca firul era pitulat in bandajul de panza, nu era infipt la pinul 5. I-am sertizat un papuc, l-am infipt si a mers.

Multumesc mult de ajutor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine s-a incheiat cu succes, mi-au trimis cei de la dezmembrari alt calculator de coloana si cu asta a mers adaptarea G85.

Multumesc tuturor pt sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma poate ajuta cineva cu codul componentelor de care am nevoie pentru a avea tempomat pe un Passat B7 din 2013 (WVWZZZ3CZDE110428)? Am primit o cotatie de la VW insa un magazin local a zis ca imi poate sigur oferi sub pretul reprezentantei daca le pot da codurile exact. La fel, daca merg la dezmembrari, imi cer coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa iti putem zice ce iti trebuie, trebuie sa ne zici ce ai pe masina - respectiv sa ne dai scanarea masinii - codul calculatorului de coloana de pe masina ta - sa vedem daca suporta tempomat. Daca suporta al tau, ai nevoie de grupul de manete, carcasa de sub coloana volan plus doi pini si o bucata de cablu.

Daca nu suporta al tau.... acesta este destul de scump

Mai departe numai cuvinte de lauda, pentru cei de la magazinele cu piese, care solicita part number-ul de la clienti.....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul calculatorului de coloana se poate afla doar prin scanare? Daca da, este cineva in apropierea Brasovului care ar putea sa ma ajute cu o scanare?

Legat de magazinele de piese auto, no comment, mai ales ca la un moment dat am intrebat la reprezentanta daca as putea inalta masina si raspunsul a fost ca daca le gasesc o masina similara cu a mea, ce a fost inaltata si luam codurile, atunci ma pot ajuta :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, kiobubu said:

Codul calculatorului de coloana se poate afla doar prin scanare? Daca da, este cineva in apropierea Brasovului care ar putea sa ma ajute cu o scanare?

Legat de magazinele de piese auto, no comment, mai ales ca la un moment dat am intrebat la reprezentanta daca as putea inalta masina si raspunsul a fost ca daca le gasesc o masina similara cu a mea, ce a fost inaltata si luam codurile, atunci ma pot ajuta :|

Te doare capul....

Vezi in aria Prestari servicii = avem mai multi colegi care te pot ajuta in Brasov

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara,

Codul calulatorului de coloana este VAG 3C9 953 501 BF. Florin zicea ca trebuie altul. Ma poate ajuta cineva cu codul calculatorului de coloana care suporta tempomat, a grupului de manete, a carcasei de sub coloana volan si al cablului cu doi pini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!