Jump to content

Seat Ibiza tdi de 130 cp ?


HID
 Share

Postare recomandată

Ma intreb cam cum este sa conduci un ibiza de 130 cp tdi .

Ar putea fi o masina semi-sport dar si economica in acelasi timp ?

Am gasit ceva pe la nemti , cam 8500 euro cu tot cu adus , una usor atinsa . In tara am vazut ca sunt extrem de rare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am avut ocazia sa merg in dreapta de mai mute ori si chiar sa conduc masina asta.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=8238&hl=ibiza

Merita.. e sport dar si economica. Obligatoriu faci si un chiptuning la ea :-)

Da mai multe detalii despre ce ai gasit in germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu am un Ibiza de 137CP pe benzina si nu e foarte econom. Am o medie de 11l... Dar sunt multumit cum trage fiecare calut.

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de diesel, acolo se discuta despre economie. Eu zic ca o Ibiza cu 130 naravashi ar fi destul de sport. Mie mi-ar placea. Am mers cu masini mai grele care aveau 130-140 cai, diesel si care nu se faceau de ras, iar consumul era mai mult decat acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metrotehnica are doua astfel de masini cu care alearga in Campionatul national de raliuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea de 131 cp diesel e versiunea fr pe diesel si trebuie sa fie o mica bestie. Se stie bine ca masinile diesel trag bine, au cuplu mare, daca mai adaugi si 130 cp si masina de 1200 kg va spun eu k va merge bine. Cel putin pentru romania e beton. Pe un forum din afara, pe care mai activez, am observat ca lumea e foarte multumita de masina, majoritatea de acolo detinand un fr diesel sau o cupra. La masina intradevar poti sa-i mai faci si un cip si atunci pot spune linistit ca va spulbera un 320d de 150 cp. :wacko:

Asa k daca vrei sa optezi pentru una poti sa o faci fara nici o ezitare. Daca poti mai mult eu spun sa mergi spre cupra diesel si acolo cu siguranta nu ai sa fi dezamagit.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
seatcordobacupra

Am observat ca se vb de FR si de CUPRA am o intrebare oare ar merge sa urc un motor de leon cupra pe un cordoba?si daca ar costa foarte mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ai vrea sa pui un motor de Leon Cupra cand exista deja si pe Ibiza aceleasi motoare?

Pe langa motorul in sine vei mai avea destul de multe modificari de facut: suspensie, sistem de franare, rigidizare sasiu, racirea motorului, etc. Eu nu cred ca merita investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista pe Ibiza aceleasi motoare ca pe Leon Cupra ? :icon_thumright: Pai Cupra are motorul 2.0 tfsi 240 CP, sincer am mari dubii ca exista pe vreo Ibiza asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi cred ca se referea la motorul 1,8 T dupa cupra vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seatcordobacupra

Mam referit la cordoba:D eu am o cordoba si ma bate gandu sa incerc acest razboi al tuningului :P:))) sa zic asa da stiu ce ma astepta :P:))) motor planetare ranforsare banuiesc cutie mai tot trebuie schimbat insa oare cat ar costa toata nebunia asta sa sara mai mult de 3000,4000 de euro... si cum sunea si IAR 2,0tfsi 240 si daca o mai si vitaminizezi :)))eu zic ca :D):D ar fi ceva super tare acuma nu urlat la mine ca visez prea mult insa nu stiu daca ar incapea toata nebunia sub capota :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi un proiect foarte tare, insa este unul in care nu trebuie sa faci calcule despre cati bani ai nevoie fiindca vor fi destul de multi.

Eu, cautand pe site la Seat accesorii originale am gasit pentru Cordoba un kit de frane Brembo.

Am dat fuga la dealeri si am aflat ca in Romania nu se aduce.Luat de val m-am dus la un cunoscut care importa sa imi faca un pret.

Totalul: 3.000 de Euro numai sistemul de franare ce includea discuri, etriere,furtune,placute,etc. :icon_thumleft:

Mi-a trecut repede.

In cazul tau daca pui motorul de Cupra, va fi nevoie de discuri mai mari, etriere mari (trebuie sa o opresti,lucru ce nu se prea face cu franele originale) ce implica schimbari de jante pe 17, placute sport, suspensie, cutie de viteze si altele ce imi scapa in momentul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3, 4000 de euro cred ca te va costa doar motorul, luat de la un leon cupra avariat, nou cred ca va costa mai mult. Eu estimez modificarile undeva pe la 10.000 euro, avand in vedere tot ce trebuie schimbat. In primul rand trebuie sa te asiguri ca va incapea motorul, eu sincer ma indoiesc.

