Jump to content

Oglinzi laterale (Touareg 7L)


cidul
 Share

Postare recomandată

salut,

de vreo saptamana a aparut un fenomen anormal la comanda de miscare a oglinzilor: cu selectorul de miscare al oglinzilor in partea dreapta se misca oglinda din drepta, cu selectorul de miscare al oglinzilor in partea stanga se misca tot oglinda din dreapta (NU AMANDOUA SIMULTAN)

s-a lovit cineva de aceasta problema pana acum?

autoturismul este vw tuareg 2007, motor 2.5 diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar inainte sa se strice, cand puneai selectorul pe stanga, se misca doar stanga sau stanga si dreapta simultan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb asta pentru ca sunt modele VW la care se misca amandoua oglinzile cand selectorul este pe stanga. M-am gandit ca ai putea avea de exemplu motorasul stricat pe stanga si sa se miste doar oglinda dreapta cand este selectorul pe stanga.

 

Stiu ca la unele modele se poate selecta din BC sa mearga reglajul oglinzilor simultan, ar trebui sa verifici BC-ul la sange... ceva de genul Mirrors Synchronised...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

da, ce spui tu se gasesti f. simplu in BC la convenience, mirrors, si ai doua optiuni mari si late both si individ.

dar simultan se misca atunci cand butonul e pe stanga. 

altfel, se misca individual.

nu ar trebui sa se modifice oglinda dreapta cu selectorul pe stanga daca optiunea e pusa pe individually.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o intrebare cum pot sa-mi fac oglinzile sa se rabateze cand inchid masina la un touareg din 2005 am inteles ca e vorba fe ceva optiune dar su nu o am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

pai daca nu o ai, nu poti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salture domnilor bine v am gasit ..stie cineva cum se demonteaza oglinda (sticla ma refer ) nu se mai regleaza electric si vreau sa ung ceva acolo daca este ceva de uns. va multumesc anticipat

! touareg 7L

Modificat de geodavid9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa ca la asta...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca se misca amandoua cand comand stanga cum sa fac sa se miste independent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VCDS exista setare sa se miste independent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci AL ...am studiat putin pe site ul de la ross tech ce se poate face cu interfata sau diagnoza vag com insa eu unul nu am inteles mare lucru nu ca sunt anti tehnica dar prea multe warning uri si mi e frica sa nu stric ceva :) diagnoza si cablul am de la un prieten dar vreau sa stiu pas cu pas cum se face:)!!!! multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna seara , azi am facut o boacana . Am lovit oglinda stanga de un stalp. Nu s-a spart decat semnalizatorul si s-au rupt diversele prinderi . Am inlocuit semnalizatorul , am lipit si am asamblat tot , dar oglinda nu se regleaza . Cand e pus joysticku' pe L regleaza oglinda dreapta . Vreo idee ? Trebuie sa umblu pe la calculator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna reglajul oglinzilor se face incepand cu oglinda stanga si apoi dreapta. Tie, intradevar nu iti merge oglinda stanga pentru ca ai lovit-o. Dar, in momentul in care incerci sa o reglezi pe cea stanga, se misca si oglinda dreapta. De ce? Pentru ca atunci cand parchezi cu spatele si vrei sa ai o mai buna vedere in spate, selectezi L, apoi modifici oglinda sus/jos/stg/dr dupa plac, si "in oglinda" se modifica si cea din dreapta. 

 

Ei, la tine cred ca s-a intrerupt un fir ceva sau a cedat complet motorasul. Nu se aude nici un motoras, nimic (in afara de cel dreapta)?? Iar la scanare nu stiu daca iti apare ceva. Nu strica sa verifici asta.

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Ai selectat din BC individually in loc de "Both mirrors"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare,

 

Am si eu urmatoarele probleme:

 

.. nici una din oglinzile electrice nu mai functioneaza pe reglaj. Nu am nici o eroare nimic doar ca nu se mai pot regla. Incalzirea si rabatarea este ok.

 

Va multumesc si astept parerile si sugestiile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pentru oglinzi - trebuie luate de la buton incolo pe traseu, e greu sa-ti dai cu presupusul ce e, daca nu merge nici una nici alta probabil buton sau ceva pe traseul comun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la oglinzi a cedat cea din dreapta prima data si apoi si cea din stanga ... nu au cazut ambele odata.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzi - verifica intai firele din masoanele de cauciuc, dintre usa si caroserie. Vezi sa nu ai fire rupte. Daca sunt ok, jos motorasele din oglinzi si degripate/curatate

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Accesul la motorase se face dand doar sticla jos sau trebuie sa dau toata oglinda jos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se da jos sticla si ai acces la suruburile de fixare al motoraselor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
  • 1 month later...

Salut,  profit de acest topic si vreau sa intreb daca stie cineva sau a facut la Touareg 7L facelift, rabatarea automata a oglinzilor la inchiderea din telecomanda ?

Exista setare in VCDS sau trebuie releu separat, am tot cautat dar nu prea gasesc documentatie, 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pliere electrica cred ca merge. Dar doar la apasarea lunga a inchiderii. Nu automat la inchiderea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... am pliere electrica, ce e ciudat ca am cautat in meniul pt. convenience lock si nu am gasit nimic legat de oglinzi, doar de sincronizarea lor la ajustare.

La audi am optiunea asta si as vrea si la Treg. O sa incerc cu cheia apasata lung, insa eu imi doresc ca atunci cand am armat masina sa se plieze si oglinzile.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am spus ca poate merge ma refeream la varianta in  care e activata din vcds. Adica poate / nu poate fi activata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!