Jump to content

Vreau sa pun 2.0 16v ABF pe un MK2. A facut cineva?


ViperDodo
 Share

Postare recomandată

am un golf 2 1.8 90 de cai. am un golf 3 avariat al unui prieten de pe care pot lua motorul 2.0 16v. ce trebuie sa mai iau de pe el? vreau sa pun si cutia! planetarele merg? caseta de directie?rezervorul il pun cu tot cu pompa? as vrea sa pun si bordul cu toata instalatia climatronic! a pus cineva bord de golf 3 pe 2? astept sfaturi si idei. merci

Modificat de ViperDodo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate pune totul cu putina munca, dar sincer ca sa nu modifici nimic cauta un 9a de passat 35i gt. vine la fix cu absolut tot.

poti sa pui daca vrei tot de pe fata punte cu amortizoare cu tot pe golf 2. ea se potriveste direct sunt doar 6 suruburi, 2 la telescoape si 4 pe lonjeroane sub masina.

Modificat de alyn_xwt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca e ca si luat de mine golful 3 avariat de la prietenul meu. motorul merge super, km putini si compresie super! mi ai spus si tu ca puntea fata sa o pun pe cea de la golful 3 dar am inteles ca daca pun si basculele de la golful 3 ies rotile ceva mai in afara! timoneria este pe cabluri la cutia de pe gti si nu stiu daca se poate monta. Si carcasa de la filtrul de aer...pedalierul, pt ca are ambreiaj hidraulic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pastrezi timoneria de la golf 3 adica cea cu cabluri, Iar la pedala de ambreiaj ca sa modifici in hidraulic ori cauti de la un golf mk2 g60 (care e mai rar) ori de la un passat (88-96) care e la mai usor de gasit . Pivotii de la bratele inferioare de la golf 3 GTI nu sunt la fel ca la un simplu 1,8 deci ori schimbi cu tot cu fuzete ori påstrezi originalul de mk2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar clima? aveti idee daca aeroterma se potriveste?vreau sa pun bordul cu totul,a incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau ai posibilitatea sa mai gasesti asa ceva, si anume un adaptor pentru cutiile 02A ca sa poti folosi pedala pe cablu, fara sa mai faci conversia la hidro. Eu l-am gasit pe un seat cupra cu ABF, mai sunt pe passat si transportere am inteles...dar se gasesc si pe nou. However pedala nu e usoara dar nici exagerat de tare, oricum daca poti fa conversia la hidraulic ca si astea toate adunate au un pret..(adaptor+cablu+eventual cizma aparatoare)

http://vwforum.promo...ttach_id=255494

Montare bord-aeroterma mk3 (fara ac)

Cum zicea si colegul de mai sus pedalier de passat.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pedalierul de corrado am auzit ca ar merge si el!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti sa nu te complici cu cutia pe cabluri si sa o folosesti pe a ta :P?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o idee si asta dar care ar fi echivalentul cutiei de golf 3 gti cod CDA la o cutie de golf 2...ma refer la rapoarte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CDA e lunga...e buna dupa ce pui turbina pe pe ABF :P

2y ce e si pe 16v (mk2) e o varianta, e mult mai sprinten ABF-ul decat cu cutiie 02A (in cazul tau CDA)

Personal am folosit cun 7G (de pe gti1) f multumit..

Sau mai popularul ACD tot inperechiat cu un ABF am fost 3 oameni in masina 225 si mai era loc ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau neaparat o masina cu care sa ma dau la liniute sau altceva...vreau sa traga si bine dar nici sa merg cu 120km/h si sa am 4000 de turatii! ACD ul recomandat de tine e o cutie f scurta? cum e fata de cda ul asta de pe abf?

2y sincer e prea scurta pt ce vreau eu! la 100km/h sa ai 3000 de ture e deja.....nu e pe gustul meu indiferent cat de bine trage cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pastrez cda-ul

Modificat de ViperDodo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot vrei o cutie lunga de ce mai pui abf? ce rost are sa pui un motor de 150cp daca vrei sa ai o cutie lunga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi abf-ul asta de 150cp cand a fost proiectat si gandit....de ce i au pus cutia cda care este este atat de lunga????

ai cumva idee ce fel de clima este asta? e de pe un g3 de pe care vreau sa pun si bordul ....caut o schema electrica

post-74040-0-19386200-1357290813_thumb.j

post-74040-0-34248600-1357290837_thumb.j

Modificat de ViperDodo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai 02a codul e deasupra, langa cablurile timoneriei e o placute. a mea e cgy de ex pe passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma pt a pune bordul de golf 3 pe 2 se taie armatura(traversa de tabla) de sub parbriz? unii am vazut ca o taie de tot, altii partial, altii deloc..cred ca renunt de tot la clima si la bord! la ce pret se da o clima completa(care e in stare ff buna)?

Modificat de ViperDodo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dus una la fier vechi, asa ca ... trage singur concluzia.

legat de cutie, nici eu nu pricep de ce vrei cutie lunga daca ai ABF, dar gusturile nu se discuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci...pana la urma ma poate ajuta si pe mine cineva concret ? mai exact as vrea sa stiu ce.mi trebuie pt conversia de la 1.8 carburator la 2.0abf! vreau sa pastrez si cutia CDA! se poate o mana de ajutor? de ex:puntea fata..o pun pe cea de la golful 3? planetarele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

timoneria de passat b3 care este pe cabluri se poate pune pe mk2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da o poti pune pentru ca este tot 02a cutia de viteze de passat. cauta de passat 2.0 sau td, tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am si timoneria de la cutia de mk3 cea pe cabluri dar te-am intrebat pt ca ma gandeam ca este o compatibilitate mai mare intre mk2 si b3! cea de b3 vine fix pe caroseria de mk2?? ma refer la prinderi ! la cea de mk3 trebuie lucrat putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!