Jump to content

copsin
 Share

Postare recomandată

ok ms mult...cand fac rost de bani imi iau..:rolleyes:

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se stie ca la diesel se obtine foarte greu sunet sportiv, daca nu chiar deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu asa stiu, ca la diesel doar cu o evacuare cap-coada poti scoate ceva. Doar la benzina e valabila treaba cu "doar toba finala". O spun din experienta colegilor forumisti din Cluj, cu mk4.

Toba benzinar pe diesel.....cred ca merge. Am vazut golf 1.9 TDI cu toba de 1.8 benzina....vreo 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreo diferenta intre evacuare cap-coada de diesel si cea de benzinar? Intreb asta pt ca, masinuta mea are toba finala de diesel (asa am cumparat masina in 2008), adica eu asa cred ca e de diesel, ca are teava indoita in jos. Daca am dreptate si e de diesel, se poate ca "desteptul" care a schimbat-o sa fi pus toata evacuarea de diesel??? Ma macina chestia asta pentru ca tot timpul mi s-a auzit un sunet mai ciudat din zona tobei de mijloc, si ma gandesc, ca poate sa fie si aia de diesel si de aia se aude asa ciudat...???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu asa stiu, ca la diesel doar cu o evacuare cap-coada poti scoate ceva. Doar la benzina e valabila treaba cu "doar toba finala". O spun din experienta colegilor forumisti din Cluj, cu mk4.

Toba benzinar pe diesel.....cred ca merge. Am vazut golf 1.9 TDI cu toba de 1.8 benzina....vreo 3.

si in legatura cu incersarea asta de la benzinar la diesel este vreo diferenta de sunet daca pun o evacuare de benzinat pe diesel ?sau este totul la fel ?respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sunet sportiv cel mai bine iti pui esapament sport n-are sens sa te chinui cu schimburi de evacuari stock

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau este totul la fel ?

Pare la fel....e doar chestie de look, ca nu ai tevile in jos ci ai doar una cat de cat dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in legatura cu incersarea asta de la benzinar la diesel este vreo diferenta de sunet daca pun o evacuare de benzinat pe diesel ?sau este totul la fel ?respect

dar ce parere ai fac ceva sunet sportiv doar cu o toba finala sport ?pt ca , colegii de mai sus vad ca nu dau mai nici o sansa pentru diesel!respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cu o finala faci ceva o sa se auda destul de gros si mai sportiv da doar atat nu o sa -ti creasca puterea sau ceva de genu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ms...doar sunetul ma intereseaza ca si asa e prea puternica :vaidecapulmeu:...glumeam...deci doar sunetul ma intereseaza pt ca oricum am inteles ca la modelul asta cum am eu este destul de greu sa obti ceva mai multi cai pt ca este destul de vechi! respect

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat iesirea ..sunet ok ! dar as fi curios daca creste consumul ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am comandat esapamentul complet;ce ar mai trebui schimbat pe acolo?Cate tampoane ,coliere sunt pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DANIM, esti in aria golf3-vento, nu cred ca te poate ajuta cineva de aici, bafta, sper sa ma-nsel. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inseli, am si Skoda si Golf 3-e in semnatura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ar fi sa primesti de toate in pachet...

post-27196-1268375176_thumb.jpg

post-27196-1268375188_thumb.jpg

post-27196-1268375204_thumb.jpg

post-27196-1268375215_thumb.jpg

post-27196-1268375231_thumb.jpg

post-27196-1268375176_thumb.jpg

post-27196-1268375188_thumb.jpg

post-27196-1268375204_thumb.jpg

post-27196-1268375215_thumb.jpg

post-27196-1268375231_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, eu m-am uitat la tine in semnatura, era doar skoda, altfel nu postam, in fine, sa fi sanatos, bafta in rezolvarea problemelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-Gti 85- sper sa fie toate draciile alea

-Dey tm- golful e in semnatura de cand l-am luat,din decembrie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se stie ca la diesel se obtine foarte greu sunet sportiv, daca nu chiar deloc.

Nu e adevarat :coolpics:. Am vazut sunet sportiv la motor de 2.4 TD pe BMW. Motorul intradevar era refacut complet si ca sa obtina sunetul respectiv a scos toba finala cu totul. Se auzea demential si nu facea nici zgomot. Acum na .. la 1.9 diesel ce sunet sa scoti :blink:. Pacat ca nu s-au facut motoare de 2.4 :evil: cam mari pentru masinutele noastre

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a schimbat cineva finala la gol3/vento pe benzina de 1,4 sau 1,6 sa imi fac si eu o idee cum ar suna ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi nu cred ca motorizarea conteaza cat conteaza toba in sine. Deci cred ca sunetul e influentat in primul rand de toba (sute de modele) : a mea nu suna nici pe departe cat suna a lui Bobbycvi care are 1.6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt o gramade de filmulete pe youtube cu evacuare sport pe motorul de 1,4 . Eu vreau sa schimb doar finala si sa obtin un sunet cat de at discret . O recomandare ceva ? poate si un pret estimativ . Multumesc :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am cautat si eu....si initial am vrut sa pun o toba de mk2 GTI (aveam candva unul, de-aici si nickname-ul meu, cu toba stock care suna "atat cat trebuie"). Deoarece trebuiau facute multe modiicari si era si scump, am renuntat si am mers pe mana celor de la firma unde mi-am pus toba din prezent. Mi-au pus o intermediara pe post de finala. Fiind mica, nu are spatiu mare de rezonanta si la turatii peste 2500 rpm se aude f. incet, daca turometrul sta fix. In frana de motor (cu cat turatia e mai mare) sau la accelerare (in zona 2000) se aude tare. Dar cu timpul am invatat sa o conduc astfel incat sa pot sa evit galagia daca nu vreau sa se auda (adica suna pentru un timp scurt), sau sa obtin galagie atunci cand am chef. :salut: Cred ca ti-ar placea asa ceva. Pret, cu ornament cu tot : ~300ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutate.Am cumparat de la dezmembrari un esapament complet fara toba finala.L-am reconditionat!Prima etapa,l-am frecat cu smilgher (granulatie 600),a doua etapa- cu o pensula am aplicat feruginol(scoate rugina si are rol de fosfatare,15ron bidonul),etapa a treia- curatat cu diluant,etapa a patra- vopsire cu o vopsea supertherm(800C de la Dupli-Color,sprei 150ml-22Ron,culoare argintiu),intra vreo doua.A iesit super!Peste doua,trei saptamani o sa-l montez! Pozele sunt facute inaite de reconditionare(fara doba finala)

post-21874-1268571363_thumb.jpg

post-21874-1268571376_thumb.jpg

post-21874-1268571391_thumb.jpg

post-21874-1268571409_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!