Jump to content

Passat Variant B5.5 136 cp Euro 4, DPF


MikeRG

Postare recomandată

Tocmai Vineri am fost cu un coleg la dezmebrari sa achizitioneze niste jante si mi-am achizitionat si eu mufa si cablajul pentru bricheta (20 lei)...acolo am vazut dopuri si compartimente de interior si multe cotiere de UK dezafectate.
De curiozitate, cat ai dat pe cotiera europeana???
Sa o folosesti cu mare placere!

Link către comentariu

400 lei. Vreau si eu cablajul pentru bricheta! Unde ai fost la dezmembrari, sa imi iau si eu!

Link către comentariu

Undeva pe centura la mama naibi in spre Bragadiru, ai PM cu numarul gagiului....da sa-l tai cat mai aprope de bord, eu asa am facut! 
Mai are inca 2 mufe mai micute pe el, una de la antena si alta nu stiu de la ce este, da le separ eu dupa ce ii scot camasa asta ce izoleaza caburile!

Photo31.10.20161951342375a.jpg

Link către comentariu

Si te mufezi in tabloul de sigurante sau te ramifici din bricheta din fata?

Link către comentariu

NU are rost sa merg pana la tabloul de sigurante, desfac firul undeva pe traseu ce merge la bricheta si ma leg acolo!.
Mufa aia mica sa fie de la iluminatul brichetei (prima dupa mufa mare)...ma intreb???

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
12 hours ago, mariuscbn said:

Undeva pe centura la mama naibi in spre Bragadiru, ai PM cu numarul gagiului....da sa-l tai cat mai aprope de bord, eu asa am facut! 
Mai are inca 2 mufe mai micute pe el, una de la antena si alta nu stiu de la ce este, da le separ eu dupa ce ii scot camasa asta ce izoleaza caburile!

Photo31.10.20161951342375a.jpg

este mufa de la maneta franei de mana - de la switch.

Sunt sigurante diferite, circuite diferite - bricheta fata de cea de la cotiera - portbagaj - daca vrei sa le legi ca de fabrica.....

Link către comentariu

Multumesc, NU contest ca NU sunt ciruite diferirite @F l o r i n, da nici in gat nu-i sta daca ma leg de la traseul brichetei fata, sunt multi care folosesc triple de bricheta pentru a folosi mai multe prize si NU se intapla nimic. Si in caz de ceva am doar o singura siguranta de verificat....si daca ma enervez maxim ii pot adauga pe traseul ce merge de la bricheta fara, la bricheta din cotiera o siguranta in plus sub compartimentul cotierei de depozitare....zic.

E 8,5Lei una aici: http://www.adelaida.ro/soclu-sigurante-auto-mini-30a-r3-43a.html



Capturadeecrandin2016.11.01la12.19.08eba

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu

Noutati...maxime! De azi masina are geamuri electrice spate si boxe spate. Toate OEM. O mana profi a rezolvat aceste aspecte. Multumesc!

IMG_20161102_115458.jpg

Link către comentariu

Boxele da sunt o necesitate intradevar, dar geamurile sunt un moft pentru mine.
Da capace/site pe fetele de usi ai si cum ai rezolvat gaura manetei manuale care deschidea gemul??? 
Sa le folosesti cu placere!

Link către comentariu

Voi cauta in targ la Vitan pe la montatorii de kituri pentru geamuri electrice aftermarket dopuri care sa se potriveasca. Sigur exista pentru astfel de situatii.

Link către comentariu

Nu strica niciodata geamurile electrice pe spate.Sunt destule cazuri in care vrei sa deschizi din mers doar un geam pe spate, sa nu te deranjeze curentul.Cred ca varainta cea mai buna este sa cauti din dezmembrari 2 fete de usi pentru spate cu sita pentru boxe din fabrica + geamuri electrice;Asa scapi de gauri astupate.Bafta!

Link către comentariu

Fetele masinii au oricum site pentru boxe iar dopul n-ar trebui sa aiba mai mult de diametrul unei monete de 50 bani asa ca nu e cazul sa ma complic. In plus gri antracit, mai greu de gasit la dezmembrari.

