Jump to content

Camera trafic/supraveghere (Dashboard camera) - sfaturi achizitionare


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

La fel am montat şi eu A118.

Ce mă frapează că s-a ajuns cu apeluri la 112 pentru o amărâtă de zgârietură...

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/sanatate/campanie-de-informare-despre-112-peste-jumatate-dintre-apeluri-in-2018-nu-au-fost-de-competenta-serviciului-1109951

"Serviciul 112 este foarte bine cunoscut in randul populatiei, care stie la ce este util, dar, in acelasi timp, datele statistice privind situatia apelurilor reflecta gradul de educatie si comportamentul cetatenilor acestei tari."

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 26.03.2019 at 14:56, MarikZMR a scris:

Oki.. am mai făcut puțin research:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ambele Xiaomi, claritate bună, Parking Mode, cea PRO este mult mai bună și are întegrată în ea BSP battery protection, prețul ambelor camere mai mic decât prețul camerei Viofo plus că ambele camere de la Xiaomi au senzori mai buni de la Sony decât Viofo. 70Mai PRO are Sony IMX335, 70Mai are Sony IMX323 iar Viofo are Sony IMX291.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ca tot vorbeai de senzor de la 70maipro... Parca se vede mai bine cu viofo...

 

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@_R_A_D_U : Am mers pana la urma pe B1W, luata din tara. Cele in jurul piciorului oglinzii erau mai scumpe (de la BlueLens, cele la 349 si 429 nu sunt in stoc, doar cea duala, la 499) si nici nu prea ofera posibilitate de reglare, iar optiunile de GPS sau display nu ma interesau

 

70 pro ar castiga daca ar fi camera de filmat si atat, A119 insa parca e mai potrivita ca si camera de trafic

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut un dash cam, fara prindere cu ventuza, dimensiuni mici. Gasesc o varianta mai buna decat BlueSkySea B1W DVR? Maxim 350 lei. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la utilizarea camerelor auto in Austria: am fost in concediu acolo saptamana trecuta. Sincer am uitat sa o dau jos (am zis ca sa fiu sigur); am mers cu ea si m-a oprit Politia la un filtru de rutina. Cerut acte, uitat in masina (general) si cerut sa vada extinctor si vesta reflectorizanta. Nu au zis/mentionat nimic despre camera (care era foarte vizibila pe parbriz, cablu atarnat ostentativ, etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am dat comanda si de un Viofo A119 (simplu, nu "S", varianta cu modul GPS), aceasta va ramane in masina sotiei, iar mie'mi va reveni Blueskysea'ul. Daca'mi zice cineva (eventual pe PM) cum pot face sa sincronizez/ montez in aceeasi fereastra filmari simultare cu cele doua camere, revin si eu cu un comparativ intre cele doua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de BlueLens exista vreo alternativa mai buna de camera dedicata cu montaj la suportul de oglindă?

Parca as vrea un senzor mai nou fata de imx323 si sa suporte card mai mare de 32gb.

Ma gandesc ca o mai fi aparut si altceva din 2016 pana in prezent.

Edit...si se pare ca cea de la BlueLens nu se potriveste cu oglinda Kodiaq-ului (desi este mentionat)

De fapt mi-ar trebui asa ceva

https://www.ebay.com/itm/Car-DVR-Dash-Cam-Camera-Video-Recorder-for-Skoda-Kodiaq-Superb-B8-3V-2015-2018/254035753672?hash=item3b25b5fac8:g:TyEAAOSw6dhcHemM

 

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te complica sa gasesti ceva dedicat pentru ca limitezi foarte mult cautarea. Sunt destule modele de camere foarte mici, de la foarte ieftine (Xiaomi / B1W) la foarte scumpe (BlackVue) care se pot “ascunde” fara sa ajunga sa te deranjeze in timpul mersului sau sa fie foarte vizibile din afara masinii.

Si dimensiunea cardului suportat nu e foarte relevanta daca le folosesti doar pentru incidente si atat. Mai toate suprascriu automat clipurile vechi cand ajung la limita si toate au buton prin care protejeaza la suprascriere clipurile necesare, unele fac asta si automat cand sesizeaza ceva.

Daca vrei ceva cu care sa filmezi unele drumuri sau iesiri mai bine iei un GoPro si il folosesti cand e cazul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru iesiri nu cred sa am nevoie de GoPro. E suficient s10-le montat in parbriz.

