Jump to content

Audi s3 8L vs Vw Corrado vr6


paul walter
 Share

Postare recomandată

Salut. Fratemiu are o nelamurie , vrea sa isi cumpere un corrado 2.9 vr6 , insa a gasit in Germania pe la aceeasi bani audi s3 1.8t 210hp in jur la 5.000-6.000euro.

Si mno poate ma ajutati si pe mine ( el ) care vi se pare mai rezistetnta sa zic asa , cu mai putine probleme , si daca sunt si cati=va posesori , cun un argument ceva.

L-a un 1.8T pe s3 mai sunt probleme cu turbina? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudata comparatie.

La S3 ai ceva avantaje: tractiune integrala, turbo(potential tuning), e model mai noi, motor cu taxe mici

La Corrado: Taxe mari, posibilitati de modificare scumpe si dificile, taxe obscene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum un an ma uitam si eu dupa un S3 8L . Dar la banii astia nu prea gasesti ceva in stare foarte buna. Depinde si pt ce vrea masina, daca vrea sa o inmatriculeze in tara vor fi diferente f mari intre taxele celor 2 masini. S3 este si 4wd...cred ca din pdvd al sportivitatii invinge S3. Repet..este esential pt ce vrea masina...difera si dotarile pe care le au cele 2 masini in eventualitatea in care vrea sa mearga zilnic cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El mi-a zis ca vrea o masina cu valente sportive , corrado ar fi alegerea , ca mno este mai rara etc, insa nu stiu cum e faza cu inmatricularea., si taxe si impozit mare.

Modelul acesta de s3 a gasit de la 3.000-7.000 euro.si mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege S3...consumul cred ca este la mers normal mai mic la S3, plus taxe mult mai mici....alte dotari, nu stiu cate Corrado au A/C computer de bord, pilot automat si alte nebunii...de xenon oem nici nu mai incape discutia, S3 avand standard asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

E cam grea decizia.Eu am un prieten bun care are Golf 3 VR6,numai ca e a doua masina,si o are super ingrijita.Probleme nu i-a facut pina acum nici una importanta.E un motor foarte rezistent,care trebuie sa fii foarte nepriceput sau neglijent sa il strici.Problema cea mai mare este ca VW nu mai fabrica piese pentru acest model,si face o misiune foarte dificila gasirea de piese OEM pentru el.

In schimb pentru S3 nu are de moment aceasta problema.Motoarele sint foarte diferite,si depinde de gustul lui.

Si cum spuneau si cei de mai sus,problema taxelor e bestiala in RO.si cred ca poate determina spre ce se va indrepta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi handlingu cred ca este de parte lui corrado , care si look-ul mi se pare mai interesant ca la s3 , insa si eu raman la parerea ca s3 sa fie alegerea, sa nu uitam ca , corrado va deveni un classic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

handlingu de partea Corrado-ului? Mai gandeste-te. Cu varul6 in fata si cauciucuri normale nu are nici o sansa versus S3..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba-l cat vrea sa plateasca impozit.

2.000 de lei pe an pentru Corrado sau cateva sute pentru S3?

Si cat vrea sa plateasca si taxa de prima inmatriculare.

Cateva mii pentru Corrado sau o mie pentru S3?

Si cat vrea sa aiba consum.

15-20% la Corrado sau 10-13% pentru S3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate handlingu este de partea s3 , m-am documentat si eu. :icon_thumleft:

Cu cip la audi s3 la cat ii mareste puterea ? si consumu cum ar sta , creste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi handlingu cred ca este de parte lui corrado , care si look-ul mi se pare mai interesant ca la s3

Nu poate nici in cele mai placute vise sa bata corrado un s3 la handling.

Asa daca stai sa te gandesti sunt foarte multe motive + pentru s3 dar alegerea se face cu inima si nu cu parerile celorlalti ;)

Si da la un cip va creste consumul inevitabil.....

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uneori consumul dupa Chip scade, la mers mai incet, dar nesemnificativ.

Modificat de AndreyBz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voiam sa spun cu cat creste consumu cipata , la acelasi tip de mers.

Daca stie cineva cum e cu inmatricularea , si s3 este euro4 parca , nu am gasit mai nimic despre asta.

Modificat de paul walter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul poate la fel de bine sa scada si fara cip. Accelerezi mai lin si folosesti frana de motor mai mult!

Eu sunt de partea Corrado! E alegerea cea mai putin rationala si normala intre astea 2, insa e o masina clasica, cu un motor clasic si aproape monstruos si cu un aspect care probabil ca nu va imbratrani niciodata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da audi s3 este mai rapid ca un corrado vr6 stock aman 2 , insa un corrado este altceva , atrage oricand mai multe priviri ca un s3 8L . Da s3 este mai economic ca raddo' dar nu cu 7 litri cum scria cineva mai sus.. ....inmatricularea , impozit gherla la raddo'.

Insa motoru ala 2.9 vr6 ii da clasa la 1.8T ca fiabilitate , insa este scump ca tuning si piese. Daca vrei 4x4 poti sa iti cumperi un 2.9vr6 syncro de pe un passat b4 sau g3 si il pui pe corrado si pe mine ma batut gandul dar .......

Alegi ce vrei , insa corrado va fi un classic si este mai speciala nu degeaba a fost aleasa in top 25 before die etc si top 100 top gear , cea mai buna masina sport de la vw .

Si sa mergeti cu un corrado vr6 si dupaia vorbim despre 'vise placute' .

Modificat de infiniti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!