Jump to content

cutie viteze mk2 1,6D- o parere va rog!


valyh
 Share

Postare recomandată

stie cineva ce cutie s-ar potrivi pe un mk2 1,6D cod motor CR, din '84? se potriveste si de pe alte motorizari? de mk3 ar merge pusa? am cutie in 4 trepte si are joc...trebuie sa o schimb si as vrea una in 5 trepte dar nu stiu de pe ce s-ar potrivi.

ma puteti ajuta, va rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CUtii de diesel de fabrica 4S - rapoarte scurte, sau 4T - cutie de consum, si cu viteza maxima ceva mai mare decat la 4S.

Am mai gasit montata, si ATH, tot cutie de consum - rapoarte lungi.

Oricare din ele sunt perfecte de Diesel, si toate-s cu 5 trepte.

Recomand 4T sau daca nu gasesti ia ATH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult.

vad la semnatura ta ca vinzi piese de mk1 si mk2... o cutie cu tot cu planetare si timonerie nu ai cumva? sau cutia doar? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 4s ai am ajuns la 150km/h la ~4000rpm. Din cate stiu eu 4s e cutie de cuplu nu de viteza de aceea si viteza max. e mai mica fata de 4t.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult.

vad la semnatura ta ca vinzi piese de mk1 si mk2... o cutie cu tot cu planetare si timonerie nu ai cumva? sau cutia doar? :D

Am tot ce e necesar pt schimb.

Suna-ma si te lamuresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut..eu ieri mi-am pus cutie FF si aveam 4T inainte

.Am avut ceva emotii ca nu se potriveste da e chiar ok,rapoartele sunt bune .Daca stie cineva detalii despre cutia FF chiar sunt curios sa aflu mai multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FF este cutie de golf 1 GTi, rapoarte scurte, chiar ceva mai buna decat 2Y, mai adica, cutie sport, foarte buna de curse, viteza maxima MAI MICA...., totusi nu as pune asa ceva pe diesel..........

Ca un mic exemplu, sa ne intrebam de ce cauta cei care se duc la curse cutie 4S.............

Modificat de Archanghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vreun castig,daca se pune cutie 4t in locul cutiei 4s, castig in sensul turatie mai mica,viteza mai mare,masina este echipata cu motor 1,6D cod jp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vreun castig,daca se pune cutie 4t in locul cutiei 4s, castig in sensul turatie mai mica,viteza mai mare,masina este echipata cu motor 1,6D cod jp.

Asa ca o curiozitate, ai citit macar ce s-a scris pana acuma.......???

Nu de alta, dar in postul 2, SCRIE EXACT RASPUNSUL LA INTREBAREA TA.

Modificat de Archanghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca am citit!

Poate nu m-am exprimat eu corect,ma refer ce turatie inregistreaza turometrul la viteza de 100km\h,cu cutia 4t. Bine inteles ca intrebarea se refera la cei care au turometru,nu de alta dar nu vreau sa fiu luat iarasi peste" picior".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de cutia FF ..are cam aceleasi rapoarte cu cutia veche adik 4T..mersi pentru raspuns ..deci am cutie sport de golf 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca am citit!

Poate nu m-am exprimat eu corect,ma refer ce turatie inregistreaza turometrul la viteza de 100km\h,cu cutia 4t. Bine inteles ca intrebarea se refera la cei care au turometru,nu de alta dar nu vreau sa fiu luat iarasi peste" picior".

Nu te-a luat nimeni peste picior. Explicatia erea si mai sus aceeasi, scrie acolo ca la 4T ai castig la viteza maxima.... asta inseamna ca la viteza mai mica, turatia e mai mica la 4T fata de 4S.

Cat despre diferente, la 100Km/ora la cutia 4S o sa ai mai multe ture decat la 4T

legat de cutia FF ..are cam aceleasi rapoarte cu cutia veche adik 4T..mersi pentru raspuns ..deci am cutie sport de golf 1

Nu este la fel.

FF dupa cum am mai scris este cea mai scurta cutie......

FF - 3,895

4T - 3,667

Modificat de Archanghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am inteles..dar am dat o tura cu ea la drum lung si a fost ok.acum nu stiu ..sper doar sa nu fie o problema pentru motor sau altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FF nu e scurta, e destul de normala. Sunt destule mai scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Archanghel pentru raspuns,insa as dori niste date mai exacte legate de turatia motorului in combinatie cu cutia 4t.Un posesor de TD care are si turometru ar putea da niste date precise,ce sa fac,asa sant eu mai "capsoman". Chiar nu-mi place sa vad "batranul" meu motor ca merge cu aproape 3000 de ture sa prinda si el 100 km\h, mai ales ca este facut Rk la el ,are aproximativ 20000 km parcursi ,vreau sa-i ofer o viata cat mai lunga si linistita ,chiar daca cateodata ma mai "mananca" talpa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le puteti calcula si singuri asa:

Se iau datele de aici:

Cutii 020

21117887.jpg

si se completeaza aici:

http://www.boosttown..._calculator.php

De altfel se pot vedea care is scurte din cutii care sunt lungi..ca sa nu mai fie confuzie.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cypor,calculatorul asta mi-a luminat "mintea", :icon_thumleft: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

daca tot e deschis topicul aici..am si eu o intreabare, am montat pe masina un motor 1.9 TD (AAZ) impreuna cu o cutie AUG (provenienta 1.8 Gti PB) toate bune si frumoase,am demaraj foarte bun...dar am un top speed de 130 KM/h cu a 5-a in limitare..e normal asa ceva sau am probleme la cutie??kilometrajul merge bine ca l-am verificat

daca se pricepe careva astept un raspuns ;)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut motorul ala cu o cutie ACD si mergea cam 170. cu martori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si motor e ok.merge bine,se tureaza ok,trage,e perfect. dar nu ma ajuta deloc cutia...deja ajung la limitare si viteza maxima e 130km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind de pe o benzinara , e normal sa ai o viteza mai mica. La benzinare turatia motorului se duce cu 2000 rpm mai sus ca la diesel

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FF este cutie de golf 1 GTi, rapoarte scurte, chiar ceva mai buna decat 2Y, mai adica, cutie sport, foarte buna de curse, viteza maxima MAI MICA...., totusi nu as pune asa ceva pe diesel..........

Ca un mic exemplu, sa ne intrebam de ce cauta cei care se duc la curse cutie 4S.............

ff nu are rapoarte scurte. are rapoarte normale si dif de 3.89.

http://www.a2resource.com/eandt/ratios.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!