Jump to content

La ce temperatura va merge motorul iarna?


bogdan
 Share

Postare recomandată

Am o mare problema la care asta vara nu am dat prea mare importanta: motorul meu nu se incalzeste.

Dupa aproximativ 10 km parcursi prin Bucuresti temperatura uleiului abia ajunge la 40 grade, iar la drum dupa 100 km e chiar sub 40. La cei care aveti ceas de temperatura la ce temperatura mergeti in perioada asta a anului? Stie cineva daca sunt termostate cu valori de deschidere diferite (de ex pt tari cu clima calda sa deschida mai repede si "viceversa" ) ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am termostat si merg si clapacioacele, cand e rece stau inchise la maxim dar in aproximativ 10-15 minute se deschid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai bagat pistonasele noi pentru reglarea presiunii si problema persista ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ar trebui sa acoperi citeva orificii pe unde vine inauntru aerul(pe lateral la tine, daca nu ma insel). si la camioane asa fac iarna. dar de unde stii ca nu se incalzeste? cum sint preincalzitoarele, daca tu ai asa ceva?

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am termostat si merg si clapacioacele, cand e rece stau inchise la maxim dar in aproximativ 10-15 minute se deschid.

Cre'ca ar trebui sa masori temp cil/chiulaselor- parerea mea e ca uleiul e perfect sa fie cat mai rece, ca sa ishi pastreze vascozitatea. Daca ai o temp coresp la cil eu zic ca nu tre' sa-ti faci griji de temp uleiului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai bagat pistonasele noi pentru reglarea presiunii si problema persista ?

Din nefericire nu am apucat pt ca nu prea am timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar a montat cineva ceva viabil pentru masurat temperatura chiulaselor/cilindrilor? Sau chiar a uleiului? Unde, in loc de busonul de golire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar a montat cineva ceva viabil pentru masurat temperatura chiulaselor/cilindrilor? Sau chiar a uleiului? Unde, in loc de busonul de golire?

eu am dar nu prea te pot ajuta, pentru ca nu sint acasa(unde este masina). am sonda si instrument vdo de masurat temperatura uleiului. am montat un "t" in loc la bula de ulei. ce am citit pe forumul thesamba: temperatura minima(pentru ca uleiul sa protejeze motorul) este de 82 grade si cea maxima 105-110 de grade. daca nu te incadrezi in aceste temperaturi, poate ai nevoie de termostat la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca tu ai montat sonda de temp de dacia si ai pus-o la surubul de scos ulei... asa am facu tsi au prima data si arata asa. cum te uiti din spate spre in fata, sub motor in partea stanga mai e un surub (si un pic mai spre in spate). aia e valva care lasa uleiul incinsa spre radiator si iti arata temperatura cat de cat reala. la mine de exemplu pe timp de iarna sta un pic sub 80, iar vara urca putin peste. dupa vreo 10 minute de mers, deja temperatura este la 40 de grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca tu ai montat sonda de temp de dacia si ai pus-o la surubul de scos ulei... asa am facu tsi au prima data si arata asa. cum te uiti din spate spre in fata, sub motor in partea stanga mai e un surub (si un pic mai spre in spate). aia e valva care lasa uleiul incinsa spre radiator si iti arata temperatura cat de cat reala. la mine de exemplu pe timp de iarna sta un pic sub 80, iar vara urca putin peste. dupa vreo 10 minute de mers, deja temperatura este la 40 de grade.

Adica prima data ai montat sonda in loc de dopul de golire? Probabil ca ai modificat capacul, nu?

Sonda de dacie are filet M18x1,5. Dopul de la supapa aia ce filet are? Merge direct?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e un topic mai vechi tot aici, pe Tehnic, povesteste Nautilius parca, in amanunt, cum e cu sonda aia montata in locul surubului respectiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!