Jump to content

4000 turatii?


menes662000
 Share

Postare recomandată

Dragii mei, bine v-am regasit!

Nu am mai postat de multa vreme si revin acum cu o mica nelamurire/curiozitate...

Am facut ieri primul schimb de consumabile in alta parte decat la reprezentanta... Suma ceruta la revizie mi se pare aberanta!!! Am schimbat uleiul, filtrele de ulei, benzina, aer, polen....cu totul 530 ron!

La final cand mecanicul imi verifica masina si accelera pe liber a observat ca turometrul se ridica pana in 4000 turatii. Eu sincer nu mai stiu exact daca atata mergea sau daca se ridica mai mult, asadar nu am stiut ce sa-i raspund. Am ajuns aproape de 170km/h dar habar nu am daca treceam de 4000 turatii... Nici nu am cum sa verific acum...pe drumurile inghetate daca si in mers ajung doar la 4000... Sa fie oare ceva de la filtrul de benzina?

Va rog daca are cineva idee sau daca a mai intampinat cineva aceasta problema....

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa o turezi peste 4000 si in mers, orice treapta vrei tu. Daca se duce peste inseamna ca e limitata electronic la 4000rpm cand sta pe loc, daca nu inseamna ca ai o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E limitata pe loc. In mers merge pana la rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm acest comportament. Am vrut sa scriu si eu despre el, dar am realizat ca este normal.

Si la mine face la fel. Atunci cand masina sta, nefiind cuplata nici o treapta de viteza, turatia este limitata undeva in jurul valorii de 4.000 rpm. La mine cred ca sta la 3.800.

Voi incerca sa vad daca, atunci cand masina ruleaza, dar nu este selecatata nici o treapta de viteza, aceasta limitare mai are efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa fie limitata pe loc.

Pentru cine vrea sa o tureze inutil, dezactiveaza ESP-ul eventual tine si apasat pe ambreiaj pana demonstreaza ce are de demonstrat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm acest comportament. Am vrut sa scriu si eu despre el, dar am realizat ca este normal.

Si la mine face la fel. Atunci cand masina sta, nefiind cuplata nici o treapta de viteza, turatia este limitata undeva in jurul valorii de 4.000 rpm. La mine cred ca sta la 3.800.

Voi incerca sa vad daca, atunci cand masina ruleaza, dar nu este selecatata nici o treapta de viteza, aceasta limitare mai are efect.

Nu are nici un rost sa incerci. Este vorba doar despre motor. In momentul in care motorul nu este cuplat la cutia de viteze intervine limitarea la 4000 rot/min deoarece nu exista nici un motiv de a tura inutil motorul pana la rosu. Indiferent ca masina se afla sau nu in miscare, atat timp cat motorul nu este cuplat la cutia de viteze turatia va fi limitata la 4000.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate scoate din viteza in mers, si se tureaza la peste 6000, deci nu e legat de cutia de viteze, e legat de viteza de deplasare, daca nu este 0.

La diesel la cat intervine aceasta limitare pe loc ?

Modificat de polotsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diesel nu se poate tura pe loc mai mult de aprox. 2600 rpm. Limitarea este facuta de esp. Dc il decuplati, apasati ambreiajul si motorul se va tura la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si la mine, daca o turez pe loc, scoasa din viteza se opreste la 3800 rot/min. Inseamna ca asa sunt setate, si mi se pare normal sa nu o poti tura mai mult, pt ca nu ai de ce. In mers trece de turatia asta pt ca am mers si cu 185 pe autostrada in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha, ha! Sa vedeti ce mai incerca sa o tureze tipul de la service-ul unde mi-am facut itp-ul, ca sa ii faca testul de noxe! Habar nu avea ca turatia in stationare e limitata electronic! Pana la urma, i-am spus eu, insa nici eu nu stiam ca poate fi anulata prin dezactivarea esp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am turat-o in I-a, la deal, si a sarit imediat de 5000!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar e o surpriza ca un motor pe benzina se tureaza peste 4000rpm in sarcina...in 2013!? e asa mare descoperire limitarea rpm pe loc!?

post-55088-0-53004100-1357256516_thumb.j

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!