Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Mutumesc de raspuns al bundy :)

Desi nu ma multumeste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin: cand dai lunga proiectoarele ar trebui sa se stinga dupa schema electrica. Cand dai flash cu lunga nu trebuie sa se stinga conform aceleiasi scheme. Din VAGCOM sigur nu se poate face nimic deoarece B5.5 nu are centrala electrica.

Pages_from_wiring_diagram_passat_B5_00.pdf

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intru-cat titlul topicului este despre vag com si interfete vreau sa pun si eu o intrebare la obiect

detin o interfata VCDS 805 HEX CAN USB

stiti cumva ce alte softuri sunt compatibile cu acest tip de interfata pentru masinile din grupul vag?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe tot forumul dar nu am gasit nimic poate aici ma lamureste cineva.Interfetele vag 704.1 cele clonate sunt foarte sensibile uneori se strica pur si simplu.Eu am stricat vro 2 un amic vro 5 si tot asa.am renuntat sa mai cumpar.

Inteleg ca sunt niste clone dar parca se strica prea repede.

Am inteles ca sunt niste chituri de reparatie nu stiu ce contin.

Aveti idee cum se repara si cum sa le facem mai stabile?

E trist dupa max 10 scanari sa cumparam alta interfata si alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E trist dupa max 10 scanari sa cumparam alta interfata si alta.

Foloseste v.607...sunt mult mai bune.O am de un an si ceva si merge struna...inca :D

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum stii si aia e sensibila si e greu de gasit.Are ferestre ajutatoare la codari si adaptari?

Ai idee de unde pot cumpara una?

Ideea e sa le reparam pe cele stricate si sa le facem stabile pt ca dupa cum sti 311 si 409 nu stiu can

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e sa le reparam pe cele stricate si sa le facem stabile pt ca dupa cum sti 311 si 409 nu stiu can

Ia legatura cu Dragos (Voinea) si s-ar putea sa te ajute cu reparatia interfetelor

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un nr de tel sau adresa de mail?

multam

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e adminstratorul siteului

gasesti datele lui in profil

cum s-au stricat?

ai facut update sau asa pur si simplu fara a fi conectat laptopu la net s-au stricat?

scuze de intrebare, dar e relevant acest raspuns si pt altii

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una sa stricat dupa ce mam conectat la net fara a avea programul deschis iar cea de a doua fara a ma conecta la net pur si simplu.

OK mersi de raspuns

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu o problema.Am un vag-com 409.1 cu mufa OBD 2,am instalat driverele,cand il conectez la priza masinii se aprinde ledul la mufa,da' cand ii dau test in vag imi scrie "port status: ok/interface: not found".Ce trebuie sa fac?Nu inteleg ce are :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fie setat acelasi port si in soft la test si in deviceul laptopului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este setat acelasi port!Adica asa cred....La port imi zice ok cand ii dau Led's.Se poate sa fie din cauza mufei?Am inteles ca merge la modelele pina in 2004.A mea e un golf FSI din 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi nu crede pana nu verifici

din cate imi aduc aminte tre sa verifici astfel

te duci in start\setting\controlpane\system\hardware

alegi tabul device manager

te duci la portcom/lpt

click dreapta pe driveru de interfata

properties si ai pe undeva optiunea advanced

acolo gasesti port setting si alegi din lista portul care e liber

de la 1 la 4 oricare

si acesta tre sa corespunda cu cel din soft la care dai test,adica si din soft il setezi pe acela pe care il ai setat mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E trist dupa max 10 scanari sa cumparam alta interfata si alta.

inseamna ca si-a scos banii dati pe ea; am avut parte de unele ce crapau la a 3 sau a 4 utilizare, culmea e ca isi dadeau duhul in timpul utilizarii, fara sa am wifi, sa fac update sau mai stiu eu ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cam care ar fi motivul pentru care un Vag Com-ul cuiva de la un service nu poate citi exact ceeace mă intersează pe mine, adică

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe tot forumul dar nu am gasit nimic poate aici ma lamureste cineva.Interfetele vag 704.1 cele clonate sunt foarte sensibile uneori se strica pur si simplu.Eu am stricat vro 2 un amic vro 5 si tot asa.am renuntat sa mai cumpar.

Inteleg ca sunt niste clone dar parca se strica prea repede.

Am inteles ca sunt niste chituri de reparatie nu stiu ce contin.

Aveti idee cum se repara si cum sa le facem mai stabile?

