Jump to content

copsin
 Share

Postare recomandată

oare se poate confectiona si pentru cele care n`au ? poti face niste poze, te rog , cu dispozitivul....si modul de atasare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sa iti spun daca se poate confectiona pentru cele care nu au.Uite niste poze ca sa iti dai seama cum este silencer-ul

poza 1 este cu silencer-ul atasat

poza 2 este fara silencer

poza 3 este silencerul care se introduce in toba

P.s. toba din poza 3 Nu este cea de pe masina

post-9672-1248249620_thumb.jpg

post-9672-1248249635_thumb.jpg

post-9672-1248249684_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci V@sy. Tija/teava subtire a silencer-ului are acelasi diametru pe toata lungimea ? Cred ca as putea sa-mi fac si eu asa ceva, nu pare complicat....teoretic ar trebui sa functioneze, punand la ambele tevi (am iesirea dubla).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, are aceeasi diametru pe toata lungimea.Poti incerca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo 2 zile caut un tips dublu, ceva asemanator cu al lui GTI_85. Am gasit unul interesant, dar are numai capatul de inox, se prinde cu un colier si diametrul tevii este MULT mai mare ca teava 'stock'... ca pret este OK (25 RON parca), dar nu cred ca il pot modifica pentru toba mea... pe net am gasit dar la preturi mult prea mari (>= 150 RON), cei drept de la firme 'consacrate' - Borla etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipsul meu a fost 100 - 110 ron, din inox (cel putin dupa vorbe). Portiunea de prindere era prevazuta cu colier si avea acelasi diametru cu teava tobei. A fost taiata portiunea cu colier si s-a sudat pe toba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toba mea finala era coapta asa ca am inceput sa caut tobe pe la magazinele de profil....preturi de la 400 ron in sus.... Pana la urma am ajuns la o firma specializata pe montajul tobelor (romcat borla - produse in romania la pitesti in parteneriat cu borla -usa). Mi s-a oferit o toba de inox + tips de inox la 300 ron cu montaj cu tot. Fiindca nu ma pricep la tobe, mai ales la cele sport, am mers pe mana lor , adica am luat o toba rotunda (cred ca este mai degraba o toba intermediara) de dimensiuni mici "pentru a fi mai putin galagioasa" (dupa spusele lor). Ce mi se pare ciudat e ca in interior sunetul e perceput mai tare decat afara. Afara suna a toba sport, fara sa "scoale mortii"....un sunet ok, nederanjant...... dar in interior mi se pare ca suna de 2 ori mai tare. In interior se aude tare cand variaza turatia motorului si in frana de motor. Ar trebui sa antifonez podeaua ? cu ce ? cum ? La drum lung incerc pe cat posibil sa o tin la turatie constanta, pentru a reduce din zgomot (asa se aude fff incet, abia sesizabil). Tin sa precizez ca mi-am dorit un sunet sport, dar redus cat de mult posibil, pentru a nu fi deranjant la drumuri lungi.

Consumul nu pare sa fie influentat, dar in schimb pare sa urce un pic mai repede in turatie....dar poate e doar impresia.... Ca sa ma lamuresc, o sa fac niste teste de acceleratie, sa compar timpii obtinuti.

edit:

400ron??????....eu am dat 170ron pe 1 toba finala Walker! ps. Unde ai fost, pe str. fabricii sau pe campina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Am si eu o intrebare..Astazi mi s-a rupt o bucata din toba si brusc m-am simtit in WRC..dar nu stiu daca ruptura face parte din toba finala sau din cea intermediara. Ruptura s-a produs acolo unde teava care pleaca din catalizator se imbina cu primul "burduf",pur si simplu s-a desprins. Ce toba trebuie sa cumpar? Aveti vreo vaga idee cam cat ar costa cea intermediara? Cea finala stiu ca este 200 lei.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe autokarma e 150 ron cea intermediara si 200 finala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,a fost cea intermediara,am rezolvat problema,mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

O intrebare am si eu pentru cei ce au achizitionat tobe , sport sau nu , care este diametrul/dimensiunea tevii la intrarea in toba ? Pentru masina din semnatura , sau pentru masinile voastre eventual , din cate am vazut difera dimensiunea aia de la o toba la alta , deci ...de unde stiu ce sa iau ? Ca nu as vrea sa stau sa fac improvizatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diametrul difera de la o motorizare la alta (de la 1.4 la 1.8 sau 1.6/100cp e o diferenta care se vede inclusiv la esapementul final...). Cauta posesori de 1.4 ca sa stii exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mica intrebare.

un tips la evacuare pe langa efectul de design ce il produce modifica cu o idee macar sunetul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! a vazut cineva vreun g 3 cu esapamente laterale? o poza, ceva?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] modifica cu o idee macar sunetul ?