Ma uitam la cele asa zise dedicate Kodiaq pe aliexpress si ebay...si se pare ca nu se potriveste capacul. Am vazut ca a fost si un cumparator din RO la una din ele luna trecuta...sper ca a fost luata pentru Superb si se potriveste 100%.

 

UTB8ATs5ppPJXKJkSahVq6xyzFXaQ.jpg

UTB8zv_QprnJXKJkSahGq6xhzFXaL.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Rave said:

Sunt destule modele de camere foarte mici, de la foarte ieftine (Xiaomi / B1W) la foarte scumpe (BlackVue) care se pot “ascunde” fara sa ajunga sa te deranjeze in timpul mersului sau sa fie foarte vizibile din afara masinii.

BlackVue DR900S-2CH mi se pare a fi un ozn in materie de camere auto insa cred ca e si o invitatie la furt pentru un eventul hoț, mai ales daca montezi si al doilea modul ir tot in fata pentru supravegherea interiorului...si firul acela conector dintre ele la vedere...

Haios e faptul ca ofera separat si un mini dispozitiv care acopera butoanele (impotriva apasarii/formatarii) de parca hotul ar avea de ales intre a lua camera cu totul si a formata cardul..

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dispozitivul e probabil sa nu umble alt sofer/pasager la camera si sa stearga/strice setari.

in caz de furt...pa pa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/12/2019 at 11:56 AM, yanq said:

Edit...si se pare ca cea de la BlueLens nu se potriveste cu oglinda Kodiaq-ului (desi este mentionat)

 

ai vorbit cu cei de la Blue Lens si ti au confirmat ca nu au nimic care sa se potriveasca la Kodiaq? Intr o postare pe FB din 13 mai scrie ca au pe stoc noi modele de camere dedicate vw si skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blue Lens tot de la chinez le aduce ca doar nu le produc ei.

Pentru Kodiaq capacul camerei trebuie sa aiba forma de semicerc (asa si este la modelele ca vandute pentru kodiaq 2018/2019) dar in acelasi timp trebuie sa fie teșit la extremitati (asta au omis sa faca).

Noroc cu un rus care a comandat si a pus pozele de mai sus ca altfel comandam si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi au trimis cei de la Blue Lena aceste poze. Camera montate pe Kodiaq.

received_441541766605021.jpeg

received_310810183151929.jpeg

received_355289258455961.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce fel de Kodiaq este acela (probabil versiunea "cheală")dar al meu asa arata in zona oglinzii 

20190512_122249.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

versiunea cu senzor ploaie vs cea cu camera (citeste semne circulatie...)

nu stiu ce sa iau pt Polo prietenei, 70Mai Pro (fara gps) sau Blueskysea B1w. 

preturile sunt asemanatoare, nu stiu cat de mare/vizibil este 70mai-ul pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat ai gasit 70-ul?

Eu am gasit b1w cu 40 E, China, Cealalta o vad mai scumpa.

Pana la urma B1w este ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumewc pentru poze. Se pare ca ma cam grăbesc eu. Săptămâna viitoare, marți sau miercuri, ridic mașina si ma gândeam sa gasesc si o varianta de camera pana atunci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skodamen 55 vs 48 $

e mai scumpa pt ca are display si poarta un nume mai cunoscut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in dilema, B1w sau  Xiomi 70mai, ambele fara display, la pret Xiomi este mai ieftina vad, cca 34 de E, fata de b1w cca 41 E.

Ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat b1w. 

Xiaomi merita doar 70mai pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat si filtru? Pretul care l-ai pus era cu tot cu filtru, ca am vazut ca filtrul este cca 8 E?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fără filtru cpl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale dacă ai timp, poți filma un videoclip și să-l pui aici cu camera? Vreau să văd și eu despre ce este vorba la acest B1W, și dacă se merită sau nu în comparație cu Viofo DUO A129. O altă întrebare, se merită funcția de GPS la cameră?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur gasesti clipuri pe youtube, facute cu ambele camere.

am viofo a119s si sunt sigur ca b1w este mai jos calitativ. dar si pretul o arata.

"merita" (odioasa expresie, de obicei insotita de "boss") sau nu functia gps, e alegerea ta. ai informatii de coordonate si viteza...

Viofo il am cu gps.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!