Jump to content

Instalare modul FMH aftermarket


ovidiu3154
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Sunt mandrul posesor (bine parinti mei sunt) al unui passat 3B5 din 2004 ,

Cand l-am achizitionat modulul folow me home sau am vazut ca ii mai zice "coming/leaving home" mergea ,

Dupa ce parinti l-au folosit de cateva ori , acum nu se mai aprind farurile noaptea cand incui si descui masina

Mentionez ca intre timp am pus becuri cu leduri pe poziti si la plafoniera din interior, dar am observat ca masina nu are modul CAN sa imi dea erori in bord.

daca a mai patit sau auzit cineva de problema asta va rog sa ma sfatuiti si pe mine

am mai citit ca ea se poate dezactiva din VAG - Com , dar acolo nu a umblat nimeni.

in afara de a o duce la testare mai exista si alte proceduri prin care pot activa sau dezactiva aceasta optiune?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul lumini este pe auto ? Sau p faza scurta ? Iar la interior nu da la nimeni eroare, e gandit de genu m.am urcat in masina... Hm s.a ars becu il vad ca nu se mai aprinde ma pun sa.l schimb.la ext nu poti vedea farurile sau lampile.la ozitii nu stiu ce sa zic. Ps. Ai verificat sigurantele ?

Modificat de bosseby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am auto la buton,

sigurantele nu stiu care si cum sunt :(( nu am nici o schema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B5,5 nu are aceasta optiune. Mai multe ca sigur este montat un modul AM pentru follow me home/etc si ori s-a defectat ori s-a dezactivat dintr-un anume motiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am mai gasit si la altcineva aceeasi chestie, dar lui ii merge nu are probleme , 

 

parca am vazut si pe net ca sunt cu el din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Nu stiu sa fie OEM, am un prieten care are B5.5 High Line dar model produs pentru austira si cica a lui ii OEM ptr tara respectiva si a venit dotat. Acum si eu am HL dar "de franta" si nu am aceasta optiune. In schimb el nu are oglinzi rabatabile si multe altele pe High linul lui. Se vorbea de B5.5 High Line de romania care nu are climatronic. Deci se poate sa fie OEM ptr unele tari. Dar si eu siam ca un exista pe B5.5 Acest modul OEM . Cautam odata faruri directionale sau de intersectie cum se mai spune si nu exista sigur,Si atunci parca am citit si de aceste optiuni.

 

Have a good time



Acum i-am trimis un email sa imi zica detali si daca am noutati iti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe platforma 3B/3BG nu a existat modul coming home/ leaving home original. A nu se confunda cu aprinderea automata a farurilor la punerea contactului care-i altceva.

Cum solutiile sunt in totalitate after-market este imposibila orice evaluare. Nici macar nu se stie ce-i acolo. Poate fi defect modulul care asigura functia sau cuplarea lui in circuitul electric al masinii datorita alegerii unor solutii rapide si facile de montaj. Oricum, daca dai jos plasticul de sub volan, undeva in zona releelor ar trebui sa poti identifica cutia magica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am gasit problema, siguranta care alimenta lumina ambientala era arsa, si nu am bagat de seama ca nici luminile la interior nu se aprind, am schimbat-o si acum vad ca merge si functia respectiva .

 

ptr ady2006  , am specificat clar ca e vb de n modul falow/ leaving home la inceputul topicului si nu de cheie in contact. 

 

am fost la un electrician si s-a uitat pe la panoul de sigurante si pe la relee si nu a vazut nici o adaptare care sa sugereze ca e after market. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca am vazut si pe net ca sunt cu el din fabrica

 

Pai si atunci cu afirmatia asta ce era ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate si-au pus modul de Skoda Superb 1 - ca ea vine in echiparea de fabrica, cu CH manual. Pentru asta trebuie modificata instalatia electrica a masinii ... deci, mai bine un modul after market, ca e mai destept

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care-i legatura intre releul 3U0.941.597.A si passatul 3bg ? Daca il iei de skoda superb si-l pui pe passat se numeste ca passatul l-a avut din fabrica ? Si daca vei lua releulul 4B0.919.471 si-l vei monta pe passat tot asa se va numi, DIN fabrica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi - folosesc aceeasi platforma - despre asta e vorba - poate cineva citeste posturile noastre si vrea sa-si monteze asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum nu am acces la baza de date a producatorului , fac o presupunere bazata pe ceea ce am mai vazut si la alte masini, faptul ca nu era un modul after market iar masina a fost adusa in tara in 2010 si a avut un singur proprietar care a zis ca nu a montat el asa ceva, nu pot decat sa presupun ca e montata din fabrica sau ca vre-un german si-a bagat nasul si a pus un modul de la alta masina.

 

nu m-am apucat sa desfac tot bordul sa vad daca exista ceva ne la locul lui .   

 

nu vreau sa creez nici o discutie in contradictoriu dar daca este cineva care cunoaste toate optiunile cu care a iesit din fabrica un anumit model tinand cont ca se pot face la solicitarea clientului si adaptari de catre fabrica atnci il rog sa ma corecteze , si sa imi explice exact ce este aceasta functie pe care o realizeaza masina mea.

 

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul meu de la postul nr 7 raspunde exact acestor intrebari. Nu fa greseala de a crede ca daca niste nemti au facut masina orice i-ar face alti nemti este ceva original si minunat.

Pentru a obtine functia in discutie, este nevoie de montarea unui modul care nu a fost niciodata montat in fabrica pe acest model de masina indiferent de dotarile ei. Si acest modul se monteaza aducand modificari instalatiei electrice originale a masinii. Ce modul si cum se fac modificarile sunt alte discutii. Pacat ca ai deja montat modulul ca puteai sa-l suni pe Florin sa-ti explice. A mentionat ca poti sa-l suni sau a omis ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare baieti...detin un passat b5.5 pe care am montat modul coming home...acum vreau sa pun unul si pe masina lu sora-mea..problema ca al meu a fost montat de fostul proprietar iar asta nou este alt tip de modul...nu stiu cum pun poze aici dar daca are cineva bunavointa sa imi lase un nr de tel ii trimit poze cu foaia de instalare sa ma lamureasca mai (mura-n gura)care fir unde merge...ms anticipat!!!

Este vorba tot de un b5.5 2003

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza poze aici.... dar ne trebuie si o diagrama a modulului despre care vb, avand in vedere ca nu este un produs oem, nu prea avem cum sa identificam conexiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine nu stiu cum pun pozele aici..daca ai un facebook iti trimit sa vezi...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, le ai scrise in diagrama - ai la faruri, alimentare si comanda inchidere centralizata - asa le legi.

 

pentru semnal inchidere, legi in usa soferului - in cablajul care pleca spre yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa tai neaparat firele.?la proiectoare o sa il pun...il pot lega unde pleaca firele de la sigurante inspre proiectoare.?stii cumva ce culoare sunt firele inspre iala.?sau sunt doar 2.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doua la yala ai albastru negru si gri negru

 

in schema ta vad ca asa scrie, sa tai firele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!