Jump to content

Buton incuiat / descuiat usi din interior Octavia 2


andreiweb
 Share

Postare recomandată

Eu am fost mai breaz si le-am taiat, ca sa pun niste contacte de telecomanda. Si cand colo, siliconul din tub se uscase. Iar acum, am un bonus maxim: nu mai gasesc butonul, ca l-am luat sa i-l arat lui cumnata-miu, si cand colo, de o saptamana si ceva NU il mai gasesc. Trebuie sa caut iar prin masina, poate l-oi fi lasat pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    15

  • Al Bundy

    9

  • ferdy1407

    6

  • andrei_221

    5

De ce la o skoda vede o usa deschisa nu stiu care este aceia pentru ca am putut verifica doar usile de pe fata cu vag la cele din spate nu pot vedea... daca stiti voi va rog sa.mi spuneti cum aflu care usa se deschide .Este enervant ca se aprind luminile in interior si in oglinzi in timp ce merg cu masina.Singura eroare era ceva cu termo protect nu am salvat codul de eroare .Cand nu face figuri le vede pe toate normal cand face nu stiu care e cu problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o skoda octavia 2 din2005 tdi am uitat sa precizez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intru pe usile din spate si camd trebuie sa arate treaba cu usa cred ca pe 006 are eroare nu arata daca este close sau open zi si mie te rog unde se vad si usile din spate stiu ca sunt separate si intru pe fiecare in parte dar...nu arata ..pe fata arata .

Intru pe usile din spate si camd trebuie sa arate treaba cu usa cred ca pe 006 are eroare nu arata daca este close sau open zi si mie te rog unde se vad si usile din spate stiu ca sunt separate si intru pe fiecare in parte dar...nu arata ..pe fata arata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Starea switcurilor o vezi in modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siwchul de pe partea dreapta spate..desfacut masurat refacut lipituri incuietoare. Verificat continuitayea pana dupa stalp la fire inlocuit motorasul de pe stanga pe dreapta nimic tot usa deschisa dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch se numeste.

 

ai verificat cum iti apare/vede usa, cu yala scoasa ? tot deschisa..... atunci nu-i din yala. Am inteles ca oricum ai verificat totul la ea.

 

Masina are geamuri electrice spate ? daca da, atunci problema poate sa fie din calculatorul de usa - scoate-i mufa, vezi daca iti mai sta plafoniera aprinsa.

 

altfel, poate sa fie din modulul confort sau calculator de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are geamuri electrice si pe spate si cu mufa scoasa nu am incercat am inlocuit motorasul de pe partea stanga si la fel..palpaia masina din bord cea cu usile deschise zici ca e pom de iarna si apoi se opreste si iar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu mufa scoasa la yala intai.... dupa care cu mufa scoasa din calculatorul de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am si facut, pana una-alta... adica am dezactivat inchiderea usilor...

ms.

Documentatia:

Cateva imagini sa vezi ce si cum e pe acolo...

In maginea 1 ai si modul de fixare a consolei.

Parere personala: insista  fiindca vei reusi....altfel e de munca... :winter:

wow... asta da schema! si ai dreptate ca-i ceva de munca! dar gasesc undeva butonul respectiv, de cumparat ma refer...

De munca nu ai decit fix 15 min cit iti ia  demontarea -ca sa ajungi la buton trebuie sa desfaci scrumiera complet si panoul din dreapta care este prins in 2 holzsuruburi si 2 cleme - 1 holzsurub este pe exteriorul panoului si 1 pe interior(il vezi dupa ce ai demontat scrumiera) si prinde soclul de plastic in forma de T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu ai nevoie... scoti doar mansonul de la schimbatorul de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut

Pot sa inlocuiesc butoanele de pe usa soferului din cea cu 2 cu cea cu 6 butoane?

Am acum varianta cu 2 butoane (inchis deschis geamuri fata stinga dreapta) si vreau sa pun versiunea 1J4959857D care are in plus de cele 4 butoane pt geamuri inca 2 unu pentru blocare geamuri si unu inchis deschis ca cel de pe consola centrala linga scrumiera.

Evident ca nu ma astept ca cele 2 in plus sa functioneze sau cel de blocat geamurile dar vreau ca cele 3 din fata sa functioneze (geamuri + inchidere deschidere usi).

Masina este skoda octavia 2, 1,6mpi 2006. VIN = TMBCA41Z762162641

Multumesc

P.S. Butonul geam dreapta nu mai functioneaza lipsa partea metalica din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE unde butoane care sa aiba incuiat descuiat acolo?

Ca de octavia nu am vazut?

 

Vrei sa pui de O1? NU merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a inceput sa functioneze mai greu butonul de deschidere. Am inteles ca se poate curata. S-a adunat mizerie. Cu ce? Spray de contacte este bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, il scoti afara si il cureti de mizerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

poti utiliza un spray cu alcool izopropilic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceleasi probleme ca , Clodius. Sa zicem ca am degete subtiri :D Niste sfaturi cum scot mansonul de la schimbator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer cam greu sa-ti bagi degetelele pe la manson dar proceduta ar fi urmatoare: ridici capacul de la scrumiera ,scoti scrumiera,cu ambele maini ridici putin colturile ramei dupa care putin de mijloc si dupa din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge, dar o sa iti chinui un pic degetelele.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce e de pe g5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consola de butoane de pe G5 sa o puna pe O2 - si sa fie functional butonul - nu am pus niciodata - poti incerca, dar trebuie modificat in consecinta, avand in vedere ca tu nu ai comanda in acea mufa

 

daca vrei, o sa ma uit pe scheme si vedem ce si cum poti face.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am incercat initial sa curat butonul cu sprayul de contacte. N-am facut decat sa-l stric. Am si dat telefon la PBN si ma pregateam sufleteste sa platesc 105 lei pe un buton.

Intr-un final am reusit sa scot butonul de sub consola, sa-l dezmebrez, sa-l curat si, dupa ce l-am pus la loc, merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva de ce sunt doua leduri la comutator si se aprinde doar cel de incuiat (cheita) ?

Modificat de ferdy1407
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!