Jump to content

Tempomat Retrofit


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Salut. Ma poate ajuta cineva din Constanta cu montajul unui tempomat la un B7 sau cu o recomandare. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BroscarulSef

Am incercat 2 blocuri manete.Ultimul atasat in foto.Versiunea de calculator de coloana atasata in foto.

Blocul de manete l-am luat de pe OLX,tipul care mi l-o vandut afirma ca e luat de pe un Passat CC.Amicul care a incercat adaptarea mi-a zis ca nu se potriveste,si ca dupa cod e de VW Golf 7.

Volanul cu padele l-am rezolvat o fo' simplu.

Any help or advice?

Mulţam fain?

IMG_20170606_203301.jpg

IMG_20170606_192752-1-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de golf7.Ce calculator coloana ai? Codul din foto nu e cel al spirei/calculatorului....

Manetele se pot face sa mearga la tine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BroscarulSef

Salut Spido,

La o cautare dupa cod,urmatoarea definitie:

http://www.cars-equipment.com/www/en/shop/steering-wheel-modules-ignition-4/oem-3c0953549aj-vw-passat-b6-cc/

 

"Part number: 3C0953549AJ

Weight: 0.3kg

 

Steering wheel controler for VW Passat

 

 Full highline version:

 Support:

 

* trip computer

* multifunction steering wheel

* cruise control"

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,acum am vazut...

la generatiile mai noi acolo afiseaza codul manetelor..nu al spirei/calculatorul de coloana.

Repet,se pot face sa mearga manetele tale..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BroscarulSef

Sunã incurajator ☺...cum pot face adaptarea?care sunt pasii?

Merci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montezi manetele, tragi firul catre ecu si codezi corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BroscarulSef

Al Bundy,multzam.Problema e ca in TM nu prea gasesc persoane care stiu sa faca asta.

Incerc sa te sun pentru o programare in Buc.Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Imi poate spune cineva daca calculatorul masinii suporta tempomat ? Multumesc.20170804_203014.thumb.jpg.244d6f5abcf1a8a7644b302b9088ce79.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu e codul calculatorului..

NU,nu cred ca suporta.Teoretic...ai un 569S.

Vezi ce scrie la advanced id...ceva de genul 5k0953569......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ai avut dreptate. Codul calculatorului este 5K0953569S. Sa inteleg ca nu va suporta tempomat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, PAUL13 said:

Salut. Ai avut dreptate. Codul calculatorului este 5K0953569S. Sa inteleg ca nu va suporta tempomat ?

Nu - garantat nu suporta tempomat - suporta BC, volan comenzi, dar nu tempomat.

Iti trebuie un T, AS, etc.... lista completa a modulelor si functiilor suportate, o gasesti aici http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On ‎6‎/‎6‎/‎2017 at 10:04 PM, BroscarulSef said:

Al Bundy,multzam.Problema e ca in TM nu prea gasesc persoane care stiu sa faca asta.

Incerc sa te sun pentru o programare in Buc.Merci!

UPDATE:Rezolvat.

Gasit manete cod OEM dedicate,pret 250 RON.Confectionat fir cu pini contacte subtiri.Montat in conector la steering wheel control module in pozitia no.5,in ECU in poz. 45 din conectorul mare(la 2.0 TSI si conectorul mai mic are poz.45,a nu se confunda,conectorul mare il definesc ca cel din stanga,asa cum se priveste motorul din fata masinii).Facut coding,si rezultatul:...functioneaza perfect,multzam pentru support!

Modificat de BroscarulSef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am cumparat un calculator de coloana AB cu manete doar ca am vazut ca la compatibilitatea cu automatic transmision e "TBD". A montat cineva acest cod pe o masina cu cutie automata? 

Stiti pe cineva in Cluj care monteaza tempomat? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Mihai,

Mersi spido,

Spido, stii cumva daca e doar pentru manuale? Iar daca da, nu este compatibil deloc sau nu vor merge anumite functii gen padele pentru schimbarea vitezei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

index.jpg.7416a8b4b149ef7bd4c72b7f7914817c.jpg

Salut, vreau sa instalez si eu tempomat, intrebarea este, am si eu un 569S, am cumparat un 569T tot kitul cu cele 3 manete dar fara modulul de sub, va functiona cu modulul 3C5 953 501 BF ca cel din imaginea colegului? sau trebuie sa-l schimb si pe ala..( kitul are codul 5K0 953 569 T,  iar modulul de control are 3C5 953 501 BF, existent pe masina)

HT1fteGFIJdXXagOFbX4.jpg

Modificat de Mrs-TM
Am adaugat poze.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe masina ai 569S montezi 569T,pui grupul de manete compatibil cu maneta de CCS ( nu 501BF care nu are Ccs) ,tragi cablajul in ECU,codezi spira,faci adaptarile si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

59 minutes ago, spido said:

Daca pe masina ai 569S montezi 569T,pui grupul de manete compatibil cu maneta de CCS ( nu 501BF care nu are Ccs) ,tragi cablajul in ECU,codezi spira,faci adaptarile si va merge.

Deci nu inteleg, eu am Control Module Part Number: 3C5 953 501 BF si Hardware number: 5K0 953 569 S care il voi schimba cu kitul complet 5K0 953 569 T, dar 501 BF ramane acelasi, trebuie sa cumpar altul?

Address 16: Steering wheel
Control Module Part Number: 3C5 953 501 BF

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,trebuie inlocuit. Acela e grup de manete fara ccs. 501 BF e grupul manete fara pilot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beniamin Hurubas
On 17.12.2017 at 6:16, spido a scris:

AB este pentru manuale 100%.

Salut

La cele cu cutie manuala merge cel cu 5K0953569AB si cel cu T la capat sau cel cu T merge doar la automate?

Multumesc

în urmă cu 23 ore, Mrs-TM a scris:

Deci nu inteleg, eu am Control Module Part Number: 3C5 953 501 BF si Hardware number: 5K0 953 569 S care il voi schimba cu kitul complet 5K0 953 569 T, dar 501 BF ramane acelasi, trebuie sa cumpar altul?

Address 16: Steering wheel
Control Module Part Number: 3C5 953 501 BF

Acel grup de manete si calculatorul de coloana e tot ce ai nevoie plus un cablu . Acolo tu ai 2 coduri 3C5 953 501  la capat cu BG sau BN(Codul pentru manete) si codul calucatorului de la spira 5K0 953 569 T

On 03.06.2018 at 21:16, Mrs-TM a scris:

index.jpg.7416a8b4b149ef7bd4c72b7f7914817c.jpg

Salut, vreau sa instalez si eu tempomat, intrebarea este, am si eu un 569S, am cumparat un 569T tot kitul cu cele 3 manete dar fara modulul de sub, va functiona cu modulul 3C5 953 501 BF ca cel din imaginea colegului? sau trebuie sa-l schimb si pe ala..( kitul are codul 5K0 953 569 T,  iar modulul de control are 3C5 953 501 BF, existent pe masina)

HT1fteGFIJdXXagOFbX4.jpg

La cel existent pe masina ai gresit codul la scriere. Cel care il ai tu este 3C9 953 501 BF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

569AB merge doar la manuala,T merge la ambele.

Da,Mrs tm are BF terminatia manetelor.I-am zis deja ce are de facut.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!