Jump to content

Audi A4 b6/b7 Faruri/Proiectoare/Stopuri


vip0007ro
 Share

Postare recomandată

In afara de acel produs, mai trebuie facut si altceva ? reprogramare computer bord etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Rapier

    17

  • Al Bundy

    15

  • bogmol

    12

  • F l o r i n

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

trebuie activate cu vag-ul xenoanele si calibrate la un service...

Si in plus, daca nu ai spalatoare faruri, legea spune ca trebuie sa ai...

Modificat de Dr.G.Silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot faci schimbul, poate-ar merita sa te gandesti la niste faruri bi-xenon OEM. Pe langa avantajul evident al xenon-ului si pe faza lunga, mai ai si 2 avantaje de ordin estetic: lupa de aproximativ 2 ori mai mare si interiorul farului vopsit negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu nu se poate monta decat cu o unitate care regleaza farurile automat.

Acesta este motivul pentru care nu ar trebui sa iti montezi faruri xenon de loc. Daca te-au deranjat in traficul de zi cu zi cei cu faruri xenon(aftermarket) sa stii ca de la asta vine.

Modificat de BOMBANITORUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am xenon after-market pe farurile originale si nu am primit niciodata nici un flash de la nimeni si nu deranjeaza absolut pe nimeni deoarece sunt reglate conform aparatului :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este motivul pentru care nu ar trebui sa iti montezi faruri xenon de loc. Daca te-au deranjat in traficul de zi cu zi cei cu faruri xenon(aftermarket) sa stii ca de la asta vine.

si eu am xenon aftermarket si sunt reglate conform aparatului si nici nu le tin la max. ridicate si nu nam avut probleme cu ele in sensul ca nu mi-a facut nimeni niciopdata flash-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile pentru bec normal nu au fost concepute pentru a se instala bec xenon in ele, discutia e inutila ca nu deranjam pe nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati...azi am reusit sa imi fac timp sa vad ce si cum se intampla cu stropitoarele de parbriz de nu merg.Am folosit sfatul vostru am dat aparatoarea de noroi am umplut vasul de expasiune & am pus un prieten sa actioneze maneta stergatoarelor in pozitita stropire iar eu ma uitam la vas sa vad ce si cum se intampla iar acum va relatez si voua sa ma sfatuiti:in urma actionari manetei pompita se vedea ca lucreaza (se si auzea plus ca lichidul disparea destul de repejor din vas) pe parbriz nimic,stropitoarele erau uscate...iar lichidul curgea de undeva din dreptul ECU in stanga masini spre parbriz.Am vazut ca sub carcasa ECU era ud dar nu am reusit sa scot carcasa.Va intreb pe voi ce furtun de la stropitoarele parbrizului trece pe sub carcasa ECU?Cum reusesc sa scot carcasa aceea fara sa fac mai mult rau mai ales ECU?!?Cu respect Alex.

Modificat de alex_zuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in orice caz, la Fritz, farurile fiind oricum cu lupa nu este chiar asa rau. Dar cand se pune xenon in faruri cu oglinda normala... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic:

Baiati eu mi-am pus xenon pe far cu oglinda si daca sunt reglate conform specificatiilor la un service autorizat atunci nu este nici o problema :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru tine nu, pentru cei care-ti vin din fata e alta poveste :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc si eu sa imi schimb farurile (deja m-am hotarat sa schimb farurile pe masina, din motive "de pitici") si daca pana acum vroiam sa imi iau altele identice cu cele de pe masina (halogen / lupa), odata cu aparitia acestui topic am luat in calcul si posibilitatea xenonului.

Daca as lua faruri pentru xenon (cu loc de balast), cam cat ma mai costa instalatia propriuzisa (balasturi + becuri) OEM ? S-ar putea "adapta" identic cu cea OEM o instalatie AM ? Adica ma gandesc daca intra balasturile in locasurile din far, pentru ca nu concep balasturi atarnate pe sub far sau de aripa, etc.

In cazul in care pun xenon (OEM sau AM) am nevoie de modificari la instalatia electrica sau e totul plug and play? Daca am nevoie de mai mult decat schimbarea mufei de alimentare, deja consider ca alegerea buna este sa raman la halogen. Iarasi nu concep fire trase aiurea sau legate cu banda...

O reglare buna in service dotat cu aparatura necesara a xenonului in cazul meu ar fi echivalenta cu xenonul pus de fabrica? Adica autoleving-ul ala face ceva in timp real sau e doar praf in ochi? Ca spalatoarele sa spunem ca le rezolv ori manual ori chiar le montez si pe acestea

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auto-leveling nu face nimic "in timp real", adica nu se misca la gropi daca la asta te referi. Acest sistem este folositor atunci cand incarci masina si coboara spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu o sa o incarc niciodata incat sa se lase excesiv de spate, ca nu e nici de carat marfa si nici dacie. Si in cazuri exceptionale exista si butonul de reglaj electric al farurilor.

Raspunsul la celelalte intrebari nu il stie nimeni? Adica in principal daca trebuie sa umblu si la instalatia electrica daca vreau xenon, sau e suficient doar inlocuirea mufei de alimentare a becului?

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa umbli deloc la instalatia electrica pentru o instalatie AM...daca ai faruri cu lupa poti pune direct in ele becuri xenon cu balasturi. La mine am pus balasturile in afara farurilor langa ele si este super ok. Daca preferi o instalatie OEM atunci trebuie sa faci mici modificari la instalatia electrica deoarece difera mufele farurilor...sunt altfel aranjate firele in mufa :P.

Multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e important sa gasesti un distribuitor serios care sa-ti asigure si garantie si eventual montaj pt xenon, iar temeperatura de ardere -K- sa nu fie exagerat de mare pt ca atunci va duce la un deranj al celorlalti soferi din trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aceeasi problema o am si eu,cu xenon AM pe faza scurta. M-am dus la un service, le-am reglat si seara pe drum observ ca bat la fel de prost dar opus.Baiatul de la service mi-a spus ca in spatele farului sunt 2 surubele albe, intra si surubelnita dar intra si cap imbus.Unul dintre ele regleaza deplasarea stanga - dreapta, iar celalat regleaza inaltimea.Tot acelasi baiat mi-a spus ca cele 2 becuri se regleaza concomitent.Adica daca misti de un surub de pe far se regleaza amndoua becurile, si cel de pe faza scurta si cel de pe faza lunga.Chestia e ca pe perete bat bine, dar cand merg pe drum, bat altfel.Parerea mea ca cel mai bun reglaj al farurilor e sa-l faci pe drum (unde nu prea este circulat si drept) intr-o seara.Eu am zis ca cu prima ocazie, asa voi face, dar voi incepe cu reglarea fazei lungi, sa bata cum vreau, nici in varful brazilor de pe langa drum, dar nici aproape ca proiectoarele.Dupa reglarea fazei lungi voi trece la un mic retus ca liniile de la lupa de pe faza scurta sa cada una peste cealalta. Astept confirmarea ca asa se face reglajul si ca se face la amndoua becurile de pe far odata.Dupa aceea va voi spune ce mi-a iesit.

Modificat de bullibutton
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca farurile au fost reglate pe un aparat eu zic sa le lasi asa deoarece asa am patit si eu si acum sunt foarte multumit de cum bat.

Cat despre linie ... ele nu trebuie sa se suprapuna ci sa fie la fel ca innaltime (_______/ ________/) si nu cea din dreapta suprapusa peste linia superioara din stanga, cat despre proiectoare te anunt ca si acestea se pot regla pe inaltime. Cand reglezi faza scurta automat este reglata si faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa le las asa, deoarece faza lunga de pe partea stanga imi bate in varful caselor si cea din dreapta imi bate pe mijlocul masinii, un pic mai sus de proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer ca atunci cand reglezi pe aparat faza scurta se regleaza si faza lunga. Iti recomand sa le reglezi pe un aparat autorizat deoarece in trafic niciodata nu ai sa le poti regla din ochi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum se scoate becul frana dreapta la un Avant 2004?

Am desfacut panoul vertical ce acopera subwoofer-ul si n-am gasit nici o solutie la prima vedere.

(Cu pozitia fata m-am descurcat dar aici m-am blocat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scoate tripla cu totu si apoi se umbla la becuri ... cel putin asa e la Sedan si nu cred ca e mare diferenta si la avant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ady (xenon), e al doilea post in care iti faci reclama la servicii, iar asta se face pe o arie special dedicata - la care tu nu ai acces pentru ca esti prea nou pe forum.

Warning cu suspendare 3 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc si eu sa imi schimb farurile (deja m-am hotarat sa schimb farurile pe masina, din motive "de pitici") si daca pana acum vroiam sa imi iau altele identice cu cele de pe masina (halogen / lupa), odata cu aparitia acestui topic am luat in calcul si posibilitatea xenonului.

Daca as lua faruri pentru xenon (cu loc de balast), cam cat ma mai costa instalatia propriuzisa (balasturi + becuri) OEM ? S-ar putea "adapta" identic cu cea OEM o instalatie AM ? Adica ma gandesc daca intra balasturile in locasurile din far, pentru ca nu concep balasturi atarnate pe sub far sau de aripa, etc.

In cazul in care pun xenon (OEM sau AM) am nevoie de modificari la instalatia electrica sau e totul plug and play? Daca am nevoie de mai mult decat schimbarea mufei de alimentare, deja consider ca alegerea buna este sa raman la halogen. Iarasi nu concep fire trase aiurea sau legate cu banda...

O reglare buna in service dotat cu aparatura necesara a xenonului in cazul meu ar fi echivalenta cu xenonul pus de fabrica? Adica autoleving-ul ala face ceva in timp real sau e doar praf in ochi? Ca spalatoarele sa spunem ca le rezolv ori manual ori chiar le montez si pe acestea

n-am mai citit tot topicul si stiu ca raspunsul meu vine destul de tarziu dar te sfatuiesc sa renunti la aceasta idee cu balasturi OEM. un singur balast costa 1300 lei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am pus pe masina farurile xenon plus.

Am luat farurile la SH, instalatia de xenon e aftermarket, dar farul avand optica calculata pentru xenon nu deranjeaza.

Motivul pentru care am luat instalatie aftermarket ar fi ca e mai ieftin asa, in plus nu garnteaza nimeni ca instalatia originala mai duce mult, mai ales ca la unele modele exista probleme(A4 B7 la care le clipesc farurile), asa am garantie pe instalatie.

Nu trebuie adaptari nimic(ma rog, o gaura in far ca sa tragi firele la balast), merge plug&play, farurile au un pin in plus la mufa, presupun ca e pentru autoleveling, dar merge si fara.

Daca e cineva interesat pot da mai multe detalii, fie pe forum, fie in privat.(preturi, montare/demontare, etc.)

Farurile au fost reglate pe aparat la atelier de electrica auto si foarte rar imi iau flashuri din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Audi A4 b6/b7 Faruri/Proiectoare/Stopuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!