Jump to content

Problema cablu ambreiaj sarit din parghie!


mihai15mai
 Share

Postare recomandată

Salut,

De curand am ramas in trafic fara ambreiaj, cand am calcat ambreiajul pur si simplu am simtit ca s-a smucit cablul si am ramas cu pedala la podea, am tras cumva pe dreapta si am oprit masina in treapta a doua(ca altfel n-aveam cum). Cand am ridicat capota am observat ca parghia ambreiajului era libera si cablul iesit, au sarit toate piesulicele alea inclusiv distantierul care erau bagate inaintea "bilei" din capatul cablului de ambreiaj, m-am uitat dupa ele pe drum sa vad macar cum arata ca sa stiu ce caut sa cumpar.

Se pot comanda separat acele piese cu distantier cu tot saua trebuie comandat cablu complet? Cum arata? Motorul e 1.6 AEA.

Astept un raspuns de la cei experimentati sau care s-au mai confruntat  cu asa ceva.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca trebuie sa iei tot cablul :) el vine cu toate piesele alea pe el:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În nici un caz nu vin cu cablul, se cumpără separat, vezi că am pus şi codurile prin topicul despre ambreiaj, sau ăla cu cablul de ambreiaj rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

Am tot cautat acele topic-uri de care vorbesti dar nu-mi da nici un rezultat la cautari  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici niste coduri:

post-982-0-02483900-1361632029_thumb.jpg

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Banuiesc ca astea vin doar pe original.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, am improvizat eu ceva impreuna cu mecanicul care va tine cel putin la fel de bine ca cele originale plus ca sigur nu va mai sari :D. Am pus deasupra acelei "bile" din capatul cablului o saiba groasa de vreo 3mm si sub ea doua piulite de marimi diferite in ordine crescatoare in cazul in care sunt utilizatori care vor sa scape mai ieftin si mult mai rapid fara sa mai astepte sa le vina piesele :alien: . Acum parca tine o idee mai sus ambreiajul dar nu ma incurca cu nimic. Cablul oricum e cu reglaj automat, teoretic ar trebui sa se regleze la pozitia initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc de cumparat acel tampon de cauciuc plus ciudatenia aceea de metal. Intreaba de set reparatie cablu ambreiaj. Am patit si eu si am gasit, pret nu mai stiu caci sunt vreo 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe la magazinele de piese si mi-au zis ca piesele alea vin doar pe original si ca am de asteptat vreo doua zile pana vin... altfel ar fi trebuit sa comand cablu complet(pe producator) insa cu improvizatia pe care am facut-o nu cred ca vor fi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai joc la pârghia de debreiere nu sunt probleme, dacă nu ai mai scoate din piuliţe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul de ambreiaj e cu reglaj automat, poate are un mic joc desi nu cred dar nici nu sta in tensiune. Cand am pus acele piulite am tras cablul(cu mana fara efort) cat sa-mi stea pedala sus fara sa intervin asupra parghiei in vreun fel.

Modificat de mihai15mai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un singur topic e suficient pe aceiasi tema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!