Jump to content

compresor aer pe motor


KRAKEN
 Share

Postare recomandată

Am studiat situatia existenta la spatiul de la motor si am observat ca am loc sa pun un compresor mic, actionat de fulia de la motor. :icon_thumleft:

Acum se pune intrebarea- exista compresoare pentru aer, mici, nu ca alea de pe tractoare..?? actionate de fulie si care sa bage cam 4-5 atmosfere???

Goarna gasesc eu, chiar nichelata. :D

La fel ca mai sus, incerc sa vad cum ar intra (si) un compresor de clima, ca alea de la Tico, mic. :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..am vazut -si nu stiu unde as putea gasi- compresor cum sunt alea mici, care se vand prin magazinele cu tehnice.. alea au motor electric... s'o arde naibii, zic io, motorelu' la alea, candva.. e, un' se repara asa ceva?? poate gasesc la vr-un service ce-mi trebuie mie.

poate stie cineva locuri d'astea un' se repara compresoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca acum multa vreme (acum 5 ani ? ) am luat de la tine un compresor de goarna pe 12V. Pt. aia au fost facute. De ce nu cauti unul d-ala ? Unul vechi, care sa nu fie turcism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ala e de jucarie, e ,,goarna''...

nu face presiune pentru ce-mi trebuie mie, cateva atmosfere.. sa inmagazinez intr-o butelie.. sa pot folosi GOARNA de camion.

MARE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce iti complici existenta cu compresoare actionate mecanic?....Sunt compresoare la 12v care functioneaza pana la 10-11 bari. Intradevar iesi mai scump cu un asemenea compresor dar esti mult mai sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.hornblasters.com solutii complete compresor - butelie - goarne. dar costa mult (plus transport)

si eu caut sa fac ceva asemanator dar nu am gasit compresor ok la performante/pret. daca ai noroc sa iai unul de pe mercedes/audi cu suspensie reglabila...dar si alea se vand peste 1000 lei SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in plus compresorul mecanic are nevoie si de circuit de ungere care totodata asigura si racirea compresorului, compresor electric bun am luat eu de la t-max pe la 300 de lei adus acasa ,are parca 70 de litri pe minut debit numai ca este modelul care nu se alimenteaza la bricheta deoarece necesita curent mai mare dar este ok,presostat,supapa de sens si restul fitinguri pentru aerul comprimat se gasesc la gica compresoare iar butelii se gasesc la fier vechi destule marimi si modele,in plus electroventilul pentru goarne se gaseste si ala pe la 100-130 de lei deoarece trebuie unul care sa asigure debit de aer sau este varianta la un robinet mecanic care se poate monta ca la tiruri si se trage de un lant pentru actionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti pune un link spre compresorul luat de tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmda...scump. sunt pe ebay de genul asta dar nu stiu cat de rezistente sunt.

butelie poate fi de la extinctor sau rezervor gpl rotund

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai esti din bucuresti nu te costa transportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

transport de la hornblasters. la ei ma refeream mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[La fel ca mai sus, incerc sa vad cum ar intra (si) un compresor de clima, ca alea de la Tico, mic.] cred ca am eu un compresor de clima original pentru motorul ala.

Modificat de booby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala trebuie antrenat pe cureaua de accesorii? nu trebuie sa functioneze cu freon+ulei? doar aer simplu nu stiu cum face. plus ca initial merge in circuit inchis, daca trage de afara probabil trebuie filtru de praf/apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala trebuie antrenat pe cureaua de accesorii? nu trebuie sa functioneze cu freon+ulei? doar aer simplu nu stiu cum face. plus ca initial merge in circuit inchis, daca trage de afara probabil trebuie filtru de praf/apa

din cate stiu eu domnul liviu(adica KRAKEN) vrea sa puna clima pe bus dar asta este off topic. Modificat de booby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand Hornblasters...eu am montat un kit de la ei si este mult peste tot ce se poate improviza...