Oricum, ar fi de preferat 1.8 T de pe vechiul Leon Cupra, se stie ca motorul ala cu un kit complet de upgrade, care costa 3000 de euro, ajunge la peste 350 cp.

Desi nu vad ce ai putea face cu atata putere pe o masina de clasa mica cu tractiune fata, fara sisteme de siguranta, pentru ca ESP, ASR, TC sau airbaguri laterale si cortina nu vad cum vei putea pune.

Eu as vinde cordoba si as lua un Leon Cupra, daca tot iti doresti motorul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seatcordobacupra

febra si nebunia tuningului nu are notiunea banului bagi pana iti sar capacele :):rolleyes: e plina tara de leon.... vreau sa vad si cordoba zburand pe sosele:)))):Driver: nu inteleg dece nu au facut si un motor mai sport si la cordoba...:(sa ai ce sa modifici la el :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut.uite eu am un cordoba coupe din '97 motor de 1.8 16v si are 130 cp(nu stiu cati au mai ramas).cred ca un chip de putere ar fi ideal pt un motor de cordoba.deci se gasesc si pe cordoba motoare puternice.

post-85259-0-24403500-1296897918_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost si Cordobe 6L cu motor TDI de 130 de cai. Nu stiu daca la noi la reprezentante au ajuns. Nu s-au numit Cupra sau FR, dar au fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele meu are un ibiza fr tdi de 130 de cai... pot sa spun ca trage bine si consuma putin.Cu un chiptuning sunt sigur ca se transforma masina asta.Am condus si ibiza cupra tdi ,dar diferenta este mica intre cele 2 ,asta ne dezvaluie si cuplul, ibiza fr tdi avand 310 nm si ibiza cupra tdi doar 330nm,dar pe mai multe ture.

Pentru cel care vrea sa puna motorul de leon cupra 2.0 tfsi pe cordoba...nu are rost.Te invarti in jurul cifrei de 10.000 euro pentru a schimba motor ,cutie , frane, suspensie,bari de rigidizare, brate ,bucse , jante , cauciucuri si multe care nu imi vin acum in minte,mai bine o vinzi pe a ta mai pui astia 10.000 si iti iei un leon cupra in stare buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nici de 10.000 de euro nu poate fi vorba, e un Leon Cupra de vanzare pe forum la 13.000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Detin o mica bestie(ibiza Fr TDI-130cp) de cca 3 ani si jumatate. Va spun ca este absolut uimitor cum poate sa traga masinuta si toate astea la un consum de 5 afara si max 8 in oras. Singura hiba este spatiu...tocmai de aceea trb sa o dau in curand:( am nevoie de o masina mai mare, daca stiti pe cineva care apreciaza o astfel de masina va astept cu mai multe detali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am eu o ibiza de 1.9 tdi 131 cp. ce-i drept e o masina puternica, dar acum se pare ca s-a dus turbina, sau egr, sau sonda lambda. ideea e ca turbina nu mai fluiera. in a treapta a 2-a te izbea de scaun la accelerare sportiva. acum poti sa bei cafea din farfurie de felu 2 cand accelerezi la maxim. idiferent de turatie. care este problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O diagnoza iti va spuna unde e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea proasta e ca masina e cam neingrijita si partea electrica e cam praf.... am fost la o diagnoza si nu a iesit nimic.... vreau diagnostic mecanic daca stie cineva. subliniez faptul ca egr e curatat. mai ramane sonda lambda si turbina, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce erori ai pe ea? si la mine se tot decupla turbina la greu , dadea erori pe releul de pompa , releul de ventialtor , si blocu de valve care actioneaza turbina.... dar teapa , ecu a fost defect !! ibiza fr am si eu 1.9tdi 2006 BLT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

e turbna blocata. am gasit in intercooler bucatele de aluminiu. unde pot trimite la reparat turbina la un pret bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am facut'o la haplea(bogdan mbi) , upgrade si am undeva la 200cp pe ea. 0723.090.161 - Bogdan , da o sa iti trebuiasca alta mai mult ca sigur , eu unu aveam kkk turbina si e capsata , nu merge reconditionata. Pune un Garret ca o sa fie bine ! :)

PS : Omu are 1.9tdi ibiza mai vechi undeva la 500cp pe ea cu methanol si NOS , omu stie ce face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!