Prea putin ca sa conteze (nesesizabil)...alege-ti ce-ti place si ar fi frumos sa nu il scoti mult in afara (strica linia masinii) cum am vazut la cativa de pe-aici. La mine iese in afara cam 1cm, fata de marginea inferioara a mastii. E bine sa fie discret, clean.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma inscriu in randul celor cu probleme cu toba. Recent am facut o reparatie care mai bine nu o faceam, sa imi sudeze in argon toba finala (s-a rupt chiar la imbinare) mi-a luat 100 ron, mai puneam niste bani si imi luam una sport (am vazut si am auzit de la YED Racing - preturi si modele 130 - 180 ron in timisoara), asta este, acuma deja is ars ... ce sa mai fac. Cat despre tips-ul iesit in afara, asa il am si eu, m-am halosit la unu mare si nu pot sa il bag mai mult pe toba pt ca nu e teava dreapta, e cu curba. Acuma am gasit TURBO FAKE WHISTLER la 25 ron si va dau si un link pt cei interesati, sunt curios si ce poate sa se intample, daca nu imi place il dau jos. Pun si o poza cu tips-ul meu si cum arata pe masina, destul de scos, asta este.

Numai bine.

post-58504-1267214600_thumb.jpg

post-58504-1267214706_thumb.jpg

post-58504-1267214931_thumb.jpg

post-58504-1267214941_thumb.jpg

Modificat de DEY_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit si eu de acel turbo whistler. sincer astept o parere un filmulet de la tine sa vad cum se aude. si pe mine m-ar tenta intr-o mica masura . :rolleyes: dar nu o sa imi placa niciodata sa induc in eroare lumea cu ceva inexistent.

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa fie ok, sa vad cand o sa dau comanda si sa rezolv de un mic filmulet, sa aud si parerile voastre. Cat despre lume... lasa sa creada ca am plecat cu MIG LANCER-ul pe strada, turboreactor sub capota :rolleyes: Numai bine din banat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! aveti idee daca se potriveste evacuarea de pe golf diesel pe un benzinar ca am fost zilele trecute la un centru de dezmembrari si am vazut o evacuare bunicica si mi-a zis ca e de diesel si nu stie daca se potriveste si cred ca era de pe un combi ca avea tevile lungi in spate dar cred ca daca le scurtez se potriveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare am si eu pentru cei ce au achizitionat tobe , sport sau nu , care este diametrul/dimensiunea tevii la intrarea in toba ? Pentru masina din semnatura , sau pentru masinile voastre eventual , din cate am vazut difera dimensiunea aia de la o toba la alta , deci ...de unde stiu ce sa iau ? Ca nu as vrea sa stau sa fac improvizatii...

am un prieten care are tot 1.4 ca si al tau am si eu unu la fel el sia schimbat doar finala si se aude destul de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...am si eu un 1,9 td de 75 cp...si m-ar interesa daca scot ceva sunet doar dintr-o toba finala sport.?..si as mai vrea sa stiu daca imi trebuie o toba anume?sau merge orice toba sport ?mi-ar placea una cu iesirea ovala...merge ?merita ?daca nu scot nici macar putin sunet sportiv nu ma intereseaza!aveti careva pe acest motor ca al meu toba sport ?as vrea sa aud cum se aude!cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care are tot 1.4 ca si al tau am si eu unu la fel el sia schimbat doar finala si se aude destul de bine

Si nu stii ce diametru avea teava de la intrarea in toba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...am si eu un 1,9 td de 75 cp...si m-ar interesa daca scot ceva sunet doar dintr-o toba finala sport.?..si as mai vrea sa stiu daca imi trebuie o toba anume?sau merge orice toba sport ?mi-ar placea una cu iesirea ovala...merge ?merita ?daca nu scot nici macar putin sunet sportiv nu ma intereseaza!aveti careva pe acest motor ca al meu toba sport ?as vrea sa aud cum se aude!cu respect

Salut, parerea mea e ca ai ce scoate pe toba aia de la un 1.9, un sunet sportiv sau cel putin altfel de ce auzi cu toba stock, in schimb nu castigi nimic la performantele motorului (oricum nu ai intrebat de asta), incearca si daca nu iti place vinzi toba (ii faci tu sistemul de prindere, ca ma indoiesc ca iti iei una cu sistem de prindere din fabrica) si o vinzi tot la banii aia, asta e o varianta care nu cred ca o sa o abordezi, sigur o sa-ti placa si o sa fi multumit. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!