Jump to content

probleme inchidere centralizata


Birchy
 Share

Postare recomandată

Salut, am o problema pe care nu am reusit sa o rezolv,poate reusiti sa ma ajutati!

Am inchidere centralizata originala din fabrica si doar o cheie tip briceag,problema mea este ca nu-mi mai merge inchiderea sau deschiderea de la butoanele "cheiei-telecomanda" in rest inchiderea este ok. Daca inchid cu cheia functioneaza,daca inchid din interior de la butonul de pe portiera iar este ok. am incercat sa "invat" telecomanda cu masina(utilizand vag-com-ul) si nu am mers,telecomanda are baterie buna(verificata) si ledul de pe ea se aprinde. Am incercat si cu alta cheie cu aceleasi specificatii ci nici pe aceasta nu am putut sa o sincronizez(precizez la om pe masina functiona ok). Imi poate spune cineva ce este de facut? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca are baterie, partea electronica ce transmite semnalul e posibil sa fie defecta. este practic un emitator radio ce isi pierde din calitati, cu timpul.

la mine telecomanda bate de la distanta mica. una noua bate si de la et. 10.

totodata vezi sa nu ai ceva erori la masina (poate cheia emite ok dar masina nu primeste ce trebuie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ca sa sincronizezi o telecomada, trebuie sa fie compatibila cu masina ta - deci, vezi frecventa in care lucreaza - e scrisa pe telecomanda, cand o desfaci din capatul cheii.

2. in blocurile de masura de pe modulul confort, vede sau nu, ca lucreaza telecomanda ?

3. Daca nu mai invata telecomenzi, e cam vina modulului confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asi mai adauga

trebuie sa aiba acelasi cod , telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si la reprezentanta sa o sincronizeze si nici ei nu au reusit. Au zis ca e nevoie sa se uite un electrician la masina sa vada de unde este problema,dar asta inseamna fuarte multi bani. Pe vag com 11.11.3 nu imi arata nicio eroare. Daca este modulul confort vinovat nu ar trebui sa imi arate vag-com-ul? sau nu ar trebui sa am si alte probleme spre exemplu la geamurile electrice? Puteti sa-mi spuneti si mie cum ajung la acest modul? sper sa nu fie nevoie sa d-au jos tot bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa ajungi la modulul confort nu trebuie sa d-ai jos bordul.

dar pana acolo mai e cale lunga. trebuie sa vezi daca problema e de acolo sau din alta parte.

verifica in locurile in care a zis Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general, cand se strica pe partea cu cheia, el nu mai receptioneaza.... sau receptioneaza dar nu comanda mai departe. Deseori nu iti da nicio eroare... doar ca nu mai invata alte telecomenzi.

Il desfaci degeaba, nu o sa gasesti nimic la suprafata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca este din modul se poate repara sau se inlocuieste cu altul cu aceleasi specificatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu verifica intai daca modulul de confort vede telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spuneti si mie, va rog, cum ajung la switch-ul de pe usa. Am o problema ca s-a rupt partea din spatele butucului, si am incercat cu surubelnita (de pe partea soferului) sa inchid masina, dar nu s-a inchis decat usa respectiva. Am mai incercat apoi si s-au inchis toate, iar apoi se inchidea din nou doar usa din stanga.

Mentionez ca nu mi se mai aprind nici becurile care arata ca sunt deschise usile si cateodata cand inchid sau deschid usa soferului se aude sunetul inchiderii, dar fara a inchide usile.

Cred ca trebuie verificat switch-ul ca s-ar putea sa fie ceva in neregula.

Am curatat butucul, l-am mutat pe cel din stanga in partea dreapta ca sa pot inchide masina, dar tot agata putin. O sa iau un chit de reparatii sa inlocuiesc partile rupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. demontezi butucul (1 surub care fixeaza butucul situat pe cantul usii). Sunt doua suruburi, dar tu il desfiletezi doar pe primul...nu de tot...doar atat cat sa iti permita sa poti scoate butucul.

2. scoti sufa de pe manerul usii

3. demontezi ornamentul usii (maner, comanda geamuri electrice, buton actionare oglinzi electrice, cele 3 suruburi din partea de jos a ornamentului...etc.

4. dupa ce ai ,,eliberat" ornamentul usii de ce am mentionat la punctul 3, cu o lamela de plastic bagi intre ornament si panou, si declipsezi ornamentul usii. Incepi din partea de jos. ..achizitionezi 3-4 clipsuri sa ai de rezerva in caz ca se vor rupe urechiusele

5. bagi mufa de alimentare pe blocul de actionare geamuri electrice

6. scoti cele 2 ,,dopuri" de cauciuc de pe panoul metalic, si actionezi coborarea geamului pana vei vedea cele 2 suruburi (de 10) care tin fixat geamul de macara (geamul va fi deschis undeva la jumatatea cursei).

7. desfiletezi cele 2 suruburi, si scoti geamul afara ( tragi cu grija spre exterior) sau poti sa-l fixezi...cum doresti tu...

8. demontezi de pe cantul usii cele 2 suruburi care tin fixata broasca usii (triple square)

9. demontezi cele 10 suruburi care tin fixat panoul metalic de usa....si asa vei ajunge la broasca usii, scoti conexiunea ei...si asta e tot.

Eu ti-am zis aceasta metoda fiindca ma gandesc ca plasticul care face legatura intre panoul metalic si broasca este ok...adica nu este rupt.

Poti demonta panoul si ultima data demontezi broasca, dar asa este ,,riscul" sa rupi acel plastic de legatura intre cele 2 piese...in opinia mea chiar daca se rupe nu afecteaza cu nimic functionarea intregului ansamblu.

Pentru inlocuirea switch-ului, gasesti aici :

http://vwforum.promo...himbare-switch/

Pentru repararea butucului, aici:

http://vwforum.promo...ia/page__st__60

Eu sunt de parere dupa ce ai mentionat tu, sa detasezi partea electronica a broastei de cea mecanica, si sa tragi cu ochiul nitel la ce vezi tu in imagini:

Succes.

post-25544-0-10632200-1358714123_thumb.j

post-25544-0-62330800-1358714129_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!