Jump to content

zgomot la acceleratie in treptele 1 si 2


sorinc
 Share

Postare recomandată

Sunt posesorul unui VW Passat Variant 1.9TDI, motor AJM (115CP) dotat cu climatronic. De curand a aparut urmatoarea problema: cand accelerez, in trepetele 1 si 2 se aude in zona centrala a plansei de bord un zgomot asemanator cu cel produs de apa care cade peste o conducta fierbinte. Zgomotul apare numai la acceleratie si nu se aude insa in treptele superioare.

Cu multumiri in avans.

Sorin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

ca si cand ai avea gheata pe instalatia de clima? un fosnait .... se duce gheata pe conducte? Daca e asa si eu am si habar nu am de la ce e. SI eu am tot 115 cai si tot climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si cand ai avea gheata pe instalatia de clima? un fosnait .... se duce gheata pe conducte? Daca e asa si eu am si habar nu am de la ce e. SI eu am tot 115 cai si tot climatronic.

Cam aceasta este senzatia! Initial mi s-a parut ca este zgomotul produs de spargerea ghetii sub greutatea rotii (am luat masina acum in iarna), numai ca apoi am vazut ca se produce si pe uscat! Problema cred ca este intr-adevar pe undeva pe la instalatia de climatizare, numai ca as fi vrut sa stiu exact unde sa ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceasta este senzatia! Initial mi s-a parut ca este zgomotul produs de spargerea ghetii sub greutatea rotii (am luat masina acum in iarna), numai ca apoi am vazut ca se produce si pe uscat! Problema cred ca este intr-adevar pe undeva pe la instalatia de climatizare, numai ca as fi vrut sa stiu exact unde sa ma uit.

aceeasi problema o am si eu dar pe un pasat 4 motion tdi din 2003,dc se poate as vrea sa stiu si eu din cauza se produce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand accelerez, in trepetele 1 si 2 se aude in zona centrala a plansei de bord un zgomot asemanator cu cel produs de apa care cade peste o conducta fierbinte

Se aude si daca o accelerezi stand pe loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude si daca o accelerezi stand pe loc?

Zgomotul apare numai cand masina este in miscare si numai cand masina accelereaza. Cand rulez la viteza constanta, atat in treapta 1 cat si in 2, zgomotul nu se aude. Imi spunea cineva ca ar putea sa fie aer in instalatia de climatizare. Acum ar trebui sa vad daca se poate aerisi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spunea cineva ca ar putea sa fie aer in instalatia de climatizare.

Banuiesc ca te referi instalatia de incalzire/racire (antigel)? Nu la cea de A/C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Ai aer in instalatia de climatizare. Si la mine e la fel. Nu te ingrijora, eu merg asa de mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!