Modificat de Yackone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

booby pai vb de compresor pt aer la goarna sau compresor de ac? eu am inteles ca vrea pt aer.

yackone, ce kit? cat a fost transportul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul a fost cel mediu (au 3 modele) si a fost comandat de la ei de pe site si ajuns in Romania la pretul aproximativ de 1000$...stiu e scump dar face toti banii. Cine a fost la ultimul eveniment de tuning tinut la exporom in toamna l-o putut auzi. Este montat pe un Chevrolet Aveo.

Modificat de Yackone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

booby pai vb de compresor pt aer la goarna sau compresor de ac? eu am inteles ca vrea pt aer.

yackone, ce kit? cat a fost transportul

pai domnu liviu vrea si una si alta, dar topicul este pentru compresor de aer si deci despre ele vorbim.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul a devenit interesant, eu vroiam sa il iau peste picior pe liviu, la inceput, credeam ca vrea mai multa putere ... :P ... insa trebuie sa recunosc ca mai bine m-am stapanit. Pentru ca mi-ati dat o idee cu compresorul care ar putea fi folosit intr-un plasma cutter ... aveam nevoie de ceva peste 100L/min, portabil.

:) sorry de offtopic. Toate cele bune ! Fiecare cu doaga lui :sick:

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma arunc la claxon de 1000$... ma gandesc la varianta de cateva sute de lei maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul a devenit interesant, eu vroiam sa il iau peste picior pe liviu, la inceput, credeam ca vrea mai multa putere ... :P ... insa trebuie sa recunosc ca mai bine m-am stapanit. Pentru ca mi-ati dat o idee cu compresorul care ar putea fi folosit intr-un plasma cutter ... aveam nevoie de ceva peste 100L/min, portabil.

:) sorry de offtopic. Toate cele bune ! Fiecare cu doaga lui :sick:

ce bine ar fi daca ar fi vorba doar de o singura doaga,oricum ca sa nu fiu chiar off-topic, trebuie vazut si la ce presiune sunt in stare compresoarele la 12 v sa mentina debitul asta.la plasma cutter din cate stiu eu are nevoie si de putina presiune. :lol:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

compresoarele alea de 40 lei sunt vax. presiune nu foarte mare si timp mic de lucru (se incalzesc f mult)

pt goarna trebuie compresor cu debit mare sau compresor cu debit mai mic, presiune mare si rezervor de acumulare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In domeniu compresoarelor auto cei de la viair ( http://www.viaircorp.com/ ) sunt cei mai buni. Eu am montat 2 compresoare de la ei (unu pt claxon si unu pentru airride). Singura problema ce poti s-o intampini tu este debitul de aer. De exemplu un compresor mai micut, "umple" o butelie de 10 litri, cam in 2-3 minute, la pesiunea de 10-11 bari. Alt aspect ce trebuie luat in considerare este faptul ca aceste compresoare nu sunt facute sa functioneze cu cu zecile de minute. De ex. la 5-7 minute de functionare se recomanda 20-25 de minute pauza. Eu nu am studiat site-ul lor in cel mai mic amanunt dar sunt convins ca la ce iti trebuie tie la 12v gasesti. Stiu ca la un moment dat am gasit ceva heavyduty pentru offroad, dar era mult peste cerintele sistemelor ce le-am montat sau vroiam sa le concep.

Modificat de Yackone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca viair folosesc si hornblaster si sunt si separat (ebay). e normal sa umple butelia in cateva minute, de aia caut unul capabil sa lucreze mai mult fara sa se topeasca ceva (am avut unul de 40 lei si l-am folosit sa fac presiunea de 2 ori...amin!).

pauza de dupa nu-i problema, nu intentionez sa folosesc claxonul non-stop si nici sa golesc o butelie la 2 minute.

majoritar va fi folosit sa refaca presiunea, nu sa umple de la 0 (a.k.a. 1 atm) asa ca nu va fi solicitat la maxim.

ce este duty cicle?

http://www.viaircorp...rial/10000.html ar fi de ajuns (Duty Cycle: 10% @ 100 PSI).

nu au preturi pe site

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!