E trist dupa max 10 scanari sa cumparam alta interfata si alta.

se pote rescrie dat eu o folosesc cu v 607 e mai stabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, sper ca nu sunt off-topic. De curand am cumparat un Audi A4 TDI de 115 CP, motor BKE din 2004. Masina pare a fi in buna stare, am verificat service history, are o problema in schimb la relanti, e ca o trepidatie, nu foarte deranjant dar as vrea sa o rezolv. Am cautat pe net, am downloadat VAG-ul vreo doua versiuni si am luat o interfata de pe E-bay care, chipurile ar fi fost potrivita.Am conectat-o, la inceput in VAG zice ca e compatibila dar cand dau sa scanez orice programul crapa. Am incercat in fel si chip, am zis ca e de la Vista am schimbat sistemul de operare, degeaba. Am scris astora de pe E-bay, ei zic ca as putea avea nevoie de o interfata de tip CAN-BUS(nu stiu ce e asta) dar fara a fi siguri daca asta e problema. Poate cineva sa ma ajute cu o parere ? Chestia e ca sunt in Anglia si nu m-as repezi din prima la reprezentanta din cauza scorurilor, in plus, din ce am citi pe acest forum am o parere foarte buna despre cei de aici. Multumesc foarte mult anticipat pentru orice sugestie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mai multe informatii

ce versiune de vag ai downloadat?

ce versiune de interfata?

si tare ma tem, sa ma corecteze cineva daca gresesc, dar pe vista nu ai nici o sansa sa rulezi vag com

incearca pe XP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai cumparat interfata nu avea si un cd cu programul? Interfata e genuine Ross-Tech ? Daca nu, atunci daca ai pus o versiune mai noua decat cea pentru care a fost "proiectata=cracuita" interfata, s-a bulit. Deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tare ma tem, sa ma corecteze cineva daca gresesc, dar pe vista nu ai nici o sansa sa rulezi vag com

incearca pe XP

Versiunile mai noi, merg si pe vista. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Am cautat pe tot forumul dar nu am gasit nimic poate aici ma lamureste cineva.Interfetele vag 704.1 cele clonate sunt foarte sensibile uneori se strica pur si simplu.Eu am stricat vro 2 un amic vro 5 si tot asa.am renuntat sa mai cumpar.

Inteleg ca sunt niste clone dar parca se strica prea repede.

Am inteles ca sunt niste chituri de reparatie nu stiu ce contin.

Aveti idee cum se repara si cum sa le facem mai stabile?

De reparat se repara aceste interfete dar hai sa nu facem subiectul acestui topic si sa ramanem la proceduri de diagnoza cum a fost discutat pe multe pagini deja.

Totusi un ultim sfat pe acest subiect: vreti sa faceti bani din diagnoze cumparati o interfata originala (eu spre exemplu le vand la 420euro TVA inclus) , o faceti de hobby cateva pe luna atunci alegeti o clona ce nu se poate strica , nu pretul e tot intr-o astfel de achizitie. Discutati si cu vanzatorul inainte (mai ales daca aveti experienta de a fi stricat una deja)

joky> din experienta am vazut ca softul VAG-COM daca folosesti o versiune de program mai veche in loc sa dai dublu clcik pe shortcut-ul de pe desktop e mai bne sa dai click dreapta si "Run as Administrator" in vista. Chiar daca esti pe contul de administrator e ciudat ca facand asa cum zic eu nu apar probleme si la dublu click crapa programaul vag-com in timpul diagnozei (PS foloesc VAG-COM de la versiunea 2.0 cand aveau doar o lista de discutie pe email, iar acum sunt intati oficial pe zeci de forumuri si au traduceri in multe limbi. Recomand inca inscrierea pe acea lista de discutii yahoo. Inca se posteaza lucruri utile acolo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfata pe care am folosit-o e asta: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=370144888071, am downloadat ambele versiuni 409-1 si 311-2 ale VAG ( le-am instalat pe rand sa nu apara conflicte intre ele), acuma pe calc am Windows 7 care, cel putin dintr-o prima impresie si din spusele altora, pare peste Vista. Cum spuneam, la testul OBD II al VAG-ului unde interfata e verificata imi zice ca totul e ok apoi cand merg la Select Module, aleg ceva , de ex. motorul si dau sa scaneze programul se opreste. O singura data a mers, doar la motor , mi-a dat doua coduri de eroare(16502 si 16955), de atunci nu am mai reusit sa o conectez. Referitor la interfetele CAN-BUS stie cineva despre ce e vorba? Multumesc oricum pentru toate raspunsurile!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va contrazic

doar ca mie nu mi-a mers si mai bine am preferat sa pun Xp in loc de vista pe laptopa

am vazut ca si altii au avut probleme cu vista

cele bune tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!