 

Update: am gasit niste dopuri negre cu diametrul de 25 mm la hornbach. 0,44 lei bucata. Merg puse cu un pic de prenadez, ca sa nu cada. Daca aveau 28mm erau perfecte.

https://www.bizoo.ro/firma/enkikoprod/vanzare/1506369/capace-plastic-pentru-tevi-rotunde

Link către comentariu

Daca mai caut, gasesc de 28 si le bag fortat, ca sa stea fara lipici si sa acopere si marginea stofei din jurul gaurii.

 

Update 2: parktronicul OEM e pe vine. Probabil va fi montat saptamana viitoare. Sper sa fie complet functional, fara senzori morti.

Dupa gustul meu, ar mai merge un interior de pe un model cu echipare sport. Am gasit cate ceva, inclusiv cu cotiera spate cu compartiment si suport de pahare la preturi super ok dar din pacate scaunele fata nu au incalzire asa ca nu am de ce sa renunt la ale mele (si nu merita efortul sa mut incalzirea de pe unele pe altele), ca vine iarna acus si ne ingheata una alta. E adevarat ca pe stofa e mai suportabil frigul oricum.

Tragand linie, bugetul de anul asta al masinii a inghitit:

- kit bluetooth - 614 lei

- manopera kit - 100 lei

- geamuri electrice si boxe - 600 lei

- cotiera - 400 lei

- manopera geamuri si boxe - 550 lei

- parktronic - 450 lei

- manopera parktronic, cablaj remorcare, reparatie cablaj airbag - ??? lei

Link către comentariu

Revizie de 1 an - filtre si ulei - 370 lei cu manopera inclusa

ITP - 130 lei

Papa fata, papa!

Link către comentariu

La Berlina se pun senzorii pe bandou....la Variant se pun in fusta, dar NU prea o gasesti (si eu caut de mult timp fusta asta).
NU mai posta consecutiv ca ti-o furi...ai butonul "Edit". :)

Capturadeecrandin2016.11.05la11.13.55a95

PS: Putini bani ai bagat in cotet pana acum....eu am ajuns la 17.904Lei intr-un singur an pana acum, am notat totul pana la ultima saiba! :P 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Intre timp au intrat pe stoc senzorii de parcare, cu tot cu releu, cablaj si guitzator - 450 lei. Sunt in tratative cu cineva pentru o bara s/h completa cu tot cu buza de jos pentru senzori, pentru break. Daca nu iese, ma risc si o iau noua, de la reprezentanta, doar buza de jos - 100 eur.

Astept si un volan fara comenzi, cu piele pe el, caci cel original a inceput sa se macine urat, fiind varianta standard. - alti 250 lei.

Usor usor masina se accesorizeaza, ca pentru Craciun.

Stay tuned...

Link către comentariu

Alte noutati: am schimbat mansonul schimbatorului, la baietii de pe Viilor colt cu Rahovei - 100 lei montaj inclus, arata prea bine pentru restul masinii!

Mi-am luat in torx TX55 si mi-am schimbat singur volanul, venit azi, cu tot cu airbag. Nu e stralucit dar e din piele si mai merge purtat!

volan.jpg

manson.jpg

Link către comentariu

ar merge si un nou schimbator.

tu ai suport de pahare pe consola? ca nu imi dau seama din ultimele poze

 

 bravo ca ai grija de ea

Link către comentariu

E asa de greu sa dai pe langa inel cu vopsea, sau sa-l izolezi cu banda de hartie??? :biggrin:

Link către comentariu

Daca era si poza calitativa si de rezolutie buna poate imi sarea in ochi....se poate vopsi si ala cu un gri metalizat!
Da cel mai bine e sa-l schimbe....nu cred ca e o avere la dezmebrari! :P
PS: Tu vezi suport de pahare din pozele astea...:biggrin:

Link către comentariu

Am vopsit eu volan cu vopel si a iesit..nimic. Vopseaua incepe sa se cojeasca in maxim 2 3 luni. Dpmdv e o rezolvare de mantuiala, mi se pare putin exagerat sa te plafonezi in 2 3 sute de lei pentru o retapitare completa care aduce exclusiv beneficii (sau schimb cu reper nou). :) 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!