Jump to content

Portbagaj mai mare cu capac mai comod?


sorintulcea
 Share

Postare recomandată

In portbagajul de la Polo daca vrei sa asezi niste sticle in picioare langa bancheta, sau o geanta mai inalta, atunci cand este ridicata usa si implicit capacul, nu prea ai spatiu destul deoarece capacul are o margine care coboara sub nivelul balamalei.

Eu am taiat cam 15 mm din acea margine(este carton gros), dar inca ar mai trebui. Chestia este ca asa scade rezistenta la indoire a capacului daca pui ceva mai greu pe el. E posibil sa atasezi pe dedesubt ceva de intarire amplasat in cuta de langa bancheta. Ori o teava de tuberman prinsa in cateva locuri cu clipsuri prin gauri date in capac,ori un uluc din acela pentru ascuns cabluri pe pereti,etc.

Eu as mai fi tentat si de confectionarea unui capac care sa se adune langa bancheta, sau sa se plieze acolo si astfel sa ocupe si mai putin spatiu. Voi aveti vreo idee?

Noul capac l-as face dintr-o stofa groasa(mocheta ceva) armata cu cel putin 2 tevi tot din tuberman(se gasesc la Dedeman diferite diametre). Sau poate s-ar potrivi ceva de la alta masina.

Aveti alte idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa masina in pace dar foloseste valize mai mici si cara sticlele culcat.

ce vrei sa faci va arata naspa, iar de potrivit un rulou e complicat pentru ca trebuie sa adaptezi si lateralele.

Daca reusesti, pe rulou nu stiu ce poti cara ca va fi mai moale ca actuala polita.

geanta nu corecteaza in janta dar pluralul imediat :)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

He,he,he.

M-am izbit si eu de problema atunci cand am adus baxurile cu apa de la complexul de cumparaturi occidental numit hypermarket. Dar nu mi-am pus problema ca ar fi vreo treaba sa ma apuc de bricolat.

Daca ar fi fac o incercare si daca as cunoaste pe cineva care lucreaza cu fibra de sticla as face un alt capac din acest material si l-as acoperi cu un material similar celui original. Dupa parerea mea asta ar fi cea mai bun solutie.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multi ani! Cred ca cel mai simplu ar fi de dat jos cand incurca,e o treaba de cateva secunde......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba e ca voi nu aveti suficient antrenament la facut bagaje, daca va loviti de chestii de genul asta :lol:

sint expert si pot da meditatii cum se sufoca o musca in 30 secunde daca intra din greseala in portbagaj; bine, e mult spus 30 secunde, crapa in 10 :lol:

dar vb serios, am plecat cu bagaje, carut, patut si alte acareturi fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In puii mei, Octavia are portbagajul de nu stiu cate ori mai mare ca un Polo. Cand l-am vazut pe frate-meu ca baga carutul la copii in portbagaj am crezut ca o sa ajunga pana in scaunul soferului. :D Iar apoi, cand m-am aplecat sa ma uit am avut impresia ca nu se mai termina.

Asa ca nu se pune. Noi la Polo chiar il avem mic.

Pentru doua persoane masina este de ajuns. Dar pentru cei care vor sa plece si cu copii ... e cam dificil. Nu imposibil, dar dificil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai cuminte, ca nu discut acum de porcbagajul skodanei ,ca pe asta momentan nu l-am folosit dar nici probleme de spatiu nu imi mai fac. Vorbeam de porcbagajul de la golf ca cu el am plecat peste tot si mai rar cu polo cind nu aveam golful si nici copilul (dar nici 2 nu am plecat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca poti sa scoti acel capac si sa-l pui deasupra, dar se va balangani,iar la drum lung e neplacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu totusi as cauta o solutie care sa nu implice taiatul placii... In primul rand se vede urat in al doilea isi pierde rezistenta si poate incepe sa scoata zgomote.

Si nici un rulou cum e la break-uri nu e recomandat ca pe asta poti sa mai pui una alta, pe rulou nu.

Solutia ramane la o organizare mai buna a bagajelor cat sa incapa cum/unde trebuie. Daca trebuie neaparat pus ceva inalt in pozitia aceea merge desprinsa placa de haion, lasata pe pozitia normala si asezate bagajele asa...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!