Jump to content

Detalii distributie 1.4 16v


Spiti
 Share

Postare recomandată

La multi ani!!

Trebuie sa-mi schimb incurand distributia si sunt curios ce componente contine kitul pentru motorul 1.4 16v 75CP.

Am vazut pe internet kitul de la Contitech care este format din 4 role si 2 curele. Pe langa aceasta am inteles ca mai trebuie pompa de apa si ceva intinzatoare?

Mi-a zis o cunostinta ca pretul cu tot cu manopera ar fi 1100-1300 folosind componente originale.(nu pare cam piperat?) Ce ar trebui sa inteleg prin "componente originale". Contitech este o firma renumita? Puteti sa-mi faceti alete recomandari?

Masina este din 2004 si are 75k km, ar trebui sa-mi fac griji si pentru alte curele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kitul de distributie contine cele 4 role si 2 curele si pe langa pompa de apa, asa e normal, iar Contitech e una din cele mai bune firme de kituri de distributie iar pt pompa de apa recomand Hepu. Piesele ajung undeva intre 600 si 800 lei depinde de unde le iei, iar restul e pretul manoperei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu zic sa o schimbi cat de curand , in carte se recomanda sa se schimbe la 5 ani sau 90.000 de km , deci iti dai seama ca dupa 9 ani este imbatranit rau de tot cauciucul curelelor si daca cumva se rupe o curea e nasol rau si te va costa reparatul de mult mai multe ori decat distributia.Eu am schimbat-o la 7 ani si 68.000 de km si cureaua era periculos de imbatranita. Si eu am mers pe curele contitech si pompa hepu parca. Pe mine piesele m -au dus la 600 de lei si manopera inca 300 de lei.

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca nu ai schimbat niciodata pana acum kitul de distributie de cand ai masina eu sunt de parere ca ar trebui macar sa mergi sa o verifici. Vad ca esti din Cluj. Gasesti destui mecanici priceputi care te pot ajuta cu asta pe threadul dedicat la Service-urile din CJ. Eu am scapat destul de ieftin avand in vedere ca atunci cand mi-au desfacut distributia la masina am aflat ca nu fusese schimbata niciodata pana atunci si eram deja la ~120 000 de KM cu ea, plus ca era sarit plasticul de pe o rola si mergea pe partea de metal deja. Nu e de glumit cum au spus si colegii ca de apuca se ti se rupa ajungi sa platesti si de pana la 10 ori mai mult sa repari tot motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Masinuta a primit un kit de distributie contitech, o pompa de apa Hepu si o curelusa alternator. Intreaga operatiune a fost pe la 1100 ron.

Nu am vazut cum arata cureaua de distributie(nu am primit inapoi alta curea decat cea de la alternator :dry:), in schimb cea de la alternator era plina de crapaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am schimbat cureaua de distributie de curand la aprox 40.000 km, masina fiind din 2006. Curaua originala dupa mine avea o problema pentru ca masina avea momente cand la relanti trepida si ulterior mergea frumos iar trepida si tot asa. Am banuit bobine, bujii etc insa dupa ce am schimbat distributia a disparut aceasta problema. Tot kit Contitech am folosit si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Chiar  daca nu  ai  facut  decat 40 k km ( in  7  ani ,  sigur  nu e  o greseala? )  , e  o  performanta  sa  reziste 7 ani cauciucul  curelei. Cum arata  cand  le-ai  scos ? (  crapaturi , urme de imbatranire ? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am facut tot cam 7 ani si 60.000 cu cele originale.Nu se vad semne de oboseala in general pe curele de distributie,se rup fara avertisment.In schimb sa vezi cum arata cea de anexe,avea niste crapaturi de toata frunusetea.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e neschimbata, deci din 2005 dateaza, km putini, aproape 45k. sa-mi fac griji? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, desi chiar in topicul asta s-au spus riscurile. Mergi cu ea asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!