Jump to content

Zgomot accelerare puternica Golf 4 1.9 tdi


Trutan Darius
 Share

Postare recomandată

Buna seara.

De ceva timp ma confrunt cu o problema destul de enervanta:

In vitezele 1 si 2, la acelerare foarte puternica(nu neaparat brusca) se aude un huruit gros cu frecventa mare si destul de tare. Nu imi pot da seama ce ar putea fii. Inainte se auzea doar in treapta 1, iar dupa resoftare se aude si in treapta a 2. Restul treptelor fiind ok. Ar putea fii cauzat de planetare?(am problema cu capul uneia, dar se aude bataia doar in viraj)

Ambreiajul nu patineaza, iar suportul motor(dog-bone) l-am schimbat de curand.

Astept un respuns cu o posibila rezolvare. Multumesc

Modificat de Trutan Darius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se aude si la mine dar na nu e huruit metalic doar un marait asa daca pot spune.Am mai mers si cu alt ASV si cu ALH si la fel faceau dar depinde cat de tare(aici e cam greu de dat cu parerea).Depinde de sunet.

Daca zici ca se aude destul de tare incearca sa inregistrezi,bagi pe youtube ca sa vedem/ascultam si noi.

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns.

La mine este un huruit/marait destul de tare care apare doar in cuplu(adica daca ii dau talpa de la 2000rpm in sus, atunci face). Mi se pare ca se aude din partea soferului, sub pedale. Sa fie oare capeti de planetara(am putin joc la cel dinspre motor).

Modificat de Trutan Darius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici ca e din partea soferului sa nu fie din cutie.Trebuie vazut.In Arad din cate am auzit sunt meseriasi destul de buni.Incearca la ei pentru ca asa cum am zis la depistat sunet,tip de sunet,localizarea lui este destul de greu din fata pcului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi din cutie nu ar face tot timpul? Dc doar in accelerari foarte puternice si doar in treptele 1/2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genu si la mine doar ca eu suspectez a fi traseul de evacuare posibil si tampon cutie viteze.In rest nu stiu la ce sa ma mai gandesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer si eu asta suspectez(traseu evacuare, suport motor, planetara), dar astept sfaturi de la cineva care a patit asa ceva si a rezolvat problema, sper doar sa nu fie ceva foarte nasol :D

Modificat de Trutan Darius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol poate fi daca e rupt acel flexibil de pe evacuare sau sa fie crapat catalizatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Darius si a mea masina face zgomot la accelerari bruste ... Verifica daca face si cand stai pe loc ... Am curatat egr, ambreiaj + volant schimbate, turbina rectificata , tampoane motor schimbate, distributie schimbata, role accesori + intinzator curea accesori, verificat intercooler, verificat pompa tandem plus am intrebat 100 mecanici si pe cei de la tess brasov si nu am gasit care este problema macar sa zica cineva ca asa trebuie sa se auda .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ptr cei care mai au problema asta ... verifiati supapa care acest cod 1K0 906 627E cunoscuta sub numele de Supapa N75 eu am schimbato si zgomotul a disparut ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

1k0 miroase a golf 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!